Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Autor Wiadomość
ks2707 Offline
Licealista

Ilość postów: 173
Dołączył: Dec 2010
Reputacja: 0
Post: #1
Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Witam,
Zastanawiam się nad wyborem kierunku studiów. W związku z tym mam kilka pytań:
1)Jak oceniacie poziom tych kierunków oraz perspektywy pracy po ukończeniu tych kierunków? Wiem, że praca po geofizyce wiąże się raczej z pracą za granicą. Jak to jest z pracą w Polsce po informatyce stosowanej (o ile się nie mylę to jest geoinformatyka)?

2)Jak wygląda sprawa wyboru kierunku i specjalizacji drugiego stopnia? Czy mogę np. - wybrać geofizykę jako studia I stopnia, a następnie daną specjalność z informatyki stosowanej
- wybrać informatykę stosowaną jako studia I stopnia, a następnie daną specjalność z geofizyki
Analizując syllabus informatyki stosowanej zauważyłem że są tam takie przedmioty jak geologia, geofizyka...więc jakieś podobieństwo jest.
Nie potrafię znaleźć za dużo informacji o informatyce stosowanej na tym wydziale. Czy studiowanie tego kierunku daje większe możliwości znalezienia pracy niż geofizyka? Czy na tym kierunku są organizowane jakieś kursy dotyczące programowania?

3) Czy lepiej studiować geologię czy geofizykę z perspektywy pracy w Polsce?

Z góry dzięki za pomoc
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-02-2016 22:47 przez ks2707. Edit Reason: )
14-02-2016 22:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator
*******

Ilość postów: 1 707
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 5
Post: #2
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Ad 3) Nie będzie to reprezentatywny komentarz, ale znam jedną osobę, która skończyła geologię i bardzo pasjonowała się tym tematem. Niestety, nie mogła znaleźć pracy po tych studiach i musiała sie przekwalifikować. Znam też osobę, która po geologii znalazła zatrudnienie około geograficzne i zajmuje się statystyką.

Kierunki wykorzystujące techniki komputerowe, w szczególności z zakresu kartografii, geodezji, planowania przestrzennego wydają się dawać dużo technicznych umiejętności, które można potem wykorzystać w różnych zawodach, niekoniecznie związanych z kierunkiem studiów (wyobraźmy sobie osobę odpowiedzialną za znajdowanie działek pod nowe inwestycje typu budownictwo mieszkaniowe, działalność handlowa itp. W innych zawodach przydaje się znajomość bp. autocad czy arcgis.

Proponuję zrobić proste ćwiczenie: wejdź na portal rekrutacyjny i w wyszukiwarce spróbuj poszukać ofert pracy na bazie kierunku studiów (np. geodezja i kartografia, gis, geofizka itp.) oraz konkretnych umiejętności czy technik, które zdobędziesz na studiach (np. planowanie przestrzenne, autocad).

To pozwoli Ci zorientować się, jak jest z pracą po danym kierunku studiów.

Zachęcam też do udziału w dniach otwartych na uczelniach. Tam można zapytać się osoby odpowiedzialne za dany kierunek. Oczywiście trzeba na to patrzeć z ograniczonym zaufaniem, bo dziekanom będzie zależało na tym, żeby zdobyć studentów.

Wreszcie, można się zorientować w liceum lub np. w urzędzie pracy, czy gdzieś w okolicy znajdziesz biuro doradztwa zawodowego. Tam specjaliści od rynku pracy mogą zasugerować, jak wygląda dostępność ofert pracy po studiach geograficznych.

Niestety, nie jestem w stanie odpowiedzieć na szczegółowe pytania dotyczące kierunków, które Cię interesują. Ale mam nadzieję, że te ogólne wskazówki pomogą trafnie dobrać studia.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-02-2016 11:01 przez snaakee. Edit Reason: )
15-02-2016 10:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
ks2707 Offline
Licealista

Ilość postów: 173
Dołączył: Dec 2010
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Dzięki wielkie za te wskazówki. Rozumiem, że wg Ciebie większe możliwości z pewnością daje ta informatyka stosowana na tym wydziale?
15-02-2016 12:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator
*******

Ilość postów: 1 707
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 5
Post: #4
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Absolutnie nie Wink. Mój komentarz był w dużym oderwaniu od konkretnych uczelni i kierunków. Ja jestem po finansach, ale zajmuję się konsultingiem w firmie IT. Na studiach zajmowałem się przede wszystkim teorią finansów, a w czasie pracy zawodowej zacząłem dopiero patrzeć na to od strony narzędzi. Stąd moje pragmatyczne podejście do tematu studiów - tj. przede wszystkim narzędzia, jak będziesz je znał, to łatwiej będzie w pracy i życiu.

Ale inni mogą mieć inne podejście do tego tematu i mogą wskazać Ci, dlaczego warto studiować geofizykę. Zastanów się przede wszystkim, czy jesteś typem naukowca, czy raczej praktyka, to ma duże znaczenie dla wyboru studiów i pracy zawodowej.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-02-2016 13:02 przez snaakee. Edit Reason: )
15-02-2016 13:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Kaktusia Offline
Doktor

Ilość postów: 792
Dołączył: Nov 2007
Reputacja: 21
Post: #5
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Zdecydowanie zgadzam się ze snaakee. Wszystko jest tak naprawdę w Twoich rękach i żadnej kierunek studiów nie da ci zawodu ani nie zagwarantuje pracy. Co do geofizyki lub geologii zapotrzebowanie na absolwentów może nieco maleć, skończył się już trochę buum na gaz łupkowy, itp. ale nikt nie wie co będzie za parę lat, to trochę loteria. Mam paru znajomych, który znaleźli pracę w geologii inżynierskiej/hydrogeolgii zaraz po studiach. Informatyka/geoinformatyka przypuszczam może dawać spore pole manewru - znasz narzędzie i może je wykorzystać w wielu dziedzinach.

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
20-02-2016 00:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator
*******

Ilość postów: 1 707
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 5
Post: #6
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
@Kaktusia, a czy masz jakieś doświadczenia w zakresie tego, które kierunki studiów geograficznych byłyby przydatne do pracy na platformach wiertniczych (o ile jakieś byłyby)? Pytam, bo ostatnio na którymś z portali lansowany był temat pracy na platformie.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
20-02-2016 07:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Kaktusia Offline
Doktor

Ilość postów: 792
Dołączył: Nov 2007
Reputacja: 21
Post: #7
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Geologia jak najbardziej, prawdopodobnie też geofizyka. Na AGHu jest też przecież wiertnictwo, ale nie wiem dokładnie czego się tam uczą. Nie orientuję się jakoś w tym super dobrze, ale na pewno potrzebują madloggerów, do robienia logów z dokładnym opisem skalnym tego co wywiercą, więc właśnie ludzi po geologii. Tylko praca jest bardzo specyficzna, niezłe zarobki, ale zwykle jedziesz tam na np 3 miesiące bez kontaktu ze "lądem" i potem masz trochę urlopu, więc nie każdemu się to podoba. Ktoś chyba niedawno z naszych studentów (Glasgow) dostał robotę... Z dobrym angielskim pewnie i po polskich studiach dałoby się wkręcić.
https://www.prospects.ac.uk/job-profiles/mudlogger

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
20-02-2016 18:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
ks2707 Offline
Licealista

Ilość postów: 173
Dołączył: Dec 2010
Reputacja: 0
Post: #8
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
@Kaktusia, dzięki za rady...
Na przestrzeni ostatnich tygodni cena baryłki ropy była i jest wciąż bardzo niska. Związku z tym dużo osób zostało zwolnionych z branży naftowej. W dodatku sytuacja na Bliskim Wschodzie nie za bardzo się poprawia...no i jeszcze polityka USA i pozostałych krajów przeciwko Rosji.Czy uważacie, że przemysł naftowy będzie się rozwijał dalej w takim samym stopniu?
20-02-2016 18:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator
*******

Ilość postów: 1 707
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 5
Post: #9
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Decyzji o zwalnianiu nie podejmuje się na podstawie kształtownia cen z ostatniego tygodnia.

Przemysł naftowy to ogromne lobby. Inwestycje planuje się tutaj na lata. W obecnej sytuacji zawieszeniu ulegają inwestycje nowe. Eksploatuje się obecne złoża. W momencie, kiedy ceny wzrosną, wznowione zostaną nowe projekty. To, że mamy teraz niskie ceny, wynika ze spowolnienia wzrostu gospodarczego Chin oraz świadomego utrzymywania przez kraje OPEC nadprodukcji ropy.

Nie ma obecnie alternatywnego paliwa, które umożliwiłoby rewolucję na miarę węgla czy ropy naftowej. Także długoterminowo o branżę naftową raczej bym się nie martwił.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
20-02-2016 21:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
ks2707 Offline
Licealista

Ilość postów: 173
Dołączył: Dec 2010
Reputacja: 0
Post: #10
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Dzięki za spostrzeżenia. Osobiście zgadzam się z twoją opinią. Trochę zmyliła mnie wypowiedź z tego tematu: http://www.forum.geozone.pl/geofizyka-cz...-5123.html


Z wyborem kierunku studiów jeszcze się powstrzymam, bo mam jednak trochę czasu do dokonania wyboru. Na razie zajmę się nauką do olimpiady geograficznej oraz matury (w końcu ostateczną decyzję dotyczącą kierunku studiów podejmę po zakończeniu OG i matur...)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-02-2016 22:23 przez ks2707. Edit Reason: )
20-02-2016 22:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Kaktusia Offline
Doktor

Ilość postów: 792
Dołączył: Nov 2007
Reputacja: 21
Post: #11
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Znów zgodzę się ze @snaakee Wink

Odnawialne źródła energii jeszcze długo nie zastąpią węgla i ropy.. A odpowiednio ukierunkowane studia geo-wydobywcze na pewno też dają niezłe podstawy żeby się potem w miarę łatwo przekwalifikować, np. w kierunki innych gałęzi energetyki. Czasy kiedy uczyłeś się czegoś i potem wykonywałeś to do końca życia już dawno minęły Wink
Dosłownie parę lat temu kiedy kończyłam licencjat, zaczynał się wielki bum z gazem łupkowym i bardzo szybko w ciągu tych kilku lat wielkie plany prysły. Może nie prysły całkiem, bo to że na razie nam się to nie opłaca, nie znaczy że za parę lat nikt nie wymyśli lepszej metody wydobycia albo że tańsze źródła się wyczerpią.

Powodzenia z olimpiadą i maturami!

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
20-02-2016 23:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
andrzejk90 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 5
Dołączył: Nov 2014
Reputacja: 0
Post: #12
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
(20-02-2016 21:27)snaakee napisał(a):  Decyzji o zwalnianiu nie podejmuje się na podstawie kształtownia cen z ostatniego tygodnia.

Także długoterminowo o branżę naftową raczej bym się nie martwił.

W branży olejowej czasami zwalania się na podstawie cen/analiz z bieżącego tygodnia !!! Ostatnie miesiące pokazały, że w branży jest bardzo źle i nic nie wskazuje żeby było lepiej . Chevron zwolnił 1500 osób, schlumberger 9000 a halliburton 7000Smile Autorowi tematu radziłbym trzymać się z dala od geofizyki i geologii bo mimo , że same studia są szalenie ciekawe to rynek pracy jest delikatnie mówiąc niezbyt szeroki a kierunek bardzo niszowy.
22-02-2016 01:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator
*******

Ilość postów: 1 707
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 5
Post: #13
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
(22-02-2016 01:34)andrzejk90 napisał(a):  W branży olejowej czasami zwalania się na podstawie cen/analiz z bieżącego tygodnia !!! Ostatnie miesiące pokazały, że w branży jest bardzo źle i nic nie wskazuje żeby było lepiej

Ok, rozumiem, że to były ceny z ubiegłego tygodnia, ale które zostały włożone do modelu prognostycznego i na tej podstawie decyzja została podjęta. Trochę odbiegamy od tematu, zresztą sam wywołałem, więc dyskusję w tym wątku proponuję kontynuować w temacie, gdzie zamieszczam link do audycji-wywiadu poświęconego megatrendom w energetyce - http://www.forum.geozone.pl/paliwo-przys...775-2.html

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
22-02-2016 10:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
owest Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Dołączył: Feb 2022
Reputacja: 0
Post: #14
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Podczas studiowania na tej uczelni można poznać zastosowanie wielu różnych narzędzi, takich jak waga itp. Mają ciekawą ofertę. Moim zdaniem interesującym kierunkiem studiów dla Ciebie może być również geodezja. Pozdrawiam! Big Grin

waga również może być wygodnym narzędziem
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-02-2022 21:22 przez owest. Edit Reason: )
23-02-2022 21:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
polcia12 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 4
Dołączył: Jan 2023
Reputacja: 0
Post: #15
RE: Geofizyka czy Informatyka Stosowana na wydziale GGiOŚ na AGH?
Drogie takie studia?
26-01-2023 10:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
MyBB Geologia stosowana Finel 5 7 860 16-06-2023 10:45
Ostatni post: trababomba
  Geologia stosowana UW Anabelll 3 4 213 03-08-2022 13:34
Ostatni post: nocidzien
  Geofizyka czy geologia ? monia7 17 17 349 03-10-2016 09:53
Ostatni post: geomir372
  Geofizyka na AGH michas-__ 228 235 653 30-09-2016 15:12
Ostatni post: Totoro
Smile Geofizyka czy geoinformatyka? Tikeri 11 12 051 23-05-2016 08:51
Ostatni post: Elsiemm

Skocz do: