Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.67 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Górowanie Słońca
Autor Wiadomość
michael015 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Górowanie Słońca
Nie rozumiem kilka rzeczy odnośnie zadań z górowania Słońca.
1. Gdy mam na przykład zadanie, w którym mam obliczyć szerokosci geograficzne miejscowości A w na przykład przesileniu letnim i wyjdzie mi 32 stopnie to skąd mam wiedzieć, czy to jest 32N czy 32S?

2. W tym przypadku podam konkretne zdania:
a)Oblicz, na jakiej wysokości będzie widoczne Słońce w Miastku (17E, 54N) w momencie górowania w dniu przesilenia letniego. Po której stronie nieba będzie widoczne Słońce w momencie górowania?
b) Oblicz szerokość geograficzną miejsc, w których Słońce będzie widoczne w momencie górowania w dniu przesilenia letniego na tej samej wysokości co w Miastku, ale po przeciwnej stronie nieba.

Tych pogrubionych części zdań nie rozumie.

edit: post był moderowany by arrturro

Pozdrawiam, michael015
17-12-2007 20:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
arrturro Offline
SM Don Arrturro
****

Ilość postów: 2 195
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 8
Post: #2
 
2)Co do pogrubionych części zdań:
sprawa jest prosta Wink jeśli w dniu przesilenia letniego Słońce góruje w zenicie nad Zwrotnikiem Raka, to we wszystkich punktach znajdujących się na północ od zwrotnika górujące Słońce będzie widoczne po południowej stronie nieba; we wszystkich punktach znajdujących się na południe od tegoż zwrotnika Słońce będzie górować po północnej stronie nieba.

1) Rozwiązując zadanie na szerokość geograficzną i wysokość Słońca nad horyzontem, stosujesz określone wzory. I w tym momencie musisz właśnie pamiętać, że są one różne dla różnych półkul w różnych porach roku. Więcej na ten temat znajdziesz w innym temacie: http://www.forum.geozone.pl/viewtopic.php?t=1118 - ta kwestia była już wielokrotnie poruszana na naszym forum

http://centruminicjatyw.org
http://olimpiadageograficzna.edu.pl
18-12-2007 00:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
michael015 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
A skąd ma wiedzieć, czy Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Raka czy Koziorożca?

edit: Jeśli ktoś byłby taki dobry to mógłby mi zrobić te dwa zadania wtedy bym skumał Smile
Cytat:a)Oblicz, na jakiej wysokości będzie widoczne Słońce w Miastku (17E, 54N) w momencie górowania w dniu przesilenia letniego. Po której stronie nieba będzie widoczne Słońce w momencie górowania?
b) Oblicz szerokość geograficzną miejsc, w których Słońce będzie widoczne w momencie górowania w dniu przesilenia letniego na tej samej wysokości co w Miastku, ale po przeciwnej stronie nieba.

Pozdrawiam, michael015
18-12-2007 18:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator
*******

Ilość postów: 1 707
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 5
Post: #4
 
W tym momencie się skompromitowałeś. Jeżeli chcesz rozwiązywać zadania, nie wiedząc takich rzeczy, to równie dobrze możesz darować sobie i zająć się polskim, albo muzyką, bo widocznie geografia to za wysokie progi. Poczytaj sobie na wikipedii hasła dotyczące przesilenia letniego, zimowego i równonocy.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
18-12-2007 20:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Karusia Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 59
Dołączył: Nov 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
zad. 2
a] Nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale chyba jest ok Tongue

więc tak, jest wzór , który pomaga nam obliczyć wysokość słońca nad horyzontem w dniu przesilenia letniego jest on następujący:
h= 90*-szerokość miejsca obserwacji+ 23*27'
Pamiętaj, że 22 czerwca słońce góruje pod kątem prostym na Zwrotniku Raka. A miejscowość w zadaniu znajduje się na północ od tego zwrotnika, więc słonce góruje po południowej stronie nieba!!!, natomio
Teraz podstwiamy do wzoru h= 90*- 54*+ 23*27'= 59*27' czyli słoneczko znajduje się na wysokości 59*27' i góruje po południowej stronie nieba.

zad.2]
b] tutaj mamy juz doczynienia z drugim wzorem, h= 90*- szerokość miesjca obserwacji -23*27'.
Lecz tym razem musimy go nieco przekształcić tak, żebyśmy mogli obliczyć szerokość geograficzną, a wygląda to następująco:
szerokość geograficzna miejsca obserwacji= 90*- h- 23*27'
czyli to jest, szer= 90- 59*27'-23*27'------->8*06' szerokości geograficznej S, słoneczko góruje po połnocnej stronie nieba, ponieważ znajduje się na południe od ZR.
reasumując
a] Słońce znajduje się na wysokości 59*27' (* to stopnie a ' to minuty) i góruje po południowej stronie nieba.
b] Miejscowośc ta znajduje się na 8*06' szerokości geogr S.
Jak coś źle zrobiłam, to nie krzyczcie plss wink

PrZyRoDa JeSt ZaWsZe PiĘkNa , NaWeT wE łZaCh <3<3
18-12-2007 20:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
anullakk Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Dołączył: Nov 2009
Reputacja: 0
Post: #6
RE: Górowanie Słońca
chyba zrobiłas błąd w ostatnim z obliczeń. wydaje mi się, że powinno być 7*06' , a nie 8*06'. pozdrawiam Smile
11-11-2009 21:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  górowanie słońca. bartes155 7 12 278 30-04-2014 12:51
Ostatni post: bartes155
  Górowanie słońca pytamtylkoraz 3 7 737 03-12-2013 22:48
Ostatni post: igorrr
  Górowanie słońca pytamtylkoraz 1 5 983 30-03-2013 19:13
Ostatni post: pytamtylkoraz
Exclamation Zadania na górowanie słońca - proszę o naprowadzenie. kszyhu 0 6 517 17-06-2012 17:04
Ostatni post: kszyhu
Question Zadanie obliczeniowe - górowanie słońca. kiper100 2 12 345 12-02-2010 21:32
Ostatni post: kiper100

Skocz do: