Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Autor Wiadomość
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #31
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Źródła zagospodarowane turystycznie, pomniki przyrody

Witam forumowiczów i czytelników. Jak informowałem w poprzednim poście, dziś przedstawiam inne wybrane źródła atrakcyjne turystycznie, często zagospodarowane, niektóre będące pomnikami przyrody.

Najwięcej takich źródeł znajduje się na Jurze Krakowsko Częstochowskiej i w jej pobliżu. Zacznę jednak od innych regionów Polskich.

Na Wyżynie Lubelskiej koło Szczebrzeszyna przy ścieżce edukacyjnej znajduje się zagospodarowane turystycznie Źródło w Szczebrzeszynie, a przy nim pomnik Chrząszcza (Chyba jedyny na świecie), wykonany przez uczniów klasy snycerskiej w Zamościu. Wykonany w drewnie lipowym ma 2.3m wysokości i postawiony jest na cokole kamiennym.


Na drugim końcu Polski W Lądku Zdroju znajduje się pięknie obudowane Źródło św. Jadwigi. Obudowa obecnie odnowiona, została ufundowana przez braci Braunów z Berlina.
Tu w Lądku Zdroju znajduje się też ładnie obudowane Źródło Chrobry
6 l/s o temp.26,7stopni C. znajduje się w Parku Zdrojowym im J.P.II


W Beskidzie Niskim w Iwoniczu Zdroju znajduje się ciekawe zagospodarowane turystycznie Źródło Bełkotka. Znajduje się na szczycie Góry Przedziwnej.Uchodzi z niego gaz metan powodujący bełkot. Źródło jest pomnikiem przyrody. Znajduje się przy nim popiersie W.Pola.
W gminie Gromnik na Pogórzu Ciężkowickim w obrębie Suchej Góry znajdują się obok siebie 3 mineralne zagospodarowane źródła.Źródło Geologów
- 5l/s, pomnik przyrody oraz źródła Paweł i Jacek. Znajduje się koło nich szopa a w niej kocioł i wanna (o ile nie zostały skradzione).


Przejdźmy teraz na Jurę i jej otoczenie.Znajduje się tu najwięcej zagospodarowanych turystycznie źródeł.
Źródła rzeki Warty w Kromołowie dzielnica Zawiercia. Znajduje się nad nim wybudowana i odnowiona kaplica św. Nepomucena. Teren wokół jest zagospodarowywany turystycznie. Powstaną stawki, mostki, ławeczki, parking itp.
W Złotym Potoku k.Częstochowy znajdują się dwa położone obok siebie dobrze znane Źródło Zygmunta- 40l/s (27 I 1984) oraz Źródło Elżbiety- 14l/s. Miejsce zagospodarowane turystycznie.

W Dolinie Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym znajdują się Źródło Miłości -0,7l/s, obudowane w kształcie serca. Położone blisko Bramy Krakowskiej.
Źródło Św.Jana - 7l/s Znajduje się u stóp Złotej Góry.Nad nim wybudowano glorietkę. Woda ze Źródła zaspokaja zapotrzebowanie mieszkańców Ojcowa.
Źródło Harcerza - 1l/s w Dolinie Sąspowskiej przy wylocie wąwozu Jamki. że źródła korzystali biwakujący tu do 1970 roku harcerze.
Źródło Młynnik - 12l/s. Niedaleko Zamku w Pieskowej Skale. Woda ze źródła zasila Prądnik.
Źródło Ruskie - 10l/s Położone w Dolinie Sąspowskiej. W czasie wojny stacjonujący w pobliżu żołnierze rosyjscy czerpali z niego wodę.
Źródło w Prądniku Korzkiewskim - 13/l/s. Położone w pobliżu wylotu wąwozu Stodoliska.

Źródło Centurii - 20-70l/s. Położone malowniczo w pobliżu Hutki-Kanki koło Ogrodzieńca. Rezerwat Przyrody.

Źródło Stoki - 100l/s ( w czasie pomiaru 11.02.1984). Znajduje się koło Mstowa (niedaleko Częstochowy) nad rzeka Wartą, u podnóża góry Wał. Pomnik przyrody.

W Regulicach k.Alwerni (Rów Krzeszowicki) znajduje się pięknie zagospodarowane turystycznie Źródło Jurajskie - 23l/s.Woda miała być przesyłana dla mieszkańców Krakowa, ale ze względu na koszty, zaniechano pomysł.

Bardzo wiele źródeł będących pomnikami przyrody znajduje się w zlewni rzeki Dłubni.
Źródło Geografów - 10l/s. Znajduje się w Przybysławicach za budynkiem starej mleczarni w gm.Skała. Wypływa spod wapiennych skałek. Pomnik przyrody.
Źródło Aleksandry - 1,5l/s. W Imbramowicach Dln. koło szlaku niebieskiego. Pomnik przyrody.
Źródło Hydrografów!!! - 1973 85l/s, 1999 135l/s. W Imbramowicach przy starym budynku młyna. Bardzo malowniczo położone. Misa wodna 25 m
długa. Pomnik Przyrody.
Źródło Strusia - 36l/s. Leży wśród pól na prawym brzegu Dłubni w Imbramowicach. Pomnik Przyrody.
Źródło Św.Kingi - 3,4l/s. Leży nad Dłubnią w Sułkowicach Gm.Iwanowice. Zagospodarowane turystycznie. Pomost, pomnik Św. Kingi

Źródło Jerzego - 0,5-2l/s. Leży w miejscowości Brzoskwinia niedaleko kościoła. 50 m od drogi. Teren zagospodarowany turystycznie. Pomnik Przyrody.
Źródło Świętojańskie - 1-2l/s. Położone jest pod zboczem góry Duża Biedzinka w Tyńcu (Kraków). Pomnik przyrody.
Źródło Anny - 16l/s. Obok dol.Wodącej. Na północ od Domaniewice k. Wolbromia. Zagospodarowane turystycznie. W pobliżu parking. Ładne otoczenie. Pomnik Przyrody.
Źródło Bażana - 5l/s. W Wąwozie Stradlina w Dolinie Racławki obudowane.Ujęte na potrzeby lokalnego wodociagu.
Źródło W Zimnym Dole - 10l/s. W miejscowości Czułów niedaleko Mnikowa. Zasila Sankę. Wypływa z jaskini.

W Dolinie Eliaszówki koło Krzeszowic znajduje się kilka znanych źródeł.
Jest to teren atrakcyjny turystycznie. Znajduje się tutaj pięknie położony Klasztor w Czernej, który czerpie wodę ze źródła.
Źródło Św.Eliasza inaczej zwane Źródłem Miłości. -3,5l/s. Obudowa w kształcie serca. Leży na północ od klasztoru w Czernej. Obok kapliczka z
obrazem Proroka Eliasza. Rezerwat Przyrody.
Źródło Św.Elizeusza - niedaleko klasztoru w Czernej. Z tego źródła klasztor czerpie wodę.
Źródło Św.Józefa - 10-20l/s obok kamieniołomu W Czatkowicach w Dolinie Eliaszówki. Kilka wypływów na długości 50m.


Źródło Zimnąca w Lelowie. 1.5 km od centrum. Od niedawna zwane Źródłem zakochanych.
Źródło Szczelina w Lelowie. Wypływa z jaskini nad Białą.Jaskinia Bardzo atrakcyjna.
Źródło Spod Skały - 25l/s. Znajduje się przy szlaku w miejscowości Zdów k.Kroczyc. Wypływa malowniczo spod skały.
Źródła Czarnej Przemszy - 30l/s. W Bzowie k.Zawiercia. Zagospodarowane turystycznie. Ścieżka edukacyjna. 3 wypływy obok siebie.

To tyle w tym poście o źródłach.
W następnym podam źródła "Święte" tzn z nazwą świętych.
Życzę miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
13-03-2017 13:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #32
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
"Święte Źródła"

W poprzednich postach przedstawiłem najwydajniejsze źródła i wywierzyska w Polsce a także zagospodarowane turystycznie i będące pomnikami przyrody.

W tym poście przedstawię źródła znane lokalnej ludności jako posiadające właściwości uzdrawiające. Źródłom tym lokalna społeczność nadała nazwę świętych. Nie jest moją intencją rozstrzygać czy mają one własności uzdrawiające czy nie. Niektóre z nich mogą być zmineralizowane, a więc mogą mieć właściwości zdrowotne. Faktem jest, że lokalna społeczność dosyć powszechnie wykorzystuje wodę tych źródeł do celów konsumpcyjnych. Sam często spotykałem ludzi, którzy podjeżdżali samochodem załadowanym plastikowymi pojemnikami pod te źródła aby nabrać z nich wodę do celów konsumpcyjnych.

Takim najbardziej znanym źródłem o których wyżej, jest Źródło Św. Barbary w Częstochowie. Źródło to jest obudowane zaopatrzone w kurek. Jest ono znane pielgrzymom przybywającym do Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze.

A oto pozostałe źródła:
Źródło Św. Kingi- w Starym Sączu. Woda w nim zmineralizowana.
Źródło Św. Antoniego -w dolnej części Dol.Kobylańskiej koło Krzeszowic. Wydajność 1-2 l/s. Temp10,6 stopni C.
Źródło Św. Antoniego- w Sietesz pow.przeworski. Znajduje się tu kapliczka ufundowana przez emigrantkę mieszkającą w Chicago- Helenę Achramowicz.
Źródło Św. Franciszka-Znajduje się w Św.Katarzynie u stóp Łysicy. Źródło obudowane, kapliczka Św. Franciszka.
Źródło Św. Floriana w Kochlewie - Na prawym brzegu Warty. Miedzy Wieluniem a Działoszynem. Pomnik przyrody.
Źródło Św. Andrzeja Świerada- Koło Czchowa-Tropie na północ od jeziora Rożnowskiego. Źródło obudowane z rzeźbą pustelnika Świerada. W pobliżu Pustelnia.
Studnia Św. Świerada-Źródło Życia- w Sulistrowiczkach k.Wrocławia
Źródło Św. Huberta- pomnik przyrody. Znajduje się na brzegu jeziora Ostrowickiego w gminie Gąsawa koło Pałuk w Wielkopolsce. Źródło obudowane z daszkiem. Wydajność 8l/s. W pobliżu znajduje się głaz narzutowy " Kamienny Dom".
Źródło Św. Rozalii. Znajduje się przy drodze z Miejsca Piastowego do Wrocanki koło Krosna. Źródło ujęte jest w studzienkę. Obok znajduje się kaplica zwana kościółkiem.
Źródło Św.Jadwigi w Lądku Zdroju. Źródło zabudowane w formie fontanny. Pomnik Św. Jadwigi trzymającej w ręce miniaturę Bazyliki Trzebnickiej.

To tylko kilka wybranych przeze mnie źródeł.

Dane na temat źródeł zaczerpnąłem z różnorodnej literatury dostępnej w necie. Między innymi ze stron urzędów gmin, ze stron turystycznych Dol. Prądnika, Dol Dłubni, ze strony Geotydy, oraz z opracowań naukowych a szczególnie z "Katalogu Źródeł. Wyżyna Śląsko Małopolska. Mapa Źródeł Chronionych". Dynowska.

Miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2017 10:13 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
22-03-2017 10:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #33
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Księżyce planet

Dzisiaj zajmiemy się kosmosem.
Niejeden z nas zastanawiał się czy np masa wszystkich księżyców w naszym układzie słonecznym jest mniejsza czy większa od masy Ziemi?

Przeglądnąłem dane księżyców i dokonałem wyliczeń w tym zakresie.
Ostatnio "namnożyło się tych księżyców setki". Do obliczeń przyjąłem dane tych księżyców, których średnica przekracza 300km. Masę pozostałych księżyców przyjąłem sumarycznie szacunkowo.
A oto jak przedstawiają się obliczenia

Planeta i jej księżyce --------średnica --------------masa
Ziemia
Księżyc ----------------------3475 km ------------7.4x10^22 kg
Jowisz
IO ---------------------------3643 km ------------8.93x10^22 kg
Europa-----------------------3122 km ------------4.80x10^22 kg
Ganimedes -------------------5262 km -----------14.82x10^22 kg
Kalisto -----------------------4821 km -----------10.76x10^22 kg
Saturn
Mimas ------------------------397 km -----------0.0038x10^22 kg
Enceladus --------------------504 km ------------0.01x10^22 kg
Tetyda ----------------------1060 km ------------0.06x10^22 kg
Dione ------------------------1118 km ------------0.11x10^22 kg
Rea --------------------------1528 km ------------0.23x10^22 kg
Tytan ------------------------5150 km ------------13.5x10^22 kg
Japet ------------------------1436 km ------------0.18x10^22 kg
Uran
Ariel -------------------------1158 km ------------0.135x10^22 kg
Umbria -----------------------1169 km ------------0.117x10^22 kg
Tytania ----------------------1578 km ------------0.353x10^22 kg
Oberon ----------------------1523 km-------------0.301x10^22 kg
Miranda -----------------------472 km -----------0.0066x10^22 kg
Neptun
Tryton -----------------------2707 km ------------2.014x10^22 kg
Nereida -----------------------340 km -----------0.0031x10^22 kg
Proteusz ----------------------420 km -----------0.0044x10^22 kg
Pozostałe księżyce w sumie ------X -----------------0.05x10^22 kg

Masa wszystkich księżyców ------X -------------63.7879x10^22 kg
Masa Ziemi ----------------------X --------------597.4x10^22 kg

Jak widzimy na podstawie obliczeń sumaryczna masa wszystkich księżyców w naszym układzie słonecznym jest około 10 razy mniejsza niż masa Ziemi.


A jak się ma sprawa z objętością?

Ciężar właściwy Ziemi wynosi 5.517x10^3kg/m^3
Uśredniony przybliżony ciężar właściwy księżyców wynosi nieco ponad
2x10^3kg/m^3
Innymi słowy ciężar właściwy Ziemi jest ponad dwukrotnie większy niż średni ciężar właściwy księżyców.

Z tego wynika, że objętość Ziemi jest w przybliżeniu 4 razy większa niż objętość wszystkich księżyców razem wziętych.

To byłoby tyle obliczeń w tym poście.
Pozdrawiam Forumowiczów i pozostałych Czytelników.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
06-04-2017 10:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #34
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Etymologia nazw geograficznych-Ameryka Południowa i Środkowa


Jako geografowie staramy się poznać, zapamiętać jak najwięcej nazw geograficznych. Czy jednak zastanawialiśmy się kiedyś co one oznaczają?, jaka jest etymologia tych słów?. Buenos Aires?, Rio de Janeiro? Ekwador?, co one oznaczają?

W tym poście podam pochodzenie i znaczenie kilku wybranych przeze mnie nazw geograficznych Ameryki Południowej i Środkowej. Większość tych nazw jest pochodzenia Hiszpańskiego lub Portugalskiego z biegiem czasu zostały nieco zmienione i przekształcone w zapisie. Niektóre nazwy są pochodzenia miejscowego to jest pochodzą z języka Indian zamieszkujących dany region.
Często etymolodzy podają kilka objaśnień. Ja w podanych przykładach podaję jedno wyjaśnienie wg własnego uznania. Przytoczone tutaj wyjaśnienia oparłem przede wszystkim na anglojęzycznej wersji Wikipedii.



A oto parę przykładów:

Ekwador -Equator - równik.
Argentyna- argentum -srebro.
Urugwaj - Rzeka ptaków -w lokalnym narzeczu Indian (uru-ptak).
Chile - na krańcu Ziemi - w lokalnym narzeczu Indian.
Gwatemala - wiele drzew- w lokalnym narzeczu Indian.
Salwador -Zbawiciel.
Wenezuela - mała Wenecja.
Buenos Aires -Pomyślne wiatry (dobre powietrze).
Rio de Janeiro - Rzeka styczniowa.
La Paz - pokój.
Lima - limaq -mówca, orator w lokalnym narzeczu keczua.
Montevideo - Zobaczyłem górę. (góra jak kapelusz).
Managua - przyległa do wody - w lokalnym narzeczu.
Panama -obfitość ryb - w lokalnym narzeczu.
Tegucigalpa -malowane skały -w lokalnym narzeczu.
Santiago - Od Imienia Galicyjskiego patrona Hiszpanii - Św.Jakuba.
Brazylia - Brazil- czerwony jak ember (żarżące się węgle)
Asuncion- wniebowzięcie -stolica Paragwaju.

To tyle wybranych przykładów. W następnym poście może coś z Afryki.
Miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-04-2017 09:17 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
19-04-2017 09:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Mapołaz Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Dołączył: Apr 2017
Reputacja: 0
Post: #35
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Ciekawe ciekawostki, że tak powiem Smile.

Cytat:Brazylia - Brazil- czerwony jak ember (żarżące się węgle)

Proszę poprawić drobną literówkę w wyrazie żarzące.
25-04-2017 11:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #36
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Miło,że się podoba. Dziękuję.
Niestety w samym poście słowa "żarżące się..." nie mogę poprawić a to z uwagi na ograniczony termin edytowania. Mój post jest już po tym terminie.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-04-2017 13:45 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
25-04-2017 13:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #37
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Etymologia nazw geograficznych - Afryka

Witam czytelników. Zgodnie z tym co pisałem w poprzednim poście dzisiaj przytoczę pochodzenie paru wybranych nazw geograficznych Afryki. Przedstawione przeze mnie tłumaczenia nazw pochodzą głównie z Wikipedii anglojęzycznej. Oczywiście często pochodzenie nazwy geograficznej jest tłumaczone różnie przez różnych etymologów. Często podaje się wiele źródłosłowów. Ja wybrałem te, które mi najbardziej odpowiadały.


A oto parę przykładów:
Rabat - (Maroko) - twierdza zwycięstwa.
Kair - (Egipt) - zwycięzca, zdobywca.
Tunis - (Tunezja) - miejsce na obozowisko (nocny odpoczynek).
Nawakszut - (Mauretania) - wietrzne miejsce.
Algier - (Algieria) - wyspy, (niegdyś przy wybrzeżu były 4 wyspy).
Chartum - (Sudan) - Krokosz, roślina z rodziny Astrów (Bliski Wschód).
Addis Abeba - (Etiopia) - nowy kwiat.
Lagos - (Nigeria) - jeziora.
Monrowia - (Liberia) - Monroe,(od nazwiska prezydenta USA James Monroe).
Ndżamena - (Czad) - miejsce wypoczynku.
Abidżan - (Wybrzeże Kości Słoniowej) - właśnie ścinałem liście.
Wagadugu - (Burkina Faso) - twierdza zdobywcy.
Kinszasa - (Demokratyczna Republika Konga) - bagnisko.
Nairobi - (Kenia) - zimna woda.
Dar es Salam - (Tanzania) - siedziba pokoju.



Tyle na dziś.Następnym razem Bliski wschód i Kaukaz.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
04-06-2017 18:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #38
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Witam forumowiczów i czytelników.
Dzisiaj dalszy ciąg ciekawostek etymologicznych.

Pochodzenie oraz znaczenie wybranych nazw geograficznych z obszaru Bliskiego Wschodu i Kaukazu.Wyjaśnienia zaczerpnąłem z angielskiego wydania Wikipedii.

Jerozolima - miasto pokoju.
Betlejem - dom chleba (mięsa).
Al Rijad - miejsce ogrodów,drzew.
Gaza - cenne (mocne)miasto.
Bejrut - źródła.
Damaszek - dobrze nawodnione miejsce (kraj).
Amman - od nazwy ludu Amonitów.
Ankara - kotwica.
Bagdad - podarunek Boga.
Bahrajn - dwa morza.
Manama - miejsce marzeń.
Dauha - wielkie drzewo.
Abu Zabi - ojciec gazeli.
Dubaj - przyjdą z pieniędzmi, z kasą.
Maskat - kotwicowisko.
Sana - dobrze ufortyfikowana.
Erewań - Oto pojawił się ląd.(słowa Noego,gdy wody Potopu zaczęły opadać)
Baku - uderzenie wiatru.
Azerbejdżan - kraina wiecznego ognia.
Tbilisi - ciepły teren (źródła).
Gruzja - kraj wilków.

To byłoby na tyle.
Miłego czytania i do następnego razu.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
05-07-2017 18:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
janekkozlowski90 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Dołączył: May 2017
Reputacja: 0
Post: #39
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
A to ciekawe Smile
" Dubaj - przyjdą z pieniędzmi, z kasą."
07-07-2017 17:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #40
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Wisła-Królowa Polskich Rzek.


Witam czytelników. Dziś zapodam parę ciekawostek związanych z rzeką Wisłą.

Rok 2017 jest nazwany Rokiem Wisły. W związku z tym organizowane są różne sympozja czy inne atrakcje związane z naszą najbardziej polską rzeką.
Sam również poczułem się zobowiązany włączenia się w akcję przybliżenia wiadomości o naszej Królowej Polskich Rzek.

Długość Wisły od jej źródeł pod Baranią Górą aż do jej ujścia pod Świbnem-Mikoszewem wynosi 1047 km.

Teraz zadam pytanie.
Czy Ktoś zastanawiał się gdzie wypada środek długości Wisły?
Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziecie w internecie poza tym postem ani może gdziekolwiek indziej.
Patrząc na mapę wydaje się, że być może, ten środek jej długości wypada gdzieś w okolicach Warki pod Warszawą.

A teraz przedstawię w miarę dokładne wyliczenia i wskażę gdzie znajduje się połowa długości biegu Wisły.

Otóż wg RZGW Kraków, długość Wisły od jej źródeł pod Baranią Górą do ujścia do niej rzeki Przemszy(k.Oświęcimia) wynosi 106.2 km.
Od Ujścia rzeki Przemszy liczony jest kilometraż biegu rzeki Wisły i wynosi on przy ujściu Wisły do Bałtyku pod Świbnem 941.3km.
Razem daje to długość Wisły 106.2km + 941.3km = 1047.5km.
Dzielimy to na połowę i otrzymujemy 523.8km. Czyli licząc od źródeł, połowa długości Wisły znajduje się na jej 523.8 kilometrze.

A teraz poszukamy tego miejsca.
Musimy znaleźć w kilometrażu biegu Wisły jej 417.6 km.Pamiętamy, że ten kilometr jest liczony od ujścia Przemszy. A więc do tego musimy dodać długość odcinka od Baraniej Góry aż do ujścia Przemszy czyli 106.2 km o którym już wspomniałem.
Dodajemy 417.6+106.2 = 523.8 a więc dokładnie połowa.
Gdzie więc wypada 417.6km w kilometrażu biegu Wisły?
Otóż połowa długości Wisły wypada za Dęblinem w okolicach miejscowości Kuźmy i Kobylnica. (7.4km w górę rzeki od przeprawy promowej w Świerzach Górnych.

Uff. Gdy już znaleźliśmy połowę jej długości to przytoczę jeszcze gdzie znajduje się jej 100km, 200km ........ itd jej biegu.

100km - w Oświęcimiu, gdzieś w połowie między ujściem Gostynki a mostem na drodze Oświęcim - Mikołów.
200km - W miejscowości Brzegi na wschodniej granicy Krakowa (to tam gdzie odbywało się spotkanie "Światowe Dni Młodzieży".
300km - w miejscowości Łęka Żabiecka koło Szczucina.Przy moście na drodze Tarnów-Szczucin Kielce.
400km - Na północ od Zawichostu. W połowie jej biegu między przeprawą czołgową k.Piotrowic a ujściem rzeki Sanny.(1.8km w dół rzeki od przeprawy czołgowej w miejscu gdzie rzeka skręca wyraźnie na północ)
500km- w Dęblinie. 400m w dół rzeki za mostem na drodze 48 Tomaszów Mazowiecki-Kock.
600km - ujście rzeki Jeziorki koło Konstancin - Jeziorna pod Warszawą.
700km - koło miejscowości Bieniew (6.5km w dół rzeki za Wyszogrodem)
800km - W miejscowości Kucerz ok 15 km w dół rzeki od mostu we Włocławku.
900km - w miejscowości Topolno - Trępel. ( 12km w górę rzeki od Chełmna.
1000km - Cygany-Pastwiska koło Malborka.(7.2km w dół rzeki poniżej Ujścia Nogatu.

To tyle.W następnym poście podam Na jakiej długości biegu rzeki leża wybrane miasta Polski oraz ujścia ważniejszych rzek

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
26-07-2017 18:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #41
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Rzeka Wisła c.d

W tym poście podam na którym kilometrze długości biegu Wisły leżą wybrane miasta.

Oświecim - 103 km (most na drodze Oświecim - Mikołów).
Kraków Wawel - 183km
Sandomierz - 375.2 km ( most na drodze 77 Radom-Przemyśl).
Kazimierz Dln - 465.2 km.
Puławy - 480.2 km (most im Jana Pawła II).
Dęblin - 499.5 km (most na drodze 48).
Elektrownia Kozienice - 532.2 km.
Góra Kalwaria - 582.2 km (most na drodze 50).
Warszawa Most Łazienkowski - 616.8 km.
Nowy Dwór Mazowiecki - 655.2 km.
Zakroczym - 658.2 km.
Czerwińsk Nad Wisłą - 684.2 km.
Płock - 738.5 km.(Most im Legionów Marszałka Piłsudzkiego).
Włocławek - 785.5 km.(Most Marszałka Rydza Śmigłego)
Nieszawa - 809.2 km.
Toruń - 841.2 km.(most drogowy im. Piłsudzkiego)
Bydgoszcz-Fordon - 881 km.(most drogowo-kolejowy)
Chełmno - 913.8 km.(most na drodze nr 91)
Grudziądz - 940.2 km.(most kolejowo-drogowy)
Gniew - 983 km.
Tczew - 1014.7 km.

I to byłoby tyle w temacie. Miłego czytania

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
02-08-2017 20:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #42
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Wisła i jej dopływy c.d

W tym poście podam na którym kilometrze długości Wisły uchodzą do niej wybrane dopływy.

Ujście Soły na 108 km biegu Wisły. --------Długość Soły 89 km.
Ujście Skawy na 129 km
Ujście Rudawy na 181,6 km
Ujście Prądnika na 188,2 km
Ujście Raby na 241 km
Ujście Szreniawy na 250,6 km
Ujście Dunajca na 266,8 km ---------------Długość Dunajca 247 km.
Ujście Nidy na 281,6 km
Ujście Wisłoki na 333,2 km
Ujście Sanu na 386 km --------------------Długość Sanu 457,7 km.
Ujście Kamiennej na 430.7 km
Ujście Wieprza na 498,2 km
Ujście Pilicy na 563,2 km
Ujście Świder na 596,2 km
Ujście Narwi na 657 km.
Ujście Bzury na 693,5 km
Ujście Brdy na 878,8 km
Ujście Wdy na 919,7 km
Ujście Wierzycy na 983 km
Ujście Nogatu na 1014,7 km.

Z przytoczonych danych wynika, że rzeka Soła i Dunajec mają zbliżone długości do odcinka Wisły przy ich ujściu.

Rzeka San ma większą długość niż Wisła przy jego ujściu.

Do 1962 roku kiedy to przyjmowano, że rzeka Narew jest dopływem Bugu a Bug uchodzi do Wisły, Bug miał zdecydowanie większą długość niż Wisła do jego ujścia (ale znacznie niższy przepływ).


I jeszcze jedna ciekawostka.
Gdyby tak nałożyć długość Odry (854 km ) na Wisłę to dokąd sięgałaby Odra?????.

Otóż sięgałaby do miejscowości Rozgarty - przysiółek Stary Toruń
12,6 km w dół rzeki od mostu Piłsudzkiego na Wiśle w Toruniu.

To tyle w tym temacie. Miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-08-2017 20:27 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
20-08-2017 20:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #43
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Wisła i jej przepływ-ciekawostki

W tym poście podam kilka ciekawostek związanych z ilością odprowadzanej wody Wisły do Bałtyku.

Wisła oddaje średnio do Bałtyku 1050 metrów sześciennych wody na sekundę. Aby to sobie lepiej wyobrazić -jest to ilość wody równa kuli wodnej o średnicy 12.6m, a więc trochę więcej niż objętość jednorodzinnego domku.
Niżej podam zestawienie ilości oddawanej wody Wisły Bałtykowi w określonej jednostce czasu, oraz dla porównania wielkość kuli wodnej odpowiadającej tej ilości.

Czas-------------- ilość wody------------------średnica kuli
1 sekunda-----------1.050 m3 -------------------12,6 m
1 godzina-----------3.780.000 m3-----------------193 m
1 dzień------------90.720.000 m3 -----------------557 m
1 miesiąc(30dni)----- 2,72 km3 -------------------1,732km
1 rok ----------------30,7 km3--------------------3,966km



A teraz pytanie. Jak długo musiałaby Wisła napełniać pusty akwen Morza Bałtyckiego? ( oczywiście o ile nie byłoby żadnych innych dopływów ani parowania ani opadów itp).


Poniżej podaję zestawienie.

Akwen wodny-------jego objętość-----------------czas napełniania
Morskie Oko----------10mln m3 ---------------------2godz i 39 min
Śniardwy-------------0,65 km3 ---------------------7dni i 4godz
Ładoga ------------- 840 km3 ----------------------27,4 lat
Morze Bałtyckie----- 21.721 km3---------------------707,5 lat

Miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
04-09-2017 11:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
karolinka777 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 5
Dołączył: Sep 2017
Reputacja: 0
Post: #44
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Dzięki za tą skarbnicę więdzy! Bardzo ciekawe informacje.
06-09-2017 21:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #45
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Szczyty lub góry mające w nazwie trzy

Coś dla miłośników gór.

Liczba "trzy" jest chyba najbardziej popularna z pośród liczb, które zostały użyte w nazewnictwie gór czy też szczytów. Nie wiem czym sobie zasłużyła na to. Ale fakt pozostaje faktem.

Konia z rzędem temu kto znajdzie szczyt "Podwójna", ale "Potrójna" owszem występuje.

Poniżej podam kilka szczytów lub gór ,które mają w nazwie trzy. Zacznę od tego nam najbardziej znanego i bliskiego.

Trzy Korony - Pieniny
Trzydniowiański Wierch - Polskie Tatry Zachodnie
Potrójna - Beskid Mały, koło Andrychowa
Trzy Kopy - Słowackie Tatry Zachodnie (koło Rohaczy)
Triglav - Alpy Julijskie, Słowenia (trzygłowy)
Tre Cime di Laverado ( po niemiecku Drei Zinnen) - Dolomity Włoskie, niedaleko Cortina di Ampezzo. W wolnym tłumaczeniu jako Trzy turnie,wieżyce. Moim zdaniem najpiękniejsze turnie świata.Pozostają moim raczej niespełnionym marzeniem aby na nie wejść wraz z przewodnikiem. To tutaj zdobywali szlify wspinacze włoscy i nie tylko oni. U podnóża znajduje się wspaniałe schronisko i prowadzi trasa turystyczna wokół nich.
Tre Croci - Dolomity Włoskie, w pobliżu wspomnianego wcześniej Tre Cime. W wolnym tłumaczeniu Trzy Krzyże.
Punta Dei Tre Scarperi (po niemiecku Drei Schuster Spitze) - Dolomity Włoskie, w pobliżu dwóch wcześniej wymienionych. W wolnym tłumaczeniu z niemieckiego Szczyt trzech szewców
Three Sisters - Góry skaliste Kanady. W pobliżu Canmore w stanie Alberta. Są to potężne trzy skaliste wierzchołki. Każdy ma swoją nazwę. Po polsku to trzy siostry.
Three Sisters - Monument Valley USA. Wspaniałe trzy skaliste wieże w Parku Narodowym Dolina Monumentów.
Trinity Mountain - W stanie Idaho, USA. Góra(Świętej) Trójcy.
Trinity Peak - w stanie Nevada, USA. Szczyt (Świetej) Trójcy.

To tyle nazw które wcześniej znałem. Być może jest ich jeszcze więcej w innych górach, lecz nie jestem poliglotą. Jeżeli Ktoś zna takie proszę o podzielenie się informacją.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
19-09-2017 19:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  mapa topo,geologiczna, gleboznawcza i inne noe_83 3 5 945 25-05-2007 20:30
Ostatni post: Guest

Skocz do: