Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słowacja... pytanka.
Autor Wiadomość
XWindowsMen Offline
Banned

Ilość postów: 53
Słowacja... pytanka.
Kłaniam się bardzo nisko :)
Kwadrans temu dowiedziałem się, że śmigam na wypad turystyczny na Słowację w okolice Popradu (Słowacki Raj)... Jeżeli ktoś byłby w stanie tak w dużym przybliżeniu nakierunkować mnie co koniecznie trzeba zobaczyć oraz w jaką turystyczną mapę (najlepiej ze szlakami tur.) dobrego wydawnictwa się zaopatrzyć... byłbym naprawdę bardzo wdzięczny. Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam gorąco.

P.S.
Pytam, gdyż z powodu problemów logistycznych nie mam internetu pod ręką a jednak mimo wszystko chciałbym co nieco się dowiedzieć wcześniej...
06-07-2008 11:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
luca Offline
Nie wiadomo za bardzo co tu robi...

Ilość postów: 2 070
Reputacja: 5

Lewocza, Poprad sam jako taki jest piękny, baseny, zabytki, góry... wink
A w Słowacji od 2009 będzie obowiązywać Euro...
06-07-2008 12:39
Creative Offline
Licealista

Ilość postów: 138
Reputacja: 0

Słowacki Raj dostarczy Ci masę atrakcjiBig Grin
Zamek tam jest bardzo fajny blisko tylko jak on się nazywał...Spiski Hrad chyba?
No i Lodowa Jaskinia koniecznie (nieczynna w poniedziałki chyba)

[Obrazek: 1a3d9de171d634404ab49f6e733575c17.1.gif]
06-07-2008 19:03
carenza Offline
nadużywająca diabła tasmańskiego

Ilość postów: 2 444
Reputacja: 10

jest coś takiego jak Tomasowski Vyhled, urwista skała od północy Raju. Kiedyś zaczynałam od niej "zwiedzanie".
w Raju są liczne szlaki, które w większości przemierza sie tylko w jednym kierunku. każdy z nich ma swój osobny urok i jest warty zobaczenia.
Warto zwrócić uwagę na inwersję roślinności. na dnie dolin rosną gatunki wysokogórskie, powyżej nich "normalne".
do jaskini Lodowej jest dość porządne podejście, warto więc przeznaczyć na nie trochę czasu. koniecznie trzeba wykupić w kasie odpowiednią naklejkę foto lub kamera, aby móc robić zdjęcia - jest chyba droższa od samej wejściówki Big Grin

Słowacki Raj to miejsce ciekawe, ale w moich oczach nie zajmuje jakiejś szczególnej pozycji. w Popradzie jest fajny aquapark, jeśli się nie próbowało nigdy termalnych kąpieli można spróbować. dla doświadczenia. tu, albo w pobliskim Vrbowie.

W Lewoczy piękny gotycki kościół, obok renesansowy ratusz i pręgierz - klataka. na wysokim wzniesieniu sanktuarium. dalej na wschód Spiski Hrad, (unesco), potężny zamek, po części w ruinie, u jego podnóża gejzer, obok którego obserwuje się trawertyny (całość na wychodni wapienia z pienińskiego pasa skałkowego..)
Carenza jednak będę wnioskował o bana, wysyłanie było w za dużych odstępach, żeby był to błąd... OK, tłumaczenie przyjęte-moderator Luca

[Obrazek: wistpanomwj3.jpg]
"Cóż tam ten tłum dostrzega
Trwający w zachwyceniu
Coś mówi - spróbuj z nimi
Coś mówi - zostań w cieniu."
06-07-2008 22:15
Creative Offline
Licealista

Ilość postów: 138

gejzer to trochę za dużo powiedziane lol pamiętam jak pierwszy raz tam przyjechałem i patrzę gdzie ten gejzer? rozglądam się i nic, a tu mi pokazują na jakiś taki wytrysk 15cm z ziemi... jak ja się wtedy uśmiałem z tego "gejzeru" lol trochę miałem za duże oczekiwania chyba Big Grin

Carenza trochę cierpliwości a nie 3 posty ślesz takie same Smile

[Obrazek: 1a3d9de171d634404ab49f6e733575c17.1.gif]
06-07-2008 23:33
Olivia Soprano Offline
Student

Ilość postów: 290
Reputacja: 1

Byłam na Kongresie na terenówce o trawertynach Spisza. Trochę to bardziej na W, ale napiszę, gdzie byłam i co widziałam - Ruzbachy - studnia artezyjska, woda przesycona endogennym węglanem nadbudowała sobie piękny krater. Także suche kratery z ujściem CO2 (POZOR!) oraz kaskady trawertynowe o tempie przyrostu cm/ miesiąc :shock: , ślady liści i bąbli pogazowych w trawertynach dookoła. Kamieniołom plejstoceńskich trawertynów za Spiskim hradem (ale to tak celem wspomnienia Wink ), Wzgórze z zimnym gejzerem właśnie i polewami trawertynowymi, Jaskinia Demanowska (poza trasą turystyczną jest fajnnnie) i jeszcze jeden quarryWink

Polecam gorąco wszystko wymienione powyżej, no może oprócz kamieniołomów Wink

A znacie różnicę między trawertynem a martwicą wapienną? Ciekawią mnie Wasze głosy, bo dyskusja była zażarta...

NATO - NAprzód TOwarzysze
13-07-2008 15:49
notnormal Offline
Nieobecny

Ilość postów: 9
RE: Słowacja... pytanka.
Odświeżę temat- czy ktoś ostatnimi czasy był w Słowackim raju? bo wybieram się już wieki, i wybrać się nie mogę. Jak obecnie wyglądają tam ceny (wstępy itp)? I jak wygląda sytuacja z noclegami?
21-04-2010 12:54
Gollum Offline
Licealista

Ilość postów: 193
Reputacja: 3
RE: Słowacja... pytanka.
(21-04-2010 12:54)notnormal napisał(a):  czy ktoś ostatnimi czasy był w Słowackim raju? bo wybieram się już wieki, i wybrać się nie mogę.
Witaj w klubie! Ja też od pięciu lat się wybietam i się wybrać nie mogę. I wszstko wskazuje na to, że i w tym roku się nie wybiorę. Słowacki raj jest bardzo dobrze rozpracowany w internecie. Na miejscu, na Słowacji kupisz wspaniałe, dokładne mapy. I w zasadzie tyle Ci potrzeba.
Tylko przed wejsciem na szlak zapytaj kogoś, kto juz tam był, czy podany czas jest czasem rzeczywistym. Swojego czasu skuszony napisem na szlaku na Skalniatym Plesie, że do Tatrzańskiej Łomnicy przez wodospad Studeny idzie się dwie godziny, poszedłem nim z rodziną. zamiast dwóch godzin idzie się minimum cztery, i to solidnie wyciągając nogi. Wiem, bo szedłem z rodziną, w tym sześcioletnim dzieckiem, uciekając przed nocą. Zresztą gdyby nie ostatnia grupa Słowaków, którzy szli przed nami i patrzyli, czy dobrze idziemy, to pewnie byśmy niedźwiedzia pytali o drogę w ciemnościach...
21-04-2010 19:39
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!