Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pogoda
Autor Wiadomość
sende Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 18
Dołączył: May 2016
Reputacja: 0
Post: #1
Pogoda
Witam.
Postanowiłem założyć wątek pogodowy ponieważ poza geografią, bardzo interesuję się meteorologią, tak bardzo że od wielu lat prowadzę swój własny dziennik pogodowy. Zapraszam chętnych do zamieszczania tu relacji z aktualnych warunków pogodowych z różnych miejscowości, pisania o szczególnie ciekawych, groźnych zjawiskach atmosferycznych i ogólnie o wszystkim co związane z meteorologią.Smile
Meteorologiczne lato dobiega końca więc wkrótce małe podsumowanie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-08-2016 23:25 przez sende. Edit Reason: )
30-08-2016 22:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sende Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 18
Dołączył: May 2016
Reputacja: 0
Post: #2
RE: Pogoda
Wrzesień rozpoczyna się z piękną, słoneczną pogodą. Wszędzie pogodnie i sucho a temperatury w wielu miejscach przekraczają 25*C czyli jest gorąco.
Dziś 1 września mija rok od rekordowego upału w naszym kraju. Dokładnie rok temu mieliśmy temperatury 35*C !!!
01-09-2016 15:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika
snaakee Offline
Administrator
*******

Ilość postów: 1 707
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 5
Post: #3
RE: Pogoda
Z cyklu ciekawostek, 21.09.2016 nad Warszawą dało się widzieć chmury o czerwonym zabarwieniu. Podobna sytuacja występuje wtedy, gdy chmury rodzaju stratocumulus zostaną podświetlone przez promienie zachodzącego Słońca.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
22-09-2016 13:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Pogoda
Pierwszy dzień jesieni przyniósł na południu Polski piękną słoneczną pogodę, po wcześniejszych ponurych deszczowych i chłodnych dniach.Przewidywana temperatura ma w południe przekroczyć 15 stopni C. Miałem zaplanowany wyjazd w Tatry,ale niespodziewanie dwóch uczniów zapałało gorliwością do nauki i postanowiło zając mi czas.
No nic Tatry poczekają do przyszłego tygodnia.
A propos zainteresowań Sende. Cenię osoby ,które wykazują się jakąś inicjatywą twórczą.Mamy w gronie przyszłego może sławnego Meteorologa. Apelowałbym abyś w tym wątku podawał różne obliczenia dotyczące swoich obserwacji. Np. Jaka była u Ciebie (w miejscu zamieszkania)średnia miesięczna temperatura,najwyższa,najniższa? Łatwo jest też sporządzić "rękaw" a u podstawy tarczę z kierunkami i odczytywać np. trzy razy dziennie kierunki wiatrów a następnie sporządzić różę wiatrów. Wtedy wątek będzie żył swoim życiem. Licząc tylko na to ,że inni forumowicze będą w tym wątku pisać można się zawieść. A to dlatego ,że każdy ma inne sprawy i problemy na głowie i o czym innym będzie pisał . W ten sposób wątek może "umrzeć śmiercią naturalną" i w końcu zostanie zamknięty.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-09-2016 10:13 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
23-09-2016 09:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sende Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 18
Dołączył: May 2016
Reputacja: 0
Post: #5
RE: Pogoda
Witam Big Grin
Geograf-hydrograf Dzięki za te słowa ale moja wiedza meteo jest raczej że tak powiem " umiarkowana":) Obserwuję pogodę w mojej miejscowości i w ogóle w województwie od dawna, posiadam trochę danych tj. opady,sumy, temperatury, podsumowania pór roku, miesięcy itp.ale niestety wszystkich obliczeń, danych nie mam, przez lata nie zajmowałem się m.in średnimi temperaturami, dobowymi czego żałuję. Mam za to dość szczegółowe zestawienia takich rzeczy jak: liczba dni upalnych w sezonie letnim, liczba dni gorących, chłodnych, z opadami, bez opadów. To samo zimy; wszystkie dni mroźne, ciepłe, z pokrywą śnieżną, bez pokrywy itp itp. Smile

Nie, wątek nie umrze śmiercią naturalną, nie ma takiej opcji ! Obecnie mam problemy z komputerem i czasu mało ale z czasem wątek pogodowy zostanie " rozkręcony" Smile
26-09-2016 12:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sende Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 18
Dołączył: May 2016
Reputacja: 0
Post: #6
RE: Pogoda
Zanim zacznę zamieszczać podsumowania, na samym początku tego wątku
chciałbym przedstawić wyniki ciekawych ankiet pogodowych które przeprowadziłem latem dla jednego z Portali Meteorologicznych. Wiem że wśród użytkowników tego Forum są również osoby które wzięły udział w tej sondzie za co serdecznie dziękuję.

Więc tak: w ankiecie trwającej przez : czerwiec, lipiec i sierpień wzięło udział w sumie 126 osób z wielu Forów internetowych.
Zostały zadane 4 pytania:

Twoja ulubiona pora roku
Czy lubisz letnie upały?
Twój szczególnie ulubiony miesiąc
Twój ulubiony dzień tygodnie

Na wstępie w skrócie:
W ankiecie: Twoja ulubiona pora roku miejsce 1 zajęła WIOSNA
W ankiecie: Czy lubisz letnie upały ? miejsce 1 zajęła opcja: NIE LUBIĘ
W ankiecie: Twój szczególnie ulubiony miesiąc: miejsca 1 zajmuje: MAJ
W ankiecie: Twój ulubiony dzień tygodnie: zwycięża PIĄTEK

OTO WYNIKI:
TWOJA ULUBIONA PORA ROKU ( 126 odpowiedzi)

WIOSNA...------------------------------------37%
LATO........----------------------------------35%
JESIEŃ.....-------------------19%
ZIMA.......----------10%

Komentarz: Ta mała różnica pomiędzy wiosną a latem mogła być spowodowana tym że całość badania została przeprowadzona w okresie meteorologicznego lata. Myślę że w maju wiosna wygrałaby z większą przewagą głosów.


CZY LUBISZ LETNIE UPAŁY ? ( 126 odp.)

TAK,LUBIĘ..........-----------------------------------35%
TAK,UWIELBIAM..---------9%
NIE LUBIĘ..........----------------------------------------40%
NIENAWIDZĘ......---------------16%

Komentarz: Z pośród 126 ankietowanych internautów 56% to przeciwnicy letnich upałów zaś 44% są ich zwolennikami. Smile Ciekawe jak takie wyniki wygladały by zimą.


TWÓJ SZCZEGÓLNIE ULUBIONY MIESIĄC ( 126 os. - możliwość zaznaczenia 3 opcji)

STYCZEŃ......----4%
LUTY............---3%
MARZEC.......---3%
KWIECIEŃ.....--------8%
MAJ.............----------------16%
CZERWIEC....--------------14%
LIPIEC..........--------------14%
SIERPIEŃ......------------12%
WRZESIEŃ....------------12%
PAŹDZIERNIK--------8%
LISTOPAD.....--2%
GRUDZIEŃ....------6%

Zgodnie z porami roku; na czele miesiące wiosenno-letnie a najgorzej oceniane listopad, marzec, luty które te 3 miesiące mają niespełna 8%
Jestem zaskoczony niskim poparciem dla kwietnia no i beznadziejnym dla listopada Smile ja tam nawet lubię tę porę i te dłuuuugie wieczory.
W każdym razie na podium mamy : Maj, czerwiec i lipiec.


TWÓJ ULUBIONY DZIEŃ TYGODNIA

PONIEDZIAŁEK..----------10%
WTOREK..........----4%
ŚRODA............----4%
CZWARTEK......-------7%
PIĄTEK...........-----------------------------------37%
SOBOTA.........------------------------------30%
NIEDZIELA......--------8%

Zdecydowanym liderem ankiety tygodniowej został oczywiście piątek
- początek weekendu zwycięża a cały weekend ( licząc z piątkiem) zebrał aż 75% z ogolnej liczby 123 oddanych głosów. Nie lubiani są: wtorek i środa. Dzień dzisiejszy jak widzimy załapał się na 3 miejsce. Big Grin
26-09-2016 14:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 60
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #7
RE: Pogoda
Ciekawa ankieta wraz z posumowaniem .Ja załapałbym się na te wszystkie większościowe może poza piątkiem.

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
26-09-2016 18:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sende Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 18
Dołączył: May 2016
Reputacja: 0
Post: #8
RE: Pogoda
Witam. Smile Na Dolnym Śląsku po kilka dniach zimnych z dominacją temperatur ujemnych, wraca właśnie jesień!
Ale po kolei. Grudzień rozpoczał sie u nas z bardzo nieciekawą aurą, pierwsze dni grudniowe upłynęly pod znakiem silnego wiatru, deszczu! Po 1.12 napłynęło chłodniejsze powietrze, temperatury nam spadły do okolic 0*C tzn. noce były już mroźne a dni tylko na lekkim plusie lub na 0*C

W ostatnich nocach zrobiło się naprawdę zimno w części południowo zachodniej województwa np. w Jeleniej Gorze i okolicach zanotowano już -10*C !!! W tym tygodniu w rejonie Legnicy/Wrocławia mogliśmy podziwiać naprawdę piękne krajobrazy; powstała malownicza szadź Smile
Jeżeli w zachodniej Polsce można było mówić o tzw. przedzimiu, to na południu i wschodzie kraju o normalnej zimie!
Na Podlasiu, Lubelszczyźnie pokrywa śniezna utrzymuje się od końca listopada. W wielu miejscach Podkarpackiego, Małopolskiego czy południa woj. Śląskiego na początku grudnia spadło wiele śniegu nawet 30 cm. i więcej.
W Zakopanem grubość pokrywy przekraczała już 30 cm. Temperatury także były już niskie i bardzo niskie " minusowe-dwucyfrowe". Wszystko wskazuje na to iż po tej zimniej 1 dekadzie , kolejna dekada grudnia będzie znacznie cieplejsza
z całodobowymi temperaturami na plusie. Już dziś 8.12 u mnie ( Dolnośląskie) maksymalna temperatura wzrosła do 9*C
08-12-2016 17:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sende Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 18
Dołączył: May 2016
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Pogoda
UWAGA LICZYMY BURZE 2017 !!!
Na: http://www.pspm.org.pl/forum/showthread.php?tid=454
przed sezonem burzowym powstaje tzw. Ranking miejscowości burzowych. To nowość ! Tego jeszcze nie było Smile
Najlepszy wątek dla obserwatorów, pasjonatów burz i groźnych zjawisk, dla tych którzy śledzą i liczą wszystkie zjawiska burzowe w swojej miejscowości w ciągu całego roku !
CO WYPEŁNIĆ?
1. miejscowość
2. liczbę burz z danego dnia
3. siłę burzy
4. rodzaj ( nieobowiązkowo)
5. jaka burza ( nieobowiązkowo)
6. czy wystąpił grad, tak lub nie.
JEŻELI KTOŚ CHCE ABY KAŻDA BURZA Z JEGO MIEJSCOWOŚCI ZNALAZŁA SIĘ W TAKIM RANKINGU A NIE CHCE SAM REJESTROWAĆ SIĘ NA FORUM : http://www.pspm.org.pl/forum/
TO DANE DOTYCZĄCE ZAOBSERWOWANEJ BURZY MOŻE PODAĆ NA MOJĄ: WIADOMOŚĆ. PRYWATNĄ A BURZA ZNAJDZIE SIĘ NA LIŚCIE 2017 Smile Informacje będą sprawdzane.
Na koniec każdego miesiąca będzie podsumowanie. Na koniec całego sezonu poznamy Lidera burzowego roku 2017 czyli miasto lub wieś które zwycięży pod względem liczby i aktywność burz w tym roku. Poznamy wiele ciekawych danych co do wystepowania groźnych zjawisk, które miejsca burze uwielbiają a które omijają najczęściej. Im więcej miejscowości znajdzie się w " rankingu" tym będzie ciekawiej Big Grin Zapraszam.
07-03-2017 19:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!


Skocz do: