Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zadanie z narysowaniem mapy
Autor Wiadomość
Kotka819 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #1
Zadanie z narysowaniem mapy
Witam, wszystkich, treść zadania jest długa, ale proszę się nie zniechęcać Smile
Narysuj siatkę kartograficzną Afryki w skali 1:50 000 000. W tym celu przez środek papieru narysuj linię, która będzie środkowym południkiem dla Afryki
(20stopni E). Linię tę podziel na odcinki. Dobierz odcinki co 10stopni w przeliczeniu na skalę mapy. Przez punkty podziału, które otrzymałeś dzieląc środkowy południk przeprowadź równoleżniki i oznacz je. Na równiku zaznacz punkty podziału odpowiadające odcinkom odmierzonym na środkowym południku, a na równoleżniku 60stopniN i 60stopni S odetnij odcinki równe połowie tych odległości. Punkty podziału na 60stopni N i 60 stopni S połącz z odpowiednimi punktami podziału równika.

Nie wiem jak się za to zabrać, wiem, ze trzeba wyliczyć w jakiej odległości muszą znajdować się kolejne południki i równoleżniki, ale nie wiem jak to zrobić.
14-09-2016 21:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator
*******

Ilość postów: 1 713
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 5
Post: #2
RE: Zadanie z narysowaniem mapy
A to jest zadanie na jakim poziomie? Liceum, czy na studia?

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
15-09-2016 09:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
geograf-hydrograf Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 57
Dołączył: Sep 2016
Reputacja: 0
Post: #3
RE: Zadanie z narysowaniem mapy
witam.Spróbuję to wyjaśnić chociaż tak naprawdę to zadanie jest mało konkretne .Chociażby z powodu, że nie wiadomo w jakim odwzorowaniu ma być ta siatka,a wiadomo,że każde odwzorowanie zmienia albo kształt albo powierzchnię albo to i to albo odległości itp.Poza tym piszesz ,że ma być to siatka geograficzna Afryki (rozumiem ,że należy na tę siatkę nałożyć zarys konturów Afryki.Poza tym piszesz o siatce Afryki a dalej piszesz o równoleżnikach 60 stopni które sięgają poza Afrykę .Z treści domyślam się ,że chodzi o zadanie na poziomie szkoły średniej, a w związku z tym nie będą potrzebne przeliczenia związane z odpowiednimi przeliczeniami do odpowiednich odwzorowań (znajomość całek)

Więc konkretnie i najprościej (bez trudnych obliczeń) znajdź długość promienia południkowego w Wikipedii, oblicz obwód koła 2 pi r następnie podziel przez 36 a otrzymasz długość odcinka w km, na południku odpowiadający 10 stopniom. długość tego odcinka przelicz w skali przyjmując za jednostkę 1 cm.I takie odcinki odmierzaj do samej góry i na dół kartki ,przyjmując na środku kartki linię poziomą która będzie równikiem. Przyjmując za jednostkę 1 cm. będzie to coś w rodzaju układu współrzędnych Te odległości na południku będą wtedy w miarę dokładne
Lub prościej.W atlasie jest mapa Afryki w skali 1: 20.000.000. Więc na mapie zmierz odległość na południku 20 stopni pomiędzy równoleżnikami 0-10 stopni wynosi ona wg mojego pomiaru 5.5cm co w skali podanej przez Ciebie będzie wynosiło (2x5.5): 5 = 2.2cm. Więc w przybliżeniu na pionowej osi południka zaznaczamy odcinek równy 2,2 cm ,koniecznie wcześniej zaznaczając na osi poziomej równikowej ,jednostkę 1 równą jednemu cm.Następnie wg treści zadania odkładasz na równiku w lewo i w prawo od południka 20 stopni, po 2.2 cm.które będą południkami co 10 stopni. A na wykreślonym równoleżniku 60 stopni odkładasz te odległości co 1,1 cm ( z treści zadania połowa z 2,2cm). I na końcu łączysz te punkty starając się użyć krzywika aby nie były linią prostą. (w ostateczności z braku krzywika mogą być linią prostą ). Na tak przygotowanej siatce rysujesz kontury Afryki (o ile jest to w zadaniu), patrząc jak one biegną pomiędzy równoleżnikami i południkami na mapie w atlasie która jest w skali 1:20.000.000
Zwróć uwagę ,żeby dobrać odpowiednią wielkość kartki tak aby rysunek zmieścił się ) Rysunek prawdopodobnie zmieści się na kartce wielkości kartki z atlasu.
To byłoby wszystko ale dodam jeszcze inne możliwości.
Można dokonać przekształcenia w jednokładności prostej mapy z atlasu w skali 2:5 przyjmując wiele punktów (pierwotnej mapy) do przekształcenia.
Lub próbować znaleźć w internecie mapę Afryki w podanej przez ciebie skali i ją przekopiować
Pozdrawiam i życzę powodzenia

w edycji postu dodam że najlepiej byłoby narysować tę siatkę na papierze milimetrowym

Geografia nową królową nauk.Fachowa pomoc. http://www.e-korepetycje.net/globusik1/geografia
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-09-2016 10:34 przez geograf-hydrograf. Edit Reason: )
15-09-2016 10:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  zadanie - skala mapy ccod 13 8 780 11-04-2007 13:41
Ostatni post: Guest

Skocz do: