Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programy przydatne na studiach (geograficznych)
Autor Wiadomość
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum

Ilość postów: 1 069
Reputacja: 8
Programy przydatne na studiach (geograficznych)
Proponuje, aby umieszczać tutaj nazwy (ciekawych) programów, o których istnieniu warto wiedzieć studiując geografię (moga ułatwić studentowi życie wink )
Oczywiście, podając program, kilka zdań do czego możemy go wykorzystać..

Corel Draw - tworzenie mapek, różnych, mniej bądź bardziej skomplikowanych schematów (to wiąże się z czasem, jaki temu poświęcimy), tutaj praca na warstwach;

Surfer - wspaniały program do tworzenia wysoko zaawansowanych wykresów (przy wprawie, możemy "wyrysować" mapke hipsometryczna Polski w 3D Big Grin ), tworzymy wykresy trzech zmiennych, wadą jest to, że musimy tutaj odpowiednio przygotować plik źródłowy; zaleta - wersje demo można za free pobrać od producenta Big Grin

Excel - praca na dużych ilościach danych, program szczególnie przydatny w meteorologii, przy wprawie, można tworzyć zaawansowane wykresy, obliczać różne średnie, "wyciągać dane", wykonywać skomplikowane olicznia na dużej ilości danych;
ps. wydaje mi się, że ten program każdy student powinien mieć opanowany, i wbrew pozorom, nie służy on tylko w tworzenia tabelek i wklejania ich do worda, tylko to na prawde potężna maszyna do liczenia.

Grapher - również program do wykonywania wykresów (2D), przy czym jego zaleta to brak konieczności przygotowywania danych wejsciowych, wystarczy szereg danych i on sam sobie już z tym radzi Big Grin

Jeśli znacie inne programy przydatne dla geografa, opiście je tutaj.

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
15-05-2008 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
ewa13a Offline
Nieobecny

Ilość postów: 6
Reputacja: 0
RE: Programy przydatne na studiach (geograficznych)
hej!!! jeśli chodzi o Corela to ten program jest bardzo trudny dla mnie nigdy nie nauczę się w nim nic robic:/// Wiec mam problem w tym roku czeka mnie pisanie pracy i do tego mój promotor ciągle tylko mówi o plagiatach i przerabianiu mapek. Czy zna ktoś możne jakiś łatwy program co pomoże mi to zrobić??pozdr i czekam na odp

Pozdrawiam, ewa13a
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-09-2008 22:05 przez luca. Edit Reason: )
17-09-2008 11:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator

Ilość postów: 1 713
Reputacja: 5
Temat bardzo ciekawy. Map w CorelDraw nigdy nie robiłem, bo dla mnie też jest to program z górnej półki, jeżeli chodzi o poziom obsługi. Corel PhotoPaint jest prostszy w obsłudze, ale to jest program do obróbki zdjęć. Na szczęście warstwy są.

Nie wiem, jakie mapy będziesz robić @Ewa, ale najprostszym narzędziem jest Google Maps. Ja wykorzystuję Google Maps do robienia mapek pod relacje z wycieczek rowerowych i opisuję szlaki.
Przykładowa mapka - wycieczka rowerowa
Jest to oczywiście narzędzie mocno ograniczone jakością map dostarczonych przez Google, poza tym musisz pracować z poziomu przeglądarki internetowej. Ale jeżeli potrzebujesz jakiejś mapy ogólnej, zastosować metodę kropkową lub zasięgów, to może wystarczy. Nie wiem, jaki jest stosunek promotorów do takich rozwiązań.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-09-2008 13:58 przez snaakee. Edit Reason: )
17-09-2008 13:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum

Ilość postów: 1 069
jest jeszcze GIMP za free... ale też trudny (choć to subiektywne oceny..)
Corelowi poświęciłem kilka nocek... i teraz bez problemu go obsługuje Smile A o pewien czas odkrwam jego nowsze, fajniejsze funkcje :]

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
17-09-2008 15:11
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Ilość postów: 2 196
To prawda - Corel wcale nie jest taki straszny jak go malują. Wystarczy przysiąść do niego na poważnie i będzie dobrze. A jeśli nie czujesz się na siłach, żeby sama wszystko "obczaić", to poproś jakiegoś znajomego, ażeby objaśnił Ci podstawowe przydatne funkcje. Na pewno ktoś w Twoim otoczeniu zna Corela.

http://centruminicjatyw.org
http://olimpiadageograficzna.edu.pl
17-09-2008 18:13
ewa13a Offline
Nieobecny

Ilość postów: 6
dzięki za odp. jeśli chodzi o Corela to chyba się do niego nie przekonam, mając jego wersje po polsku i tak wydało mim się to dość zawiłe. Nie wiem może dlatego ,że jestem kobieta ta cała praca z programem mnie tak przeraża:///faceci o wiele lepiej sobie z tym radzą. A moim celem jest głównie przerobienie już gotowej mapki tak aby nie wyglądało to na plagiat. Niestety mój promotor jest uczulony na tym punkcie.Myślałam czy czasem nie można zmienić tego w programie do zdjęci. Może dzięki pisaniu tej pracy oswoję się z praca na kompieSmile)

Pozdrawiam, ewa13a
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-09-2008 22:05 przez luca. Edit Reason: )
18-09-2008 21:27
loquacee Offline
Nieobecny

Ilość postów: 4
ArcGIS. Przyznam szczerze że o niebo przyjemniejszy w pracy graficznej niż Corel. No i ma całą masę ciekawych fukcji liczących, mierzących, przestrzennych. Wciąga.

Pozdrawiam, loquacee
29-03-2009 23:35
Milanka_acm Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
bardzo przydatne są również programy gisowskie: IDRISI, ArcView czy MapInfo. Wg mnie ArcView prostszy Smile możliwości są fantastyczne.

"To co mam, to radość najpiękniejszych lat"
30-03-2009 10:42
smesna Offline
Nieobecny

Ilość postów: 4
Jaki program-dość prosty w obsłudze i darmowy polecilibyście mi żeby z zeskanowanej mapy zaznaczyć obszar i policzyć jego powierzchnię?Wiadomo obszar nielegularny Smile
Nie wiem jak to policzyć.
Z góry dziękuję. Big Grin
18-10-2009 16:35
AmeriKKKa Offline
Student

Ilość postów: 255
Reputacja: 2
Jak tak wszyscy Corel, to może i też Photoshop? Corelem się nie bawiłem, natomiast PS owszem, wszystkimi wersjami od CS2 aż po obecną 4, i muszę przyznać, że praca z nim daje sporo frajdy i satysfakcji, wiele radości itd Wink Ogólnie miodzio Wink

When I was a kid I used to pray every night for a new bicycle.
Then I realised God doesn’t work that way, so I stole one and prayed for forgiveness.
- Emo Philips
20-10-2009 20:17
Przemo Offline
Licealista

Ilość postów: 154
Do najprostszych pomiarów na mapach (i nie tylko) zamiast opasłych GIS'ów polecam przystępny i darmowy program:

ImageTool (Download)
ImageTool (Strona internetowa)

Program pozwala mierzyć min. długości, powierzchnie, kąty, ułatwia zliczanie punktów i inne... (oczywiście jak zawsze w takich przypadkach na początku potrzebna jest prosta kalibracja)

Może przydać się na ćwiczeniach (nawet na społeczno-ekonomicznej; krzywa Lorenza). Zamiast liczyć przy pomocy kalki/papieru milimetrowego i tracić czas na mechaniczną pracę...
Nikt mi nigdy w szkole nie polecił tego typu rozwiązania, a nie miałem za bardzo czasu szukanie po necie podobnych rzeczy. Dopiero na GIS'ie samo przyszło....
Czy ONI (prowadzący) sami nie wpadli na taki pomysł? A może nie mając lepszej idei, chęci itp. zadawali harówę? Dobra...
OLEWALI TO: niech student radzi sobie sam.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-10-2009 16:55 przez Przemo. Edit Reason: N/A)
22-10-2009 15:54
sharkinator Offline
Uczeń

Ilość postów: 42
ArcGIS to program gisowski do przetwarzania map, teledetekcji, kartografii itd. Obowiązkowy na UJ na kursie geoinformatyka.
10-04-2010 18:05
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!