GeoForum - forum geograficzne
Mapy w pracach pisemnych - I etap; Przypisy w pracach - Wersja do druku

+- GeoForum - forum geograficzne (http://www.forum.geozone.pl)
+-- Dział: Geografia (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Olimpiada Geograficzna i inne konkursy (/forumdisplay.php?fid=8)
+---- Dział: Olimpiada Geograficzna i Nautologiczna (/forumdisplay.php?fid=24)
+---- Wątek: Mapy w pracach pisemnych - I etap; Przypisy w pracach (/showthread.php?tid=5379)

Mapy w pracach pisemnych - I etap; Przypisy w pracach - ematrejek - 04-10-2017 21:12

Hejka, mam pytanie. Czy wiecie, jak dokładnie ma wyglądać zamieszczanie map w pracy? Wiem, że nie mogą być kopiowane z internetu, jakichś publikacji, książek, nie mogą być wycinane i naklejane itd. Planowałam zrobić tak: fragmenty map zeskanowałam i skserowałam (z takich dużych tablic), oczywiście bez pomniejszenia/powiększenia, teraz chciałam wyciąć fragment, który mnie interesuje, wyciąć legendę albo wydrukować zrobioną komputerowo, nakleić wszystko na białą kartkę i ponownie skserować i zeskanować. Myślicie, że przejdzie?
Drugie pytanie dotyczy przypisów. Czy w każdym przypisie musi być podana strona?

RE: Mapy w pracach pisemnych - I etap; Przypisy w pracach - snaakee - 05-10-2017 10:07

Tutaj chodzi o ochronę praw autorskich. Jeżeli korzystasz z czyjejś pracy (cytat, tabela, wykres, mapa), to musisz podać źródło. Jaki rodzaj mapy potrzebujesz? Jak to jest jakaś konturówka, to możesz zrobić kalkę techniczną. Jeżeli to mapa fizyczna, to możesz skorzystać z oprogramowania z wolną licencją (bodajże openstreetmap).

RE: Mapy w pracach pisemnych - I etap; Przypisy w pracach - ematrejek - 08-10-2017 16:15

(05-10-2017 10:07)snaakee napisał(a):  Tutaj chodzi o ochronę praw autorskich. Jeżeli korzystasz z czyjejś pracy (cytat, tabela, wykres, mapa), to musisz podać źródło. Jaki rodzaj mapy potrzebujesz? Jak to jest jakaś konturówka, to możesz zrobić kalkę techniczną. Jeżeli to mapa fizyczna, to możesz skorzystać z oprogramowania z wolną licencją (bodajże openstreetmap).

Potrzebuję różnych map - klimatyczne, glebowe, roślinności, administracyjne. Co prawda chodzi o jedną gminę, ale z braku materiałów korzystam ze ściennych z Atlasu Polski. Skserowałam je już i teraz jest problem, co dalej - planuję wyciąć odpowiedni fragment, wyciąć legendę (albo oznaczenia, a resztę dopisać na komputerze), nakleić na białą kartkę i znowu zeskanować, wtedy wrzucić do pracy. Trochę roboty jest, ale nauczycielka mówi, że nie mogę wziąć map z dokumentów na stronie gminy czy powiatu.