Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wędrówka Słońca po orbicie ... z arkusza maturalnego
Autor Wiadomość
alek$$ Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 90
Reputacja: 0
Wędrówka Słońca po orbicie ... z arkusza maturalnego
Witam ! Robiłem wczoraj arkusz i miałem takie o to zadanie

[Obrazek: 25jxlee.jpg]

Moje rozwiązanie nijak się miało do odpowiedzi. Okazało się , że

A-d
B-a
C-b

Dlaczego tak jest ? Dlaczego na rysunku A jest to biegun północny a nie południowy i w dniu równonocy wiosennej? I dlaczego do cholery na rysunku C jest to wędrówka po zwroniku Koziorożca jak na zdrowy rozum powinny być tu zwrtonik raka ? (bliżej N) Sad

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam, alek$$
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2009 17:21 przez snaakee. Edit Reason: )
22-03-2009 16:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
malgoszta Offline
Doktor

Ilość postów: 798
Reputacja: 22
RE: Wędrówka Słońca po orbicie ... z arkusza maturalnego ! Help :)
A - na Biegunie Połdniowym podczas przesilenia letniego panuje ciemność, Słońca W OGÓLE nie widać.dlatego odrzucamy odpowiedź c.
B - jak widać, Słońce góruje mniej więcej nad zaznaczonym linią WE Zwrotnikiem Raka i "krąży" wokół półkuli północnej - jak wiemy, podczas przesilenia letniego właśnie ta półkula jest najlepiej oświetlona
C - jak widać górowanie Słońca odbywa się gdzieś daleko na północ, a Słońce znów "krąży" nad półkulą północną.Więc tym razem linia WE oznacza Zwrotnik Koziorożca.

mam nadzieję, że coś zrozumiesz bo nie umiem lepiej tego wytłumaczyćSad
w takich zadaniach musisz eliminować kolejne odpowiedzi. Zaczynaj od tych oczywistych - Biegunów, Równika..

"Cokolwiek robisz, staraj się mieć powód." Forrest Gump
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2009 17:14 przez malgoszta. Edit Reason: )
22-03-2009 17:04
pisk35 Offline
Doktor hab.

Ilość postów: 1 115
Reputacja: 11
rysunek A pokazuje nam że Słońce krąży po horyzoncie pod katem 0 stopni - taka sytuacja jest możliwa tylko na biegunach i tylko w dzień równonocy wiosennej i jesiennej - wiec tu pasuje tylko odpowiedz d

rysunek B pokazuje ukazuje nam słońce górójące po wschodniej stonie horyzontu, co juz nam sugeruje szerokość Północna, z tego względu że słonće na płk. południowej góruje, oprócz strefy od równika do zwortonika, przez cały rok po stonie północnej...teraz należy oszacować kąt pod jakim pada sło.ńce - mozna powiedzieć że jest to kąt prosty - wynika więc z tego,że to mogą być zwrotniki lub równik...zwrotnik koziporożca już wykluczyliśmy - płk płd, równik też to nie będzie - bo na nim słońce zawsze wschodzi na wsch a zach na zachodzie...więc zostaje nam Zwrotnik Raka w dniu przesilenia letniego - wtedy promienie padaja na niego pod katem prostym

rysunek C przedstwaia Słońce górujące po północnej stronie - więc wiemy że to półkula Południowa... kat pod jakim pada słonće to mniej niż 90stp. - więc to nie będzie przesilenie zimowe, a sytuacja przeciwna do niego - czyli przesilenie letnie, które na półkuli Południowej oznacza zimę..teraz pozostaje kwestia szerokości geograficznej - biegun Południowy to nie może byc, więc pozostaje Zwrotnik KoziorożcaTongue

Pamietaj, że Słońce Góruje po stronie Południowej na Półkuli Północnej, a po stonie północnej na Pólkuli Południowej - zmienia się to tylko w strefie od Zwrotnika Raka do Zwrotnika Koziorożca

Mam nadzieję że pomogłem

Geomania...niektórych już złapało:D
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2009 17:08 przez pisk35. Edit Reason: N/A)
22-03-2009 17:07
malgoszta Offline
Doktor

Ilość postów: 798
Reputacja: 22
zwróć uwagę na zaznaczone na rysunku na czerwono miejsca przecięcia toru wędróki Słońca z płaszczyzną ziemi. Jak widać są one na półkuli północnej więc to już sugeruje, że może być mowa o przesileniu letnim.
To tak na przyszłość, bo tu raczej nie ma znaczenia - obie odpowiedzi dot. przesilenia letniego

[Obrazek: slonce.th.png]

"Cokolwiek robisz, staraj się mieć powód." Forrest Gump
22-03-2009 17:17
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!

Skocz do: