Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rola geografii we współczesnym świecie
Autor Wiadomość
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Ilość postów: 2 196
Reputacja: 8
Rola geografii we współczesnym świecie
Właśnie przeglądałem zasoby swojego dysku i znalazłem bardzo fajny filmik (a w zasadzie prezentacja z muzyką w formacie filmu), o którym kompletnie zapomniałem.

Filmik został wykonany i zaprezentowany przez brytyjskich uczniów biorących w VI Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Brisbane w 2006 roku. Pozwoliłem sobie go uploadować - znajduje się tutaj (mam nadzieję, że młodzi brytyjscy geografowie wybaczą mi kwestię praw autorskich, ale robię to w dobrej sprawie). W filmie pojawiają się angielskie podpisy, ale nie wymagają one wybitnej znajomości języka Wink

Zostaje w nim poruszony bardzo istotny problem (przynajmniej dla nas - ludzi związanych z geografią), a mianowicie znaczenie geografii we współczesnym świecie. Zachęcam do obejrzenia filmu i wzięcia udziału w dyskusji.

Jak dla mnie szczególnie wymowne jest ostatnie zdanie, które pojawia się we wspomnianym filmie: "Geography teachers affect eternity; no-one knows where their influence ends". I pozwolę sobie się z nim zgodzić - spotkanie dobrego nauczyciela geografii na swojej drodze pozwala naprawdę dostrzec niezwykłe zawiłości świata, rozszerzyć horyzonty! Wszak geografia jest jedną z najrozleglejszych (jeśli nie naj naj) nauk, a człowiek mądry i rozumiejący tak skomplikowany świat może okazać się wspaniałym przewodnikiem!

Niestety, z drugiej strony zauważam malejące zainteresowanie geografią pośród młodzieży...Co raz częściej słyszę, że "ktoś zdaje maturę z geografii, bo jest prosta" albo że "ktoś startuje w olimpiadzie z geografii, bo dzięki temu zdobędzie indeks na studia" Sad Brakuje w tym wszystkim pasji, chęci pogłębienia swojej wiedzy i pragnienia poznania świata...
To samo widać choćby na moim uniwerku pośród studentów geografii - najbardziej wymownym jest chyba fakt, że z roku na rok przychodzi ich na uczelnię coraz mniej...

A przecież geografia jest nauką, która może wytłumaczyć prawie wszystko, co nas otacza - procesy związane ze środowiskiem, ekonomią, polityką itd. ! Dlaczego więc jest traktowana niejako po macoszemu??

Czekam na Wasze głosy.
Filmik jest już na YouTube. Gdyby ktoś chciał go ściągnąć, oto link na rapidshare'a: link

http://centruminicjatyw.org
http://olimpiadageograficzna.edu.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-10-2008 12:35 przez arrturro. Edit Reason: N/A)
19-10-2008 23:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
luca Offline
Nie wiadomo za bardzo co tu robi...

Ilość postów: 2 070
Reputacja: 5
RE: Rola geografii we współczesnym świecie
Ciekawe jak się będzie nazywał pierwszy geolog na Księżycu bądź Marsie, ale czy geologia to geografia??
Czekam na filmik Wink

[Obrazek: 17ac737c128460c1.gif]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-10-2008 23:41 przez luca. Edit Reason: )
19-10-2008 23:38
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Przeglądająć YouTube'a, znalazłem również czeski głos w dyskusji na temat znaczenia i roli geografii. Zachęcam do obejrzenia!
I jeszcze jeden filmik. Co Wy na to?

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-10-2008 14:34 przez arrturro. Edit Reason: )
20-10-2008 14:25
luca Offline

A kto by chciał być nauczycielem geografii i dlaczego? Tylko nie wszyscy naraz...

20-10-2008 20:46
arrturro Offline
SM Don Arrturro

I widzisz. Zabiłeś temat Tongue

Ja nie chciałbym być nauczycielem z prozaicznego powodu - moja psychika się do tego nie nadaje (są dwie opcje - albo ja bym nie wytrzymał z uczniami, albo uczniowie ze mną). Dlatego tym bardziej podziwiam nauczycieli o silnej osobowości, którzy potrafią wzbudzić chęć pracy u innych, zmotywować ich do działania.

Ale znam też kilkoro młodych ludzi (choćby ode mnie ze studiów), którzy do pracy w roli nauczyciela nadają się idealnie, mało tego - myślą o tym na poważnie. Tylko szkoda, że jest ich tak mało...

21-10-2008 13:29
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum

Ilość postów: 1 069
Bycie nauczycielem???? hmm, czemu nie Big Grin tylko niech pensje nauczycielskie wzrosną o 100% Wink
sam bym się pisał... (i robiłbym to, co sprawia mi przyjemność, czyli ciągle pogłębiał wiedzę z zakresu geografii).

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
21-10-2008 17:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
luca Offline

Wiesz Arrturro, ja tematu nie zabiłem. Poza mną nikt nic tutaj nie napisał.
Bez urazy dla nikogo, spójrz na forum.
Jest może 70 użytkowników regularnie czytających i piszących, pasjonaci? A reszta spośród tych, którzy napisali jeden post?
Najpopularniejsze działy to Olimpiada i Pomoc geograficzna. Taka jest rola geografii zdana matura, czy spokój z nauczycielem. Skończy się matura, skończy olimpiada, zapomną. Takie jest odniesienie do geografii w Polsce. A studia geograficzne, dla niektórych to jest droga do tytułu naukowego. Podobnie jak studia politologiczne. No może będą chciały napisać referat za pomocą forum, nie zapytać o trudną rzecz, lecz go całkiem napisać.

A teraz na przykładzie; najlepiej własnym, takie sprzedają się najlepiej:
Miałeś geografię od czwartej klasy, ja też. 3 lata podstawówki z geografią i fantastyczną panią od geografii.
Takie nauczanie geografii, tak świetna rzecz. Szczególnie jak się ją ma z historyczką bądź fizykiem, jak ja miałem. Podręcznik miałem fajny, bo opisujący poszczególne kraje. To było coś fajnego, zdjęcia, fajne opisy ciekawostki. Tak samo inne dziedziny. Coś co mogłem zobaczyć na zdjęciu do mnie przemawiało. Wiedza z podstawówki wystarczyła. Test gimnazjalny był fajny proste zadanie o wybrzeżach.
Nie miałem podstaw geologii. Przyszło liceum, wykucie podręcznika to naprawdę nie była sztuka. Uczymy się o procesach, których nam się nie pokazuje. Opisuje nam się skały, że jest chropowata, że jest taka, siaka, ale ich się nam nie pokazuje. I wobec tego jestem laikiem z geologii. Ale coś ogólnie z geografii wiem. A teraz wyobraź sobie sytuację gdy dziecko trafia na geografię dopiero w gimnazjum, i trafia na historyczka/ wuefistę/matematyka, który uczy z przymusu i ma podręcznik zaczynający się od geologii. Pierwszy test, drugi test i przychodzi zniechęcenie. A potem przychodzi liceum. Geografia staje się koszmarem...

A co do filmiku; w części odnosi się do WoS-u, część zajęć, które widziałem, na nim u nas mają miejsce na studiach dopiero, albo jak geografowi się bardzo chcę.

A teraz do nauczania; a może ktoś chce być nauczycielem?
Albo inaczej jaki zawód po studiach geograficznych (stricte geograficznych takich jak geografia społeczno ekonomiczna, czy fizyczna) można podjąć, który będzie związany z geografią?

Noe wydaje Ci się, kiedyś przyszło by zniechęcenie, gdy znowu, po raz kolejny, chociaż tłumaczyłeś, pokazywałeś na mapie Kowalski pomyliłby Irak z Iranem, albo Malinowska by nie umiała rozróżnić skał pochodzenia wulkanicznego...

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-10-2008 17:56 przez luca. Edit Reason: )
21-10-2008 17:54
noe_83 Offline

Wiesz, tutaj właśnie jest to "coś" w nauczycielach, którzy potrafią zainteresować tak tego Kowalskiego czy tą Malinowską (bez urazy Wink ) żeby zapamiętali (tzw. sposób przekazywania wiedzy..). I nie oszukujmy się - tutaj DUŻO do powiedzenia ma sam nauczyciel... jak umie zaciekawić dzieci/uczniów danym tematem, nauczą się go/tego. To tak samo, jak Ciebie coś interesuje - przeczytasz raz na ten temat i zapamiętujesz to... To działa również u dzieci/uczniów.
Bez urazy, ale "byle kto" nie powinien zostawać nauczycielem. Jednak taka osoba powinna mieć talent, być kreatywna... a nie tylko mieć skończone "mierne" magisterskie.
ps. geografia dla niektórch jest sposobem na życie. Mam kumpla na ochronie środowiska (mój wydział). Uwierzcie, wypatrzy każde niecodzienne zjawisko na niebie (obłoki srebrzyste, tęcza, cumulonimbus le, piękne zachody słońca, mammatusy, słońce poboczne (zresztą widziane wczoraj), halo i wiele innych (długo tu wymieniać..)... on to wszystko wypatruje, zauważa, fascynuje się tym (zresztą ja tez Tongue).. inni mają podobnie ze skałami, minerałami (chcą mieć każdą próbkę - musiałem mu przywieść z Wysokich Taur wapień Tongue z Dolomitów - dolomit)...

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-10-2008 18:57 przez noe_83. Edit Reason: )
21-10-2008 18:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Kaktusia Offline
Doktor

Ilość postów: 792
Reputacja: 21
Do bycia nauczycielem trzeba co jak co mieć powołanie. Niestety jest to często cytując mojego wspaniałego nauczyciela geografii "oranie po ugorze". Ty się produkujesz, a ktoś i tak ma to gdzieś, najgorzej jeszcze trafić do gimnazjum... Trzeba miec zapał no i odnajdywać te rzadkie osóbki, które to interesuje, aby w nich zaszczepić swoją pasję. No właśnie to czym nauczyciel się zajmuje, w tym wypadku geografia, musi być jego pasją inaczej będzie sie męczył i on i uczniowie, pomijąjąc, że za marną pensję. Ja miałam szczęście nie urywam, trafiłam na prawdziwego pasjonata o wspaniałym kontakcie z młodzieżą. Wspominają go bardzo dobrze wszytkie pokolenie, które wychodzą z mojego liceum. Jest lubiany także przez tych dla których geografia to czarna magia. Chylę przed nim czoła i jednocześnie dziękuję, że nie pozwolił mi zatrzeć w pamięci geografii. Osobiście nie wiem czy portafiłabym dać sobie radę ze zgrają uczniów. Tłumaczenie z różnych przedmiotów różnym mniej pojętnym osobom nie jest mi obce, ale gdy sa jednak chęci z tej drugiej strony. A wracając do neuczycieli, zły nauczyciel może na całe zycie obrzydzić przedmiot, tak u mnie z chemię, którą lubiłam w gimnazjum, a teraz...

Na OGiN rok temu nie wybierałam się dla indeksu itp. chciałam wtedy iść na weterynarię, ale przeszło mi, za to ze zdwojona siłą wróciła chęc studiów geograficznych. Ale dzisiejszy świat jest okrutny, niestety. I szczerze to się boję, że skończę studia nawet z bardzo dobry wynikiem, a potem będę miała problem z pracą. I obcnie toczy się we mnie walka wewnętrzna Wink Oczywiście można zawsze iść na coś powiązanego z geografią, w koncu to taka rozległa dziedzina, ale wtedy trzeba by jednocześnie iść na geografię jako drugi kierunek dla pasji Wink A mam wrażenie, że lepiej być bardzo dobrym w jednej dziedzinie niż przeciętnym w kilku.

A kiedy zaczęły się wasze pierwsze "kontakty" z geografią? Ja to jak popatrzeć z perspektywy czasu to już jako przedszkolak spędzałam czas przywalona mapami Wink Tylko wtedy polegało to na liczeniu ile tu jest tych cytynek a ile tych trójkącików Tongue

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-10-2008 19:13 przez Kaktusia. Edit Reason: )
21-10-2008 19:02
qmate Offline
Student

Ilość postów: 625
Reputacja: 19
Heh ja chyba w drugiej klasie podstawówki. A zaczęło się od starego atlasu samochodowego polski heh Big Grin

Nauczyciel to fajny zawód, praca z ludźmi. Poza tym te sprawdziany i kartkówki ahhh hehe Smile Pozostaje jednak kwestia wynagrodzenia. Chociaż dzisiaj nawet czytałem gdzieś, że pensje nauczycieli mają wzrosnąć o ponad 500zł
21-10-2008 19:10
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Po kolei Wink
Z całym szacunkiem dla jakże cudownego przedmiotu pt. WoS (nie miałem szczęścia do nauczycieli z niego, mimo że przedmiot lubiłem), to powiedzmy sobie szczerze, że wiedza o społeczeństwie to baza dla geografii społeczno-politycznej, a w zasadzie jej element. Nic tam się nie robi ponad to, co można zrobić na geografii (może z wyjątkiem pewnych aspektów prawnych).

Może i tematu nie zabijałeś, bo faktycznie się nadzwyczajnie nie rozwinął (choć w zamyśle miał takowym być), acz Twoje pytanie było nieco zabójcze Tongue Bo, co wszyscy doskonale wiemy, nauczyciele wielkiej kasy nie zarabiają, a dzisiejsza młodzież niestety myśli głównie kategoriami materializmu...Ja sam byłbym skłonny pracować jako nauczyciel, pod warunkiem, że bym się z tym dobrze czuł. Sprawdziłem, przetestowałem przez ostatnie dwa lata i wniosek dla samego siebie mam jeden - po prostu nie nadaję się do tej fuchy.

Natomiast co do tego, co napisałeś o własnych doświadczeniach z geografią: ja też się niezmiernie cieszę z tego, że miałem geografię od czwartej klasy szkoły podstawowej. I to właśnie miałem na myśli, pisząc na początku o macoszym traktowaniu. Że z geografii, tak naprawdę podstawowego narzędzia do poznawania świata przez młodych ludzi, zrobiono przedmiot, który gdzieś tam się pojawia w gimnazjum w strasznie okrojonym zakresie. Powiedzmy sobie szczerze - przyroda to jest jedno wielkie nieporozumienie, bo gdy dziecko na jednej lekcji ma trochę biologii, trochę geografii, trochę fizyki i jeszcze trochę chemii, to tak naprawdę nic nie ma. W tym względzie jestem strasznym przeciwnikiem wprowadzonej reformy oświaty, bo najzwyczajniej w świecie upośledza ona ludzi. Mało tego, moim zdaniem okres późnej podstawówki (klasy 5 i 6), to moment, kiedy młodzi ludzie zaczynają dostrzegać swoje pasje i w sytuacji gdy w szkole mają jeden wielki misz-masz, na pewno im to nie ułatwia życia (widzę to na przykładzie swojego młodszego rodzeństwa).

Co do tego, co napisałeś a propos różnych nauczycieli. Dla mnie niewyobrażalnym jest fakt, że geografii może uczyć matematyk/wuefista/historyk czy ktokolwiek inny nieprzygotowany merytorycznie do tego zadania. Po pierwsze - jest to brak odpowiedzialności ze strony dorosłych, po drugie - stoi to na granicy prawa, bo Ci ludzie nie mają uprawnień do nauczania geografii!!! Równie dobrze można wziąć pierwszego lepszego człowieka z ulicy i efekt dydaktyczny będzie praktycznie taki sam.

A to, że sposób nauczania geografii jest, jaki jest, nie oznacza wcale, że nie powinniśmy z tym walczyć. Ja zawsze uważałem, uważam i uważać będę, że geografia to najbardziej praktyczna ze wszystkich nauk! I trzeba to perswadować nauczycielom, uczniom i wszystkim tym, którzy mają z tym do czynienia. Dla mnie niewyobrażalne jest, ażeby nauczyciel nie był w stanie zorganizować choćby jednych zajęć terenowych w ciągu semestru (mimo że sam takowych nigdy nie miałem), w czasie których można zrobić wszystko! Wystarczy odrobina chęci, a świat meteorologii, geomorfologii, geologii czy choćby biogeografii i hydrologii będzie na wyciągnięcie ręki. Skoro ktoś uczy dzieci o chmurkach (dział Atmosfera), to na litość boską dlaczego nie zabierze ich na dwór/na pole (kto co lubi, niech sobie wybierze), żeby owe chmurki pokazać?? Co za problem zdobyć pięć różnych skał (chyba większość nauczycieli geografii jednak gdzieś podróżuje), ażeby unaocznić dzieciakom co oznacza skała taka albo siaka?

Problem jest taki właśnie, że programy, które są obecnie implementowane w szkołach upośledzają. Upośledzają zdolność samodzielnego myślenia, konstruktywnej krytyki itp. To rodzi tylko błędne koło. Powoduje, że poziom geografii (ale też i innych nauk) systematycznie spada. Nawet na olimpiadzie, bo zadania w minionej edycji do wybitnie trudnych nie należały...

PS. Posta pisałem z przerwami ponad godzinę Big Grin [za dużo rzeczy naraz robię Tongue] W zamyśle był on odpowiedzią na posta luci sprzed dwóch godzin Wink Ale widzę, że kilka innych osób się przyłączyło, z czego bardzo się cieszę Smile
(21-10-2008 19:02)Kaktusia napisał(a):  Na OGiN rok temu nie wybierałam się dla indeksu itp. chciałam wtedy iść na weterynarię, ale przeszło mi, za to ze zdwojona siłą wróciła chęc studiów geograficznych. Ale dzisiejszy świat jest okrutny, niestety. I szczerze to się boję, że skończę studia nawet z bardzo dobry wynikiem, a potem będę miała problem z pracą. I obcnie toczy się we mnie walka wewnętrzna Wink Oczywiście można zawsze iść na coś powiązanego z geografią, w koncu to taka rozległa dziedzina, ale wtedy trzeba by jednocześnie iść na geografię jako drugi kierunek dla pasji Wink A mam wrażenie, że lepiej być bardzo dobrym w jednej dziedzinie niż przeciętnym w kilku.
Ja mimo wszystko uważam, że w życiu warto robić to, co się lubi najbardziej tak długo, jak tylko można. Dotyczy to również, a może i przede wszystkim, studiów. W tym jednym względzie jestem idealistą i nie zamierzam z tym zrywać, mimo że dotychczas życia zweryfikowało kilka moich ideałów na bardziej realistyczne.
Nie zmienia to faktu, że studiując geografię i stosunki międzynarodowe, czerpię z tego niesamowitą radość. Ciągle odkrywam nowe rzeczy, pogłębiam swoją pasję, mimo że też zdarza mi się robić wiele bezsensownych i bezużytecznych rzeczy (to jest niestety nieuchronne na każdym kierunku studiów). Geografię studiuję z pasji, a stosunki z wielkiego zainteresowania. Poza tym łącze oba kierunki myśląc także o swojej przyszłości, ponieważ mam zamiar specjalizować się w geografii politycznej, co nierozerwalnie łączy się z wiedzą politologiczną. Nie wiem, czy da mi to jakąś sensowną pracę, nie wiem, co będę robił po tym, jak skończe studia. Ale też nie interesuje mnie to tu i teraz; będę się nad tym zastanawiał u kresu swoich studiów. Tymczasem w pełni korzystam z tego, co mam i cieszę się, że studiuję to, co lubię, a w zasadzie, mogę powiedzieć, to, co kocham.
I życzę tego każdemu. Nie dajmy się ponieść temu zwariowanemu światu materializmu.

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-10-2008 20:05 przez arrturro. Edit Reason: )
21-10-2008 19:51
noe_83 Offline

tak, praktyczne zajęcia w średniej Wink fajnie to brzmi...
tylko raz (na szczęście...!!!)miałem okazje sprawdzać wiedzę praktyczną pani od geografii - wynik poniżej krytyki ! Choć w klasie wszystko "ładnie" tłumaczyła (w zasadzie cytowała podręczniki..), to nie wiedziała, że Ac to Ac a nie Sc czy Cu, że otoczak to otoczak, a nie "kamień", a dno doliny to dno doliny, a nie "pole biwakowe" czy tam namiotowe. A najzabawniejsze to było, jak nas uczyła posługiwać się busolą...północ myliła z południem.
To miało miejsce "oczywiście" podczas wycieczki w Góry Świętokrzyskie, bo ćwiczeń stricte terenowych to nie mieliśmy (może lepiej...).

Albert Einstein
21-10-2008 20:31
Kaktusia Offline
Doktor

Ilość postów: 792
Reputacja: 21
(21-10-2008 19:51)arrturro napisał(a):  Nie dajmy się ponieść temu zwariowanemu światu materializmu.

Jakie piękne zakonczenie, powoli mój starch się zminiejsza Wink Jeszcze kilka takich haseł i znowu będę pewna swego Wink

Jak tak czytam co piszecie to dochodzę do wniosku, że miałam potworne szczęście. W gimnazjum raz na rok wycieczka krajoznawcza 2-3 dniowa. Czasem dodatkowo kilka jednodniowych. W miejsca rzadko uczęszczane. Tempo było niesamowite 5 minut jazdy wysiadamy i lecimy to tu to tam Big Grin Nie wspominając o szalonej organizatorce tych wycieczek. To była niesamowita kobieta Wink W liceum choć nie wychodzilismy na dwór, to gdy było o chmurkach nie obyło się bez pytań: jakie to są chmury ze wskazaniem za okno, przy skałkach cały arsenał do obmacania. No i te wspaniałe opowieści z własnych podróży opowiedziane niezwykle malowniczo Big Grin

A co do reformy nauczania, głupota. Miałam nieszczęsną przyrodę. Przez rok uczył nas wuefista... Kolejna reforma coraz bardziej osłabia system edukacji.

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
21-10-2008 21:16
luca Offline

Arrturro życzę szczęścia. Nie dajmy się ponieść materializmowi. To jest piękne, ale w dzisiejszym świecie, mało realne.
Kaktusia, ja miałem historyczkę i fizyka w gimnazjum. Jak przeszedłem do drugiego etapu, z konkursu wojewódzkiego z geografii usłyszałem; że moje przygotowania do konkursu, mój transport na miejsce drugiego etapu, to "nie jej problem". Inna sprawa, że potem przy awansach zawodowych olimpijczycy są też liczeni i dają jakieś punkty ;]...
Arr, w małych wiejskich szkołach, wszystko jest możliwe...

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-10-2008 22:50 przez luca. Edit Reason: )
21-10-2008 22:48
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Wyobraź sobie, że ja z metropolii też nie pochodzę, a z małego miasta na prowincji i u mnie takie rzeczy się nie działy...

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-10-2008 22:56 przez arrturro. Edit Reason: )
21-10-2008 22:55
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!

Skocz do: