GeoForum - forum geograficzne
Jakie książki polecacie? - Wersja do druku

+- GeoForum - forum geograficzne (http://www.forum.geozone.pl)
+-- Dział: Geografia (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Matura z geografii (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Wątek: Jakie książki polecacie? (/showthread.php?tid=4)

Jakie książki polecacie? - snaakee - 30-01-2006 19:12

W tym temacie polecamy książki, które mogą być przydatne w nauce geografii do matury. Żeby temat był przejrzysty, proszę o stosowanie następującego porządku zapisu:
[x], autor, tytuł - krótki opis, wasze odczucia i uwagi, orientacyjna cena

przy czym za [x] wstawiamy: [podręcznik], [ćwiczenia], [testy], [arkusze egzaminacyjne], [atlas], [źródło internetowe], [kompedium], [repetytorium], [vademecum]. Jeżeli nie wiecie dokładnie, jak zakwalifikować daną książkę, to możecie po przecinku wypisać dwie kategorie, np. [vademecum, repetytorium]. Przy ustalaniu kategorii pomocne są tytuły, np. wiadomo, jak zakwalifikować "Repetytorium z geografii ekonomicznej".

A teraz przykład, jak powinien wyglądać prawidłowy wpis polecanej książki:

[podręcznik] Skrzypczak Władysław, Geografia społeczno-ekonomiczna świata i Polski, dobrze opracowane tematy, przykładowe pytania do działów, liczne ilustracje i mapy, cena ok. 35 zł.

Uprzejmie proszę o precyzyjne posty w tym temacie, ponieważ będzie on służył pomocą innym forumowiczom. Wyjątkowo wszelkie offtopic w tym dziale będą usuwane.

Jeżeli ktoś ma pytanie odnośnie książek i chce je tutaj zamieścić, to również zamieszcza kategorię w następujący sposób:

[pytanie - x] - gdzie x to oczywiście kategoria. Więc jeżeli ktoś się pyta o podręcznik, to postępuje w następujący sposób:
[pytanie - podręcznik] Poszukuję pilnie książki która pomoże mi w przygotowaniu do matury z geografii pod kątem zagadnień demograficznych.
A więc autor pyta się w tym pytaniu, jaka książka dobrze rozwija zagadnienie "demografia" i jeżeli taką znamy, to informujemy o niej w odpowiedzi.

Z góry dziękuję za zastosowanie się do powyższych zasad.

Re: jakie książki polecacie - puszysciak - 30-01-2006 19:45

snaakee napisał(a):Jak w temacie. Podajcie książki, które Waszym zdaniem mogą być przydatne w nauce do matury. Możecie też podawać orientacyjne ceny.

do maturki najlepiej przygotowywać sie z repetytoriów, polecam: Vadmecum z geografii Sławomira Jaszczuka (cena ok. 10 zł) oraz Vademecum Romana Domachowskiego

--------
dodane przez Moderatora:
Vademecum z geografii Sławomir Jaszczuk
Vademecum z geografii Sławomir Jaszczuk - twarda oprawa
Vademecum maturzysty Roman Domachowski

- franz - 30-01-2006 23:52

np.
Geografia: Matura 2005 cz.1, Jadwiga Kop, Teresa Wieczorek.

Taki usystematyzowany zbior standardowych pytan z zakresu litosfera, atmosfera, pedosfera, itp. Wink

- Leon - 31-01-2006 00:42

franz napisał(a):np.
Geografia: Matura 2005 cz.1, Jadwiga Kop, Teresa Wieczorek.

heh, Pani Jadzie z ŁDZ Big Grin

do matury polecilbym podrecznik Stankowskiego 'Geografia fizyczna z geologia' i ew. Skrzypczak.

- malkovic - 03-02-2006 16:40

Wydaje mi sie, ze do matury spokojnie wystarcza obydwie ksiazki Skrzypczaka (fizyczna i spoleczna) - jezeli juz sie bede uczyl to z tego Smile

----------
14.10.2006 dodane przez Moderatora:
http://skocz.pl/Skrzypczak_fizy - Geografia fizyczna Władysław Skrzypczak
http://skocz.pl/Skrzypczak_ekon - Geografia społeczno-ekonomiczna Władysław Skrzypczak

- snaakee - 03-02-2006 18:27

ja mialem taką taktykę do swojej matury, aczkolwiek robiłem też arkusze egzaminacyjne z wszystkich książek, które polecam w dziale matura w  księgarni GeoZone. Z dobrym rezultatem Wink.

- falka - 20-02-2006 18:46

Hej  Jestem w klasie, gdzie geografia jest na poziomie podstawowym, a chciałabym zdawać rozszerzoną na maturze, więc stąd moje pytanie: Jakie podręczniki o zakresie rozszerzonym zaproponowalibyście mi, żebym dobrze się nauczyła? Nie pytam się o dodatkowe, tj. Paszport Maturzysty czy coś innego tego typu, a normalne w świecie podręczniki

- airbrain - 17-03-2006 21:08

chodzę do I klasy liceum do klasy mat fiz ale chciałbym zdawać na SGH więc sam muszę uczyć się geo na poziomie rozszerzonym, więc kupiłem sobie podręczniki rozszerzone z "wszpwn" geo fiz i społ-eko i sam je czytam, nie wiem czy to pozwoli mi dobrze zadć maturę? co sądzicie o tym podręczniku? i o uczeniu się samemu?

- brss - 17-03-2006 21:12

Ja z tego podręcznika przygotowywałem się do 2 etapu olimpiady (samemu), więc "nauczenie się" jest wykonalne.

- 111beata11 - 26-03-2006 18:06

a ja polecam podreczniki z operonu do rozszerzonej klasy

- airbrain - 06-06-2006 20:53

który podręcznik uważacie za najlepszy do samodzilnego uczenia się, bo nie wiem, czy kupić ortusa czy jakiś inny?

- snaakee - 07-06-2006 11:26

To zależy od ciebie. Przejrzyj różne książki i zdecyduj, której układ i zakres materiału najbardziej odpowiada

- airbrain - 07-06-2006 16:41

no właśnie na tym polego problem, że w każdej ksiązce dany temat jest inczej ujęty, w jednej jest więcej, w jednej mniej, a powidz mi czy te ksiżaki skrzypczaka są dobre

- snaakee - 07-06-2006 23:04

ja jestem zadowolony, jezeli chodzi o maturkę, chociaż ze społeczno-ekonomicznej to nawet aż za dużo informacji w niektórych działach. Natomiast niektórzy uważają, że są lepsze książki, jeżeli ktoś myśli o Olimpiadzie. Chociaż tak naprawdę nie ma żadnej książki, która byłaby dedykowana pod Olimpiadę.

- airbrain - 13-06-2006 15:44

mi chodzi o to, czy w skrzypczaku jest wyczerpująco opisany dany temat, i czy jest dobrze wszystko wytłumaczone

- snaakee - 13-06-2006 21:59

w spoleczno ekonomicznej - tak. Natomiast w geografii fizycznej niektóre tłumaczenia są mało jasne - być może pełne, ale mało do mnie przemawiają - zwłaszcza z zakresu geologii.

- airbrain - 14-06-2006 16:20

więc może wybrać ortusa? co sądzisz o tym podręczniku?

- snaakee - 14-06-2006 20:54

Nic mi nie wiadomo na temat tego podręcznika :/.

- airbrain - 15-06-2006 14:43

no cóż, szkoda, ale gdyby wpadł ci w rękę to napisz

dzięki że się zainteresowałeś, bo też chciałbym iść na SGH, dlatego cię pytam

- oden - 07-07-2006 18:15

Witam,

co sądzicie o książkach do nowego liceum wyd. Nowa Era (autorem jest m.in. J. Wójcik, zakres rozszerzony: http://sklep.nowaera.com.pl/Default.aspx?seria=25)? Czy tematy zostały w nich opracowane przejrzyście i zrozumiale oraz czy powinny wystarczyć jako główne źródło wiedzy do nowej matury zdawanej na poziomie rozszerzonym? "Na oko" wydają się dość dobre ale pierwsze wrażenia mogą mylić Smile

Pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje Smile

- snaakee - 10-07-2006 13:17

postaram się w wolnej chwili i w miare mozliwosci przejrzec propozycje roznych wydawnictw i zamiescic swoje przemyslenia na forum. Bo faktyczna stycznosc mialem jedynie ze Skrzypczakiem i Makowska. A o Nowej Erze nic mi nie wiadomo.

- oden - 10-07-2006 18:59

właśnie się zastanawiam, co najlepiej sobie kupić... bardzo przyjemnie się czyta operon ale nie wiem, czy wiadomości w nim jest wystarczająco na maturę :| no i dość mało jest ilustracji, schematów, itp.

- Rechciol - 16-07-2006 12:35

Ja miałem styczność ze Skrzypczakiem i książkami PWN i trzeba przyznać, że bardzo często informacje, których nie ma w jednej książce, mogłem spokojnie znaleźć w drugiej. Szczególnie dotyczy to obu części goegrafii fizycznej, bo jeśli chodzi o społeczno-ekonomiczną, to zgadzam się ze snakee'm. Prawda jest taka, że do Olimpiady dobrze przeczytać obie serie choćby po to, żeby czytając nawet te same informacje, utrwalić sobie wiedzę. Poza tym treści są przekazywane zupełnie inaczej, co też pomaga w zrozumieniu procesów geograficznych (najważniejsze, żebyś Ty je zrozumiał i potrafił swoimi słowami opisać, a nie wykuł treści z książki) <to takie ogólne, nie zwracam się broń Boże do snakee'a Smile>. Prawda jest taka, że choć część fizyczna wyd. PWN jest w wielu miejscach bogatsza niż Skrzypczak, układ książki nieco zniechęca do nauki, jest dużo mniej przejrzysty.
P.S. Do olimpiady należałoby zaopatrzyć w książki akademickie. Ogromny wybór świetnych pozycji geograficznych jest w księgarniach PWN.

- paulena - 24-10-2006 20:05

tablice geograficzne też mogą się przydać.
ja polecam te z wyd. adamantan.

;]

- snaakee - 24-10-2006 20:10

akurat tablice geograficzne wydawnictwa Adamantan to jedyna książka zgodnie uznawana przez wszystkich Forumowiczów za najlepszą Smile. Szkoda, że w necie tak trudno ją spotkać i jakoś nie pojawiają się nowe wydania.

- Paolo - 24-10-2006 20:28

ja mam z roku 2004, rzeczywiście sa świetne, a cena tylko 19,90PLN Tongue

- s2nto - 08-11-2006 13:18

Zakupiłem dwie pozycje polecane tutaj przez użytkowników forum i muszę powiedzieć, że Zdasz maturę z geografi to bardzo przydatna rzecz. Jednak kupno aż 3 tomów aby opanować cały materiał to dosyć sporo (60złotych). Aczkolwiek egzemplarz z podtytułem Polska jest bardzo przydatny i polecam każdemu nawet tym którzy dopiero za dwa lata mają maturę. Jest to swoisty zbiór wszelkich tematów jakie będziesz przerabiać na lekcji, jest o tyle lepszy od zwykłego podręcznika, że na jednej stronie po myślnikach jest wymienione to co byś w szkolnym podręczniku przeczytał w przeciągu 10stron.

- snaakee - 08-11-2006 18:30

Lepiej kupić raz, a porządnie.
Zdasz maturę jest jedną z najczęściej polecanych książek i może się pochwalić największą popularnością w księgarni. 60 zł za trzy książki to nie jest dużo. Można potem je odsprzedać zawsze. Ja dodatkowo do wyprawki dla maturzysty dodałbym:

1) jedną z ksiązek - świat w liczbach 2006/2007 lub tablice geograficzne wydawnictwa adamantan (wadą tablic jest to, że są z 2003, więc rankingi niektóre nie są aktualne, ale jest dużo przydatnej wiedzy teoretycznej),

2) arkusze egzaminacyjne

3) dobry atlas.

4) zadania do poćwiczenia z mapami - całe książki lub tylko zestaw map konturowych.

W stopce podaję książki, z których ja korzystałem do matury.
Przy okazji mała sugestia - nie musicie wszystkich książek kupować sami, dogadajcie się ze znajomymi i utwórzcie grupę 4 osób i weźcie na współkę te testy. Rozwiązujcie zadania na osobnych kartkach lub ołówkiem. Po skończeniu wymieniacie się testami i jest ok. Taką metodą przez 4 miesiące przed maturą przerobiłem 5-6 książek z testami.

----
Książki, które naprawdę szczerze polecam, dodatkowo skomentowałem; przydatność innych zależy od tego, czy sumiennie je przerobimy.

AD1
Świat w liczbach 2006/2007. Książka z płytą CD nowość wydawnicza, podręczne i zawsze przydatne, nie tylko na geografii
Tablice geograficzne wydawnictwa Adamantan

Ad2:
Geografia. Arkusze egzaminacyjne. Matura 2005
Geografia cz.2
Geografia. Matura 2005
Trening. Geografia. Mapy i fotografie
Trening. Geografia fizyczna z geologią
Powyższe pozycje to ksiązki, które przygotowywały do 1-szej nowej matury w 2005, przerobiłem je wszystkie.

Natomiast ciekawy jest następujący zestaw 3 książek Jadwigi Kop - matura 2006
Geografia. Matura 2006. Pakiet

AD3
Atlas geograficzny wydawnictwa Wiking - dobre opracowanie graficzne; ale najczęściej używałem jednak atlasu PPWK, który teraz jest ciężko znaleźć na rynku oraz dodatkowo atlasem geograficznym Polski Beaty Byert - też już nie wznawiany, trzeba szukać używanych i w magazynach.

AD4
Geografia. Zadania na mapach konturowych i topograficznych

- Michał. - 30-11-2006 17:20

Tych tablic(http://www.lideria.pl/sklep/opis?nr=14848&idp=641), polecanych zgodnie przez wszystkich już nie ma. Więc mam pytanie: czy któreś z pozostałych tablic dostępnych w tym sklepie są godne polecenia ?

Pozostałe tablice: http://www.lideria.pl/sklep/search?tekst=Tablice+geograficzne&id=12lCtsi2tXqBs&x=0&y=0

- snaakee - 30-11-2006 18:41

Inne z tych tablic poza małymi tablicami geograficznymi nie są mi znane. Na pewno nie warto kupować "tablic geograficznych" w których są tylko dane liczbowe typu bezrobocie czy plony zbóż - pod tym względem dużo lepszy jest świat w liczbach.

Jeżeli szukacie tablic, to takich, w których są również różne klasyfikacje podane związane z teorią - typu formy krasu powierzchniowego czy gleby strefowe na świecie.

- Shayla - 30-11-2006 19:27

Ja korzystam z tych.

Są całkiem przyzwoite Smile

- Michał. - 30-11-2006 20:08

Właśnie tę pozycję miałem okazję dziś przejrzeć w księgarni. I tak na pierwszy rzut oka to całkiem obszerna ta książka mi się wydaje. Oprócz różnych tabelek, zestawień, widziałem także tekst pisany.

Shayla, możesz coś więcej o tej książce ? Czy zawierają "różne klasyfikacje podane związane z teorią - typu formy krasu powierzchniowego czy gleby strefowe na świecie."
Jak już kupować, to raz a dobrze wink

- Shayla - 01-12-2006 15:37

Już zaglądam i ci piszę...
Jest sporo teorii w formie skondensowanej. Rysunki, profile, przekroje [np. budowa atmosfery, przekroje przez doliny rzeczne, struktury tektoniczne], mapy. Jest dużo definicji. Są formy krasu powierzchniowego i w ogólne różne formy powstałe w wyniku procesów egzo- i endogenicznych Wink Są charakterystyki regionów fizycznogeograficznych, parków narodowych...

Warto jednak zauważyć, ze te tablice skoncentrowane są na geografii fizycznej. Ekonomiczno-społeczna jest potraktowana po macoszemu Wink

Ja najwiecej korzystałam z map z pozaznaczanymi głównymi rzekami, jeziorami, nizinami etc. Mogłam rozszyfrowywać, co jest oznaczone jakim numerkiem w każdych warunkach. Wygodniej się uczyć konturówki zagadnieniami z jednej ksiązki niż ze stosu map i kartek Wink

- Michał. - 01-12-2006 19:34

Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Czy warto kupować obie te książki:

http://www.lideria.pl/sklep/opis?nr=70740&id=12lCtsi2tXqBs&idp=641

i

http://www.lideria.pl/sklep/opis?nr=54491&id=12lCtsi2tXqBs&idp=641

Czy są to raczej treści, które się powtarzają i nie warto kupować dwóch ? A jeśli to są podobne treściowo książki, to którą Waszym zdaniem lepiej kupić ?
Z góry wielkie dzięki za pomoc.

- snaakee - 01-12-2006 21:35

Powiem tak, odkąd wynaleziono paszporty Polsatu, żadnych paszportów nie traktuję poważnie.

- anilana - 09-02-2007 18:32

Witajcie. Pierwszy raz weszłam na forum Big Grin Co do książek to z teorii zdecydowanie za najlepsze uważam Skrzypczaka i PWN (czyli tak jak pozostali forumowicze Big Grin). Jeśli chodzi o kompilacje to wbrew pozorom Paszport Maturzysty jest niezły (do powtórek) - nie znosze Vademecum. Lubie też Zdasz maturę z geografii wydawnictwa Piątek Trzynastego. Autorka jest Jadwiga Kucharska, która jest współautorką podręczników PWN. Dobrzej jest też przejrzeć dwie pozycje: W. Srokosz "Geografia. Zadania, wskazówki, zasady oceniania" z serii Matura z Nową Erą orazE. Smak "Jak zdać maturę? Geografia" wydawnictwa Eremis. Lubię tę książkę, gdyż opisuje szczególowo jak zabrac sie do rozwiązywania poszczególnych zadań. Są też tu wzory do zadań obliczeniowych. Ostatnio zakupiłam też Vademecum maturalne wydawnictwa Operon. Jest dobre. Niestety przeraźliwie drogie. za to pieknie wydane. Wszystko przedstawione w tabelach. Życzę powodzenia i pozdrawiam.

- arrturro - 22-02-2007 15:56

Witajcie!

Kilka dni temu wpadła mi w ręce książka, którą polecam każdemu maturzyście!!! jest naprawdę świetnie opracowana, jest tu wszystko to, co maturzysta z geografii wiedzieć powinien !

Uwierzcie, widziałem wiele różnych repetytoriów, opracowań itp., ale to naprawdę jest bardzo dobre! Wiele map, tabel, schematów, diagramów, ciekawych opisów, a wszystko w jednej książce:

GEOGRAFIA. VADEMECUM MATURALNE; Janusz Stasiak, Zbigniew Zaniewicz; wyd. Operon, cena ok. 55zł

Jako były już maturzysta, serdecznie polecam! Smile

- radkowy - 22-02-2007 17:22

Racja, książka bdb. Sam korzystałem z niej przed etapem okręgowym, aby uzupełnić wiedzę(chodzi mi tu o treści, których nie było w moim podręczniku). Bardzo przyjemna i pomocna pozycja. Polecam wink

- Paolo - 24-02-2007 14:09

to vademecum OPERONA rzeczywiście jest świetne
przeglądałem je w księgarni - mnóstwo zebranych informacji w przystępnej formie
tylko to cena poraża....Wink

- carenza - 03-03-2007 21:12

w vademecum Operona uwagę zwraca dużo kolorów, tabelek, bardzo czytelny, przejrzysty układ i wiele konkretów.
wysoka cena obejmuje przednie wydanie. książki aż szkoda niszczyć, nanosząc własne notatki, podkreślać, zakreślać, zaginać rogi, wyrywać strony... - do czego zwykle takie 'powtórkowe' wydania służą wink

Maturka ksiazki - Cachorro - 07-06-2007 19:50

Witam wszystkich Smile
Mam takie pytanie...
otoz w przyszlym roku maturka, i chcialabym zdawac rozszerzona geografie, tylko, ze mialam ja w zakresie podstawowym, i nie wiem, czy w jednej klasie dam rade nadrobic caly material... w obu klasach mialam 5, wiec cos w glowie jest Smile no i geografie lubie Smile uczylam sie z podr. OPERON, jakie podr. polecacie do nauki rozszerzenia? moze jakies repetytorium, testy? Czy wystarczy samo repetytorium, czy trzeba normalne ksiazki z rozsz. przerobic? Poradzcie cos Smile

- luca - 07-06-2007 21:02

Widziałem ludzi na olimpiadzie z podstawowego poziomu nauczania. Co do książek:
-Zacznij od dobrego atlasu,
- Książki PWN dla poziomu rozszerzonego są dobre, ale jak każde mają wady (na nich oparte były poprzednie matury
-Jakieś repetytorium (Grega polecam, mam)
-Testy (WSIP-u, PWN, i iluś tam wydawnictw)
-idź do księgarni poszperaj!
A tak w ogóle to matury z geografii nie zdawałem.

- Cachorro - 07-06-2007 21:40

nauka z samego repetytorium wystarczy, czy ksiazki tez trzeba przerabiać?

- arrturro - 07-06-2007 21:40

a ja po raz kolejny na tym forum polecam "Vademecum maturalne - Geografia" wydawnictwa Operon!
naprawdę niezłe wydanie Smile

ps. do pytania, które pojawiło się przed sekundą: warto choć raz przeczytać podręcznik ''rozszerzony", żeby mieć przynajmniej pojęcie, co jest w programie rozszerzonej geografii na poziomie liceum. Ale do samej matury to wspomniane przeze mnie repetytorium i dobry atlas powinny wystarczyć. (od razu uprzedzam możliwe pytania: nie, nikt mi nie płaci za reklamowanie tej pozycji - ona naprawdę jest dobra Tongue)

- Cachorro - 07-06-2007 21:54

słyszałam Wink tylko podobno bajeczna cena... a w antykwariatach mozna spotkać tę książkę?

- luca - 07-06-2007 22:53

Może po wrześniu. Repetytoria Operonu są świetne, ale mają jedną wadę cenę. One są chyba pomysłem tegorocznym.

- arrturro - 07-06-2007 23:39

wątpię, że znajdziesz vademecum operonu w antykwariacie...ja bym takowej nigdy nie oddał wink a pierwsze wydanie tej miłej książeczki było chyba w 2006...

- Cachorro - 08-06-2007 14:51

jeszcze takie pytanie:
lepszy podr. z nowej ery czy operonu?
do rozsz. Smile
i co potrzebuje prócz podręczników, atlasu, vademecum i testów? Smile jakies tablice?

- Krzychu - 08-06-2007 16:30

Ja korzystałem z małych tablic geograficznych - podstawowe dane. A bardzo pomocne okazały się bardziej rozbudowane tablice wyd. ParkEdukacja. Znależć tam można sporo informacji "tabelkowych" z geografii fizycznej.

- luca - 08-06-2007 18:42

Z PWN, z nich często pojawiają się rzeczy na maturze (tak mówiła moja geografica, niczego nie reklamuje). A na co chcesz iść na studia?

- Cachorro - 08-06-2007 21:14

ekonomia na akademii ekonomicznej, kierunek gospodarka przestrzennaSmile

- luca - 10-06-2007 15:36

:shock: się na to wybieram na AE w Krakowie...

- carenza - 10-06-2007 21:55

większość mojej klasy się wybiera na to na AE (jeśli będą mieć za mało punktów na finanse lub ekonomię..) wink

- luca - 10-06-2007 22:33

ja akurat na gospodarkę przestrznną

- Bartus - 11-06-2007 07:59

Władysław Skrzypczak - Geografia Smile

- luca - 12-06-2007 08:15

Jak Cię interesuje gospodarka przestrzenna to przeglądnij książki Domańskiego...

- Rav09 - 05-09-2007 17:20

a co myślicie o pozycji PWN poniżej?

http://ksiegarnia.pwn.pl/5170_pozycja.html

- snikers_89 - 07-10-2007 18:09

mogee rozumieć, że takowe Vademecum mi sie przyda na moja maturkę ? Smile

http://www.allegro.pl/item250777083_geografia_vademecum_maturalne_matura_2008_operon.html

- carenza - 07-10-2007 18:34

tak..
widać, że zmienił szatę graficzną od zeszłego roku...
tutaj link do strony wydawnictwa:
http://www.operon.pl/www/index4.php?num=11&sub=341

- snikers_89 - 07-10-2007 19:08

dziękuję bardzo Smile

- snikers_89 - 16-10-2007 18:49

o i w koncu udaloo mi sie nabyć too wydaniee Vademecum Smile , ale co jak co należy dodać, że do najtańszych ta książka nie należy ( niestety)

- Bartus - 16-10-2007 20:59

lol ja pisalem probna w szkole i tylko z wiedzia z gimu i przygotowniami do OGIN mialem 81% Tongue

- snikers_89 - 16-10-2007 22:04

too grtulacjee, ja właśnie pisałem w tamtym tygodniu roz z geografii podobnoo mam only 40 pare %, ale również bez żadnych przygotowań Smile

- luca - 16-10-2007 22:59

Do tanich nie należała...
a na studiach są jeszcze droższe......

- snikers_89 - 16-10-2007 23:11

a właśnie co do studiów too ilee kosztuje wyprawkaa na uczelnie, chodzi mi tutaj własnie o koszty ksiażek, podreczników itp Smile

- snaakee - 17-10-2007 00:13

Daj sobie spokój. Jeżeli chcesz być studentem z prawdziwego zdarzenia to lepiej sobie kup dobre buty, żebyś wygrał w wyścigu do uniwersyteckiej wypożyczalni.
Im bardziej specjalizowana książka, tym droższa. Książki znanych i powszechnie uznawanych profesorów są publikowane w ogólnopolskich wydawnictwach i dzięki temu ich cena, choć wysoka, wydaje się jeszcze w miarę rozsadna. Dobry przykład Fierla - geografia ekonomiczna świata za jakieś 60 zł, ale potem nie ma problemu ze sprzedaza.
Duzo gorzej, gdy publikacja dotyczy malo popularnej dziedziny lub bardzo specjalistycznej tematyki. Wtedy cena siega 80-120 zl.
U mnie na uczelni na 1 roku dawalo sie jeszcze kupic ksiazki za 20 zl, ale to przewaznie byly "dziela" 120 stronnicowe. Na 3 roku za nowa rachunkowosc finansowa musialbym zaplacic 120 zl. Z ksiazkami co roku wychodze przewaznie na jakies -10 zl. Bo to, co moge, pozyczam z biblioteki. Reszte potrzebnych ksiazek kupuje z 2 obiegu, a za pol roku sprzedaje w zblizonej cenie (czasami nawet drozej sie udaje Wink).
Na szczescie z wielu przedmiotow nie trzeba czytac ksiazek, zeby zaliczyc, wystarcza notatki. No i dochodza u mnie takie przedmioty, jak fuzje i przejecia, do ktorych nie ma jeszcze stosownych publikacji.

Tak mniej wiecej wyglada kwestia ksiazek na uczelni. Zeby dopelnic tematu zwracam uwage, ze sa ksera i skrypty ksiazek.
Istnienie tego dodatkowego czynnika sprawia praktycznie, ze potrzeba kupienia ksiazki na studiach ulega marginalizacji Tongue.

Chyba juz wyczerpalem temat.
pzdr.

- carenza - 17-10-2007 13:41

na moim kierunku właściwie na razie nie mamy obowiązkowych książek. jedyną są ćwiczenia do geologii, niemalże niedostępne, które cudem kupiłam na allegro za 25zł (kup teraz) i nikt ich wcześniej nie zauważył lol - kolejne aukcje "poszły" za 130 zł, 108 zł, 80,...
poza tym są książki polecane, ale wystarczyć ma nam to co było na wykładzie. są one raczej jako "uzupełnienie" bądź do przeczytania jeśli Cię nie było na danych zajęciach.. nie ma i tak sensu wtedy ich wszystkich kupować, bo całych się nie zdąży przeczytać a na jednorazową potrzebę można je na ogół znaleźć w bibliotece/czytelni..

- snikers_89 - 17-10-2007 17:56

noo jak widać dla chcącego nic trudnegoo można i o tańsze książki się postarać Smile tak czy tak dzięki za świadomość tegoo jak to jest na tych wyższych uczelniach Smile

- victor-1989 - 17-11-2007 10:43

U mnie wygląda to następująco:

*Vademecum OPERONU
*podręczniki OPERONU i Nowej Ery - nie mogę się zdecydować które lepsze Smile

- snikers_89 - 17-11-2007 12:23

Jak u Was w szkołach z maturkami próbnymi ? Robią wam coś nauczyciele oprócz tej marcowej ? Smile ja mam właśnie teraz w tym tygodniu Smile

- blanka - 23-11-2007 20:29

ja mam próbne maturki 5,6,7 grudnia. co do materialow do amtury to mam vademecum operonu, jakies tam cwiczonka tez do tego i jeszcze wsipu i sterte notatek i cwiczen od sasiadki której jakas tam znajoma zdawła geografieTongue wiec duzo tego mam, gorzej z korzystaniem z tego...

- snikers_89 - 24-11-2007 14:05

ja tez bedee mial probna 5-7 Smile) podobnoo to beda maturki wlasnie OPERONu Smile

- blanka - 24-11-2007 15:25

tak, OperonuSmile i jak tam sie czujesz przed tymi maturkami? Bo ja szczerze mowiac srednio na jeżaTongue

- kidzior - 28-11-2007 18:42

luca napisał(a):Może po wrześniu. Repetytoria Operonu są świetne, ale mają jedną wadę cenę. One są chyba pomysłem tegorocznym.

a dokładnie jaka cena bo sam sie zastanawiam jakie ksiazeczki do powtórki, czy jakies vade czu podreczniki innychwydawnictw??? prosze o odp Smile

- Kaktusia - 28-11-2007 18:59

U mnie w księgarni jest za 55zł. W necie pewnie troche taniej. Za rok może sobie ufunduję :?

- kidzior - 28-11-2007 21:01

Zapewne!! ale koszty przesyłki plus cena książki to wyniesie mnie drożej niż w księgarni :-/

- blueberries - 05-02-2008 19:26

hej powiedzcie mi ktore to jest to słynne vademecum operonu?
to -> http://www.allegro.pl/item297632762_geografia_vademecum_maturalne_2008_operon_matura.html

czy to-> http://www.operon.pl/www/opis.php?id=587

czy one sie niczym nie roznią a tylko szata graficzna jest zmieniona?
i co jest na płycie dołączonej do tego vademecum, bo mam możliwośc kupienia bez płyty i nie wiem do czego ta płyta jest potrzebna?Smile bede wdzieczna za szybka odpowiedz Smile

- Bartus - 05-02-2008 20:08

nie wiem czy sie roznia czy nie ;p ale to jest ten sławny operon ...

http://www.allegro.pl/item297632762_geografia_vademecum_maturalne_2008_operon_matura.html

- snikers_89 - 05-02-2008 21:07

Ostatnio na fakultcie porównywałem te książeczki Smile ( ja osobiście posiadam http://www.allegro.pl/item297632762_geografia_vademecum_maturalne_2008_operon_matura.html
ta z 2007 ) Właśnie główna różnica jest rok wydania. Owszem w tym '07 są nowe zdjęcia, przykłady itp, ale rozdziały i cała reszta jest taka jak w tym wydaniu '06 Smile

- blueberries - 05-02-2008 22:51

czyli mowicie ze za bardzo się nie roznia? bo to z '06 wyniesie mnie taniej Wink tylko powiedzcie mi , prosze, jeszcze co jest na tej plycie CD.. Smile

- Jendrulla - 06-02-2008 02:44

Nic. Jakiś kalendarzyk gów***ny.

- blueberries - 06-02-2008 12:20

aha to super Big Grin

- snikers_89 - 06-02-2008 22:45

zgadzam sie z przedmówcą ! Big Grin

- anilana - 07-02-2008 11:07

Dokładnie. One prawie niczym sie nie różnią z wyjątkiem ceny. Te zeszłoroczne można w księgarni juz kupić za 35 zł a to nowe jest bardzo drogie

- tchorzyk - 07-02-2008 16:11

Vademcum te nowe drogie fakt ale rozeszlo sie w pazdzierniku/listopadzie jak swieze bułeczki.Podobno az w hurtowaniach niebylo Big Grin

- cinek - 07-02-2008 17:01

dokładnie też na nią czekalismy bo w hurtowniach nie było Big Grin

- krzyhoo - 07-02-2008 17:18

Jako posiadacz wyżej wspomnianego vademecum mogę je polecić bez wyrzutów sumienia każdemu. Jest fajnie zrobione, przepełnione treścią, zawiera sporo tabelek, wykresów, schematów etc. dobre do nauki. A cena? ja kupowałem w zestawie z ćwiczeniamix2 na stronce operonu. wyszło 7 dych.

polecam też zabawe z mapkami konturowymi. wszpwn ma fajne i tanie i nie trzeba płacić za przesyłke.

ha, lata mnie tu nie było! Big Grin

- dar3k01 - 12-02-2008 12:12

a co myslicie o vademecum operona ( najnowsze wydanie) czy dobrze przygotuje sie z niego?

- Bartus - 12-02-2008 13:37

tak .... naucz sie calego to moze bd mial te 90% - naucz się kazdego słowa ;p

- dar3k01 - 12-02-2008 14:41

powaznie sie pytam -.-

- szokingeve - 12-02-2008 18:13

ja mam wszystkie podręczniki testy i cwiczenia z PWN

- krzyhoo - 12-02-2008 23:59

dar3k01 - popatrz na tę stronę trochę wyżej, popatrz na poprzednią - postów odnoszących się do vademecum operona jest sporo, tylko czytaj uważnie Smile a co do tych 90% to myślę, że tyle można mieć i bez żadnego vademecum, bez dodatkowych książek. bo ta matura jest w w większej części na myślenie, kojarzenie, mniej na 'zaawansowaną wiedzę'. ot co.

- dar3k01 - 13-02-2008 13:42

A jak z atlasami? Mam do wyboru:
1. http://geostrefa.pl/ksiazki,7,9,138,Wielki_atlas_swiata.html

lub

2. http://geostrefa.pl/ksiazki,7,9,171,Geografia_swiata.html?PHPSESSID=3e7af268c7f9a0365542260bf5ab8b31

Ktory?

- carenza - 13-02-2008 13:47

Oba szpanerskie, ale potrzebując atlas pod maturę wybrałabym z Demartu taki na którym pisze "liceum".. tam są zebrane takie mapy, które są potrzebne (głównie chodzi mi o gospodarkę) zgodnie z wymogami. Wątpię by w takim z Paskala było np. rozmieszczenie i rodzaje bydła w Ameryce.

- AttiCuS - 17-02-2008 16:49

Witam. Jestem tu nowy i mam parę pytań. Chodzi mi o Vademecum Operona, czy naprawdę jest niewielka różnica między wydaniem 2006 a 2007? Słyszałem z różnych źródeł, że w tym nowszym wydaniu zagadnienia są dokładniej opisane i jest mniej błędów, a książka jest bardziej przystosowana do tegorocznej matury, ale... No właśnie, cena za nowe vademecum to ok. 50zł, a wydanie z 2006 roku mogę sobie kupić w antykwariacie za połowę tej ceny. Jeżeli ktoś posiada obie książki lub miał styczność z nimi to proszę o pomoc!
Druga sprawa to atlas. Wiadomo, jest to niezbędnik do geografii i przygotowania do matury. Zastanawiam się nad Atlasem Geograficznym Liceum Świat Polska DEMART 2006. I tak samo mam pytanie czy jest różnica między tym normalnym, a poziomem rozszerzonym ? Atlasu raczej nie kupie w antykwariacie, ale jest również różnica w cenie. Wolę wydać więcej pieniędzy, ale mieć pewność że był to dobry wybór.

- arrturro - 17-02-2008 17:15

AttiCus! na temat Vademecum Operonu i jego róznych wydań jest napisane powyżej/na poprzednich stronach. Poczytaj sobie, bo bez sensu po raz kolejny pisać to samo.

Co do atlasu: ja polecam "Atlas geograficzny. Świat, Polska" Wyd. Nowa Era (d. PPWK)

- Mróweczka - 19-02-2008 21:46

ja korzystam Operonu i nie jest źle. mam jeszcze jakąś żółta książkę z zadaniami do standardów.

- cherry - 07-03-2008 15:58

arrturro napisał(a):a ja po raz kolejny na tym forum polecam "Vademecum maturalne - Geografia" wydawnictwa Operon!
naprawdę niezłe wydanie

Ja odczuwam potrzebe reaktywowania tego tematu Big Grin Otóż pożyczyłem sobie niedawno od Jendrulli to słynne vademecum operonu i musze powiedzieć że się troche zawiodłem. Stosunek cena/jakość wypada dość mizernie.
Pod kątem samej matury wydaje się być całkiem niezłe (wszystko jest dokładnie wypunktowane i wypisane jak na zadaniach maturalnych), ale kilka rzeczy mnie denerwuje.
Strasznie rzuca się w oczy duże ilość literówek co jest momentami zabawne.
Denerwujący jest układ tabelek, które tak jakoś głupawo przechodzą z jednej strony na drugą i początkowo ciężko się w tym połapać.
Pojawiają się błędy merytoryczne. Ja padłem jak przeczytałem, że jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się w Ojcowie :shock:

No. Musiałem Big Grin

Ale pod kątem matury wydaje się być w porządku...

- Bartus - 07-03-2008 17:02

operon jest to jakis album bardziej Tongue

- Kulikulum - 08-03-2008 22:06

Mowicie cały czas o rozszerzonej maturze a ja mam pytanie dotyczące podstawowej Smile Jakie ksiązki byście polecili do nauki do matury podstawowej?

- ziom_z_daleka - 12-03-2008 19:01

miał ktoś do czynienia z książką "paszport maturzysty, geografia" Jana Starzomskiego? jeśli tak prosiłbym o opinie

- Kulikulum - 25-03-2008 13:17

to nikt nie może mi polecić jakiejś książki do nauki na podstawę ? Smile

- arrturro - 25-03-2008 14:45

Kulikulum, wydaje mi się, że PWN ma dość poprawne merytorycznie podręczniki na poziomie podstawowym. Przyznam się jednak szczerze, że nawet nie wiem jak bardzo różni się program podstawowy od rozszerzonego na maturze :? Co na to inni? Co sądzicie o podręcznikach PWN dla podstawy?

- anilana - 25-03-2008 15:28

Są dobre ale czasem zbyt obszerne. Najlepiej porównać wymagania zawarte w Informatorze Maturalnym ze spisem treści podręcznika i nauczyc się tylko tego co w wymaganiach

- Jendrulla - 25-03-2008 15:38

anilana napisał(a):Są dobre ale czasem zbyt obszerne. Najlepiej porównać wymagania zawarte w Informatorze Maturalnym ze spisem treści podręcznika i nauczyc się tylko tego co w wymaganiach
A wiesz może gdzie można znaleźć takie wymagania na poziom rozszerzony?

- anilana - 25-03-2008 16:04

Jendrulla napisał(a):A wiesz może gdzie można znaleźć takie wymagania na poziom rozszerzony?

W informatorze maturalnym. Są na stronie CKE. Na str 17 informatora są ogólne wymagania. Należy iść dalej do części B - opis wymagań egzaminacyjnych. Pamiętaj, ze dla poziomu rozszerzonego obowiązują też wymagania dla poziomu podstawowego.
Strona z informatorami w formacie pdf do pobrania
http://www.cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=54&Itemid=69

- Karusia - 30-03-2008 21:48

ziom_z_daleka napisał(a):miał ktoś do czynienia z książką "paszport maturzysty, geografia" Jana Starzomskiego? jeśli tak prosiłbym o opinie
Ja posiadam tą książeczkę Smile Moim, skoromnym zdaniem ''Vadecum'' Operonu może się schować twisted . Wiedza jest podana na przysłowiowej ''tacy'', najistotniejsze rzeczy, większa cześć działów w tej książce oparta jest na zasadzie ZALETY I WADY (a to na maturze było-jest-i-będzie Wink), dużo rysunków co tam jeszcze... a nie jest droga ok 20 złotych---> Auchan ;D.
Polecam Smile

- ziom_z_daleka - 30-03-2008 22:03

zakupiłem ją i jestem zadowolony, tak jak mówisz wszystko pięknie, ładnie, choć błędy sie zdarzają (czytaj przestarzałe informacje)
również polecam, dobre uzupełnienie do ,,Vademecum" Operonu

erozja wodna - erozjawodna - 31-03-2008 10:03

zachęcam wszytskich do "przestudiowania" strony http://www.erozjawodna.pl.tl

ciekawa stronka , moze przyda sie na maturek, pomocna do napisania referatów. powodzenia na maturze Wink) Smile

- Mróweczka - 02-04-2008 22:05

ja mam biało żółtą książkę z czerwoną literą M całkiem przyzwoity zbiór zadań.

- qmate - 23-04-2008 22:48

Witam,
ja do maturki mam rok, zaczynam już przygotowania. Poziom rozszerzony. Gromadzę różne podręczniki, zbiory zadań i zeszyty ćwiczeń. Widzę, że chwalicie podr. p. Skrzypczaka, moglibyście napisać o nim troszeczkę? Bo widziałem gdzieś w sklepie internetowym że jest dość cienki (geog. fizyczna coś ponad 200 stron tylko) i nie wiem jak to z nim jest. Ja w szkole mam, uważam bardzo dobry, podr. z wydawnictwa ORTUS. Kupiłem z ciekawości ten z Nowej Ery, ale muszę powiedzieć, że w Nowej Erze nie ma bardzo wielu ważnych rzeczy chociażby zaćmień Słońca i Księżyca, intruzji magmowych, zero zadań rachunkowych, wielu rzeczy z geomorfologii. A co myślicie o podręczniku właśnie z wydawnictwa ORTUS? Ja uważam, że jest bardzo dobry, jedyną ważną rzeczą, której zauważyłem że nie ma jest pojęcie komórki Ferrela i Hadleya. Oczywiście są one omówione, ale nie jest napisane, że tak się nazywają. No i w podręcznikach mało jest przykładów zadań z ruchu obrotowego i obiegowego, przykładów, w podręcznikach nie znalazłem nawet wszystkich wzorów na obliczenie kąta padania promieni słonecznych. No dobra, kończę...

- shag - 24-04-2008 19:49

Uważam, że podręczniki Skrzypczaka nie są dobre do matury, bo po prostu są zbyt szczegółowe. Jak chcesz po prostu dobrze zdać maturę nie musisz czytać o jakichś facjach, stropach spągach, strukturach i innych cudach, których u Skrzypczaka jest bez liku. Z kolei podręczniki wyd. Ortus uważam za zbyt ogólnie napisane, chyba najlepsze podręczniki ma obecnie PWN, jeśli chodzi o vademecum to króluje OPERON.

- tyrion - 24-04-2008 20:31

Paszport marurzysty wyd. Eremis też jest bardzo dobry

- Sebastyn - 27-04-2008 00:09

Polecałbym Vademecum maturzysty wyd.Zielona Sowa, pracuje na nim i jestem zadowolony,a do tego jest w miare tani- placiłem około 20 zł,

- qmate - 27-04-2008 10:42

Sebastyn napisał(a):Polecałbym Vademecum maturzysty wyd.Zielona Sowa, pracuje na nim i jestem zadowolony,a do tego jest w miare tani- placiłem około 20 zł,

Chyba wiem, o jakim mówisz, takie pomarańczowe tak? Wg. mnie jest za bardzo ogólnikowe, ale jeśli zdajesz maturę podstawową może wystarczy.

- Sebastyn - 27-04-2008 14:47

Tak, pomarańczowa. Może jest to moja subiektywna ocena ale takie powinny byc vademecum, treściwe i zbytnio się nie rozdrabniac, w końcu od czego są podr ( np. P.Skrzypczaka) hehSmile zdaje rozszerzona Big Grin i korzystam z kilku ksiazek symultanicznie

- qmate - 27-04-2008 15:27

No jak z kilku książek to w porządku Smile

- michauek - 31-07-2008 10:55

Witam

Od razu piszę, że cały temat przeczytałem Smile
Zakupiłem dwie książki PWN-u (Geografia społeczno-ekonomiczna i Geografia fizyczna). Również do tego już leci do mnie Vademecum OPERONU oraz planuję zakup atlasu DEMARTU. Nie wiem jeszcze czy nie dokupić sobie zwykłych podręczników na rozszerzenie z OPERONU, ponieważ ja zupełnie nie ten profil i geografię miałem tylko w klasach 1,2 (podr PWN podstawa).Proszę o inf. na temat w/w książek, czy czegoś brakuje czy czegoś za dużo etc Wink Planuję zdać maturę rozszerzoną.

pozdrawiam

- carenza - 31-07-2008 11:25

brakuje arkuszy maturalnych i zbioru ćwiczeń z zadaniami typu maturalnego.

1. przeczytaj vademecum operonu
2. przeczytaj PWN, ale się nie stresuj jak czego nie rozumiesz, nie znalazłeś wcześniej w operonie. czytaj i traktuj to jak ugruntowanie wiedzy i ew. jej poszerzenie - może uda ci się zapamiętaj jakąś ciekawostkę.
(chyba najlepiej ten etap przebrnąć do końca sierpnia?)
3. przejdź do ćwiczeń, w które musisz jeszcze zainwestować (arkusze ściągniesz z netu, ale jak masz zapał może Ci braknąć zadań)
4. jeśli nie umiesz zrobić ćwiczenia, przeczytaj odpowiedni dział vademecum operona i znajdź w nim odpowiedź
5. jeśli jakieś zdanie wyda Ci się niejasne i ciekawe zapodaj na forum
(punkt 3.,4. ,5. - do znudzenia, do matury..)

powodzenia

RE: Maturka ksiazki - kujon66 - 19-11-2008 14:25

co do vademecum OPERONU podchodziłam bym sceptycznie, a wybór PWN jest trafny, troch momentami leją wode ale ogólenie te dwa podręczniki (fizyczna i ek.-społ.) są ok!

RE: Maturka ksiazki - Gonzo555 - 06-01-2009 21:34

Co poradzilibyście na gruntowne przećwiczenie zadań z mapą. Potrzebuje zbiór zadań wraz z odpowiedziami. Aktualnie mam zbiór R.Domachowskiego z wyd.Demart ale jego minusem jest brak odpowiedzi do zadań a część ćwiczeń moim zdaniem nijak ma się do matury. Pozdrawiam.

RE: Maturka ksiazki - anilana - 08-01-2009 02:01

to nie jest zły zbiór jednak myslę, że część tych zadań jest dużo trudniejsza niż zadania maturalne. Co masz na myśli pisząc - zadania z mapą? Chodzi Ci w ogóle o różne zadania w których wykorzystuje sie znajomość różnych rodzajów map, wykresów itp, czy tylko o zadania do pierwszej części egzaminu maturalnego (tzw. mapę topograficzną?)

RE: Maturka ksiazki - Gonzo555 - 09-01-2009 15:12

Tak, zależy mi na przećwiczeniu pierwszej części z matury.

RE: Maturka ksiazki - anilana - 09-01-2009 15:37

Najbardziej lubię arkusze maturalne wydawane co roku przez PWN. Nazywa sie to bodajże "Matura na 100%" - arkusze egzaminacyjne (uwaga bo mają 3 pozycje pod tytułem Matura na 100% i tylko jedna z nich to arkusze egzaminacyjne). Zadania w nich nie należą do najprostszych więc można się sprawdzić.
Jeśli chcesz poćwiczyć na oryginalnych arkuszach tylko mapę topograficzną to proponuję wejść na stronę
http://www.geografia.lo4.poznan.pl/zadmat/01.czytanie.mapy.08.09.pdf - w tym dokumencie zebrano zadania z czytania mapy topograficznej jakie pojawiły się na maturze i na maturach próbnych od arkusza Kampinoski Park Narodowy. Mapy topograficzne do tych zadań możesz znaleźć tutaj http://www.geografia.lo4.poznan.pl/mapy.htm (niektóre są sduże więc od razu najlepiej zapisać je na dysku a nie otwierać w necie). Jeśli bedziesz miał jeszcze za mało to daj maila - prześlę Ci zadania z pierwszych 9 arkuszy.

Maturka ksiazki - pl65 - 23-01-2009 15:41

Ogólnie rzecz biorąc, to w/w książka [Vademecum Operonu - przyp. Mod.] jest zdatna do nauki do matury. Z czego oprócz tego korzystacie?

Maturka ksiazki - pisk35 - 23-01-2009 16:16

ja korzystam jeszcze z pod z PWNu i atlasów ewentulanie internet i kserówki - których mam pełno.Big Grin

RE: Maturka ksiazki - pl65 - 23-01-2009 20:35

a co masz w kserówkach? Tongue

RE: Maturka ksiazki - pisk35 - 23-01-2009 21:01

no cwiczenia które ciągle kseruje nam psorka (chyba jej kiedyś za to bardzo podziekuję)z róznorakich testów, ćwiczeń - mam tego tyle ile IPN o niejednym ezbeku..heheheheh

RE: Maturka ksiazki - pl65 - 23-01-2009 21:10

a może bardziej o tajnym współpracowniku Tongue
A co oprócz geozone polecacie do matury?

RE: Maturka ksiazki - pisk35 - 23-01-2009 21:53

..systematyczna naukę....Big Grin

Ksiazki matura rozszerzona. - ketrish - 05-02-2009 03:00

Troche tych tematow powstalo lecz chcialbym dostac jednoznaczna odpowiedz wg Was... Mianowicie ktora ksiazka/-i obejmuja caloscia jak najwiecej (ogol i szczegoly), poniewaz slyszalem ze ksiazki skrzypczaka sa dobre lecz ogolne, PWN (gegra spol-eko i fiz) i tez vademecum operenu na obecny rok jest dobre.

Pozdrawiam i dzieki za pomoc Wink

RE: Ksiazki matura rozszerzona. - pisk35 - 05-02-2009 09:55

sam ucze się przez 3 lata z Książek PWNu oczywiście rozszerzonych i nie narzekam...chociaż jeżeli chodzi o dział pedosfery to w tej książce się zbyt rozpisali....polecam takze książki tego samego wydawnictwa dla poziomu postawowego, bo muszisz mi wierzyć one sie z rozszerzonymi dopełniają - śa w nich(mówie o podstwie) opisane rzeczy dośc istotne pominięte w rozszerzeniu..
co do vademecum polecił bym właśnie to z operonuTongue pozdrawiam tegoroczny maturzysta

RE: Ksiazki matura rozszerzona. - pl65 - 06-02-2009 13:08

Vademecum z Operonu jest dobre do powtórki. (może po za małymi błędami). Co do podręczników szkolnych to książki z Operonu dobrze przygotowują do matury, większych błędów nie znalazłem.
Powodzenia na maturze Tongue

RE: Ksiazki matura rozszerzona. - Ninja - 07-02-2009 15:57

A co lepiej kupić z PWN-u?
Bo są dwie serie: zwykła i 'geografia na czasie'.

Po co w ogóle jedno wydawnictwo robi dwie serie i czym to sie różni :O

RE: Ksiazki matura rozszerzona. - pisk35 - 07-02-2009 16:20

nie wiem - ja korzystam z chyba zwykłej i nie narzekam..ale o 'geografii na czasie' nie słyszałem

RE: Ksiazki matura rozszerzona. - anilana - 07-02-2009 21:31

Geografia na czasie to nowy podręcznik i polecam dla każdego na podstawę. Jasno, z dużą ilością informacji graficznych. Jesli chodzi o podręcznik dla poszerzonych tez jest ok ale moim zdaniem jest zdecydowanie za prosty jak na ten poziom. Wybrałabym wersję starsza PWN-u (Geografia)

RE: Ksiazki matura rozszerzona. - michal92 - 07-02-2009 22:25

Ja jadę w szkolę na "geografii na czasie" rozszerzonej, mimo iż geo mam podstawę - to wszystko mówi Tongue Ale tak czy siak polecam... myślę, że na taki np. "Diament" i Maturę w zupełności wystarczy

RE: Ksiazki matura rozszerzona. - qmate - 07-02-2009 23:26

Kupiłbym ten PWN, ale z tego co piszecie wynika, że trzeba kupić cztery książki, bo podstawa i rozszerzenie zawierają osobne/inne treści?

Obecnie korzystam z podręczników Pawła Włada (ORTUS), Jana Wójcika (Nowa Era), Vademecum Operonu, Vademecum Zielonej Sowy i Skrzypczaka.

RE: Ksiazki matura rozszerzona. - Ninja - 07-02-2009 23:27

Hm, to po co by wyprodukowali gorszą książkę? Myślałam że produkty się ulepsza a nie psuje ;p

RE: Ksiazki matura rozszerzona. - pisk35 - 07-02-2009 23:38

Nie do końca tak jest - chciałem powiedzieć tylko że w cześci podstawowej podręczników PWNu są pewne informacje, które pominieto w rozszerzonej wersji lub lepiej wytłumaczone - ale myślę że w twoim wypadku qmate już masz wystarczającą ilość książek ....wystraczyTongue

RE: Ksiazki matura rozszerzona. - pl65 - 11-02-2009 21:41

Chyba najlepszym źródłem jest swój podręcznik z liceum (oczywiście rozszerzony) i internet. Chyba najlepiej zajrzeć na Wikipedię bo ona jest jak Google Wink

Książka-porównywanie, opisywanie, wyciaganie wniosków, wyciąganie inf na podst. mapy! - reventon - 06-04-2009 22:53

Może sie orientujecie w jakiej książce znajde zadania dotyczące mapy (np. porównywanie dwóch pól itp), wyciąganie wniosków na podstawie tekstów, tabel, opisywanie dlaczego zachodzą pewne zjaiwska i jak zapobiegać im, przyczyny, skutki, itp polegajace głownie na zwięzłej ale tresciwej odpowiedzi...

bo o dziwo zauwazylem ze wlasnie na takich głupotach trace punkty

RE: Książka-porównywanie, opisywanie, wyciaganie wniosków, wyciąganie inf na podst. mapy! - carenza - 06-04-2009 22:58

http://www.podreczniki-gandalf.pl/b/geografia-zadania-na-mapach-konturowych-B/

http://www.podreczniki-gandalf.pl/b/geografia-zadania-na-mapach-konturowych/

znasz te pozycje ? zielona wersja jest bardziej rozbudowana. moim zdaniem zadania mają ciekawe, ale minusem jest brak odpowiedzi (chyba, że coś się zmieniło w ostatnich wydaniach). jednak zawsze możesz niepewności rozwiać u swojego nauczyciela, bądź przedyskutować tutaj.

RE: Książka-porównywanie, opisywanie, wyciaganie wniosków, wyciąganie inf na podst. mapy! - reventon - 06-04-2009 23:11

widziałem to i z tego co pamietam tam jest wiecej takich zadan dot. skali, obliczania wysokości itp a mnie chodzi bardziej o takie ogólne, polegajace na precyzowaniu wiosków, podawania zalet, wad

RE: Książka-porównywanie, opisywanie, wyciaganie wniosków, wyciąganie inf na podst. mapy! - anilana - 10-04-2009 18:04

Kop Kucharska Szkurłat: Repetytorium. Geografia. Matura na 100%. WSzPWN - różne typy zadań, czasowników operacyjnych i jak sie do tego zabrać (analiza itp)
Cytat: celem pierwszej części publikacji jest wskazanie istoty najważniejszych umiejętności niezbędnych w rozwiązywaniu zadań (...) W drugiej częsci ksiązki, w celu ułatwienia samodzielnego przygotowania sie do egzaminu maturalnego, zostały przedstawione sposoby rozwiązywania tych zadan testowych, które sprawiają najwiecej trudności. Są to tzw. algorytmy rozwiązywania zadań, czyli reguły, zasady działania oraz kolejne kroki...

Ewa Smak: Jak zdać maturę. Geografia. Wydawnictwo eremis - jak rozwiązywać różne rodzaje zadań (w tym obliczeniowe, analiza schematów, jak czytać profil geologiczny, mape poziomicową itp)
Cytat: to kompendium niezbędnych umiejętności, które musisz posiadać jako maturzysta, aby pomyślnie zdać egzamin (...). Informacjom teoretycznym towarzyszą przykładowe zadania wraz z modelem odpowiedzi zgodnie z wymaganiami egzaminacyjnymi ...

Tomasz Kozioł: Geografia. Mapy i fotografie. Zestawy zadań. Wydawnictwo szkole Omega
Cytat: Ksiązka składa się z zestawu zadań, ułożonych na podstawie materiałów źródłowych: map turystycznych, fotografii, tekstów źródłowych i tabel statystycznych.
Myslę że te pozycje Ci sie przydadzą. Pozdrawiam i przepraszam za literówki

RE: Książka-porównywanie, opisywanie, wyciaganie wniosków, wyciąganie inf na podst. mapy! - reventon - 11-04-2009 13:23

dzieki Wink

RE: jakie książki polecacie - maturzystka92 - 20-01-2011 17:48

witam Smile
chciałam zapytac czy jest ktoś może posiadaczem takiego zbioru : cwiczenia i testy, matura na 100 % Jadwiga Kop, wyd. PWN ??

RE: jakie książki polecacie - magnum92 - 20-01-2011 21:07

Dobry zbiór, zadania łatwe i trudne, wyraźny podział na rozszerzenie
i podstawę. Poziom trochę wyższy niż matura.Można zrobić w jeden weekend.Big Grin Polecam, chociaż dobrze mieć jeszcze inne zbiorki.

RE: jakie książki polecacie - ladymoon - 21-01-2011 18:36

też posiadam ten zbiór i przyjemnie się z nim pracuje, mam też inne, ale z tym pracuję najczęściej Wink

RE: jakie książki polecacie - arturroa - 24-01-2011 17:12

Ja kupiłem testy na stronie http://www.akademiapwn.pl . Komplet kosztował tylko 72 złote, a jest naprawdę wartościowy i dobrze opracowany.

RE: jakie książki polecacie - dani3131 - 24-01-2011 18:04

Zapomniałeś dodać, że jest w limitowanej edycji i trzeba się śpieszyć, bo promocja zaraz się skończy evil

RE: jakie książki polecacie - Marcin Mania - 30-01-2011 16:09

Ja polecam Vademecum operona oraz podręczniki do geografii fizycznej i ekonomiczno-społecznej PWN-a.

RE: jakie książki polecacie - PrawyAkapit - 08-02-2011 18:06

co sądzicie o zbiorze zadań "GEOGRAFIA ĆWICZENIA I TESTY MATURA NA 100%" ? PWN-u ?

Nie polecam nikomu czerwonego dużego zbioru zadań maturalnych Demartu, bardzo mały ułamek stanowią zadania typowo maturalne.

RE: jakie książki polecacie - Marcin Mania - 08-02-2011 22:48

Niewiem nie miałem takiego.

RE: jakie książki polecacie - anilana - 09-02-2011 11:43

PWN wydał teraz nową serię (3 książki) przygotowującą do matury: repetytorium z przykładowymi zadaniami maturalnymi po każdym temacie, zadania oraz tzw. trener - jak rozwiązywać zadania. Zupełnie niezła seria ale jeszcze jej dokładnie nie przeglądałam

RE: jakie książki polecacie - dani3131 - 09-02-2011 12:01

Fajna sprawa, zwłaszcza zadania i repetytorium...

RE: jakie książki polecacie - Marcin Mania - 09-02-2011 16:31

Te zadania po każdym temacie, to dobry pomysł.Smile

RE: jakie książki polecacie - wisieneczkaaa - 11-02-2011 08:17

a jakieś dobre zadanka maturalne gdzie mógłbym znaleźć? nie chodzi mi o stronke cke i zobaczenie wcześniejszych matur, ale jakiś porządny zbiór dobrych MATURALNYCH zadań mogą być objaśnienia itp. zrobiłem już operon(beznadziejne zadania) i geografia matura na 100% PWN.
pozdrawiam serdecznie

RE: jakie książki polecacie - wisieneczkaaa - 19-02-2011 19:18

odradzam kupna zadań z PWN'u(taka fioletowa książeczka) Smile

mnóstwo błędów w odpowiedziach, zadania całkiem okej. Smile

edit: porobiłem jeszcze parę zadanek i naprawdę... jedna wielka tragedia. ODRADZAM. chyba, że chcecie się dowiedzieć takich rzeczy, że klimat równikowy wybitnie wilgotny występuje na Grenlandii Smile

pozdrawiam

RE: jakie książki polecacie - maturzysta001 - 19-02-2011 19:32

Według mnie godny uwagi jest zbiór 750 zadań autorstwa P.Włada wyd. Ortus.
Cena dość dobra, zadań (z poprawnymi odpowiedziami) sporo i arkusze dołączone na płycie. Wink
(wydrukowana na papierze z odzysku, jak dla mnie duży plus)

RE: jakie książki polecacie - PrawyAkapit - 28-02-2011 22:01

który zbiór bardziej polecacie, Włada, czy z tej nowej serii pwn-u-
http://www.akademiapwn.pl/shop/zestawy/zadania-geografia.html ?

RE: jakie książki polecacie - maturzysta001 - 01-03-2011 12:56

PrawyAkapit spójrz na wypowiedź wisieneczkiii Wink
Nie mam tego zbioru ale skoro on/a pisze że są błędy to nie wiem czy warto.
Zbiór pwn-u kosztuje od 26zł w górę ja za zbiór 750z Włada dałem 21zł.
I nie ma tam błędów, przynajmniej ja się póki co nie doszukałem.
Może nie wszystkie zadania są w niej typowo maturalne ale nie są też wyrzucone o rok świetlny poza program także jest ok.
PozdrawiamSmile

RE: jakie książki polecacie - bartek_s1992 - 02-04-2011 12:43

A co myślicie o takim repetytorium: 'Notatki z lekcji" Tomasz Kozioł Geografia? Spotkał się ktoś z was z takim czmyś? Tongue Pozdrawiam

RE: jakie książki polecacie - dani3131 - 02-04-2011 14:04

Ja posiadam.
Forma nie specjalnie mi odpowiada. Tam wszystko ujęte jest w punkty, podpunkty itd. Niektórzy może lubią tak napisane książki, ale mi to nie pasuje.
Za to fajne są zadania po każdym dziale - dobrze skrojone testy, na poziomie zadań maturalnych, o przemyślanym stopniu trudności.

RE: jakie książki polecacie - bartek_s1992 - 02-04-2011 18:01

Aha spoko, mi nawet fajnie się z tego uczy... ale muszę jeszcze kupić jakieś książki. Tylko nie wiem czy jest sens kupować np. Vademecum z Operonu jak mam te notatki. Chyba, że jakieś zadania, testy maturalne ?

RE: jakie książki polecacie - dani3131 - 02-04-2011 21:19

750-tka (o której już chyba wspominałem)
http://www.lideria.pl/Geografia-Nowa-matura-Zbior-750-zadan-Pawel-Wlad/sklep/opis?nr=58714
Poza tym testy po każdym z działów Notatek są jednymi z mocniejszych stron tych książek...

RE: jakie książki polecacie - Piotrq10 - 22-05-2011 21:40

Nie chcę zakładać nowego wątku. Czy ktoś korzystał z podręczników ŻAK, a szczególnie pomocna byłby informacja o zbiorze zadań tego wydawnictwa.

Pozdrawiam!

RE: jakie książki polecacie - Noelka - 24-05-2011 23:02

Żak to ten pomarańczowo-niebieski? Fajna sprawa, szczególnie wartościowe są objaśnienia jak podchodzić do zadań, w których należy do danych w tabeli dopasować np. nazwy państw. Mnie się pracowało na tym zbiorze bardzo dobrze, zawiera trochę materiału wykraczającego poza sztywny program szkolny, nie obyło się bez błędów, ale są naprawdę sporadyczne. Polecam Smile

RE: jakie książki polecacie - Piotrq10 - 25-05-2011 15:57

Dzięki piękne!

RE: Jakie książki polecacie? - bartek_s1992 - 25-08-2011 10:44

Hej mam pytanie odnośnie zadań ćwiczeniowych z geografii do matury rozszerzonej .
Wczoraj zakupiłem taką książkę . http://www.empik.com/nowa-matura-geografia-zadania-gut-marcin,prod930278,ksiazka-p
co o niej myślicie ? Może miał ktoś z Was już taką ? Oprócz tego mam jeszcze zadania maturalne z Operonu.
pozdrawiam

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 02-09-2011 15:35

Mam właśnie w ręce podręcznik do geografii społeczno-ekonomicznej, rozszerzony OPERONu i muszę Wam powiedzieć, że się trochę zawiodłem. Jest napisane, że opracowane w 2008r., a zamawiałem z wydawnictwa - nie ma nowszego wydania. Zajrzałem do środka i zauważyłem trochę nieaktualnych danych/informacji. Coś czuję, że po głębszej analizie znajdę ich dużo więcej.
Przestrzegam, że ktoś może znaleźć ciekawe informacje np. o przewidywaniach na rok 2010 lub o polskiej misji wojskowej w Iraku Wink

RE: Jakie książki polecacie? - bartek_s1992 - 02-09-2011 20:22

Jak społeczno-ekonomiczna to tylko Skrzypczak Tongue Ja mam 2 części ...

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 25-09-2011 17:21

Byłem ostatnio w księgarni i zauważyłem dość opasły zbiór zadań z geografii. Nie miałem czasu wejść, ale potem w internecie znalazłem wydawnictwo - http://nowamatura.edu.pl/index.php?id=ksiazki_geografia . Pytanko, czy ktoś może miał już to dzieło w rękach? Obie części to 900 stron Big Grin

RE: Jakie książki polecacie? - mrololl - 26-09-2011 21:26

(25-09-2011 17:21)Piotrq10 napisał(a):  Byłem ostatnio w księgarni i zauważyłem dość opasły zbiór zadań z geografii. Nie miałem czasu wejść, ale potem w internecie znalazłem wydawnictwo - http://nowamatura.edu.pl/index.php?id=ksiazki_geografia . Pytanko, czy ktoś może miał już to dzieło w rękach? Obie części to 900 stron Big Grin

Witaj, od paru dni mam ten zbiór. Dla mnie rewelka, pełno zadań i do tego dużo kolorowych mapek takich jak na maturze. Akurat przydaje mi się na fakultetach z gegry gdzie zaczęliśmy powtórki do matury.
Fajnie, że są tam zadania ze starych matur no i najważniejsze, że są obszerne odpowiedzi. Polecam każdemu.
Pozdro Bartek

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 26-09-2011 21:28

Masz może porównanie z innym zbiorem?

RE: Jakie książki polecacie? - mrololl - 26-09-2011 21:30

A widziałeś gdzieś zbiór z taką ilością map i dwoma tysiącami zadań w tym wszystkie maturalne i na czasie ? Bo ja nie. Jak dla mnie jest super

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 26-09-2011 21:33

Chodzi mi bardziej o to, czy miałeś do czynienia z innym zbiorem. Drugie pytanko, jak wyglądają zadania. Czy są to takie pod maturkę, czy "wsadzim jeszcze 50 i dobijemy do 900 stron" ? Big Grin

RE: Jakie książki polecacie? - mrololl - 26-09-2011 21:37

Widziałem zbiór Włada, moim zdaniem nie umywa się do tego.
U mnie babka z gegry mówiła, że zbiór jest godny uwagi i że zadanka są maturalne. Ćwiczymy teraz mapki Smile

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 26-09-2011 23:09

BTW, masz obie części?

RE: Jakie książki polecacie? - mrololl - 27-09-2011 14:57

Tak, mam dwie

RE: Jakie książki polecacie? - xyz891 - 15-01-2012 14:46

hej,
moim zdaniem dobrze przygotowac sie do matury moga pomóc zad umieszczone na tej stronie http://www.geografia.lo4.poznan.pl/przedmwybrany.htm (nie sa to ksiazki jak w temacie, lecz naprawdę jest tam bardzo duzo przydatnych ćwiczeń), lecz nie sa tam dostepne odp.
Osobiscie posiadam odp od 12 działu az do konca.
Jeżeli ktos posiada odp do pozostałych ćwiczeń to byłabym wdzieczna za przekaznie mi ich.

RE: Jakie książki polecacie? - bartek_s1992 - 16-01-2012 20:34

Odpowiedzi będą ale w późniejszym czasie. Około miesiąc przed maturą ...

RE: Jakie książki polecacie? - xyz891 - 16-01-2012 21:21

Wiem, ale te zadania sie powtarzają w wiekszosci co roku, myslalam ze moze ktos rok temu przed maturami sciagna je i teraz ma je w posiadaniu.
Zalezy mi na nich ponieważ chciałabym zaczac juz teraz sie z tego przygotowywac.

RE: Jakie książki polecacie? - bartek_s1992 - 17-01-2012 20:39

Jak nie wiesz jak zrobić zadanie to popatrz do podręcznika i tam jest wszystko wyjaśnione Smile
Albo tutaj pytaj Tongue

RE: Jakie książki polecacie? - damian93547 - 18-02-2012 19:26

mam pytanie czy warto korzystac z tych testow do matury: http://allegro.pl/testy-arkusz-matura-2012-geografia-cd-operon-wwa-i2109765801.html
operonu bo zastanawiam sie czy zamowic?
w ogole czy tam sa matury z poprzednich lat czy jakies inne utworzne przez operon?
czy ktos korzystal?

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 18-02-2012 23:15

Ja polecam:
- Geografia. Ćwiczenia i testy (WSzPWN)
- Geografia. Ćwiczenia z mapą (WSzPWN)
- Arkusze z lat poprzednich

Tu masz kilka stron przykładowych: http://img.operon.pl/pageflip_matura/TMg/ . Ja nie przepadam za ich zbiorami (korzystam z WOS-u).

RE: Jakie książki polecacie? - anilana - 25-02-2012 03:49

Daj sobie spokój z zadaniami z Operonu

RE: Jakie książki polecacie? - bartek_s1992 - 25-02-2012 12:15

anilana twoim zdanie testy z operonu nie są dobre ? Jakie testy polecasz? Co sądzisz o Testy "Matura na 100%" Kop ?ALbo testy z wyd. Omega ?

RE: Jakie książki polecacie? - damian93547 - 25-02-2012 12:50

'matura na 100%'- ta ksiazka nie byla polecana u nas w szkole, wlasciwie nie wiem dlaczego ale koles od gegry mowil ze mamy nie kupowac jej. mysle ze zna sie na rzeczySmile

w sumie jak kto woli.

skoro nie operon, to moze polecacie ksiazki od WITOWSKIEGO:
http://allegro.pl/geografia-horodecki-witowski-t-1-2-15map-nowosc-i2120189804.html

oplaca sie je kupic?
ktos używał?

RE: Jakie książki polecacie? - bartek_s1992 - 25-02-2012 12:59

Każdy ma inne zdanie. ja rozwiązuję zadania z tej książki i nie narzekam. Mam jeszcze Nowa matura Marcin Gut, tsty maturalne Wiesława Srokosza i z operonu które już przerobiłem

RE: Jakie książki polecacie? - damian93547 - 25-02-2012 13:06

a masz jakies lekcje geografii w szkole?
czy samodzielnie w domu rozwiazujesz?

bo w sumie ja mam 2 godziny fakultetu w tygodniu.
no i dosc czesto nauczyciel daje nam skserowane zadania z tych testow z operonu- te ciekawsze wedlug niego
wiec nie oplaca mi sie kupowac.

wiec chyba kupie obie witowskiego przyda sie. lepiej chyba robic duzo zadan, bo samo wkuwanie to ciezko:/

RE: Jakie książki polecacie? - anilana - 25-02-2012 13:21

Nie lubie testówe z Operonu bo są dokładnie zrobione pod ich repetytorium. Lubie wszystkie PWN gł ze względu na autorów oraz stopień trudnosci - nie są proste.Omega jest ok ale ich grafika dla mnie jest zbyt toporna. Prawda jest taka że musicie wybrać coś co chcecie poćwiczyć a w czym jesteście słabi. Jeśli wiedza to Pytania testowe (te 750 zadań), jeśli bardziej otwarte to np Zadania* (ta fioletowa seria PWN) lub Zbiór zadań Polska i świat wydawnictwa Żak lub czerwone testy z geografii wydawnictwa Demart (naprawdę fajne zadania). Osobiście takich książek używałambym tylko do ugruntowania wiedzy a nastawiłabym sie głównie na rozwiązywanie zadań maturalnych

RE: Jakie książki polecacie? - bartek_s1992 - 25-02-2012 13:21

Ja już nie mam lekcji geografii w szkole. Sam wszystko robię w domu. Codziennie testy + powtórka materiału od początku. A zacząłem się przygotowywać do matury już w tamtym roku ...

RE: Jakie książki polecacie? - anilana - 25-02-2012 13:37

(25-02-2012 12:50)damian93547 napisał(a):  skoro nie operon, to moze polecacie ksiazki od WITOWSKIEGO:
http://allegro.pl/geografia-horodecki-witowski-t-1-2-15map-nowosc-i2120189804.html
oplaca sie je kupic?
ktos używał?

Z tego co przeczytałam to są zadania maturalne wg działów. Jak chcesz możesz kupić lub ściągnąć sobie arkusze dostępne w necie i robić arkuszami. Fajne jest to że są tam odpowiedzi dlatego że CKE ostatnio daje tylko propozycje odpowiedzi a nie wszystkie możliwe.

RE: Jakie książki polecacie? - damian93547 - 25-02-2012 13:46

wiec zamowie dzis te zbiory.

spodziewacie sie trudniejszej matury niz ta probna z operonu?

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 25-02-2012 14:22

Ten zbiór Horodeckich ma ok. 60% zadań autorskich, jak któryś z forumowiczów pisał - moim zdaniem się opłaca. Ja też mam go w planach zanabyć!

Co do OPERONU, to mam podobne zdanie. U mnie w szkole obligatoryjnie mamy podręczniki tego wydawnictwa, ale nauczyciel w ogóle nie korzysta z ich zbiorów zadań (jak wspomniała anilana są pod ich repetytorium, a niekoniecznie pod maturę). Moja psorka najbardziej sobie chwali Kop&Kucharską i ja również Wink

RE: Jakie książki polecacie? - anilana - 25-02-2012 14:41

Czyli PWN Smile Kop Kucharska to solidna firma

RE: Jakie książki polecacie? - prokopek_ - 08-03-2012 23:08

a Vademecum co sądzicie?

RE: Jakie książki polecacie? - bartek_s1992 - 09-03-2012 18:25

To już tyle razy było wałkowane, że szkoda czasu ... poszukaj w starszych tematach..

RE: Jakie książki polecacie? - Emilianov - 22-03-2012 20:24

Czym różni się książka Świat w liczbach 2011 od tablic geograficznych?

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 22-03-2012 21:19

Tablice geograficzne, poza różnymi danymi statystycznymi, zawierają także opracowania niektórych zagadnień (rodzaj repetytorium?).

RE: Jakie książki polecacie? - lfm - 27-03-2012 16:52

Którą książke polecacie na miesiąc przed maturą? Chodzi mi o szybką powtórkę, bo co nieco już umiem.

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 28-03-2012 21:00

Pewnie jakieś repetytorium.

Ja bym wybierał albo Operon, albo WSzPWN to z *.

RE: Jakie książki polecacie? - Koneweczka - 29-03-2012 19:49

Jeśli ktoś może, proszę o pomoc ;-)
Zastanawiałem się nad zakupem książki do geografii. Miałem upatrzoną tą (z 2005r): http://www.rm.com.pl/x_C_I__P_10914-110003.html. Widziałem ją na żywo i wg mnie jest dobra. Jest też nowsze wydanie (z 2011r.): http://www.rm.com.pl/x_C_I__P_11492-110003.html. Ktoś ją miał może albo widział i wie czym się różni od starej? W którą bardziej opłaca się zainwestować?

Dzięki, pozdrawiam.

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 29-03-2012 22:45

Ja oglądałem nową w księgarni. Niestety nie widziałem starej. Nowa wyglądała przyzwoicie, treść poprawna, ale oprawa graficzna nie powala - rzecz gustu. Zła nie jest, ale zachwycająca też nie Wink

Jak lubisz tego typu opracowania, to bierz.

RE: Jakie książki polecacie? - kkkasiula9 - 30-03-2012 21:09

vademecum operon ja się uczę z tego i jestem zadowolona + testy matura na 100% + prezentacje które nam sorka przygotowuje aby uzupełnić braki w vademecum + kserówki z innymi zad ;] ale tal to polecam te 2 ksiażki oczywiscie ja porównywałam miałam jeszcze grube książki PWN i vademecum GrEG ale mi się nei podobałoBig Grin

RE: Jakie książki polecacie? - inka93 - 27-04-2012 09:55

jakby ktoś z przyszłorocznych maturzystow był zainteresowaany jakimiś książkami, to jestem gotowa tanio odsprzedać.
Konkretnie vademecum operonu i nieużywane ani razu zadania maturalne Domachowskiego i geografię w zadajniach Kop,, Kucharskiej

RE: Jakie książki polecacie? - inka93 - 27-04-2012 09:55

jakby ktoś z przyszłorocznych maturzystow był zainteresowaany jakimiś książkami, to jestem gotowa tanio odsprzedać.
Konkretnie vademecum operonu i nieużywane ani razu zadania maturalne Domachowskiego i geografię w zadajniach Kop,, Kucharskiej

RE: Jakie książki polecacie? - qmate - 30-08-2012 12:11

Interesujące mogą być Oblicza geografii - Maturalne Karty Pracy :
http://sklep.nowaera.pl/sklep/produkt/41019/1334/produkt.html

Z fragmentów zaprezentowanych na stronie wynika, że to całkiem sensowna pozycja.

RE: Jakie książki polecacie? - Simon93 - 31-08-2012 18:20

Mam do sprzedania różnego rodzaju materiały do Olimpiady Geograficznej oraz Matury - książki (Adamantan, Skrzypczaki, PWN, Operon, Świat w liczbach 2011), ćwiczeniówki, atlasy (Nowa Era, Demart), zeszyty z notatkami (ok.10), własne opracowania komputerowe. Jest tego sporo dlatego może nie będę się rozpisywał. Ceny do negocjacji, więcej informacji na pw, bądź e-mailem Wink Pozdrawiam!

RE: Jakie książki polecacie? - romuald19 - 04-09-2012 13:49

Cześć polecam Wam wszystkim książki, które sprzedaje na allegro, dzięki nim zdałem maturę rozszerzoną perfekcyjnie, ale wszystkie książki nadają się oczywiście również do podstawy. Cena na pierwszy rzut oka może wygórowana, ale koszt samego Vademecum to 70zł, więc warto!

http://allegro.pl/zestaw-geografia-matura-vademecum-operon-hordecki-i2608811710.html

RE: Jakie książki polecacie? - Michus - 12-09-2012 11:30

Ja zdawałem rozszerzenie z geografii i jedyny materiał z jakiego korzystałem to było vademecum Romana Domachowskiego i Doroty Makowskiej. Opierałem się tylko na tym i zdałem na 72%, a zdarzało mi się urwać z kilku lekcji, o fakultetach nie wspominając. Myślę, że jak ktoś przewałkuje takie vademecum z uwagą, dwa razy, to sukces ma w kieszeni.

RE: Jakie książki polecacie? - sandi94 - 19-10-2012 19:28

WItam, czy ktoś z Was ma moze testy z geografii z operonu z 2011 lub 2012 roku?

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 19-10-2012 21:18

Nie mam i nie polecam Wink

RE: Jakie książki polecacie? - Floyd - 19-10-2012 21:49

Jeśli mowa o próbnych arkuszach maturalnych, które są na końcu ich książki to podobno są one warte uwagi, chociaż sam jeszcze się im specjalnie nie przyglądałem. Natomiast jeśli chodzi o pozostałe zadania, czyli jakieś 85% książki, to rzeczywiście wiele jest żywcem wyrwane z ich repetytorium i zdecydowanie odradzałbym ich zakupu, a arkusze najlepiej sobie od kogoś skserować.

RE: Jakie książki polecacie? - agu - 30-11-2012 22:44

Witam! Wink Dopiero kilka dni temu zdecydowałam się zakupić potrzebne materiały do nauki geografii. Z matury próbnej rozszerzonej uzyskałam ledwo 33%, więc braki mam poważne... Wiem, że za późno się za to wzięłam, ale myślę że dam radęWink Dzisiaj zakupiłam 2 tomy zbiorów Horodeckich oraz podręcznik z Pwn`u do geografii Polski: Geografia na czasie. W planach mam jeszcze dokupienie II części tego podręcznika: geografia społeczno ekonomiczna oraz Vademecum z Operonu. Czy to wszystko mi wystarczy do powtórki? A może mam zrezygnować z tego operonu i zakupić vademecum z PWNu (te fioletowe z gwiazdką)? Proszę pomóżcie, bo czasu mam niewiele, a nauki masę Wink)

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 30-11-2012 23:09

http://www.wszpwn.pl/ftp/mailing/flipbook/pg/geografia/repetytorium/gotowy/flipbook.html <- PWN, zobacz czy Ci odpowiada. OPERON znajdziesz w internecie (na chomikuj chyba nawet jest całe). Sprawdź, co Ci bardziej odpowiada.

RE: Jakie książki polecacie? - Eisen - 12-01-2013 23:16

(30-11-2012 23:09)Piotrq10 napisał(a):  http://www.wszpwn.pl/ftp/mailing/flipbook/pg/geografia/repetytorium/gotowy/flipbook.html <- PWN, zobacz czy Ci odpowiada. OPERON znajdziesz w internecie (na chomikuj chyba nawet jest całe). Sprawdź, co Ci bardziej odpowiada.

Witam, orientujesz się może gdzie się podziało to repetytorium online PWNu? Pamiętam jakiś miesiąc temu rzuciłem okiem, a teraz wchodzę chcąc poważnie to przejrzeć i widzę, że już nie ma. Z góry dziękuję.

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 13-01-2013 15:56

Niestety po zmianach na stronie wydawnictwa podgląd zniknął Sad

RE: Jakie książki polecacie? - skaner007 - 17-01-2013 17:28

Witam
Podłączę się do tematu otóż zakupiłem zbiór zadań od Horodeckich i nie widzę nigdzie tych barwnych map. Czy je trzeba dokupić czy powinny być w książce ?

RE: Jakie książki polecacie? - Floyd - 17-01-2013 18:11

Mapy są w osobnej teczce w formacie A4. U mnie w księgarni leżały na innej półce niż sam zbiór i chodzi tutaj oczywiście o tom 1.

RE: Jakie książki polecacie? - skaner007 - 17-01-2013 18:18

Czyli tak jakbym to musiał dokupić ? Smile Jeśli już ktoś się odezwał to co sądzisz o tym zbiorze ?

RE: Jakie książki polecacie? - Karol_94 - 17-01-2013 22:31

Mapy są w cenie I tomu. A co do zbioru to calkiem spoko, chociaz trafiają sie błedy w odpowiedziach.

RE: Jakie książki polecacie? - mrololl - 18-01-2013 23:39

Mapy są wliczone w cenę zbioru tzn tomu 1. Jeżeli każą ci płacić oddzielnie to księgarnia po prostu chce na tobie zarobić Tongue

RE: Jakie książki polecacie? - skaner007 - 19-01-2013 12:56

Już załatwione Wink Poszedłem się upomnieć i dostałem mapki Smile Widzę że bardzo interesujący tom 1 chyba trzeba się zastanowić nad drugim też

RE: Jakie książki polecacie? - marcelina37 - 24-01-2013 17:33

jeżeli chodzi o vademeca operona to nie radze kupowac tych aktualnych, poniewaz trescia nie roznia sie od poprzednikow, jedyna zmiana to szata graficzna, a jak wiemy uzywana bedzie tansza Wink
Zapraszam na: www.blackjackcompany.pl/ Smile

RE: Jakie książki polecacie? - stylowoo - 04-02-2013 13:46

Hej, pisałam rozszerzoną maturę z geografii rok temu, zdałam ją na 87 procent. Jeżeli ktoś jest zainteresowany to mogę sprzedać wszystkie materiały z jakich korzystałam, mianowicie:
Janusz Stasiak, Zbigniew Zaniewicz- Matura 2010 Vademecum
Ewa Jaworska, Piotr Jaworski- Repetytorium ( z wybranymi zdaniami maturalnymi z różnych lat)
Paweł Libner,Gerard Stefaniak- Geografia od A do Z
Roman Domachowski, Grażyna Młynarczyk, Ewa Pelle- zadania maturalne z płytą (bardzo mało zadań jej w niej rozwiązanych ponieważ przez przypadek kupiłam dwie)
Mapki Państw wraz z krótkim opisem państw.
Oraz całą teczkę kserówek z rozwiązanymi zadaniami z korepetycji.

Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę o kontakt e-mail.
Sylwia.helle@gmail.com

Ps. proponuję również korepetycje on-line. mam bardzo dużą wiedzę z zakresu geografii, jestem studentką ochrony środowiska.

RE: Jakie książki polecacie? - MarylinM - 06-02-2013 19:52

Hej Wink
Jak myślicie? dobra to będzie strona na kupno koszuli?
koszule na miarę

RE: Jakie książki polecacie? - raabit13 - 07-02-2013 22:34

Przeczytaj sobie Miłosć nad Rozlewiskiem i Zycie PI Smilegreengreen

RE: Jakie książki polecacie? - stylowoo - 12-02-2013 21:02

POLECAM TUTAJ DO KUPNA MATERIAŁY POTRZEBNE DO MATURY Z GEO ROZSZERZONEJ
http://allegro.pl/repetytorium-geografia-plus-materialy-matura-i3027258691.html

RE: Jakie książki polecacie? - julaa12 - 19-02-2013 22:33

Ktoś wie co lepsze? Domachowskiego czy Geografia od A do Z?

RE: Jakie książki polecacie? - julaa12 - 23-02-2013 16:05

Czy testy i arkusze z operonu zawierają wszystkie matury z CKE, czy tylko matury próbne z ich wydawnictwa?
A może z czego polecacie arkusze?Smile Tak, żeby były tanie i z odp.?

RE: Jakie książki polecacie? - doris194 - 23-02-2013 21:55

Zależy jakie wydanie ale w moim zawierały wszystko Smile

RE: Jakie książki polecacie? - pauigi - 09-03-2013 20:54

myślę, że jest wiarygodne żródło

RE: Jakie książki polecacie? - adelka88 - 03-07-2013 17:49

A ja dla odmiany powiem, że w sieci jest tyle materiałów na ten temat, że zastępuje nie jedną książkę czy repetytorium Smile

RE: Jakie książki polecacie? - Nomundo - 13-07-2013 17:27

Witam.
Otóż do niedawna zdecydowany byłem na zdawanie Maty i Fizy, z Geo miałem styczność 1raz w tygodniu (podstawa a i to nie zawsze lekcje się odbywały) więc wiedzę mam ....hmm... słabą. Chciałbym zdawać rozszerzenie z Geo na ponad 70%... i czy to jest mozliwe? Tylko wakacje i 3 klasa LO ...Jeśli możliwe to jakie ksiązki polecacie ? Myślałem nad takim zestawem :
PWN: Geografia fizyczna, Geografia społeczno-ekonomiczna
oraz
GEOGRAFIA T.1 ZBIÓR ZADAŃ OTWARTYCH I ZAMKNIĘTYCH (Horodecka Beata) (G.Fizyczna)
GEOGRAFIA T.2 ZBIÓR ZADAŃ OTWARTYCH I ZAMKNIĘTYCH (Horodecka Beata) (G.Społeczno-ekonomiczna)

RE: Jakie książki polecacie? - niebieskawa - 13-07-2013 19:46

Jeśli przerobisz większość zadań z Horodeckiej, a do tego poczytasz jakieś repetytoria to spokojnie dasz radę! Czasu jeszcze sporo. (:

RE: Jakie książki polecacie? - Nomundo - 13-07-2013 20:28

Sporo ale zaczynam praktycznie od 0 :/
Czyli zbióry zadań + repetytorium (może jakieś dobre/polecane jest?) + te podręczniki co podałem? Czy są one już zbędne?

RE: Jakie książki polecacie? - Piotrq10 - 13-07-2013 20:49

Uczenie się od zera z repetytorium to strzał w stopę. Te podręczniki PWN-u są chyba najlepsze pod maturkę, a szczególnie część społeczno-ekonomiczna.
Do zestawu prócz repetytorium OPERON/GREG dołączyłbym jakiś atlas.

Jeżeli wybrałbyś zestaw z gregiem, to warto byś sobie skołował ksero najważniejszych profilów glebowych.

RE: Jakie książki polecacie? - Nomundo - 13-07-2013 21:09

To będę robił podręczniki PWN-u i do kazdego skonczonego działu zadanka z Horodeckiej i jako uzupełnienie repetytorium (mam vademecum geografia GREG S.Jaszczuk - przyda się czy raczej coś innego polecacie? )

RE: Jakie książki polecacie? - Tuneowa - 01-08-2013 20:16

Hej! Co sądzicie o zbiorze zadań (geo podst.+rozsz.) wydawnictwa ŻAK? Nie wiem czy go kupić i czy przygotuje mnie on do matury rozszerzonej. Czy lepiej zaopatrzyć się w zbiór Pawła Włada? (750-tkę Wink)
Hej! Co sądzicie o zbiorze zadań wydawnictw ŻAK (pomarańczowo-niebieski)? Przygotuje się z niego do matury rozszerzonej czy lepiej zainwestować w 750-tkę Pawła Włada?Smile

RE: Jakie książki polecacie? - Sysiak - 25-09-2013 22:03

ja osobiście polecam:

Geografia. Vademecum. Matura 2014. Zakres podstawowy i rozszerzony. Wydawnictwo Operon. Cena okolo 60 zł.

Książka w przejrzysty sposób prezentuje i omawia ważne zagadnienia, których znajomość jest niezbędna do napisania matury. Polecam.

RE: Jakie książki polecacie? - juare - 07-10-2013 20:18

Uważam, że Geografia. Vademecum. Matura 2014 Wydawnictwo Operon to obowiązkowa lektura każdego kto zdaje geografię Smile

RE: Jakie książki polecacie? - Monmonik - 08-10-2013 14:49

[quote='Tuneowa' pid='58827' dateline='1375380993']
Hej! Co sądzicie o zbiorze zadań (geo podst.+rozsz.) wydawnictwa ŻAK? Nie wiem czy go kupić i czy przygotuje mnie on do matury rozszerzonej. Czy lepiej zaopatrzyć się w zbiór Pawła Włada? (750-tkę Wink)

Ja zdając maturę z geografii korzystałam ze zbioru Pawła Włada i dałam radę nawet bardzo dobrzeSmile ale o tym drugim też słyszałam pozytywne opinie'Smile

RE: Jakie książki polecacie? - jawok - 09-10-2013 19:35

Ja mam wademekum z grega. Wink Dla mnie lepszego się nie znajdzie.

RE: Jakie książki polecacie? - UrsynXxx2416 - 16-10-2013 23:59

Polecam vademecum z Operonu.

RE: Jakie książki polecacie? - superherom - 19-10-2013 14:55

Cześć,
Zdaję maturę rozszerzoną z geografii. Moglibyście powiedzieć czego jeszcze mi brakuje. Mam
-atlas z dematru
-zadania maturalne z operonu
-matura na 100% arkusze maturalne
-notatki z lekcji geografia polski
-notatki z lekcji geografia fizyczna z geologią
-świat w liczbach
-zdasz maturę z geografii geografia polski
-zdasz maturę z geografii geografia ekonomiczna
-repetytorium z grega
-repetytorium geografia od a do z

RE: Jakie książki polecacie? - Bonsik - 29-10-2013 10:15

(01-08-2013 20:16)Tuneowa napisał(a):  Hej! Co sądzicie o zbiorze zadań (geo podst.+rozsz.) wydawnictwa ŻAK? Nie wiem czy go kupić i czy przygotuje mnie on do matury rozszerzonej. Czy lepiej zaopatrzyć się w zbiór Pawła Włada? (750-tkę Wink)
Hej! Co sądzicie o zbiorze zadań wydawnictw ŻAK (pomarańczowo-niebieski)? Przygotuje się z niego do matury rozszerzonej czy lepiej zainwestować w 750-tkę Pawła Włada?Smile

Myślę ze obydwie opcje są ok, ale najbardziej obstawiam Włada.

RE: Jakie książki polecacie? - igorrr - 03-12-2013 22:39

Geografia społeczno-ekonomiczna świata i Polski to jest b fajna ksiazka wg mnie

RE: Jakie książki polecacie? - megasparkle97 - 23-12-2013 19:59

polecam wszelkiego rodzaju atlasy

RE: Jakie książki polecacie? - Genesis1925 - 16-01-2014 19:12

Vademecum z Operonu jest naprawdę dobre. Mają świetne książki z każdego przedmiotu, dobrze się z nich uczy Wink

RE: Jakie książki polecacie? - McDiane1186 - 22-01-2014 22:06

Operon ma bardzo fajnie przygotowane publikacje. Ale szukajcie wersji rozszerzonej. Polecam też kanon Turystyczny.

RE: Jakie książki polecacie? - Pawel89 - 30-04-2014 15:24

jaka ja zdawałem Maturę to uczyłem się tylko z vademecum i notatek Big Grin matura to bzdura Smile

RE: Jakie książki polecacie? - malusienkaa - 06-05-2014 11:09

Zrelaksujcie się Smiledominikana last minute

RE: Jakie książki polecacie? - becia0 - 26-01-2015 18:02

Hej. Mam pytanie odnośnie geografii fizycznej: jaki podręcznik aktualnie jest dobrze kupić? Dużo osób pisze o Skrzypczaku. Czy nadal jest to jeden z tych lepszych podręczników? Znalazłam dwie książki Skrzypczaka:

[Obrazek: 24myedk.jpg]

Czym one się różnią?

RE: Jakie książki polecacie? - qmate - 27-01-2015 00:05

Kiedyś ten podręcznik mi się podobał. Ale:
- jak do matury (?), to jest przeładowany pojęciami, których znać nie musisz, nie ma sensu ich wkuwać,
- dostarczy ogromne porcje wiedzy ale mniej pomoże w kształceniu umiejętności,
- niektóre zagadnienia opisane są w nim absolutnie zbyt szczegółowo, a inne zaskakująco krótko,
- pisany jest dość trudnym językiem,
- pisany był do poprzedniej podstawy programowej.

RE: Jakie książki polecacie? - kasia547 - 09-07-2015 10:09

Ja przede wszystkim polecam filmy bbc, one świetnie obrazuja, co się dzieje na świecie

RE: Jakie książki polecacie? - Guns77 - 03-08-2015 00:10

Polecam różnego rodzaju repetytoria, w których cała wiedza jest uporządkowana w pigułce. Aczkolwiek, zwykłe podręczniki też warto mieć i czytać, żeby szerzej pojąć temat.

RE: Jakie książki polecacie? - Godzil - 20-04-2016 12:11

Przeczytać podręczniki, które służyły do nauki na zajęcia. Wszelkie repetytoria tez wskazane do powtórki przez maturą np z OperonaWink

RE: Jakie książki polecacie? - tundy - 21-04-2016 17:33

Podpinam się pod tą opinię. Smile

RE: Jakie książki polecacie? - MarCelli - 25-04-2016 13:11

Dużo czytać i czytać. Co przeczytasz to Twoje. Z Operona swego czasu było dobre, ale ostatnio się popsuły ;/

RE: Jakie książki polecacie? - producenttrawy - 24-08-2017 12:04

Polecam Vadmecum z geografii Sławomir Jaszczuk oraz Vademecum Roman Domachowski