Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UJ i UG
Autor Wiadomość
slomaa Offline
Nieobecny

Ilość postów: 5
Reputacja: 0
Smile UJ i UG
Witam
Jesten nowym użytkownikiem forum, które znalazłem kiedyś przypadkiem. Wink

Interesuje się geografią już od dzieciństwaa... obecnie jestem w 2 klasie lic. w przyszłym roku czeka mnie matura. Oczywiście chce zdawać geografie rozszerzoną.
I tak jak jest w temacie. Chciałbym poznac Wasze zdanie na temat tych 2 Uniwersytetów... Jak ciężko się tam dostać? Jaki jest poziom? Wszystkie informacje się przydadzą ;]
Ogólnie marzy mi sie specjalizacja z Meteorologii i Klimatologii, lecz to jest dostępne chyba tylko na UG.
Smile
09-02-2009 21:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Shayla Offline
Licealista

Ilość postów: 132
RE: UJ i UG
Czy na UJ trudno się dostać? Trzeba by zapytać kogoś z aktualnego I roku, bo się zmieniły kryteria przyjęć w ostatnim naborze. Czyli, poza geografią, trzeba mieć jeszcze matmę/biologię/historię Wink
Jaki jest poziom? Jeśli chodzi o kadrę, są i świetni wykładowcy i beznadziejni, i egzaminy sensowne i durne. Ludzie, jak chyba wszędzie, trafiają się różni. Pasjonaci, zainteresowani, przypadkowi, jeszcze bardziej przypadkowi Smile Teraz, od tego roku, zaczął się nowy program studiów, inny rozkład kursów, weszła geoinformatyka (zamiast GIS i kartografii). Tak że trudno porównywać wyniki obecnego I roku z poprzednimi rocznikami.

Specjalizować się z meteorologii i klimatologii oczywiście można, aczkolwiek wygląda to tak - po I roku bierzesz specjalność z fizycznej i wg wytycznych zakładowych dobierasz sobie ścieżkę programową z kursami meteo. A potem na magisterskich promotor klimatolog i już Smile

Trzeba żyć naprawdę,
Żeby oszukać pędzący czas.
Pięknie żyć w zachwycie
Życie zdarza się raz.
09-02-2009 23:01
franz Offline
Licealista

Ilość postów: 182
Jezeli chodzi o meteorologie na UG to uwazalbym. Przygotowanie na licencjacie wyglada tak - poza cwiczeniami/wykladami praktyki na stacji meteo na 2 roku + praktyki w IMGW, oczywiscie dla chetnych. Niestety, pare osob z katedry ma opinie wyjatkowo nieprzyjemnych - oblewano magisterki, niektorzy nie przychodzili na konsultacje, zajecia prowadzone byly w sposob mechaniczny/technologiczny, bez pasji, bez polotu, zaciekawienia przedmiotem. efekt - w zeszlym roku nie otworzono specjalizacji z powodu braku chetnych.
Z drugiej strony jest tam pare osob, od ktorych mozna sie duzo nauczyc, wymagajacych, ale 'nie ządnych krwi studentow' (pozdrawiam pewnego doktora z UG) - jakkolwiek radzilbym przemyslec ta decyzje. uwazam, ze na studiach najwiecej z meteo mozna sie nauczyc na stacji, zalatwiajac sobie samodzielnie dodatkowe praktyki i na wlasna reke studiujac ksiazki, czasopisma z nowinkami, przepuszczajac wszystko przez filtr uzytecznosci..
Sporo ludzi juz na studiach rewiduje swoje poglady odnosnie specjalizacji - czasem okazuje sie, ze przedmiot zupelnie 'nie podszedl' (przykladowo meteorologie okreslilbym jako fizyke z elementami statystyki), a sam uniwersytet nie spelnil naszych wymagan. zagadnien z klimatologii bylo bardzo malo (i slusznie). Jezeli mieszkasz blizej i masz pod nosem uczelnie z lepsza geografia, wybierz taka opcje. Na UG na geografie dostaje sie niemal kazdy. Tyle ode mnie :-)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-03-2009 00:37 przez franz. Edit Reason: )
13-03-2009 00:35
basiuunia Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 58
Specjalność z meteo znajduję się również w Poznaniu na UAMie. Dobierasz ją po licencjacie z geografii.

[Obrazek: banner_fora.jpg]
17-03-2009 17:57
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum

Ilość postów: 1 069
Reputacja: 8
meteo (a dokładnie specjalizacja zwie się Klimatologia i Ochrona Atmosfery) jest również na WNG UŁ Smile
Kierunek dla dziennych otwierany co roku (i zazwyczaj co dwa lata otwierany dla zaocznych).

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
17-03-2009 22:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
qqq1 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
Jeżeli chodzi o UG jestem studentem II roku i właśnie wybieram specjalizacjeSmile
UG powiem wprost omijaj szerokim łukiem, przyjmują wszystkich ciężko się nie dostać ale na uczelni traktują cię jak zero, jeżeli przyjdziesz w godzinach konsultacji to cię opieprzą czemu im przeszkadzasz. Powiem wprost u mnie na 150 osob na I semestrze na II zostało 68!!!. Czesc psychicznie nie wytrzymała resztę usadzili. Na 8 katedr normalne są 2 geografia ekonomiczna i hydrlogia reszta to na prawdę zrobią wszystko żeby było ci po górkę i będą traktować cię jak szmatę. Poza tym zajęcia są tak ćwiczenia na wrzeszczu, ćwiczenia z ekonomicznej w gdyni a wykłady na przymorzu. Np. masz o 8.30 cwiczenia na wrzeszczu a na 10.45 nastepne w gdynii i ledwo sie wyrabiasz zeby zdazyc;/ Najgorsza na UG jest katedra geomorfologii po pierwsze na I roku są same fizyczne przedmioty z tymi dziwnymi ludzmi z tej katedry i oni usadzaja najwiecej pewien profesor z astronomii na I semestrze usadził 60 osob, czlowiek zachowuje sie jakby mial kompleksy i robi wszystko zeby odrzucic jak najwiecej studentow, plus do tego dochodzi bardzo wredna mgr ze wstepu i nie ma ponad polowy roku;/ smutne ale prawdziwe. Jezeli tylko mozesz to dla wlasnego zdrowia psychicznego omijaj geografie na UG. Sorry ze tak pisze w moze nagatywnym swietle ale opisuje Ci jak jest naprawde. Jezeli chodzi o ludzi to na moim roku sa to wiekszosci ludzie ktorzy bardziej mysla ile wypic niz jak wykonac jakies cwiczenia
Jezeli chcesz mteorologie to ci powiem ze katedra UG jest srednia 2 profesorow jest tam calkiem milych i pomocnych a reszta - szkoda slow. W kazdym razie odradzalbym ci meteo bo po tym niestety pracy nie znajdziesz bardzo ciezko z praca po tej specjalnosci, za to bardzo zachecam cie do hydrologi, jst to zawod chroniony a teraz potrzeba wiecej hydrologow niz sa w stanie wyprodukowac uczelnie, Polska polnocna i mazury to biala plama jezeli chodzi o wody podziemne a co kilka lat trzeba aktualizowac mapy hydrograficzne, pracodawcy sami sie zglaszaja do katedry po pracownikow od 2 lat nikt doktorankich nie zaczal bo wszyscy znalezli dobrzeplatne prace - zachecam cie bardzo zebys przemyslal ta opcje
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-04-2009 21:20 przez qqq1. Edit Reason: )
02-04-2009 21:09
oliwia_c Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Hej,
Ja też wybieram się na UG na klimatologię,
Czy naprawdę jest aż tak tragicznie ? ;/
15-04-2009 02:00
qqq1 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
Jeżeli chodzi o klimatologie na UG to jak trafisz na doktora W. to jest bardzo tragicznie, jeżeli Ci się poszczęści i dostaniesz doktora F. to może być nawet ciekawie w innych przypadkach zapomnij, mówię tylko dwóch wykładowców jest w miarę normalnych reszta lepiej nie mówić. U mnie teraz na specjalizacji na meteo są jeszcze wolne miejsca , że tak się wyrażę nie było za dużego wzięcia na tą katedrę. Poszli tam sami pasjonaci narazie tylko tyle mogę Ci powiedzieć, jak bede wiedział coś więcej to napisze. Przygotuj się, że meteorologia to praktycznie sama fizyka (całki promieniowania, logarytmy, albedo itd.)
15-04-2009 08:51
slomaa Offline
Nieobecny

Ilość postów: 5
qqq1 w takim razie jak jest z hydrologią? Wink Możnaby trochę więcej szczegółów na ten temat Smile
24-05-2009 13:53
meatismurder Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
qqq1 - jesteś z II roku geo UG? W takim razie pozdrawiam kolegą/koleżankę z roku i na dzień dobry nie omieszkam sprostować. Po pierwsze po I roku (a nie semestrze jak było powiedziane) pozostało nas ponad 80ciu (niby mała różnica, ale trzymajmy się faktów). Po drugie astronomię mieliśmy na II semestrze pierwszego roku i po poprawce tylko paręnaście osób wystąpiło o warunek (który z resztą wszyscy dostali). Co do 'wstępu do geografii' to sorry, ale jak mgr G. W. nie ma być wredna, jak ludzie nie są wstanie się nauczyć 300iluś mezoregionów, które do tego były rozłożone na 3 kolokwia. Jeśli ktoś nie potrafi się uczyć to sajonara - uniwersytety nie są dla wszystkich, wiadomo, że na pierwszym roku trzeba część odsiać. Co do kwestii przejazdów między Gdynią, a Gdańskiem jakoś przez pierwszy i drugi rok nie miałem problemów, żeby zdążyć ( jak ktoś bawił się dodatkowo w specjalizacje nauczycielską, to podobno jakieś problemy były, ale z każdym da się dogadać).
Jeśli wchodzimy w kwestię specjalizacji, to wiadomo, że fizyczne specjalności (hydro, meteo, geomorfa...) są dla pasjonatów, Ci, którzy chcą łatwo napisać licencjat wybierają specjalizacje społeczno - ekonomiczne. Ja osobiście jestem na hydrologii (dlaczego? 1. kadra; 2. najlepsza hydrologia w kraju), ale nie krytykował bym aż tak meteo. Wiadomo, że kadra nie jest najbardziej przyjazna, a przedmioty są w dużej części fizyczne, ale bez przesady, kto się uczy i lubi to co robi da sobie rade na pewno.
Acha, jeśli chodzi o kwestię zawodu chronionego hydrologa, z tego co wiem zdobyć uprawnienia bardzo trudno (kurs + egzamin państwowy) i o wiele łatwiej zrobić je ludziom z dodatkowym papierem inżyniera, więc nie przesadzał bym z mówieniem o przewadze tej specjalizacji nad innymi, jeśli chodzi o szanse na rynku pracy.
Kończąc już, chciałem skomentować jeszcze jeden fragment wypowiedzi qqq1:
"Jezeli chodzi o ludzi to na moim roku sa to wiekszosci ludzie ktorzy bardziej mysla ile wypic niz jak wykonac jakies cwiczenia"
Nie ładnie tak oceniać kolegów, to po pierwsze, a po drugie Ci, twoim zdaniem, "pijacy" (;p) raczej nie narzekają jak jest trudno i nie przyjemnie, więc może to Ty odbiegasz 'in minus'.

Pozdrawiam i zachęcam do studiowania geografii gdziekolwiek - mi się podoba Wink
29-05-2009 16:15
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!

Skocz do: