Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Twoje spojrzenie na kolonializm
Autor Wiadomość
annakup1989 Offline
Student

Ilość postów: 250
Reputacja: 6
Exclamation Twoje spojrzenie na kolonializm
Tak jak sygnalizuje to tytuł posta chciałabym dowiedzieć się jaki jest wasz stosunek do zjawiska kolonializmu. Czy uważacie, że kolonializm był skrajnie złym, niszczącym, destrukcyjnym zjawiskiem, czy mimo wszystko miał też swoje pozytywne strony? Czy kolonizatorzy mieli prawa do odkrywanie i zagrabiania sobie nowych przestrzeni, terytoriów?
I coś na pobudzenie wyobraźni, czyli co by było gdyby...zjawisko kolonializmu nigdy nie miało miejsca(?) Jak wtedy wyglądałby świat? Co by się zmieniło? Czy taki świat podobałby nam się bardziej???
Zachęcam do aktywności, temat naprawdę ciekawy! Może jakaś mała debata...

PzdrSmile

Peace for ever.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-04-2009 19:09 przez annakup1989. Edit Reason: )
26-04-2009 19:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
AmeriKKKa Offline
Student

Ilość postów: 255
Reputacja: 2
RE: Twoje spojrzenie na kolonializm
Zacznę od ostatniego zagadnienia; mianowicie "co by było gdyby". Otóż właśnie z perspektywy czasu kolonializm wydaje mi się pozytywnym zjawiskiem. Dlaczego? Warto zauważyć, że kraje skolonizowane przez, co tu ukrywać, o wiele bardziej rozwiniętych europejczyków mają się dziś lepiej niż te, które się kolonizacji ustrzegły. "Lepiej" jest oczywiście względne, ale bez wątpienia są to kraje bardziej rozwinięte, o wyższym standardzie życia niż w niekolonizowanych. Afryka, która najbardziej oparła się kolonizacji (choć to raczej kwestia klimatu i chorób) ma obecnie najtrudniejszą sytuacje. Wojny między plemionami, krwawe walki o władzę... Myślę, że gdyby kraje afrykańskie zostały skolonizowane, wszystko toczyło by się spokojniej i mniej krwawo. Warto zwrócić uwagę na coraz śmielsze głosy o potrzebie ponownej kolonizacji Afryki (jakby jakaś porządna kolonizacja się odbyła Wink )

When I was a kid I used to pray every night for a new bicycle.
Then I realised God doesn’t work that way, so I stole one and prayed for forgiveness.
- Emo Philips
26-04-2009 19:20
annakup1989 Offline
Student

Wprowadzono pojęcie "porządnej" kolonizacji. Jak dla mnie tego typu działanie wiąże się ze zniszczeniem jednego systemu (nieważne czy to jest system polityczny, gospodarczy, polityczny, czy kulturowy) i zastąpieniu go innym. To z kolei wiązało się z mordami, unicestwianiem plemion, narodów. Krajami, które przeszły "porządną" kolonizację są zapewne kraje Ameryki Południowej, czy nawet Północnej. Owszem być może są one w lepszej sytuacji, ale zapłaciły kiedyś za to ogromną cenę, a że czas leczy rany...to nikt zdaje się o tym nie pamiętać, a Europejczyków wita się z otwartymi ramionami... A Australia? Kraj wysoko rozwinięty, ogólny dobrobyt. Widać, że przeszła porządne skolonizowanie. Ale... co z setkami tysięcy dyskryminowanych do niedawna Aborygenów, którzy teraz zrównani w prawach z białymi Australijczykami, niegdyś bali się o los własnych dzieci, które zabierano rodzicom i oddawano lepszym, białym, nowym rodzicom. Co z nadawaniem Aborygenom człowieczeństwa po uprzednim wykreśleniu ich z "Księgi fauny i flory"
Dziś "porządne" kolonizowanie zapewne wyglądałoby inaczej. Obeszło by się bez krwi, mordów przemocy. To przecież nie przystoi w XXI wieku. Pełna kultura... Ale skutki byłyby podobne - utrata tożsamości i złamanie podstawowej zasady samostanowienia narodów...

Szczerze mówiąc ja choć krytykuje kolonializm i narzucanie jakiejkolwiek zależności to nie wyobrażałabym sobie Kuby bez hiszpańskiego i postkolonialnej zabudowy, USA, Kanady, Australii bez angielskiego, Guadelupy bez katolicyzmu i Matki Boskiej...
To taki mój paradoks
pzdrSmile

Peace for ever.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-04-2009 20:35 przez annakup1989. Edit Reason: )
26-04-2009 20:33
pisk35 Offline
Doktor hab.

Ilość postów: 1 115
Reputacja: 11
w sumie oboje macie rację....jednak nie mogę zgodzic się z tym ze ludy mniej skolonizowane są bardziej zacofane i skłonne do krwawego rozwiazywania konfliktów..należało by zacząć od tego że konflikty w Afryce zwykle sa o podłozu politycznym - a szczególnie częste sa konflikty granicze, które wywołane są złym podziałem granic, nie zwarzającym na zamieszkujace ludy, który jest spadkiem po Kongresie Berlinskim z 1885 roku...poza tym kto dał prawo białym Europejczykom prawo do zagrarnian ia ziemi, która de facto do kogoś należała.....faktem jednak jest że kolonizacja popmogła w rozwoju wielu państwom, jednak według mnie to co wyrządził kolonializm wielu niewinnym ludziom nie przysłoni żadna wyliczanka zasług....

Geomania...niektórych już złapało:D
26-04-2009 20:41
malgoszta Offline
Doktor

Ilość postów: 798
Reputacja: 22
hm, ale warto też zauważyć, że kolonizowane niegdyś ziemie, np. w Ameryce czy Afryce tak naprawdę do nikogo prawnie nie należały.. co oczywiście nie daje prawa obcym przybyszom podbijania tych terytoriów i narzucania własnego reżimu. właśnie w tym momencie ukazała się cała natura "cywilizowanych" Europejczyków - gdy rdzenne plemiona odpierały najazdy, walcząc o miejsce do życia, kolonizatorzy nie rozumieli ich sytuacji i kierowali się własnymi rządzami. nie można tłumaczyć wycinania w pień napotkanych na wybrzeżach ciemno- czy czerwonoskórych tubylców problemami Europy - brakiem przestrzeni życiowej na Starym Kontynencie, problemami z klimatem,czy wreszcie potrzebą odkryć geograficznych. Myślę, że gdyby nie ten straszny "wstęp" kolonializm nie byłby taki zły, bo trzeba przyznać, przyczynił się w wielkim stopniu do rozwoju podbitych terenów.
ciekawy wątek!

"Cokolwiek robisz, staraj się mieć powód." Forrest Gump
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-04-2009 22:24 przez malgoszta. Edit Reason: )
26-04-2009 22:24
annakup1989 Offline
Student

Rzeczywiście to temat rzeka. Kolonializm miał przeogromne skutki, które są odczuwalne nawet i dziś. To właśnie kolonializm, ekspansja były przyczyną powstania rasizmu i różnych jego form (m.in. apartheidu), wyniszczenia całych kultur i narodów. To wszystko wiadomo. Teraz może zajmijmy się drugim pytaniem "co by było gdyby". Właśnie jak wyglądałby świat bez okresu kolonializmu? To może ja zacznę (dozwolone luźne skojarzenia):
*nie było by dziś Archipelagu Bismarcka, Polinezji Francuskiej, Martyniki (oczywiście chodzi o nazewnictwo); nie doszłoby do wojny secesyjnej, wojny indochińskiej itp...

Peace for ever.
26-04-2009 22:49
seaman7 Offline
Licealista

Ilość postów: 129
Reputacja: 1
gdyby nie kolonializm zostało by wiecej po starozytnych cywilizacjach w ameryce pólnocnej majów azteków inków
i napewno nie było by na tych terenach chrześcijanstwa, lub zawedrowałoby znacznie później bo ciężko mi sobie wyobrazic by w XXI wieku ktoś wierzył w wymyslonych przez siebie bogów no chyba ze w afrykańskiej dzungli
27-04-2009 00:06
pisk35 Offline
Doktor hab.

nie wiem jak wy ale dla ludnosci kolonizowanej kolonializm musiał być czymś strasznym - wyobraście sobie że pewnego dnia przychodza do was jacyś ludzie i pod przykrywka ucywilizowania zabieraja twojego ojca i matkę na plantacje, a tobie każą przyjąc zupełnie obca kulturę i religię.....próbuje choc w 1 % wyobrazic sobie co czuli wtedy tacy ludzie i aż mi ciarki po plecach przechodza...Sad

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-04-2009 16:08 przez pisk35. Edit Reason: )
29-04-2009 16:07
GeoLinFanUser Offline
Uczeń

Ilość postów: 29
Reputacja: 0
Tak trochę chyba płaczemy nad rozlanym mlekiem.
Odkąd tylko człowiek zszedł z drzewa... zaczął zdobywać coraz to nowe tereny. Twierdze więc, że kolonializm w jakimś tam aspekcie towarzyszy nam od zarania dziejów - aż do dzisiaj... raz tylko o większym bądź mniejszym "natężeniu" tego słowa znaczeniu.

Kolonializm = dynamit... pkt. patrzenia zmienia pkt. widzenia. Gdyby go nie było (co jest mi trudne do ogarnięcia Smile np. pewnie nie zjadłbym dziś na obiad ziemniaków... tylko samego schabowego Smile Przykładów można by mnożyć :]
01-05-2009 21:44
pisk35 Offline
Doktor hab.

wiadomo że człowiek kolonizował świat od zarania dziejów - tylko tu chodzi o kolonializm europejski - chyba najokrutnieszy, najbrutalniejszy sposób zdobywania ziemi....poza tym nalezy się zastanowić dlaczego Europejczycy bedąc Katolikami tak postepowali z innym, według nich gorszym człowiekiem...kolonializm jest dobry, ale gdsy nie niszczy drugiego człowieka - przecież Hiszpanie nie musieli niszczyc Imperiów Azteków czy Inków - przykładów mozna by mnozyć

02-05-2009 08:42
mazacz_92 Offline
Licealista

Ilość postów: 110
Reputacja: 1
Przyczyny można by szukać w obyczajowości zakonów krzyżackich.
Oni byli przykładem pierwszego "kolonializmu" w Europie. Pierwotne zamierzenie powstania zakonów, jakim była obrona miejsc świętych (czyt. Izrael), nie powiem, było dobre. Jednak gdy zaczęli chrystianizować chociażby bliską nam Warmię i Mazury, robili to dosyć brutalnie. Według mnie pouczać o naszej wierze powinni księża, biskupi etc. a nie rycerze. Nauka powinna polegać na zasadzie "po nitce do kłębka" - trwałaby trochę dłużej, wyniosłaby mniej ofiar śmiertelnych i byłaby trwalsza, bo młodzież od dziecka wychowywana w chrześcijaństwie, nie nawróciłaby się na pogaństwo.
Jeżeli chodzi o przywłaszczanie sobie dóbr innych, pierwszy raz nastąpiło to w czasie wypraw krzyżowych, że niby "łupy wojenne". Rzecz jasna, apetyt rośnie w miarę jedzenia i później zajmowali także terytoria - chyba nikomu nie trzeba mówić o Prusach Tongue
Wracając do kolonialistów, brali oni przykład z zakonów krzyżackich, bo w ówczesnym świecie Krzyżacy byli "obrońcami wiary", a skoro papież nie miał nic przeciwko, było to impulsem dla konkwistadorów, że jest to dobre i w porządku.
Poza tym kolonialiści zdobywali tereny i bogactwa dla swojego kraju, np. Hiszpanii - na swój sposób byli patriotami Smile

"Błędy człowieka czynią go sympatycznym."
Johann Wolfgang Goethe
03-05-2009 10:33
annakup1989 Offline
Student

Szerzenie wiary za pomocą miecza i maczety - brzmi jak paradoks. Tylko czy aby na pewno chodziło wtedy o szerzenie chrześcijaństwa? Jak dla mnie nie. Być może była gdzieś garstka ludzi która w to wierzyła...
PzdrSmile

Peace for ever.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-05-2009 17:32 przez annakup1989. Edit Reason: )
04-05-2009 17:32
pisk35 Offline
Doktor hab.

zgadzam się w pelni z annakup1989 - wtedy to nie jest chrystianizacja tylko wzbogacanie wyłacznie agresorów..

04-05-2009 17:49
felipe15 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Reputacja: 0
czy w związku z tematem macie jakieś książki do polecenia, które dotyczą kolonializmu? jakieś dzienniki z wypraw, opisy i relacje z ludnością tubylczą? z góry dzięki
28-09-2009 19:40
AmeriKKKa Offline
Student

Ilość postów: 255
Reputacja: 2
"jądro ciemności" pierwsze, co przychodzi mi na myśl

When I was a kid I used to pray every night for a new bicycle.
Then I realised God doesn’t work that way, so I stole one and prayed for forgiveness.
- Emo Philips
28-09-2009 20:07
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!

Skocz do: