Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Wątek zamknięty 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Książki geografia
Autor Wiadomość
Natajlaa Offline
Uczeń

Ilość postów: 36
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #1
Książki geografia
Hej. Mam złe przeczucie, że będzie Mi trudno sprecyzować, co mam na myśli. Szukam książek dotyczących geografii, geologii itd. ale nie typowych podręczników. Uwielbiam czytać artykuły popularnonaukowe jak np. te w "wiedza i życie" ale gazeta ta wychodzi raz na miesiąc i geografia to tylko jeden z jej dzialów. Czy możecie polecić jakieś książki, które zaspokoiły by moją ciekawość? Mogą być to ogólne książki geograficzne albo takie składające się jakby z badań, ciekawostek itp.
z góry dzięki

Uzależniona od Globetrotter.
16-07-2009 19:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika
qmate Offline
Student

Ilość postów: 625
Dołączył: Apr 2008
Reputacja: 19
Post: #2
RE: Książki geografia
polecam:
1. Książki podróżnicze, m.in. Wojciecha Cejrowskiego (Rio Anaconda, Gringo wśród dzikich plemion)
2. Tę pozycję polecam szczególnie - Robert Wolke - Co Einstein Powiedział Swojemu Fryzjerowi - strasznie ciekawa i nie tylko o geografii. Jest sporo wyjaśnień z chemii i fizyki, ale większość jakoś zahacza o geografię. Dotyczy m.in. zagadnień o temperaturze, sile coriolisa, świetle, księżycu, pływach morskich, ruchach powietrza itp. Wszystko wytłumaczone jest w rewelacyjny sposób z olbrzymią dawką humoru! Książka odpowiada na takie np. pytania: czy można się uratować podskakując w ostatnim momencie w spadającej windzie? Dlaczego ocean jest niebieski? Czy wystrzelona w powietrze kula może kogoś zabić? Czy się utopię, jeśli wilgotność powietrza wyniesie 100%? Czy to prawda że na płk. północnej toalety spłukują się zgodnie z ruchem wskażówek zegara? Co by się stało, gdyby włączyć odkurzacz w próżni? Polecam!
3. Gleb Gołubiew Ziemia pełna tajemnic . O tym czy i jak zmieniał się klimat w historii Ziemi, o kompasach i ewolucji poglądów na ziemski magnetyzm, o tym jak ptaki odnajdują drogę. Minusem jest to, że jest to stara pozycja i zawiera sporo nieaktualnych faktów. Spodobało mi się w tej książce jak autor opisał doświadczenie Łazariewa, który zbudował w okrągłej wannie model oceanu światowego, umieścił w nim lądy, zbudował konstrukcję z rurek i wdmuchując powietrze odtworzył na tym modelu układ pasatów i prądów morskich na Ziemi.
4. Polecam też Focusa i 21. wiek.

Swoją drogą sam chętnie się dowiem, jakie inne pozycje polecacie.
16-07-2009 22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Natajlaa Offline
Uczeń

Ilość postów: 36
Dołączył: May 2009
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Książki geografia
Właśnie kupiłam sobie natonial geograpfic - specjalne wydanie ekologiczne. Fajne, bo jest o ograniczaniu emisji CO2, o lasach amazonii itp.
"Gringo wśród dzikich plemion" właśnie czytam, bo w ogóle zapomniałam, że dawno dawno temu mój tata dostał ksiązke od autora.
a to "Co Einstein Powiedział Swojemu Fryzjerowi " zapowiada się ciekawie ;]
ale rozumiem, że nikt już nie ma pomysłów?
dzięki qmate

a jeszcze jedno. a może jakieś książki dotyczące gospodarki, społeczeństwa? gdzie jaka gospodarka, co gdzie sie uprawia, dlaczego tutaj rodzi się więcej dzieci niż tam itd. ale nie chce tego w formie takiej bardzo podręcznikowej.. chociaż nie wiem czy to jest możliwe Wink

Uzależniona od Globetrotter.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-07-2009 12:53 przez Natajlaa. Edit Reason: N/A)
20-07-2009 12:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika
machiavelli Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #4
RE: Książki geografia
Witam mam kilka pomysłów co do książki dla geografa
- jak już było wcześniej pisane duży wybór jest wśród ksiażek podróżników wspomnę tu tylko o Tonym Haliku czy Jacku Pałkiewiczu
- bardzo ciekawe (jak dla mnie) okazały się reportaże popularnego w Polsce Ryszarda Kapuścińskiego (ze znakomitym Imperium)
- z innych które mi przychodzą do glowy to bardzo dobrze czytało mi się elementarz geograficzny Witolda Wilczyńskiego polecić mógłbym również Strzelby, zarazki, maszyny - Jareda Diamonda czy Świat jest płaski -Fridmana

pewno coś by mi przyszło jeszcze do głowy ale to jeśli ktoś byłby mocniej zainteresowany ps ktoś czytał wyżej wymienione książki jakie są wasze wrażenia po przeczytaniu ich?
08-08-2009 14:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Paweł D Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 91
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 1
Post: #5
RE: Książki geografia
Z biblioteki geografa:

'Zamarznięta Ziemia' Doug Macdougall wyd. Prószyński i S-ka
Bardzo dobra pozycja opowiadająca o historii powstawania kolejnych epok lodowcowych, przedstawia osoby które przyczyniły się do rozwoju glacjologii, geologii, geomorfologii.
Ksiażka mimo swojego popularnonaukowego formatu jest przeznaczona raczej dla osób zainteresowanych tematem i dla których naukowy żargon z ww dziedzin nie jest problemem.
Dzięki tej książce poznamy głębiej całą geologiczną mechanikę.

Notka o Autorze:
Profesor nauk o ziemi w Instytucie Oceanografii imienia Scripps na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, autor książek popularyzujących naukę.

'Geografia i wartości' Autor: Grzegorz Janicki, Maria Łanczot Wydawnictwo Uniwesytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Pozwolę sobie przytoczyć notke wydawniczą:

Książka Geografia i wartości prezentuje wyniki dyskusji, która miała miejsce w Lublinie w 2006 roku podczas konferencji na ten sam temat.
Głos w dyskusji zabierali specjaliści z różnych działów geografii i pokrewnych nauk przyrodniczych, a także przedstawiciele nauk ekonomicznych i humanistycznych.
W prezentowanym tomie znajdują się rozważania i dociekania podejmujące problem wartości naukowo-poznawczych i kulturotwórczych związanych z naukami geograficznymi.
Książka stanowi także próbę odpowiedzi na pytanie o wartości preferowane w badaniach naukowych, w studiach aplikacyjnych i w działalności edukacyjnej.
Ukazuje też wartości estetyczne i etyczne , które są związane z przedmiotem badań bądź są postulowane w programach badawczych.

Jeśli kogoś ineresuje meteorologia na początkującej płaszczyźnie może sięgnąć po:
'Pogoda i klimat' Gunter D. Roth

'Świat bez nas' Alan Weisman
Niesamowity pomysł autora, mianowicie postanowił on opisać w tej książce jak wygladałaby nasza planeta kiedy nie byłoby na niej ludzi.

'Katasrofy przyrodnicze' Graniczny Marek
Tytuł mówi sam za siebie.

Życiorys autora:
http://www.pgi.gov.pl/pdf/zyciorys_granicz.pdf

Poza tym polecam również książki z serii wydawniczej Naokoło Świata wydawane w latach 1956-1982
Większosć to w zasadzie bardzo przejmujace książki podróżnicze, opisy nowatorskich ekspedycji, podróży.
Całkiem przyjemnie spojrzeć okiem człowieka XXI wieku na tamte stare już czasy i ludzi którzy w dziedzinie odkryć mimo słabego jeszcze w tamtych latach rozwoju nauki i echniki zrobili bardzo wiele.


Dla zainteresowanych mogę podać jeszcze pozycje typowo naukowe.
12-08-2009 11:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Enkeli Offline
Student

Ilość postów: 357
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 2
Post: #6
RE: Książki geografia
(08-08-2009 14:41)machiavelli napisał(a):  z innych które mi przychodzą do glowy to bardzo dobrze czytało mi się elementarz geograficzny Witolda Wilczyńskiego
ps ktoś czytał wyżej wymienione książki jakie są wasze wrażenia po przeczytaniu ich?
miałam przyjemność "dobrowolnego pod przymusem" czytania tegoż elementarza (jak i kilku innych pozycji tegoż Autora) i przyznam się że chyba najbardziej przyswajalny był elementarz. W ciekawy przedstawia zjawiska społeczno - ekonomiczne, pozwala spojrzeć na problemy świata z innej, niekoniecznie powszechnie przyjętej strony. Jak dla mnie - daje do myślenia i poszerza światopogląd. Z resztą sam bezpośredni kontakt z autorem może być ciekawym doświadczeniem.... Polecam Smile
ps. może nie typowo geograficzne, ale za to na pewno krajoznawcze - polecam czasopismo Poznaj Swój Kraj. Wiele ciekawych artykułów, zdjęcia, widokówki....

minä arvostan elämän kauneutta koska tiedän sen katkeruuden
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-08-2009 15:20 przez Enkeli. Edit Reason: )
17-08-2009 15:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika
geografica Offline
Nieobecny

Ilość postów: 4
Dołączył: Sep 2012
Reputacja: 0
Post: #7
RE: Książki geografia
Polecam miesięcznik "Poznaj Świat". Bardzo dużo artykułów o podróżach, a z nich można zrobić bardzo obszerne notatki z zakresu geografii. Tam też można znaleźć propozycje wyjazdów na weekend, ciekawostki i nowinki. Za to w "Geografia w Szkole",już bardziej edukacyjnym piśmie na końcu są informacje można powiedzieć z kraju i ze świata jedynie o geografii (badania, odkrycia, statystyka itp.)
22-09-2012 11:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Kispol Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Dołączył: Nov 2012
Reputacja: 0
Post: #8
RE: Książki geografia
Ja zdecydowanie preferuję National Geografic artykuły naprawdę poruszają ciekawe tematy.




mieszkanie do wynajęcia warszawa
02-11-2012 13:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika
marishek Offline
Uczeń

Ilość postów: 30
Dołączył: Oct 2012
Reputacja: 0
Post: #9
RE: Książki geografia
National Geographic jest super, to prawdaSmile. Polecam takze książki Martyny Wojciechowskiej, pisze bardzo przystepnym jasnym jezykiem, opisuje super ciekawe miesjca. Ale przede wszystkim reportaże Ryszarda Kapuścinskiego. To jest to
06-11-2012 14:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika
sioux Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Dołączył: Nov 2013
Reputacja: 0
Post: #10
RE: Książki geografia
Żeby nie zakładać kolejnego wątku podepnę się tutaj.

Moja wiedza geograficzna jest niestety dość kiepska i bardzo chciałbym to zmienić.

Szukam książki, która zwięźle, ale za to bardzo ciekawie opisuje to co nas otacza - bez statystyk uprawy zboża w danym kraju, za to z ciekawymi miejscami, które można tam zobaczyć.

Powiedzmy taki podręcznik szkolny, ale napisany w ciekawy sposób, bez zbędnych informacji - tylko z rzeczami które faktycznie mogą mi się przydać np. przy planowaniu urlopu.

Będę wdzięczny za pomoc.
26-11-2013 14:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika
margolagPa9 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Dołączył: Jan 2014
Reputacja: 0
Post: #11
RE: Książki geografia
Poszukaj tego najpierw w atlasach różnych krajów Smile
29-01-2014 16:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Skrzypczak, Geografia fizyczna; Geografia społeczno-ekonomiczna - liceum - sprzedaję Krzycza 1 5 514 23-12-2013 19:01
Ostatni post: Krzycza
  Geografia fizyczna części świata (3 specjalistyczne książki tematyczne) - sprzedaję Krzycza 0 4 419 04-10-2013 23:24
Ostatni post: Krzycza
  Poszukuję książki Geografia - szkoły ponadgimnazjalne - WSiP M. Mazur maciek1221 0 5 467 07-03-2012 16:23
Ostatni post: maciek1221

Skocz do: