Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Autor Wiadomość
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #16
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Co by się stało,..... gdyby Bałtyckie wyparowało?

No co by się stało?
W miejscu Bałtyku powstałaby olbrzymia depresyjna zasolona pustynia piaszczysta. W zagłębieniach osadziłyby się pokłady soli.

Nie jest to tylko czcze pytanie. Taka sytuacja miała miejsce (jeśli wierzyć naukowcom badaczom) z Morzem Śródziemnym.

Morze Śródziemne ma ujemny bilans cyrkulacji wodnej. Ściślej mówiąc więcej wody wyparowuje niż otrzymuje ją w postaci zasilania rzekami czy opadami deszczu. I gdyby nie stały wyrównujący dopływ wód z Oceanu Atlantyckiego to morze by wyparowało.
Otóż taka sytuacja miała prawdopodobnie miejsce przeszło 6mln lat temu. Wg naukowców, płyta kontynentalna Afryki przesuwając się na północ, zamknęła Morze Śródziemne. Bez dopływu wód oceanicznych Morze Śródziemne zaczęło wysychać. Utworzyła się ogromna depresyjna pustynia . A w najgłębszych miejscach powstały zagęszczone solanki. Po następnych 0.5mln lat,przesuwająca się płyta kontynentu Afryki spowodowała pęknięcie w miejscu gdzie dzisiaj jest Cieśnina Gibraltarska. Wody Oceanu zaczęły wlewać się do pustynnej misy olbrzymim wodospadem. Po setkach tysięcy lat Morze Śródziemne zostało z powrotem napełnione. Wg art. Andrzeja Hołdysa-"Morze bez wody"- Wiedza i Życie .

W tym poście chciałbym na przykładzie kilku akwenów wodnych podać jak wielką ilość soli otrzymalibyśmy gdyby one wyparowały całkowicie.
Poniżej znajduje się zestawienie wybranych akwenów wodnych, ich szacunkowa objętość, przybliżone uśrednione zasolenie, oraz przybliżona szacunkowa ilość otrzymanej teoretycznie soli.

Akwen wodny ..........jego objętość ............zasolenie ..... objętość soli
Ocean Światowy........1340mln km3 .............3.5% .............46.9mln km3
M.Śródziemne ...........3.5mln km3 .............3,6% ..............126tys km3
M.Bałtyckie ..............21721 km3 ...............0,8% ..............195.5 km3
M.Czerwone ..............201tys km3...............4.0% .............. 8tys km3
M.Martwe .................111 km3 ..................25% ............... 27.8 km3
M.Czarne ..................555tys km3...............2,0%................11tys km3

A teraz pewne porównania.
Sól Oceanu Światowego utworzyłaby kostkę sześcianu o boku ok 361km.
Gdyby tą solą pokryć powierzchnię kontynentów (149mln km2 to pokład soli sięgałby 315m. Gdyby tą solą pokryć powierzchnię Polski to wysokość pokładu soli sięgałaby ponad 145km.

A sól uzyskana z Bałtyku?
Dałaby kostkę sześcienną o boku ponad 5.8km. Sól ta rozsypana nad powierzchnią Polski sięgałaby wysokości 0.61 m. To ciekawe. Tyle ile wynosi suma rocznych opadów.

Jeżeli chodzi o zasolenie jezior to 40% wód jezior światowych jest słonych (Wliczając w to Morze kaspijskie). Do największych jezior słonych należą: Jezioro Aralskie ( w tej chwili trudno jednoznacznie określić jego powierzchnię gdyż jezioro to dramatycznie wysycha), j. Issyk- Kul, j.Urmia, j.Wan, j.Bałchasz, Wielkie Jezioro Słone i itp.
Do najbardziej słonych jezior świata należy niewielkie jezioro Assal w Dżibuti. Jego zasolenie kształtuje się w granicach 35%.

Jak z tych obliczeń widać: to czego jak czego ale soli nam nie zabraknie.

Pozdrawiam do następnego razu

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-11-2016 12:17 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
16-11-2016 12:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #17
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Geograficzny(geometryczny) środek Warszawy..., Polski..., Europy..., Ziemi...,Świata

Witam wszystkich. W tym poście zajmiemy się poszukiwaniem geograficznego czy też geometrycznego środka pewnych wybranych obszarów geograficznych. Ustalenie miejsca takiego środka zależy od przyjętej metody. I tak środek Europy ustalono przynajmniej w 12 różnych miejscach w zależności od przyjętej metody oraz aspiracji poszczególnych krajów.

Oto kilka przykładów jak można ustalić geograficzny środek.

1.przeprowadzamy proste po równoleżnikach w miejscach najbardziej wysuniętych na południe i północ, oraz po południkach w miejscach wysuniętych najdalej na wschód i zachód.Otrzymamy prostokąt. Środek będzie się znajdował w miejscu przecięcia się przekątnych tego prostokąta mierzonych po ortodromie.
2. Wyznaczenie miejsca które jest najbardziej odległe od granic (czy też od wybrzeża jeżeli jest to wyspa).
3. Wybranie południka, którego część jest najdłuższa w danym kraju, środek będzie znajdywał się w połowie tego południka.
4. połączenie liniami punktów najbardziej wysuniętych na północ-południe oraz wschód -zachód. Przecięcie tych linii będzie będzie środkiem.
5.Uwzględnienie wysp lub ich nie uwzględnienie.
6.Bary centrum jest to ściśle geometryczny środek ciężkości figury płaskiej.
(to tak jak środek ciężkości trójkąta w miejscu przecięcia się jego środkowych). Oczywiście wyliczenie środka ciężkości dla figury tak skomplikowanej jaką jest obszar państwa wymaga wciągniecie do pracy komputera z odpowiednim programem. Można go też wyznaczyć praktycznie. Naklejamy mapę danego obszaru na jednolity sztywny karton, wycinamy z kartonu obrys granic danego obszaru, zawieszamy u sufitu nitkę zakończoną szpilką, a następnie wbijamy szpilkę w przewidywany środek kartonu. Gdy karton zawieszony na szpilce będzie zachowa pozycję poziomą to tam będzie środek ciężkości. Jeżeli nie to ponawiamy poszukiwanie wokół tego punktu aż do skutku.
Osobiście uważam że metoda bary-centrum jest metodą najlepiej oddającą położenie środka danego obszaru.

Niżej przedstawiam środki kilku wybranych obszarów.

1. Warszawa śródmieście- skwer znajdujący się między ulicami Krakowskie Przedmieście a Karową. Miejsce upamiętnione płytą z granitu.
2. Warszawa - Paryska 35, Praga-Południe. Brak tablic.
3. Polska - Piątek, miejscowość koło Kutna na północ od Łodzi. miejsce upamiętnione głazem.
4. Europa - Purnuskes, miasteczko na północ od Wilna.

Co się tyczy ustalenia środka Europy to sprawa ta jest niezwykle interesująca. Obecnie w Europie znajduje się 12 miejsc w których stoją pomniki upamiętniające środek Europy. Pierwszym miasteczkiem, które otrzymało tytuł Środka Europy, Była Suchowola (w województwie Podlaskim). Miejsce to wyznaczył 300lat temu kartograf i astronom Antoni Sobiekrajski. Przez 200 lat obliczenia te uznawano za poprawne. W miasteczku ustawiono pamiątkowy głaz. Nie mogli się z tym pogodzić Austriacy ( bo jakże to .. Nie w ich cesarstwie?). Zrobili nowe obliczenia i doszli do wniosku że geograficzny środek Europy leży na Dylen w niemieckim Tillenbergu blisko granicy z Czechami. Znajduje się tu głaz upamiętniający ten fakt. Z kolei w 1887 roku dokonano nowych obliczeń i stwierdzono , że środek Europy znajduje się w miasteczku Rachów (Rachiv) na Ukrainie. Postawiono tu pomnik. Ostatecznie pod koniec XX wieku francuscy badacze wyliczyli i ustalili, że środek Europy znajduje się w miasteczku Purnuskes na Litwie. Wybudowano tu granitową kolumnę, a w 1991r powstał tam park rozrywki- "Park Europa". Znajduje się tam również pole golfowe. To miejsce nie zostało uznane przez Słowację i Czechy, które na swoim obszarze wyznaczyły środki Europy i postawili tam
pomniki

Skąd ta rozbieżność w wyliczeniu środka Europy. W głównej mierze wpływa na to fakt jaki obszar Europy bierzemy za podstawę do obliczeń. Czy wziąć np Wyspy Kanaryjskie, które należą do Hiszpanii? Czy wziąć pod uwagę Maderę? Czy brać pod uwagę Islandię, która leży na płycie amerykańskiej. Dodatkowy problem sprawia wschodnia granica Europy na Uralu. Większość krajów przyjęła wytyczne międzynarodowej konferencji geografów, że ta granica biegnie wschodnim podnóżem Uralu. Niektóre kraje przyjmują jednak przebieg tej granicy grzbietem Uralu. Podobnie jest z granicą na Kaukazie. Stąd te rozbieżności w ustaleniu środka Europy.

Problemem ustalenia środka Europy zajęli się nawet pisarze oraz filmowcy.
Herkus Kuncius - "Litwin w Wilnie" dowodzi ustami bohatera, że ten środek znajduje się w Wilnie. Z kolei pisarka Natalka Śniadańko "Lubczyk na poddaszu" ustami dziadka bohaterki, wskazuje na środek Europy w bliżej nieokreślonym miejscu na Ukrainie. Powstał też film na temat poszukiwania środka Europy wyreżyserowany przez Stanisława Muchę "Die mitte", który wskazuje 12 takich miejsc.

A gdzie leży środek Ziemi?. Oczywiście chodzi o środek powierzchni ziemi.
Zdawałoby się, że trudno na to pytanie odpowiedzieć. Skoro ziemia jest kulista to nie ma na jej powierzchni jakiegoś środka. A jednak. W dziewiętnastym wieku (gdy jeszcze południk przebiegający przez Greenwich nie był ustalony za zerowy, wielu naukowców skłaniało się aby za zerowy południk przyjąć ten, który jest najdłuższy w swej części przebiegający przez lady. Takim południkiem był południk przebiegający przez Gizę gdzie znajdują się piramidy. Środek tej części południka wypadał akurat w Gizie. Więc naukowcy zaproponowali aby tam znajdował się środek powierzchni ziemi tym bardziej że tu w pobliżu kształtowały się centra powstającej cywilizacji.
Chiny z kolei za środek ziemi uznawali swoje państwo. Nosiło ono nawet nazwę w ich języku jako Państwo Środka.
Ostatecznie uczeni amerykańscy wyznaczyli środek ziemi wyliczając środek ciężkości (bary centrum) biorąc pod uwagę powierzchnię kontynentów (bez powierzchni oceanów) oraz geoidalny kształt ziemi. Środek ten wypadł na terenie Turcji koło Karabuek 180km na północ od Ankary.
Koło Karabuek - środek ziemi.

A środek świata?
El Mitad del Mundo - środek świata. Miasteczko w Ekwadorze na północ od Quito.

To na razie tyle . w następnym poście geograficzne środki wybranych państw.
Miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
23-11-2016 10:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #18
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Geograficzny (geometryczny) środek wybranych państw cd.

Dzisiaj kontynuacja poszukiwania geograficznego środka kilku wybranych krajów.

W Wielkiej Brytanii kilka miejscowości deklaruje, że znajdują się w środku kraju i dokumentowały ten fakt postawieniem głazu czy też znaku pamiątkowego. Miało to przyciągać turystów. Zresztą znalazłem w necie blog , w którym autorka pisze o odwiedzaniu takich miejsc.
W 2002 roku Ordnance Survey odpowiednik naszych służb geodezyjno kartograficznych ustalił geometryczne środki dla całego Królestwa i jego części, co jednak nie zmieniło przekonań władz lokalnych tych miejscowości, które już wcześniej uważały się za "środek".
A oto ustalenia wg Ordnance Survey:

Wielka Brytania (z wyspami) - Brennard Farm koło Dunsop Bridge-w Lancashire.
Wielka Brytania (bez wysp) - Whalley Lancashire.
Lancashire znajduje się na NW od Manchester.
Zjednoczone Królestwo UK - punkt w zatoce Morecombe Bay
kilka km od brzegu w Lancashire.
Anglia - Lindley Hall Farm między miejscowościami Fenny Drayton a Higham on the hill w Leicestershire w kierunku NE od Birmingham.
Przed określeniem tego miejsca przez Ordnance Survey za środek Anglii uważano położone bardziej na południe miasto Rugby gdzie narodził się ten jeden z najbardziej popularnych sportów świata.
Irlandia Północna - Annaghone blisko Cookstown.
Szkocja - koło Blair Athol między Blair Athol a Dalwhinnie w Perthshire.
Walia - Cwmystwyth niedaleko Devils Bridge i Ceredigion. No można sobie język połamać na tych walijskich nazwach.
Irlandia -Farm at Carnagh East Roscommon, 9km NNW od miasta Athlone.

A jak przedstawia się sprawa z Francją? Jest ustalonych kilka geograficznych środków (leżących zresztą blisko siebie ) w zależności od tego czy brać pod uwagę wyspy czy stały ląd.
Francja z lokalnymi wyspami - Vesdun koło Saint Amand w departamencie Cher, 64km na południe od Burges.

Prawdziwego pecha mieli ze swoim środkiem geograficznym Rosjanie.
Po rozpadzie ZSRR wyliczono w 1992 roku, że środek Rosji znajduje się na brzegu jeziora Wiwi w Kraju Krasnojarskim. Postawiono tam 8m krzyż upamiętniający to miejsce. Całkiem niedawno zbudowano w tym miejscu kaplicę pod wezwaniem Siergieja Radoneskiego. A tu nagle pech. W chwilę później Rosja anektowała Krym i środek geograficzny "przesunął się"
Rosja - brzeg jeziora Wiwi w Kraju Krasnojarskim.


To tyle na dziś . W następnym poście dokończenie.
Pozdrawiam czytelników i forumowiczów.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-11-2016 10:15 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
30-11-2016 10:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #19
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
geograficzny(geometryczny środek) wybranych krajów cd

W tym poście podam jeszcze środki geograficzne czy też geometryczne dla kilku pozostałych krajów. Źródłem w poszukiwaniu wiadomości była głównie Wikipedia w angielskiej wersji językowej.

A oto wybrane kraje i ich środki:

Litwa - 6,7 km NW od Kiejdan
Łotwa - Keipene
Niemcy - Krebeck koło Getyngi. Niektórzy uważają za geograficzny środek samą Getyngę, sławną ze swoich wyższych szkół a szczególnie z Uniwersytetu, którego kilkudziesięciu absolwentów otrzymało nagrody Nobla.
Białoruś - Dudutku wioska 20km w kierunku S od Mińska.. Wg mojej opinii lokalizacja lekko naciągnięta do tej wioski aby ją dodatkowo uatrakcyjnić. W wiosce znajduje się wiele starych domów zamienionych na skansen.
Ukraina - miejsce między Czerkassy a Kirovohradem
Słowacja - Lubietovski Vepor - grzbiet górski wznoszący się nad wioską Lubietowa położoną w kierunku E, 20km od Bańskiej Bystrzycy
Czechy - Cihost - wioska znajduje się ok 20 km w kierunku S od Kutnej Hory. Geograficzny środek zlokalizowano 400m od kościoła z którym związane jest pewne tragiczne wydarzenie. W kościele tym miał miejsce ( wg lokalnej społeczności) w 1949 roku cud. W trakcie trwania nabożeństwa samoczynnie przesunął się Krzyż w Ołtarzu. Cud ten uznawany jest do dzisiaj przez lokalną społeczność i wierzących Czechów.
Wydarzenie to odbiło się jednak tragicznie na ówczesnym proboszczu tego kościoła. Został on oskarżony i zamordowany przez służby bezpieczeństwa za ich zdaniem manipulacją cudu.
Węgry - Pusztavacs położony w kierunku SE od Budapesztu koło miejscowości Lajosmizse, 15 km na zachód od Cegled. Wzniesiono tu wieżę upamiętniającą ten fakt.
Austria - Bad Aussee w krainie Salzkammergut w kierunku SE od Salzburga. Tak się składa że wiele lat temu byłem w tym miasteczku i przypadkowo w parku natknąłem się na głaz upamiętniający ten fakt. Oczywiście wtedy jeszcze nie wiedziałem, że to miasteczko jest środkiem Austrii.
Finlandia - Kajaani- Prowincja Oulu
Rumunia - Dealu Frumos, w kierunku NE od Sybin, koło miasteczka Agnita
Dania - Odder znajduje się w Jutlandii na wybrzeżu 20 km na południe od Arhus
Bułgaria - Uzana znajduje się w górach Bałkany niedaleko Gabrowa, 6km w kierunku NW od przełęczy Szipka.
Belgia - Nil-Saint-Vincent-Saint-Martin Znajduje się w kierunku SE od Brukseli koło Walhain w Brabancji. Postawiono tu piramidę upamiętniająca ten fakt.
Hiszpania - Madryd to chyba jedyna stolica na świecie leżąca w środku swojego kraju.
Holandia - Amersfoort położony w lesie między tym miasteczkiem a Arnhem.


Może wystarczy w tym temacie. Zachęcam do czytania i do następnego razu za tydzień.
Pozdrawiam forumowiczów i niezarejestrowanych czytelników.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
07-12-2016 09:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #20
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Kosmiczne obliczenia

Dziś zajmiemy się pewnymi kosmicznymi obliczeniami,które mogą przyprawić o zawrót głowy.


Postawmy sobie pytanie.Gdzie w naszym układzie słonecznym znajduje się najwięcej tlenu. Myślę, że większość z nas odpowiedziałaby - na planecie ziemia. Bo przecież ogromna jego ilość znajduje się w cząsteczkach tworzących wodę, w powietrzu, w różnych tlenkach itp. Faktycznie masa tlenu wchodząca skład naszej planety stanowi 30.1% masy ziemi i znajduje się on na 2miejscu po żelazie.
Jednak w naszym układzie słonecznym najwięcej tlenu wchodzi w skład budowy słońca.Tlen stanowi ok 1% procenta masy słońca. A ponieważ masa słońca jest 333tys razy większa niż masa ziemi to z wyliczeń wynika że, masa tlenu słońca jest 3300 razy większa niż masa naszej całej planety. Potocznie mówiąc masa tlenu znajdującego się w słońcu waży tyle co razem 3300 planet ziemskich.


A teraz inne wyliczenia.
Słońce na wskutek emisji promieniowania traci na masie 4,26 mln ton w czasie 1 sekundy.(Inne źródła podają ok 4mln ton). Przyjmijmy zatem równe 4mln ton. Zastanówmy się jaka bryła ziemi odpowiadałaby tej masie.
Weźmy na przykład granit,którego gęstość wynosi 2.7 ton/m3.
Obrazowo mówiąc słońce w ciągu sekundy traci tyle ze swojej masy co masa granitu o wymiarach sześcianu 530x530x530m.Jeszcze bardziej obrazowo to tyle ile wynosi objętość widocznego skalnego masywu Mięguszowieckich szczytów. Wyobraźmy więc sobie że z każdą sekundą taki masyw wylatuje w kosmos
W ciągu doby słońce traci tyle ze swojej masy ile wynosi masa kostki granitowej o wymiarach 5.1 x 5.1 x 5.1 km
A przeliczając to na ilość wody to wciągu doby słońce traci tyle na wadze ile wynosi masa wody 4 zbiorników jezior Genewskich.
W ciągu roku słońce traci tyle na wadze ile wynosi 6 krotna masa wody w Bałtyku.

Postawmy sobie pytanie w ciągu jakiego okresu czasu słońce straci tyle na wadze ile wynosi masa Ziemi?
Dokonałem tych obliczeń i wyszło, że po 48 mln lat słońce straci tyle na wadze ile wynosi masa całej naszej planety Ziemia.


I jeszcze jedne obliczenia. W kosmosie występują twory zwane czarnymi dziurami. Powstają one w wyniku zapadania się do środka (jakby implozji) ogromnych gwiazd o masie trzykrotnie większej od masy naszego słońca.
A więc o masie 1mln razy większej od masy Ziemi. Przeciętny człowiek na takiej gwieździe miałby masę 70 mln ton. Gwiazdy o tak ogromnej masie zapadają się do środka przez co zmniejszają swój promień. Gdy przekroczą tak zwany promień krytyczny stają się czarną dziurą , z której nie wydostaje się żadne promieniowanie ze względu na olbrzymią siłę grawitacji. Wzór na krytyczny promień R=2GM/C do kwadratu, gdzie G-stała Grawitacji, M - masa gwiazdy, C - prędkość światła.

Jak to się dzieje że gwiazda się zapada? Człowiek nawet na twardej powierzchni ziemi gdyby ważył 70mln ton to wszedłby w ziemię jak gwóźdź w wodę. Gęstość wierzchnich warstw takiej gwiazdy jest znacznie mniejsza niż gęstość ziemi więc taka gwiazda coraz bardziej zapada się w sobie pod wpływem olbrzymiej swojej grawitacji.
Postawmy sobie pytanie. Jaki promień krytyczny musiałby być dla Ziemi aby mogła się ona przy obecnej masie stać czarną dziurą? Tego akurat nie liczyłem sam. Znalazłem odpowiedź na to pytanie w jakieś książce do fizyki. Aby nasza Ziemia mogła stać się czarną dziurą musiałaby się tak zapadać w sobie aż osiągnęłaby promień r równy 8.89mm. Oczywiście przy masie jaką posiada. Doprawdy szok!!!!

To na dziś tyle pozdrawiam forumowiczów i pozostałych czytelników.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
14-12-2016 11:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #21
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Średnia wysokość nad poziomem morza kontynentów oraz wybranych krajów europejskich

Witam forumowiczów i czytelników. W pierwszych słowach to chciałbym podziękować anonimowemu forumowiczowi za otrzymane gwiazdki w prowadzonym wątku. W sam raz na święta.

A w dzisiejszym wątku zajmiemy się średnimi wysokościami jak w temacie.
Geografowie, kartografowie, geodeci prowadzą różne pomiary dotyczące ziemi. Dokonano także na podstawie pomiarów szacunkowych obliczeń średniej wysokości nad poziomem morza całej ziemi, średniej głębokości oceanów, średnich wysokości kontynentów czy też poszczególnych krajów.
O ile wysokość najwyżej położonych punktów jest dokładnie pomierzona, o tyle obliczona średnia wysokość jest w zasadzie bardziej szacunkowa i z pewnością obarczona błędem względnym sięgającym jak sądzę do 10%. Wciąż nie jest to jednak jakaś radykalna wielkość błędu, która by dezawuowała podane wartości. Skąd moja ocena, że te błędy mogą sięgać 10%?. Po prostu kilka danych w różnych źródłach różniły się właśnie w tych granicach.
Dane na temat średnich wysokości nad poziomem morza dotyczące krajów podaję na podstawie listy, przygotowanej przez Country Geography Data, Portland State University - Average elevation list of countries- i przedstawionej w anglojęzycznej wersji językowej Wikipedii. Dane dotyczące kontynentów to dane z polskojęzycznej Wikipedii, a w nawiasie dane na podstawie wcześniej wymienionej listy.

Przejdźmy więc do danych:

Kontynent,ocean lub kraj ---------------- średnia wysokość lub głębokość
1. Ocean światowy ----------------------------- 3730mppm
2. Obszary lądowe -----------------------------875 (840) mnpm
3. Azja ----------------------------------------987 (960)
4. Afryka --------------------------------------657 (750)
5. Antarktyda -----------------------------------2030
6. Ameryka północna -------------------------- 781 (720)
7. Ameryka południowa -------------------------655 (590)
8. Europa --------------------------------------292 (340)
9. Australia z wyspami -------------------------330 (340)
10. Andora --------------------------------------1996
11. Albania ---------------------------------------708
12. Austria ---------------------------------------910
13. Belgia ----------------------------------------181
14. Białoruś --------------------------------------160
15. Bułgaria --------------------------------------472
16. Cypr ------------------------------------------91
17. Czechy --------------------------------------433
18. Czarnogóra ----------------------------------1083
19. Dania -----------------------------------------34
20. Estonia ---------------------------------------61
21. Finlandia -------------------------------------164
22. Francja --------------------------------------375
23. Grecja ---------------------------------------498
24. Hiszpania ------------------------------------660
25. Holandia -------------------------------------10 (30)
26. Irlandia --------------------------------------118
27. Islandia --------------------------------------557
28. Litwa ----------------------------------------110
29. Luksemburg ----------------------------------325
30. Łotwa ----------------------------------------87
31. Niemcy --------------------------------------263
32. Norwegia ------------------------------------460
33. Polska --------------------------------173
34. Portugalia -----------------------------------372
35. Rumunia ------------------------------------ 414
36. Rosja ----------------------------------------600
37. Serbia ---------------------------------------442
38. Słowacja ------------------------------------392
39. Słowenia ------------------------------------492
40. Szwajcaria ---------------------------------1350 (1307)
41. Szwecja -------------------------------------320
42. Ukraina --------------------------------------175
43. UK ------------------------------------------ 162
44. Węgry ---------------------------------------143
45. Włochy --------------------------------------538


To tyle przykładów. Niektóre dane mogą zaskakiwać. Antarktyda ma bardzo wysoką średnią wysokość z uwagi na grubą czapę lodowcową.
Polska jak widać to kraj wyjątkowo nizinny. Nie można jednak mniemać, że im wyższa ta średnia to kraj bardziej górzysty. Na średnią może wpłynąć w takiej sytuacji wysoko położony płaskowyż. Przykład Afryki. Czy też porównanie tych średnich dla Słowacji i Czech, gdzie Słowacja ma niższą średnią chociaż jest krajem zdecydowanie bardziej górzystym. Europa wypada bardzo blado na tle z innymi kontynentami. Zaskoczyły mnie dane dotyczące Norwegii. Wydawało mi się, że ta średnia wysokość powinna być większa. Prymusami są jak widać Andora i Szwajcaria. Duże różnice z dwóch źródeł znalazłem w danych dotyczących Holandii. Być może podana średnia 30 nie uwzględnia minusowych depresji czy też nowo powstałych Polderów.
No cóż muszę stwierdzić, że Słowacy patrzą na Nas z góry.Na nich z góry patrzą Czesi. Na Czechów z kolei Austriacy a na Austriaków Szwajcarzy. A MY?... My z góry patrzymy na Wschód.

To tyle w tym Poście. W następnym przytoczę dane średniej pozostałych wybranych krajów świata.

Życzę miłego czytania i Zdrowych, Spokojnych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-12-2016 11:21 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
21-12-2016 11:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #22
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Średnia wysokość nad poziomem morza wybranych krajów świata

Dziś kontynuacja z poprzedniego wątku. Na Podstawie danych z Portland State University przytoczę średnie wysokości nad poziomem morza niektórych wybranych krajów pozaeuropejskich.

Kraj -------------------------------średnia wysokość nad poziomem morza.

Afganistan -----------------------------------1.884 mnpm
Algieria ---------------------------------------800
Angola ---------------------------------------1.112
Argentyna -------------------------------------595
Armenia --------------------------------------1.792
Bangladesz -------------------------------------85
Bhutan ---------------------------------------3.280
Boliwia ---------------------------------------1.192
Botswana ------------------------------------1.013
Brazylia ---------------------------------------312
Burundi --------------------------------------1.504
Kambodża ------------------------------------126
Kanada ---------------------------------------487
Chile -----------------------------------------1.871
Chiny ----------------------------------------1.840
Ekwador -------------------------------------1.117
Egipt -----------------------------------------321
Etiopia ---------------------------------------1.330
Gruzja ---------------------------------------1.432
Grenlandia -----------------------------------1.792
Indie -----------------------------------------160
Indonezja ------------------------------------367
Iran -----------------------------------------1.305
Irak ------------------------------------------312
Izrael -----------------------------------------508
Japonia ---------------------------------------438
Kuwejt ----------------------------------------108
Kirgistan --------------------------------------2.988
Liban -----------------------------------------1.250
Lesotho --------------------------------------2.161
Meksyk --------------------------------------1.111
Mongolia -------------------------------------1.528
Namibia --------------------------------------1.141
Nepal ----------------------------------------3.265
Nowa Zelandia --------------------------------388
Pakistan --------------------------------------900
Peru -----------------------------------------1.555
Katar -------------------------------------------28
Rwanda --------------------------------------1.598
Arabia Saudyjska ------------------------------665
RPA ------------------------------------------1.034
Tadżykistan -----------------------------------3.186
Turcja ----------------------------------------1.132
USA -------------------------------------------760

To tyle tych przykładów. Może czasem niektóre z tych danych przydadzą się komuś do jakichś wypracowań geograficznych. Więcej danych można uzyskać Na stronie anglojęzycznej Wikipedii.

Pozdrawiam forumowiczów i pozostałych czytelników.
Do Siego Roku!

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
28-12-2016 10:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #23
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Antypody

Dzisiaj wybierzemy się na antypody. Któż z nas nie słyszał o tym słowie. Kojarzy się nam ono z miejscem bardzo odległym. I rzeczywiście z języka greckiego słowo Antipodes oznacza naprzeciwko stóp. Czyli innymi słowy miejsce na drugiej półkuli dokładnie pod naszymi stopami. Jest to miejsce dla nas najbardziej odległe na kuli ziemskiej.

Zatem komu tam na drugiej półkuli "chodzimy po głowach" ???.
Okazuje się, że Polacy nikomu "nie chodzą po głowach". Antypody Polski znajdują się na Oceanie Spokojnym w kierunku SE od Nowej Zelandii. Co ciekawe to położenie kontynentów jest tak specyficznie rozłożone, że tylko 4% lądów ma swoje antypody lądowe. Reszta lądów ma antypody w oceanach. Z tych 4% to najwięcej lądowych antypodów mają Argentyna i Chile, które mają antypody w Chinach w Mongolii i częściowo w kraju Buriatów koło Bajkału. Poza tym północne regiony Kanady i Grenlandii mają swe antypody w Antarktydzie. Jeżeli chodzi o Europę to tylko Praktycznie rzecz biorąc tylko Hiszpania i Portugalia mają swe antypody w Nowej Zelandii.

Na stronie http://www.okiemmiszy.pl autor podaje, że najbliższym skrawkiem lądowym dla antypodów Polski są wyspy Chatham znajdujące się na wschód od Nowej Zelandii. Dla Krakowa Antypody znajdują się na Pacyfiku w punkcie z którego najbliżej jest do wysepek Star Keys wchodzących w skład wysp Chatham. Odległość ta wynosi 1364 km. Wyspy Chatham są zamieszkałe przez ok 600osób.

W 1880r kapitan Waterhouse na statku HMS Reliance odkrył na południowy wschód od Nowej Zelandii bezludne wulkaniczne wysepki, które wg jego obliczeń znajdowały się najbliżej antypodom Londynu. W związku z tym nazwał te wyspy "Penatipodes" co oznaczało blisko Antypodom. później przyrostek pen zaczęto pomijać i tak na mapie zostały Wyspy Antypody ,które dokładnie są Antypodami gminy Gatteville-le phare leżącej koło Cherbourga we Francji na płw Cotentin (Normandia).

Jest oczywiście kilka znanych miast które mają swoje antypody w innych znanych miastach.Wymienię tu kilka
1. Madryt - Weber (Nowa Zelandia)
2. La Coruna (Hiszpania) - Christchurch (Nowa Zelandia)
3. Cordoba (Hiszpania) - Hamilton (Nowa Zelandia)
4. Timbuktu (Mali) - Suva (Fidżi)
5. Ułan Ude (Rosja-Buriacja) - Puerto Natales (Chile)
6. Szanghaj (Chiny) - Salto (Urugwaj)
To tylko niektóre przykłady.

Ciekawe gdzie mają swoje antypody niektóre małe ale znane wysepki czy archipelagi?
Oto kilka przykładów.
Wyspy Hawaje mają antypody- w Botswanie w Afryce.
Falklandy -w północnej Mandżurii.
Tajwan- w Argentynie- w prowincji Formosa.
Wyspa Wielkanocna- w Indiach.
Sumatra- w Ekwadorze
Wyspa Chatham - w Montpelier (Francja)
dalekie wysepki na oceanie spokojnym - Polinezja Francuska mają antypody w kilku krajach Afryki Środkowej i Wschodniej
Australia nie posiada Antypodów.

Jeżeli ktoś chce się bliżej zainteresować tematem to odsyłam do Wikipedii. W haśle antypody można znaleźć wiele szczegółów, a poza tym świetne mapki, które przestawiają wzajemne położenie antypodów. Jest tu także odnośnik do lokalizatora antypodów.

To tyle w tym wątku. Miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
04-01-2017 11:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #24
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Srebrny Glob

Dziś zajmiemy się znowu obliczeniami.... , kosmicznymi.
Mówi się często o księżycu jako o srebrnym globie. No dobrze zastanówmy się, gdyby ten nasz księżyc był rzeczywiście zbudowany ze srebra to jaką miałby masę ? ,Czy większą od Ziemi?

Ziemia ma masę 81.3 razy większą niż Księżyc.
Gęstość księżyca wynosi 3.33 tony/ 1metr sześcienny. Gęstość srebra wynosi
10.5 tony/m3. Tak więc gdyby księżyc był zbudowany ze srebra jego masa zwiększyłaby się mniej więcej trzykrotnie. Wciąż miałby masę zdecydowanie niższą niż ziemia. Co najmniej 26 krotnie.
Poszukajmy zatem innej substancji, czy pierwiastka o większej gęstości. Weźmy pod uwagę złoto. Gdyby księżyc był zbudowany w całości ze złota, to jaką wtedy miałby masę???.
Gęstość złota wynosi 19.3tony/m3. A więc masa księżyca ze złota byłaby 5.8 razy większa niż obecnie ale wciąż jego masa byłaby 14 razy mniejsza niż ziemia.
Czy zatem znajdziemy taki pierwiastek, substancję dzięki której, masa księżyca byłaby równa masie Ziemi?
Najgęstszymi pierwiastkami na ziemi są Iryd i osm. Gęstość Irydu wynosi
22.5 tony/m3. Ale nawet Gdyby cały księżyc był zbudowany z Irydu to wciąż jego masa pozostawałaby 12 razy mniejsza niż masa ziemi

Skoro nie możemy znaleźć odpowiedniej substancji aby zdecydowanie zwiększyć masę księżyca to spróbujmy na odwrót. Spróbujmy znaleźć taką substancję, z której zbudowana Ziemia miałaby taką masę jak księżyc.

Nasuwa mi się tu na uwagę drewno, które jest dosyć lekkie a przynajmniej lżejsze od wody.
Gęstość suchego drewna sosny wynosi 0.5 tony/m3. Gęstość Ziemi wynosi
5.517 tony/m3. A zatem gdyby Ziemia była zbudowana całkowicie z drewna sosny to jej masa zmniejszyłaby się 11 krotnie w stosunku do obecnej masy ale wciąż miałaby masę 7.39 razy większą niż Księżyc.
Szukajmy więc dalej. Mam tu przed sobą tablicę gęstości różnych substancji i pierwiastków. Szukam te o najmniejszej gęstości. Może drewno korkowe? Jego gęstość waha się od 0.21tony/m3 do 0.35tony/m3. To wciąż za dużo.
A może drewno balsa rosnące w Ameryce Południowej i Środkowej. Z drewna tego Indianie budują lekkie tratwy. Znana nam jest przede wszystkim tratwa Kon Tiki, na której Thor Heyerdahl podjął próbę przepłynięcia Oceanu Spokojnego.
Gęstość drewna balsa waha się od 0.04t/m3 do 0.18t/m3. Średnio 0.13t/m3. Przy czym część środkowa pnia jest lżejsza niż części bardziej zewnętrzne.


I tu trafiliśmy. Aby masa Ziemi była równa masie Księżyca, gęstość Ziemi musiałaby wynosić 0.0678t/m3.
A więc znaleźliśmy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Aby masa ziemi była równa masie Księżyca, to Ziemia musiałaby być zbudowana ze środkowej części wysuszonego pnia drzewa balsa.
Ewentualnie podobne gęstości mają wełna mineralna- 0.05t/m3, oraz pianka poliuretanowa-0.03t/m3

Gdyby całą Ziemia była zbudowana z pianki poliuretanowejCool to miałaby masę dwukrotnie mniejszą niż masa księżyca.

Miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
11-01-2017 10:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #25
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Kraków, Cracow, Krakow, krakov

Jest takie powiedzenie "nie jednemu psu na imię Burek". Nie jedno też miasto nosi miano Krakowa. Polscy osadnicy osiedlając się w Ameryce często nadawali swoim siedliskom nazwy nawiązujące do swoich ojczystych stron. Czy zatem znajdziemy inne Krakowy porozrzucane gdzieś po świecie?.

Udajmy się więc na poszukiwanie miast,miasteczek,czy też wsi - Kraków.

1. Polski Kraków -stolica Małopolski. Miasto ponad 700tys drugie co do wielkości po Warszawie. Niektórzy złośliwcy mówią, że to wieś,ponieważ mieszkańcy Krakowa wychodzą na pole a nie na dwór.

Odwiedźmy teraz najbliższych sąsiadów. Udajmy się do Środkowych Czech.
Tutaj w powiecie Rakovnik pomiędzy miastami Kladno i Pilzno znajduje się wieś

2. Krakov a obok niej Krakovec. Miejsca te powstały jako osady jenieckie, zasiedlone przez brańców z Polski wziętych do niewoli przez króla czeskiego Brzetysława I w czasie najazdu na Polskę.

3. Krakow am see małe kilkutysięczne miasteczko w Niemczech położone w Meklemburgii-Vorpommern w powiecie Rostock. Miasteczko to położone jest malowniczo wśród morenowych pagórków i jezior. Krajobraz podobny jest do naszej "Szwajcarii Kaszubskiej". W zrewitalizowanym rynku znajduje się piękna fontanna. Miasteczko to ma swój źródłosłów w języku słowiańskim i pochodzi od nazwy krakać. Niemcy tłumaczą to jako "Ort der Kraehen" czyli "Siedlisko wron".

Udajmy się teraz na antypody do Australii.

4. Cracow Queensland, Australia. Miasteczko to położone jest nad rzeką Dawson, 480km na północ od Brisbane i 300km na południe od Rockhampton. Nazwę miejscowości nadał farmer John Ross w marcu 1851 roku. Nie są znane powody jego atencji. Miejsce to było zamieszkane głownie przez pasterzy a później również przez poszukiwaczy złota, które odkryto w pobliżu. Złota było jednak niewiele i miasteczko wkrótce opustoszało. Ponownie stało się znane w 1931 roku kiedy to Charlie Lambert odkrył żyłę złota, którą nazwał "Surprise" -niespodzianka. Kopalnia była czynna do 1976 roku. Po tym miasteczko kolejny raz się wyludniło i w 2006 roku liczyło zaledwie 123 mieszkańców w tym 10% aborygenów. Korzystając z portalu Google Maps udałem się na zwiedzanie miasteczka i byłem mile zaskoczony. Miasteczko to znajduje się w terenie pagórkowatym pokrytym roślinnością o charakterze parkowo sawannowym zresztą podobnie jak co najmniej 1/4 Australii. Kilkadziesiąt malutkich drewnianych domków często o charakterze naszych dacz, porozrzucanych luźno w niewysokiej trawie pośród kęp lub pojedynczych drzew tworzy uroczy sielski spokojny krajobraz. Kilka z tych domów stoi na palach. Przez miasteczko przebiega jedna asfaltowa droga i co najmniej kilkadziesiąt szutrowych, które być może stanowią granice otaczające posesje tych domków. Miasteczko to z tym panującym spokojem, sielskim krajobrazem tak mnie urzekło, że gdybym dysponował w przyszłości odpowiednią emeryturą to chętnie bym tu spędził resztę życia. Polecam gorąco zwiedzić to miasteczko. Wystarczy na stronie http://www.google.pl/maps/ po otwarciu strony wpisać w lewym rogu Cracow,Queensland wtedy otworzy się mapka miejscowości. Należy zamknąć informację z lewej strony a z prawej strony wziąć myszką ikonkę ludzika i usadzić go na jednej z podświetlonych uliczek miasteczka i już możemy zwiedzać. (Ta informacja dla tych którzy nigdy dotąd nie zwiedzali z google maps).

Udajmy się teraz do Ameryki Północnej.

5. Krakow stan Alberta, Kanada. Niewielkie to siedlisko znajduje się 80km na wschód od Edmontonu, niedaleko Elk Island National Park. Na skrzyżowaniu dróg Township Rd 552 i Range Rd 172. Znajduje się tu niewielki kościółek wyznania ukrainsko-prawosławnego. Ludność pochodzi z dawnych ziem Wschodniej Galicji.

6. Krakow Stan Wisconsin -USA. Niewielkie to miasteczko liczące 354 mieszkańców leży na północ od miasta Pułaski. Niedaleko dużego miasta Green Bay. Jakie są dzieje powstania tej osady?
Obszary te gdzie leży Krakow były porośnięte gęstym lasem sosnowym oraz liściastym. W połowie XIX wieku wkroczyły tu firmy zajmujące się wyrębem lasu i przetwórstwem drewna. Powstały liczne tartaki. nie było tu wtedy stałych osadników tylko sezonowi pracownicy tych zakładów.
W 1875 ziemie te znalazły się w agencji obrotu ziemią w Milwaukee. Jej Agent Norweg John J Hof imigrant norweski rozpoczął w latach 1887-1900 akcję osadniczą poprzez sprzedaż parcel. Sprzedawane były działki wielkości 40 i 80 akrowe.
Cena za 1 akr wahała się od 10 do 15 dolarów. Norweg pierwotnie zachęcał osadników norweskich.Tych jednak było niewiele. Ponieważ w agencji obrotu ziemią pracowali też Polacy, Norweg zdecydował się więc na osadnictwo Polskie na tych terenach, zwłaszcza że w tym czasie, do Stanów zjednoczonych przybywało dużo Polaków. Hof rozpoczął szeroką akcję informacyjno-zachęcającą.W prasie Polskiej i Litewskiej pojawiły się zachęcające ogłoszenia. Wydrukował też ponad 5000 broszurek informacyjnych z załączonymi mapkami na których był nawet zaznaczony i podpisany szkic kościoła, który na dobrą sprawę jeszcze nie istniał. Miało to jednak zachęcić Polaków- Katolików do osiedlania się w tym terenie. W broszurkach miejsce to było opisywane w samych superlatywach. Po przyjeździe na miejsce Polscy i litewscy osadnicy ze zdziwieniem zobaczyli dziki zarośnięty lasem i krzakami teren, często podmokły. Nie zrazili się tym i dzięki intensywnej pracy zaczęły powstawać domy, drogi oraz nadające się do użytku pola. Pierwsze rodziny które przybyły na ten teren to były rodziny zpolszczonych Litwinów a później rodziny Polaków. John J Hof nadał tym terenom nazwy związane z Polską.Tak więc dla osad zostały wprowadzone nazwy Krakow, Pulaski, Sobieski, Kosciusko. Trochę później Hof podarował ziemię drzewo i pieniądze na budowę kościołów. I tak osady zaczęły się rozrastać. Największy rozwój przeżyła osada Pulaski stając się dzisiaj całkiem sporym miasteczkiem.
Historię tę w skrócie przytaczam za stroną internetową w wydaniu angielskim liturgicalcenter.org/media/parish. Jest to strona w formacie pdf.
Jeżeli ktoś zna angielski to polecam przeczytać cały tekst. Jest on bardzo interesujący.

Tyle znalazłem miejscowości związanych z nazwą Kraków. Strona internetowa faktopedia.pl podaje, że w Ameryce znajdują się 3 miejscowości Krakow, 4 Pozen(Poznań), 3 Breslau(Wrocław), 1 Elbing(Elbląg), 1 Czestohowa, oraz 12 Warsaw.

To tyle w tym poście. Miłego czytania.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-01-2017 12:17 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
18-01-2017 12:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #26
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Warszawa, Warsaw

W poprzednim poście poszukiwaliśmy miast o nazwie Kraków, a dziś będziemy poszukiwać miast o nazwie Warszawa lub Warsaw w wersji angielskiej.

Jest tych miast trochę zwłaszcza w Ameryce. Ale po kolei.

1 Warszawa- stolica Polski.

2 Warsaw - niewielka osada w Kanadzie w stanie Ontario w hrabstwie Peterborough. Osada ta nie jest jednak administracyjnie osobną miejscowością , ale wraz z kilku innymi osadami wchodzi w skład gminy Douro-Dummer (6.8 tys mieszkańców). Osada Warsaw posiada własny kościół i szkołę. Znana jest przede wszystkim z tego, że w pobliżu znajduje się obszar ochronny przyrody "Warsaw caves" ,gdzie znajdują się liczne długie ale ciasne szczelinowe jaskinie.

3 Warsaw - w stanie Indiana w USA. Jest to największe miasto Warszawa poza granicami Polski i liczy ok 14 tys mieszkańców. Jest ono ośrodkiem administracyjnym hrabstwa Kosciuszko. Położone jest pomiędzy 4 jeziorami. Nazwę osadzie nadano w 1836 roku. A w 1854 r nadano osadzie prawa miejskie. Liczyło wtedy 752 mieszkańców. Około 90% mieszkańców stanowi ludność biała, znaczna część z grupy języków romańskich. Miasto jest zwane światową stolicą produkcji sprzętu ortopedycznego.

4 Warsaw - w stanie Missouri. Liczy 2127 mieszkańców i jest ośrodkiem administracyjnym hrabstwa Benton. Pierwsi w tym miejscu pojawili się francuscy osadnicy w 1719 r. Nazwa miasta Warsaw została nadana w 1837 roku. Miasto położone jest nad żeglowną rzeką Osage. Znajdował się tu port rzeczny (Najdalej wysunięty w górę rzeki). W późniejszych latach osiedlali się tu osadnicy Niemcy, Irlandczycy i Szkoci.

5 Warsaw - W stanie Illinois. Liczy 1607 mieszkańców i znajduje się w hrabstwie Hancock. Znane jest z historycznej zabudowy starówki oraz z browaru , który działał przez 100 lat.(1861-1961). Obecnie po zakończeniu działalności produkcyjnej i po odnowieniu znajduje się w nim stylowa restauracja. Powstanie miasta łączy się z budową fortu Johnson na wschodnim brzegu Missisipi w 1814 roku.(który nawiasem mówiąc spłonął po kilku miesiącach). Mieszkańcy miasteczka mieli konflikt z mormonami , którzy próbowali się osiedlić w pobliżu.

6 Warsaw - w stanie Kentucky. Liczy 1615 mieszkańców i jest ośrodkiem administracyjnym hrabstwa Gallatin. Położone jest nad żeglowną rzeką Ohio. Nazwa została zasugerowana przez kapitana statku żeglugi rzecznej, który był pod wrażeniem przeczytanej książki "Thaddeus of Warsaw" autorstwa Jane Portera. Początki osady sięgają 1798 roku. Nosiła wtedy nazwę Fredericksburg . w 1831 roku nazwę zmieniano pod wpływem sugestii wymienionego wcześniej kapitana - na Warsaw. Miasto posiada zabytkowe ,historyczne centrum.

Jest tych miast, miasteczek czy wiosek tutaj w Ameryce o nazwie Warsaw trochę więcej. Nie będę wszystkie je opisywał. W internecie jest strona
http://www.msw-pttk.org.pl/biuletyn/warsaw.html gdzie autor stwierdza, że w Ameryce znajduje się 9 miast i 11 miasteczek i osad o nazwie Warsaw.
Większość z tych miejscowości jest opisanych po polsku (w pewnym skrócie).
Jak widać z przytoczonych przeze mnie opisów miejscowości te nie zostały zakładane przez osadników z Polski. Choć może jakieś rodziny polskie mieszkają w nich.

To tyle tym razem.Miłego czytania

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-01-2017 11:42 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
25-01-2017 11:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #27
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
siatka geograficzna

Większość jak sądzę z zarejestrowanych tutaj forumowiczów czy też czytelników posiada w domu globus a jeśli nie to rychło zakupi.
Jeśli spojrzymy na globus zobaczymy siatkę geograficzną na którą nałożone są kontynenty i morza. Siatka ta tworzy jakby oczka sieci,takie ploty z angielskiego. Zastanówmy się jakie jest pole powierzchni takiego kwadratowego oczka a ściślej powierzchnia wycinka czaszy o kształcie zbliżonym do trapezu równoramiennego i ograniczonego w stopniach 10x10.

Jak łatwo zauważyć pole powierzchni tych oczek zmniejsza się od równika do bieguna. W poście nr 6 podałem obliczenia ile wynosi pole powierzchni poszczególnych "obręczy" pomiędzy równoleżnikami od równika do bieguna o szerokości 10 stopni opasujących ziemię. Wystarczy te pola podzielić przez 36 a otrzymamy pola powierzchni poszukiwanych oczek.
Sytuacja po obliczeniach wygląda następująco:

szer.geograficzna ----powierzchnia oczka ---porównywalna pow.państwa

0-10 stopni -------------1255272,2 km2------- Angola
10-20 stopni ------------1191769,4 km2
20-30 stopni ------------1117908,3 km2--------Etiopia
30-40 stopni ------------1009060,6 km2--------Egipt
40-50 stopni ------------ 869669,38 km2-------Tanzania
50-60 stopni -------------705287,44 km2
60-70 stopni -------------517581,44 km2-------Tajlandia
70-80 stopni -------------315435,41 km2-------Polska
80-90 stopni -------------104404,63 km2-------Islandia

Na podstawie powyższych danych możemy obliczyć pole powierzchni dowolnej wielkości oczka i dowolnie położonego. Np oczko 20x20 stopni położone koło równika czyli na szerokości geograficznej 0-20 stopni będzie miało pole powierzchni 2x1255272,2 + 2x1191769,4 = 4 894 083,2 km2

To tyle w tym poście. Życzę przyjemnej zabawy z obliczeniami.
Miłego czytania

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
01-02-2017 17:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #28
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
miasta o tej samej szerokości geograficznej

Znam kilku miłośników oglądania wschodów lub zachodów słońca. Jednym z takich faworyzowanych punktów do oglądania wschodów słońca jest Babia Góra.
Wybierzmy się więc na Babią Górę w dniu 21 III aby popatrzeć na wschód słońca. Patrzymy prosto w stronę wyłaniającej się tarczy słonecznej i....
jakie miasta "zobaczymy" w linii prostej?. Miasta te będą miały tę samą szerokość geograficzną co Babia Góra.

Wierzchołek Babiej Góry ma szerokość geograficzną (stopnie,minuty,sekundy) 49 34 23.
Przyjmijmy dla masywu Babiej Góry przedział szerokości geograficznej od 49 33 00- jej południowe podnóże do 49 36 00-jej północne podnóże.
Centra jakich miast mieszczą się w podanym przedziale szerokości geograficznej?
Żmudne poszukiwania przeprowadziłem na stronach google maps oraz wikipedii w językach polskim angielskim i rosyjskim.
Niżej przedstawiam zestawienie miast, które "zobaczymy" patrząc w linii prostej w kierunku wschodzącego słońca w dniu 21 III. Miasta, których centra mieszczą się w przedziale szerokości geograficznej podanej dla Babiej Góry. (uwaga: szerokość geograficzna podana jest stopnie,minuty,sekundy).

miasta ------------- szerokość geogr ---liczba mieszk-----uwagi
Polska
Stary Sącz------------49 33 45-----------9tys
Dukla-----------------49 33 20-----------2.100
Sanok-----------------49 33 30----------38.400
Iwonicz Zdrój----------49 34 24-----------1.800
Ukraina
Dobromił---------------49 34 14-----------4.500
Tarnopol---------------49 34 25----------217tys
Chmielnik---------------49 33 27----------28tys
Taraszcza--------------49 33 30----------12.500
Bohusław--------------49 33 00-----------17tys
Połtawa----------------49 34 34----------296tys
Słobożenśke------------49 35 35----------16tys ----dawne komsomolśke
Rosja
Sierafimowicz----------49 35 00-----------2tys-------obw.Wołgogradzki
Kyra-------------------49 34 41-----------4.300------kraj zabajkalski
Troickoje---------------49 30 00----------4.600-------kraj Chabarowski
Kazachstan
Szar-------------------49 35 19---------- 8tys-----niedaleko Karagandy
Chiny
Woniuchexiang---------49 33 00------------? -------koło Heihe
Xunke-----------------49 33 20----------100tys-----cały powiat

Co się tyczy Chin być może jest tych miasteczek więcej niestety ze względu na brak znajomości języka chińskiego nie potrafiłem je znaleźć.
Jak widać z powyższego zestawienia to miasto Tarnopol ma współrzędne geograficzne (centrum miasta-urząd miasta) najbliższe współrzędnym Wierzchołka Babiej Góry

Podam jeszcze listę bardzo dużych miast, których centra leżą nie dalej niż 20km od szerokości geograficznej Babiej Góry.(kierunek wschodni)

Nowy Sącz---------- 89tys
Krosno---------------47tys
Sambor---------------36tys
Chmielnicki-----------267tys
Czerkasy-------------293tys
Szachtyńsk-----------56tys
Karaganda-----------460tys
Ust Kamieniogorsk----311tys
Moeroen-------------36tys
Hailar--------------- 230tys
Nunjiang------------ 87tys
Sunwu--------------104tys
Heihe---------------127tys
Chabarowsk---------590tys

I to byłoby na tyle. W następnym poście podam jakie miasta zobaczymy patrząc 21 III z wierzchołka Babiej Góry na zachód słońca.
Miłego czytania

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-02-2017 16:07 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
07-02-2017 10:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #29
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Miasta o tej samej szerokości geograficznej "widziane" z Babiej Góry

W poprzednim poście przedstawiłem wykaz miast jakie "zobaczylibyśmy" w linii prostej patrząc 21 III z Babiej Góry w kierunku wschodzącej tarczy słońca.

A jakie miasta "zobaczymy" z wierzchołka Babiej Góry patrząc 21 III w kierunku tarczy zachodzącego słońca???
Niżej podam zestawienie. Przypomnę, że szerokość geograficzna Babiej Góry to 49 34 23 (stopnie,minuty,sekundy) Jej masyw zawarty jest pomiędzy
49 33 00 szerokości geograficznej (podnóże południowe) a 49 36 00 szerokości geograficznej (podnóże północne). Centra jakich miast leżą w podanym przedziale szerokości. Jakie więc miasta "zobaczymy" w linii prostej patrząc w dniu 21 III w kierunku tarczy zachodzącego słońca.
W zestawieniu uwzględniłem: Na terenie Niemiec kilka tzw markt,które nie mają praw miejskich ale mają zabudowę miejską i miały prawo organizowania targów czym różnią się od zwykłych wsi. Podobnie na terenie
Francji uwzględniłem kilka większych miejscowości o charakterze zabudowy miejskiej ale nie mających praw miejskich. Jeśli chodzi o Kanadę to jest to kraj prawie bezludny. Na szerokości geograficznej Babiej Góry rozciągają się tam olbrzymie obszary leśne z terenami bagnistymi i milionami jezior (Ontario,Manitoba) lub prerie (Alberta) Na tej szerokości geograficznej nie ma prawie żadnych miast tylko niewielkie osady, niektóre z nich nawet nie ujęte w spisie ludności niektóre opuszczone (ghost town) miasta widma.
W związku z tym na obszarze Kanady (ze względu na brak miast w podanym przedziale szerokości geograficznej) podaję wszystkie osady jakie znalazłem.

Miasto (osada)------szer geograficzna----liczba ludności---- uwagi
Czechy
Jabłonków-------------49 34 28------------5.700
Frydlant---------------49 35 34------------9.800
Velka Bystrica----------49 35 38------------3.000
Ołomuniec--------------49 35 38-----------102tys
Konice-----------------49 35 31------------2.900
Nove mesto n/morave---49 34 00------------10tys
Zdziar nad Sazawą------49 33 54------------24tys
Pribyslav----------------49 34 38------------4tys
Sedlec-Prcice-----------49 34 03------------2.800
Breżnice----------------49 33 31------------3.600
Prestice-----------------49 34 33-----------6.500
Holysov-----------------49 35 34-----------4.600
Bela n/Radbuzou---------49 35 36-----------1.800
Niemcy
Schnaittach-------------49 34 00-----------8.100
Eckental-----------------49 34 00----------14.055
Erlangen-----------------49 36 00----------105tys
Herzogenaurach----------49 34 00----------23tys
Emskirchen---------------49 33 00----------5.900
Neustadt a/aisch---------49 35 00----------12.300
Lauda Koenigshofen-------49 34 00---------14.600
Wallduern-----------------49 35 00---------11.800
Beerfelden----------------49 34 00----------6.600
Hemsbach----------------49 35 00----------12.200
Lampertheim--------------49 36 00----------31.300
Gruenstadt----------------49 34 00---------13tys
Nochfelden----------------49 34 00---------10.246
Luksemburg
Moutfort------------------49 35 10---------1.148
Schouweiler---------------49 35 00---------1.071
Bascharage----------------49 34 00---------7tys
Petange-------------------49 33 23---------6.909
Francja
Laon----------------------49 34 00---------26.500
Saint Gobain---------------49 36 00---------2.400
Noyon---------------------49 35 00---------14.500
Pavilly---------------------49 34 00----------5.700
Bolbec---------------------49 34 00---------12.300
Epouville-------------------49 34 00----------2.900
Montivilliers----------------49 33 00----------17tys
Kanada
Rocky Harbor---------------49 35 40----------1tys ------Nowa Funlandia
Reesor---------------------49 34 00-----------0 -----ghost town Ontario
Jogues---------------------49 35 51----------325--------Ontario
Beardmore------------------49 36 00----------418--------Ontario
St Agathe------------------49 34 00-----------614-------Manitoba
Brunkild---------------------49 36 00-----------? --------Manitoba
Holland---------------------49 36 00-----------353-------Manitoba
Cypress river----------------49 33 22----------175--------Manitoba
Glenboro--------------------49 33 16-----------656-------Manitoba
Wawanosa------------------49 36 00-----------562-------Manitoba
Deleau----------------------49 33 43------------? --------Manitoba
Pipestone-------------------49 33 28------------? --------Manitoba
Reston----------------------49 33 27-----------550-------Manitoba
Sinclair----------------------49 34 09------------? -------Manitoba
Ogema----------------------49 34 30------------368-----Saskatchewan
South Fork-------------------49 36 00-------------0 -------ghost town
Eagle Bute-------------------49 36 00-------------?
Ardeville---------------------49 33 00--------------?
Brocket----------------------49 33 00-------------?
Cowley-----------------------49 34 00------------236
Bellevue----------------------49 35 30------------803
Hosmer-----------------------49 35 00-----------1.300-------- B.C
Vallican-----------------------49 35 00-------------? ----------B.C
Christian Valley----------------49 34 00-------------? ----------B.C
Yale--------------------------49 33 45-------------186---------B.C
Furry Creek-------------------49 35 00-------------215 --------B.c
Union Bay---------------------49 35 00------------1.200-------B.C
Yuquot------------------------49 36 00------------ 25--------B.C


W odległości nie dalszej niż 20 km od szerokości geograficznej Babiej Góry znajdują się następujące duże miasta:
Nowy Jiczyn 23 tys
Frydek Mistek 56 tys
Pilzno 163 tys
Pribram 35 tys
Weiden 41 tys
Norymbergia 501 tys
Wormacja 82 tys
Manheim 315 tys
Heidelberg 147 tys
Luksemburg 104 tys
Charleville-Mezieres 57 tys
Beauvais 54 tys
Rouen 111 tys
Hawr 180 tys
Cherbourg 39 tys
Winnipeg 672 tys
Lethbridge 89 tys
Cranbrook 19 tys
Penticton 32 tys
Great Vancouver 2.3 mln

To tyle ciężkich mozolnych poszukiwań. Może ktoś forumowiczów znajdzie miasta leżące na szerokości geograficznej swojego city ... i wstawi tu posta?
Moje miasto ma taką szerokość geograficzną jak Krosno. Więc mogę go "zobaczyć" patrząc na wschód słońca 21 III.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie a szczególnie forumowiczów i czytelników z Krosna.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
14-02-2017 10:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #30
RE: ciekawostki geograficzno matematyczne i inne
Najwydajniejsze wywierzyska, źródła i źródliska w Polsce

Witam forumowiczów i czytelników. W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić najwydajniejsze źródła w Polsce. Dane, które tu przedstawiłem zaczerpnąłem z licznych opracowań dostępnych w internecie. Najważniejszą i najciekawszą literaturę w tym zakresie przedstawię w ostatnim poście.

Praktycznie nie prowadzi się w sposób ciągły wydajności danych wywierzysk czy źródeł. Podane tu wyniki określone są na podstawię częstych, uwzględniających różne pory roku pomiarów, które można przyjąć za w miarę wiarygodne. Nie podaję tu kolejno najwydajniejszych wywierzysk gdyż jak wspomniałem powyżej nie prowadzi się stałej ich wydajności, natomiast starałem się przedstawić największe wywierzyska, źródła czy źródliska w danym obszarze Polski.

Nauka zajmująca się źródłami to Krenologia - z gr. Kreno= źródło.



Najwydajniejsze wywierzyska w Polsce znajdują się w Tatrach Zachodnich co zrozumiałe biorąc pod uwagę dużą średnią roczną sumę opadu jak i charakter skał wapienno dolomitowych, skrywających w sobie wiele wymytych szczelin, którymi krąży podziemna woda łącząc się w podziemne strumyki i obficie wypływając na powierzchnię. Na przestrzeni wielu lat wydajność źródeł z różnych przyczyn może ulec zmianie. Niektóre dane podałem w nawiasie dotyczą one wydajności w dawniejszym czasie.

Wywierzysko Olczyskie ok - 500 l/s ( 700 - 800).
Wywierzysko Goryczkowe - 500 l/s.
Lodowe Źródło w Dol Kościeliskiej - 500 - 800 l/s.
Wywierzysko Chochołowskie - 300 l/s
Wywierzyska w Bystrej - 200 l/s (dwa obok siebie)
Kasprowe 100 l/s

Tyle najwydajniejszych wywierzysk tatrzańskich. W sumie mają one wydajność ok 2300 l/s i mogłyby napełnić pustą misę Morskiego Oka w ciągu nieco powyżej 50 dni.



Drugim obszarem Polski o najwydajniejszych źródłach czy źródliskach ( i tu zaskoczenie???) jest obszar Wyżyny Lubelskiej a szczególnie okolice Roztocza. Do najwydajniejszych źródeł w tym regionie należą:

Źródło w Zaporzu w dorzeczu Poru- 300 l/s.
Poza nim znajduje się tutaj na Wyż Lubelskiej 12 źródeł o wydajności od 100 do 200 l/s. Miedzy innymi Piotrowice i Zakrzówek w zlewni Bystrzycy, Stryjno,Sobieska Woda w zlewni Giełczwi, Hutki i Stokowa Góra w zlewni Wieprza, i inne jak Luta, Abramów, Sołokije.


W północnej Polsce brak jest wydajnych źródeł. Najczęściej są to jakieś wysięki. Najwydajniejszym źródłem na terenie Polski północnej jest
Staniszewskie Zdroje koło Kartuz - 48 l/s


W środkowej Polsce do najwydajniejszych źródeł należą Źródło Ciosny na wzniesieniu łódzkim- 21,3 l/s, Borki- 32,7 l/s, Rosanów- 41 l/s,oraz najbardziej znane Niebieskie Źródła 80 l/s (200 l/s)koło Tomaszowa Mazowieckiego
w dol Pilicy. Dają one początek rzece Jana. Mają one piękny błękitny odcień. Utworzono tu rezerwat przyrody. Miejsce jest atrakcyjnym celem turystycznym.

W Górach Świętokrzyskich do najwydajniejszych źródeł należą: Biały Stok -16 l/s (rzeka Kamienna k.Niekłania), Kaśki Stok - 7,3-19,8 l/s ( Górna Radomka), Wywierzysko w Skałce Polskiej - 23,5 l/s w zlewni Czarnej Włoszczowskiej -Radecznica.


W Sudetach Nie ma większych źródeł ani wywierzysk, co wiąże się z ich budową geologiczną. Najwydajniejsze źródła występują na obszarze skał wapiennych.
Wywierzysko w dol Kleśnicy zespół wywierzysk- 55 l/s, Źródła Bystrzycy Dusznickiej w Zieleńcu- 60 l/s (Na stokach Gór Orlickich), Romanowskie Źródła- 25 l/s na stokach pasma Krowiarek (Gorzanów k Bystrzycy Kłodzkiej).


Na Wyżynie Śląskiej do najwydajniejszych źródeł należą: Źródła w Stzemieszycach Wlk koło Dąbrowy Górniczej- 21 l/s .W okolicach Dąbrowy G. znajduje się kilka miejsc źródliskowych o podobnej wydajności, Źródło Góra Siewierska - artezyjskie Wojkowice koło Będzina -25 l/s,
Źródło św Jakuba w Rogoźniku k.Będzina- 22 l/s, Siedem Źródeł- 20/30 l/s, na górze św Anny. Ustabilizowana wydajność. Daje początek potokowi Anka (Cedron). Zasilał siedem młynów w Leśnicy.Znajduje się w jarze krasowym w południowym stoku garbu Chełma.


Wreszcie źródła na szeroko rozumianej Wyżynie Małopolskiej łącznie z Niecką Nidziańską. Jest to obszar o największym stopniu uźródłowienia i najlepiej skatalogowany. Duży wkład w badanie i katalogowanie źródeł tego regionu wniosła prof. Dynowska katedry Hydrografii UJ (u której nawiasem mówiąc broniłem pracę dyplomową).

Do najwydajniejszych źródeł na tym obszarze należą: Niebieskie Źródła 400 l/s - nad Wiercicą w okolicach Sygontka -Zalesice koło Przyrowa. W 08/1969 odnotowano wydajność 700l/s a w 04/1972odnotowano wydajność 1100l/s. Źródło Jordana- 20-30 l/s (58,7) w Ściborzycach nad Dłubnią, posiada piękny błękitno -turkusowy kolor, pomnik przyrody. Źródło Łany Wlk koło Żarnowca, w czasie dwóch pomiarów odnotowano wydajność 168 l/s i 50 l/s. Źródło w Iwanowicach nad Dłubnią-70 l/s znajduje się 300 m za kościołem wypływ na odcinku 35 metrów. Źródło Sztoły- 65 l/s, pomnik Przyrody Żurada k.Olkusza. Źródło Będkówki - 50 l/s na Jurze w dolinie Będkówki, pomnik przyrody. Źródło Pióro - 60 l/s, w Jerzmanowicach, początek potoku Szklarki, woda wypływa z licznych szczelin skalnych pod lewym zboczem, jest obudowane. Źródło Dworek -obfite, dol nad Żbikiem, Krzeszowice -Żbik. Źródło Zza Stodoły - 30-170 l/s na odcinku 10 m, zlewnia Szreniawy, Biskupice k. Miechowa. Spod Młyna - 30- 100 l/s (w 2001r 108l/s) w Kamieńczycach, zlewnia Szreniawy, odpływ 3m strugą wodną nad nim młyn i stara wierzba.


To tyle w temacie najwydajniejsze źródła w Polsce. Podane przeze mnie dane nie wyczerpują listy wszystkich najwydajniejszych źródeł w Polsce a mają raczej charakter poglądowy i przekrojowy w skali całego kraju. W następnym poście podam źródła atrakcyjne turystycznie,zagospodarowane turystycznie i często będące pomnikami przyrody.

Miłego czytania i do następnego razu.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-03-2017 12:01 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
06-03-2017 11:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  mapa topo,geologiczna, gleboznawcza i inne noe_83 3 5 939 25-05-2007 20:30
Ostatni post: Guest

Skocz do: