Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Twoje spojrzenie na kolonializm
Autor Wiadomość
Gollum Offline
Licealista

Ilość postów: 193
Reputacja: 3
RE: Twoje spojrzenie na kolonializm
(02-05-2009 08:42)pisk35 napisał(a):  dlaczego Europejczycy bedąc Katolikami tak postepowali z innym, według nich gorszym człowiekiem

Bo byli dzikusami. Gdy Krzyżowcy ruszali do Jerozolimy, tamtejsi mieszkańcy, począwszy od Konstantynopola na Damaszku i Edessie skończywszy, byli wręcz przerażeni dzikością i biedą zdobywców.
Gdy Hiszpanie zdobywali Amerykę, sytuacje nie zmieniła się; Europa wciąż była uboga w porównaniu z choćby Azją.
Europejczyk ubogi był więc zdeterminowany, by tych bogactw nawieźć do siebie. Stąd Hiszpanie bogacili się na amerykańskim złocie, Holendrzy na malajskich przyprawach, a Anglicy na wszstkim po trochu.
I gdy się wzbogaciliśmy, zaczęliśmy przeganiać stylem życia zamożniejsze rejonu. I dziś my jesteśmy w pozycji Arabów sprzed nuiemal tysiąca lat, a oni są w pozycji Europejczyków. I są równie zdeterminowani, co nasi przodkowie wtedy...
16-10-2009 18:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Geagrafka Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 10
Reputacja: 0
muszę przyznać, iż jest to bardzo ciekawa dyskusja i żałuję, że się zakończyła, więc niniejszym ją ożywiam Big Grin

a tak serio, to sama mam mieszane odczucia co do kolonializmu. Jak już wskazywali niektórzy - dzięki temu niektóre kraje bardziej się rozwinęły, dziś się mają lepiej niż te wówczas niezajęte przez najeźdźców, etc. To wszystko prawda, ale... mnogości tragedii ludzkich spowodowanych przez kolonizatorów nie jestem sobie nawet w stanie wyobrazić... myślę, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do tego, jakie zabarawienie miało to zjawizko, bo nie było ono ani czarne ani białe, tylko w odcieniach szarości...
15-09-2010 09:49
szymuus Offline
Student

Ilość postów: 336
Reputacja: 1
Kolonializm niewątpliwie był bardzo często brutalny, wręcz nieludzki, jednak nie należy zapominać, że w Europie sprawy wcale nie wyglądały dużo lepiej. Musimy wziąć poprawkę na tamte czasy: nauka słabo rozwinięta, przekonanie o swojej wyższości, potrzeba szybkiego zysku i moralność znacznie odmienna od naszej współczesnej. Przecież w tych czasach jedno miasto mordowało drugie (wojna trzydziestoletnia i kolejne), zazdrosna o wdzięki mężczyzny kobieta oskarżała konkurentkę o czary (polowanie na czarownice), a brat nie cofnął się przed zabiciem brata dla korony czy spadku. Życie było ciężkie, więc według mnie nieco nie na miejscu jest ocenianie tych ludzi z perspektywy obrotowego fotela przed komputerem w ciepłym domu - każdy walczył o przetrwanie i tyle.

Dla odmiany dzisiaj mamy odwrócony kolonializm - dawne państwa kolonialne (na czele z Wielką Brytanią i Francją) mają poczucie winy i z otwartymi rękami przyjmują imigrantów ze swoich dawnych kolonii nawet, jeśli ci są bandytami-analfabetami...

jestem leniem
15-09-2010 17:12
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!

Skocz do: