Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wyprawa rowerowa dookoła Bałtyku
Autor Wiadomość
radek_3131 Offline
Licealista

Ilość postów: 165
Reputacja: 5
Wyprawa rowerowa dookoła Bałtyku
Kumpel organizuje wyprawę dookoła Bałtyku. Wyprawa miała by się odbyć na przełomie czerwca i lipca tego roku. Ja niestety nie pojadę, bo szykuję formę na Wyścig Dookoła Ziemi Łódzkiej (Tour de la Region de Lodz). Prosił mnie o podsunięcie jakiś ciekawych miejsc, które można zwiedzić po drodze.
Wstępna wersja mapy jest taka: http://doba2010.tk/

Z moich propozycji jest:
- Uppsala
- Jezioro Wener i Weter
- Rovaniemi
- Pojezierze Fińskie

Ktoś ma jakieś pomysły? Ważne jest, żeby te miejsca nie odbiegały zbytnio od wstępnej trasy (max 100-150km). Smile

[Obrazek: u3659y2011v3.gif]
13-03-2010 23:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Gollum Offline
Licealista

Ilość postów: 193
Reputacja: 3
RE: Wyprawa rowerowa dookoła Bałtyku
To zależy, co to ma być. Czy wyścig na złamanie karku, czy coś spokojnego. Jesli wyścig to nie polecam absolutnie nic. Jeśli nie, to mogę polecić kilkadziesiąt miejsc.
I zależy, kto ma być. Jeśli osoby zainteresowane tylko pedałowaniem, to wystarczy im św. Mikołaj w Rovaniemi, hotel lodowy w Jukkasjärvi i w zasadzie tyle, bo nikt z nich nie skuma, na czym polega specyfika jezior fińskich i szwedzkich, a już idea Kanału Gotajskiego biegnącego przez Wener i Wetter będzie dla nuich czystą abstrakcją.
11-04-2010 13:07
radek_3131 Offline
Licealista

Osoby jadące są zainteresowane geografią. Tempo planują leciutki, bardziej turystyczne, więc duża ilość miejsc do zwiedzenia jak najbardziej wskazana. Największy problem mamy z Finlandią, bo resztę mniej więcej zdążyliśmy zaplanować.

11-04-2010 22:13
Gollum Offline
Licealista

No to mam jasność; jak się wyrobię, to uda się Finlandię dziś
12-04-2010 17:03
radek_3131 Offline
Licealista

Ok. Każda pomoc się przyda.

12-04-2010 21:24
Gollum Offline
Licealista

Mówisz - masz
Skoro jesteście zainteresowani geografią, to daruję sobie lokalizacje

Helsinki (Helsingfors) – budowle neoklasycystyczne, skansen, twierdza Suomenlinna (Sveaborg, Viapori) na liście dziedzictwa UNSCO na 5 połączonych wyspach, tunel z lądem ją łączy, ale tylko dla karetek, Plac Senacki z charakterystyczną klasycystyczną katedrą, Temppeliaukio, czyli kosciół wykuty w skale.

Espoo – drugie co do wielkości miasto Finlandii, nowoczesna architektura.

Nuuksio – park narodowy koło Helsinek, dzikie lasy i jeziora. Można tu spotkac polatuchę, latająca wiewiórkę.

Salpausselka – najdłuższy oz, do tego podwójny – sporo na jego temat na stronie http://www.cudaswiata.pl.

Lahti – ośrodek sportów zimowych, muzea, nowoczesna architektura, Nowe Viipuri – przesiedleńcy z Wyborga, Ristinkirkko - kościół zaprojektowany przez Alvara Aalto, przypominający kształtem skocznię narciarską.

Päijänne – wspaniałe wyspy w pd. cz. jeziora Paijanne.

Leivonmäki – park narodowy PN na wsch. od Paijanne, jezioro i torfowiska.

Kuusankoski – w okolicy jedne z najlepszych na świecie łowisk łososiowych i pstrągowych.

Verla – fabryka tektury notowana na liście dziedzictwa UNESCO.

Mikkeli – nowoczesna architektura.

Savonlinna – miejsce słynnych festiwali operowych, monumentalna twierdza Olavinlinna.

Centrum Sztuki Retretti – sztuka współczesna w jaskiniach – coś niesamowitego.

Punkaharju – a co ja bede pisał; zajrzyjcie na http://www.cudaswiata.pl.

Kerimaki - największy na świecie drewniany kościół, mieszczący 5 tysięcy ludzi, z czego 3400 to miejsca siedzące. Nie ma tu prądu; ogrzewana piecami węglowymi, oświetlana świeczkami.

Linnansaari – a jak się zapuscicie do Kerimaki, to już nie wypada ominąć tego parku narodowego na jeziorze Saimaa z jednym z dwóch na świecie podgatunków słodkowodnych fok. Druia jest nad Bajkałem.

Jyväskylä – nowoczesna architektura, z czego spora część autoerstwa Aalto.

Petäjävesi – kościół drewniany, na liście UNESCO.

Suolahti – młyn parowy, festiwal maszyn parowych, fabryka ciągników Valtra. Nabywcy traktorów są tu zapraszani na wycieczki, może wpuszczą i cyklistów. Dla niezorientowanych, Valtra dla traktorów to mniej więcej tyle, co Bentley wśród samochodów.

Pyha-Hakki – park narodowy, torfowiska przypominające arktyczną tundrę.

Vaasa – miasto, gzie dobrze widać podnoszenie sie lądu; było wielokrotnie przesuwane w stronę uciekającego morza. Dawne centrum jest 15 km od dzisiejszego brzegu. Koniecznie trzeba wypić piwo na promenadzie.

Replot wyspa, na którą wiedzie najdłuższy most Finlandii. Wycieczka rowerowa przez jej rybackie wioski to jeden z obowiązków turysty w Finlandii.

No i obowiązkowo należy podziwiać krajobrazy, spróbować kalakukko czyli pieroga z mąki razowej oraz rybek zapiekanych w słodkim cieście – nazwa wyleciała mi z głowy. Sposobem fińskim popić toto mlekiem i czekać na skutki... No i być w Finlandii i nie być w prawdziwej saunie – to nawet nie grzech. To przestępstwo.

A skoro Szwecję macie obcykaną, to tylko jedna sugestia: koniecznie spróbujcie surströmminga i zdajcie relację z wrażeń.
12-04-2010 21:48
radek_3131 Offline
Licealista

Dzięki wielkie.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-04-2010 23:37 przez radek_3131. Edit Reason: )
12-04-2010 23:37
Geagrafka Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 10
Reputacja: 0
Bardzo fajny pomysł na wyprawę! jak się wszystko udało? Koniecznie napiszcie, bo ja (i na pewno nie tylko!) jestem bardzo ciekawa!
mam dobrych znajomych, którzy Bałtyk objechali ... autostopem Big Grin spali korzystając z couchsurfingu, więc wyszło ich to i bardzo tanio i z milardem przygód.
a Wy jak rozwiązaliście sprawę noclegów? namiot, hostele, pod gołym niebem? Big Grin
aż sama nabrałam ochoty na wyjazd gdzieś... a tu niestety praca... powodzenia dla wszystkich podróżników! Wink
20-09-2010 09:39
Polcia1978 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 5
Reputacja: 0
Bardzo fajny pomysł, i bardzo sportowy! Jak się udała wyprawa? Jestem ciekawa. Mój kumpel jeździ raz w roku rowerem z Hamburga przez całe Niemcy do Wenecji, z torbami na rower, ale zdaje mi się, że w drodze powrotnej wraca pociągiem. Tylko i tak przejeżdza wtedy około 2000 km, więc jest niezły kawałek.
26-10-2010 11:42
radek_3131 Offline
Licealista

Tu szczegółów więcej. http://www.lepiejrowerem.pl/index.php?op...=9&lang=pl

Nie ja jechałem tylko kumpel. Odsyłam do pierwszego mojego zdania w tym temacie. :-)

Ja w przyszłym roku może coś zorganizuję w Alpy, ale nie na długo bo mam ambitniejsze plany rowerowe na przyszły rok.

26-10-2010 22:11
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!