GeoForum - forum geograficzne
Przyroda w liceum ? - Wersja do druku

+- GeoForum - forum geograficzne (http://www.forum.geozone.pl)
+-- Dział: Wokół geografii (/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Wokół geografii (/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Wątek: Przyroda w liceum ? (/showthread.php?tid=3882)

Przyroda w liceum ? - qmate - 24-06-2011 00:37

Słuchajcie, kto się dobrze orientuje w reformie, która ma wejść w bodajże 2012 roku dot. szkół ponadgimnazjalnych?

Czy ja dobrze rozumiem, że w liceum czy technikum w miejsce biologii, geografii, chemii i fizyki pojawi się ... przyroda? W jednym miejscu przeczytałem, że ten przedmiot realizowały będą osoby, które wybrały jakąś ścieżkę nie-przyrodniczą (humanistyczną?), zaś osoby, które wybrały ścieżkę przyrodniczą, to te przedmioty będą miały jak dotychczas - osobno. Tak to będzie? Co sądzicie na ten temat? Jak to dokładniej wygląda? Tę ścieżkę wybiera się na początku szkoły ponadgimnazjalnej?

Po moich studiach wielce prawdopodobne jest, że będę pracował w szkole i chciałbym w liceum, więc mam nadzieję, że zostawią geografię w spokoju ... Sad

RE: Przyroda w liceum ? - dani3131 - 24-06-2011 09:33

Ale to głupota... Nauczyciel prowadzący takie zajęcia musiałby być geografobiologochemikofizykiem. No i co z osobami, które wybrały "ścieżkę nie-przyrodniczą" ale na studia potrzebna jest im biologia, czy geografia.

RE: Przyroda w liceum ? - Kaktusia - 24-06-2011 10:38

Chyba nie mogą wymyślić czegoś takiego... Już całkiem ogłupiają społeczeństwo... Nauczyciel pewnie nie musiałby wiele, bo program byłby taki, że obejmowałby na tyle okrojone wszystko (bo jak zmieścić takie obszerne nauki w jedno w tym samym czasie!), że wystarczyła by mu ogólna wiedza, po podstawówce...
Porażka... A potem się dziwię, jak mama mi opowiada, że przychodzą jakieś stażystki do apteki i nie potrafią policzyć ile trzeba wydać reszty jak się nie wyświetli na ekraniku...
A na studiach dopiero mieliby dopiero to co do tej pory w liceum? W sumi na 1 roku to i tak w dużej mierze powtórzenie, no ale...

RE: Przyroda w liceum ? - qmate - 24-06-2011 11:41

(24-06-2011 10:38)Kaktusia napisał(a):  Chyba nie mogą wymyślić czegoś takiego...

A jednak wymyślili.... I to chyba już wchodzi, bo reforma obejmuje wszystkie stopnie nauczania i w gimnazjum i podstawówce już chyba weszła. Zaś w I klasie liceum wejdzie właśnie w 2012r. Z tego, co udało mi się znaleźć wynika, że:
1. w pierwszej klasie wszyscy mają 30godzin geografii na rok - na poziomie podstawowym i podstawa programowa zakłada omówienie w tym zakresie treści: współczesne problemy demograficzne i społeczne świata, zróżnicowanie gospodarcze świata, relacje człowiek -środowisko przyrodnicze a zrównoważony rozwój. Czyli pierwsza klasa, w której geografię mają wszyscy to przede wszystkim geografia społeczno-ekonomiczna.
2. od klasy drugiej geografia jest na poziomie rozszerzonym, ale chodzą na nią tylko osoby, które chcą. Na te dwa lata nauki (kl. 2 i 3) przypada 240 godzin (moim zdaniem - mało). Tu program pozostaje z grubsza bez zmian, ale jak w ciągu dwóch lat nauczyć się tego, co do tej pory zajmowało 3 lata?

Najciekawsze właśnie jest to, że jak ktoś nie wybierze w drugiej klasie sobie chemii, geografii czy fizyki na rozszerzeniu to musi chodzić na blok przedmiotów o nazwie ... przyroda. Oto kilka treści, które mają być realizowane na przyrodzie z zakresu geografii: teoria powstania i ewolucji Wszechświata, Świat - przed i po Kolumbie, kontrowersyjne problemy w mediach: wyczerpywanie się źródeł energii, nie bezpieczeństwa energetyki jądrowej, wpływ działalności ludzkiej na klimat, modelowanie zjawisk geograficznych – czy grozi nam ocieplenie klimatu, czy może następna epoka lodowcowa; informacje ze świata w kilka sekund, słynni badacze i podróżnicy, GPS, cywilizacja obrazkowa – obraz jako przekaz informacji i jego uwarunkowania społeczne i kulturowe, dlaczego biegacze afrykańscy są najlepsi na świecie?; geografia osiągnięć sportowych, różnice cywilizacyjne w wyrażaniu uczuć przez człowieka.

EDIT: wyżej napisałem, że w 1 klasie szkoły ponadgimnazjalnej będą z geografii realizowane przede wszystkim treści geografii społeczno-ekonomicznej. Znalazłem tego wyjaśnienie - chodzi o to, że trzy lata gimnazjum + pierwsza klasa liceum to jakby jeden etap, czyli obowiązuje ciągłość, materiał, który uczniowie przerabiali w gimnazjum to w 1. klasie liceum kończą. Np. w programie historii w gimnazjum uczyć będą do I wojny światowej, zaś historia najnowsza pozostanie na 1 klasę liceum. Taki podział, żeby wszystko spokojnie i powoli można było omówić.
ALE W TYM MIEJSCU JA SIĘ PYTAM: po jakie licho było wprowadzać taką szkołę jak gimnazjum? Najlepszym rozwiązaniem tego bałaganu byłoby zrobienie na nowo 8-letniej podstawówki + 4 lata liceum. Ot co! Poza tym to bez sensu żeby jeden materiał dzielić na dwie szkoły z powodu takiego, że w nowej szkole będzie inny nauczyciel, który stosuje inne metody a poza tym może czuć pewien "niedosyt".

Do poczytania:

informator MEN do pobrania:
http://www.reformaprogramowa.men.gov.pl/ksztalcenie-ogolne/podstawa-programowa/edukacja-przyrodnicza

http://www.szkolaodadoz.pl/wokol-reformy-programowej--2009r/docs/141_140_0/225/View

RE: Przyroda w liceum ? - dani3131 - 24-06-2011 16:31

A co w sytuacji gdy ktoś jest np. w mat-fizie? Ma przyrodę bez fizyki czy co? Bo tego jakoś nie rozumiem...

RE: Przyroda w liceum ? - Kaktusia - 25-06-2011 15:21

No bezsens... Gimnazjum to ogólnie było chyba największą pomyłką edukacji ostatnich lat...
Też mnie ciekawi jak będzie w takim razie w ogóle z profilami profilami, przecież to chyba zależy od szkoły i nie powinni się czepiać.
.

RE: Przyroda w liceum ? - Gabi101010 - 22-02-2012 00:50

Wiadomo coś nowego odnośnie zmian w edukacji? Ostatnio znowu obiło mi się o uszy, że rzeczywiście mają powstać tego typu bloki edukacyjne… Czy ktoś wie, kiedy zmiany mają wejść w życie? A może nie ma co się martwić na zapas, bo to jeszcze nic pewnego? Takie łączenie przedmiotów naprawdę jest pozbawione sensu, chociażby dlatego, że uczniowie na ogół jeszcze nie są w stu procentach pewni, jakie wybrać studia…

RE: Przyroda w liceum ? - qmate - 24-02-2012 18:09

Już we wrześniu. To pewne.

RE: Przyroda w liceum ? - Piotrq10 - 05-03-2012 18:25

http://www.wsip.pl/reforma_2012/pgim/geografia_maturalnie_1/index.html

Tak się prezentuje podręcznik WSiPu do nowej podstawy programowej - dla zainteresowanych Wink

RE: Przyroda w liceum ? - Farafele - 04-04-2012 14:44

O matko! I kto będzie tego uczył?

RE: Przyroda w liceum ? - qmate - 22-04-2012 11:43

(05-03-2012 18:25)Piotrq10 napisał(a):  http://www.wsip.pl/reforma_2012/pgim/geografia_maturalnie_1/index.html

Tak się prezentuje podręcznik WSiPu do nowej podstawy programowej - dla zainteresowanych Wink

A tutaj możecie zobaczyć CAŁY nowy podręcznik Geografia XXI wieku:
http://www.lektorklett.com.pl/publications/geografia_XXI_wieku/index.html#/8/

W sumie ciekawe, dlaczego wydawnictwo zamieściło w internecie całą pracę?

RE: Przyroda w liceum ? - Piotrq10 - 22-04-2012 12:47

Jak dobrze pamiętam, to miał być podręcznik powstający przy ścisłej współpracy z nauczycielami. Kiedyś, wypełniało się ankietę o tym czego brakuje w podręcznikach, z jakiej serii się korzysta etc, a następnie dostawało się dostęp do tego podręcznika. Teraz to się zmieniło jak widać Big Grin

RE: Przyroda w liceum ? - zonka - 14-02-2013 22:58

oczywiście, że sie zmieniło. Nic nie jest juz normalne, niestety w szkolnictwie tez :/

RE: Przyroda w liceum ? - qmate - 14-02-2013 23:45

Dodam jeszcze, że w związku ze zmianami programowymi w szkołach ponadgimnazjalnych
od 2015 roku geografię będzie można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym .

RE: Przyroda w liceum ? - Kaktusia - 15-02-2013 01:03

O proszę. A poziom rozszerzony będzie podstawowym czy jak?

RE: Przyroda w liceum ? - qmate - 15-02-2013 14:09

Tzn przedmioty takie jak geo, bio, chemia, fizyka, historia będzie można zdawać tylko na rozszerzeniu. Nie mam pojęcia jaki będzie poziom, ale niepokojące jest to, że na maturze mają być pytania obejmujące wszystkie lata nauki, również gimnazjum, więc niestety spodziewam się, że poziom pytań może spaść. Chociaż z drugiej strony w liceum nie omawia się bardzo ciekawej geografii regionalnej świata, która za to jest w gimnazjum.

W ogóle egzamin ma zyskać nową formułę, na czym to dokładnie ma polegać to nie wiem, przykładowe arkusze do matury od 2015 mają się pojawić za kilka miesięcy.

RE: Przyroda w liceum ? - dani3131 - 15-02-2013 19:23

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć, jak sprawa ma się np. z osobami z mat-fizów: czy mają przyrodę bez fizyki, czy jak?
I co w momencie, gdy jest się dla przykładu na mat-geo, ale oprócz tego chce się zdawać fizykę albo chemię (czy dostaje się "fakultety", czy trzeba się samemu nauczyć na podstawie "przyrody")

RE: Przyroda w liceum ? - qmate - 15-02-2013 20:31

Ogólnie wygląda to tak, że od 1 klasy rozszerzone mogą być: język polski, język obcy i matematyka. Inne przedmioty mogą być na rozszerzeniu dopiero od klasy drugiej, ponieważ pierwsza klasa liceum służy jako kontynuacja treści z gimnazjum. Od teraz okres gimnazjum + 1 klasa LO trzeba traktować jako jedną spójną całość. Na przykład:
- historia: w gimnazjum tylko do 1918, w 1 klasie liceum po 1918 (albo 45 dokładnie nie pamiętam teraz jaki jest ten podział)
- geografia: w 1 gimnazjum fizyczna, w 2: geo Polski, w 3: geo kontynentów, w 1 LO: społeczno-ekonomiczna.

Przedmioty rozszerzone dopiero od drugiej klasy liceum. Jak ktoś nie wybierze rozszerzonej geo albo historii czy fizyki czy chemii to przygodę z tymi przedmiotami kończy na 1 klasie liceum.

Przyroda to nowy przedmiot w liceum. Będzie w 2 i 3 klasie tylko dla tych osób, które nie wybiorą ani jednego przedmiotu ścisłego/przyrodniczego na rozszerzeniu. Jak ktoś pójdzie do klasy mat-fiz albo mat geo to przyrody mieć nie będzie w ogóle.
Drugi nowy przedmiot dla klasy 2 i 3 to historia i społeczeństwo. Ten przedmiot z kolei jest dla osób, które na rozszerzeniu nie wybiorą żadnego przedmiotu humanistycznego. A więc osoby z mat-fiz i mat-geo będą miały właśnie historię i społeczeństwo.

Nie myślcie, że Przyroda to będzie mocno okrojony materiał z geo, bio, fiz i chem. Owszem, ten przedmiot będzie poruszał takie zagadnienia, ale będzie to raczej tylko taki zbiór "ciekawostek" z tych przedmiotów, np. z geografii uczniowie będą się uczyć o tym dlaczego sportowcy afrykańscy biegają najszybciej, o świecie przed i po Kolumbie, o przyszłości Wszechświata, o GPS-ach, o problemach dostępu do wody itd. Tego typu zagadnienia. Z przedmiotu przyroda uczeń absolutnie nie wyniesie właściwie żadnej wiedzy do matury.

Oto, czego w liceum na przyrodzie będzie się uczyć z zakresu geografii:
(powycinałem zagadnienia z podstawy programowej)
- teoria powstania i ewolucji Wszechświata; jaka jest przyszłość świata?
- od opisu świata do teorii aktualizmu geograficznego
- odkrywanie i poznawanie kuli ziemskiej; Świat – przed i po Kolumbie
- czy rosnące potrzeby człowieka uzasadniająkażdąingerencję człowieka w środowisku przyrodniczym
- „teoria młodej Ziemi” – geologiczna postać kreacjonizmu
- kontrowersyjne problemy w mediach: wyczerpywanie się źródeł energii, niebezpieczeństwa energetyki jądrowej, wpływ działalności ludzkiej na klimat
- modelowanie zjawisk geograficznych – czy grozi nam ocieplenie klimatu, czy może następna epoka lodowcowa; informacje ze świata w kilka sekund
- P.E. Strzelecki – badacz Australii, J. Dybowski – badacz Afryki, I. Domeyko – badacz Chile, J. Czerski, A. Czekanowski – badacze Syberii
- GPS – świat na wyciągnięcie ręki
- czy energia słoneczna stanie się rozwiązaniem problemów energetycznych na Ziemi?
- cywilizacja obrazkowa – obraz jako przekaz informacji i jego uwarunkowania społeczne i kulturowe
- dlaczego biegacze afrykańscy są najlepsi na świecie?; geografia osiągnięć sportowych
- przemysły zaawansowanej technologii (high-tech) – najnowsze osiągnięcia
- czy choroby cywilizacyjne mogą zagrozić światu?; jak się przed nimi ustrzec?
- zrównoważony rozwój jedyną alternatywądla przyszłości świata
- kataklizmy w dziejach ludzkości przedstawiane w dziełach sztuki; czy Atlantyda istniała naprawdę?; ślizgawki w Holandii – zmiany klimatyczne na obrazach
- bezpośrednie poznawanie świata – od szczegółu do ogółu; jakie możliwości uczenia się dają nam współczesne osiągnięcia techniczne?; „globalizacja wiedzy”
- barwne i jednolite krajobrazy; nadmiar wilgoci i brak wody; dni i noce w różnych częściach Ziemi
- pory roku a krajobrazy; cykle przyrodnicze i geologiczne
- różnice cywilizacyjne w wyrażaniu uczuć przez człowieka
- zagrożenia cywilizacyjne; co każdy turysta wiedzieć powinien, wyjeżdżając do od ległych państw
- krajobrazy naturalne i antropogeniczne; czy „urbanozaury” są kanonem współczesnego piękna świata?
- zasoby wody na Ziemi a potrzeby człowieka; racjonalne gospodarowanie wodą wyzwaniem dla każdego
- rekordy Ziemi

RE: Przyroda w liceum ? - dani3131 - 15-02-2013 23:55

Przykre to. Przykre, że w liceum zamiast konkretnego przedmiotu uczniów nauczy się "zbioru ciekawostek".
PS. A wracając do mojego pytania, czyli ludzie z mat-fiz i mat-geo będą mieli "normalną" fizykę, chemię, biologię i geografię? Pytam, bo sam byłem w klasie mat-fiz, ale bez biologii i chemii miałbym (zwłaszcza w tym semestrze Big Grin) zdecydowanie pod górkę na studiach. A ten "zbiór ciekawostek" w niczym by mi nie pomógł.
PS2. Po co w ogóle zatem gimnazja, jeżeli ma zostać zachowana ciągłość programowa pomiędzy gimnazjum, a liceum.

RE: Przyroda w liceum ? - qmate - 16-02-2013 00:24

Ad1.
Nie. Ludzie z mat-fiz będą mieli w klasie 1 rozszerzoną matematykę i fizykę na podstawie, jako kontynuacja treści z gimnazjum. Ponadto będą mieli na podstawie wszystkie inne przedmioty: geografię, biologię, fizykę, historię itd.
W 2 i 3 klasie będą mieli rozszerzoną matematykę oraz fizykę. A geografii, biologii, fizyki, historii już mieć nie będą. Nie będą też mieć przyrody, bo wybrali klasę, w której jest jakiś przedmiot ścisły/przyrodniczy nauczany w zakresie rozszerzonym. Ale ponieważ nie mają żadnego przedmiotu human na rozszerzeniu to będą mieli przedmiot historia i społeczeństwo, który też jest takim przedmiotem zbierającym bardziej ciekawostki niż konkretną wiedzę.
Analogicznie w klasie mat-geo. Mat rozszerzona w 1 klasie, wszystko inne (geo też) na podstawie. Od klasy 2 geo na rozszerzeniu, mat też, nie będzie już ani biologii, ani chemii, ani fizyki, ani historii. Ponieważ w klasie mat-geo nie ma przedmiotu human na rozszerzeniu to uczniowie będą mieć historię i społeczeństwo.
Inny przykład: klasa o rozszerzonym polskim, wosie i historii. W klasie 1 będą mieć rozszerzony tylko polski, historia na podstawie (od 1918 do dziś). Od drugiej klasy historia na rozszerzeniu, wos na rozszerzeniu no i dalej polski. Nie będą już mieć bio, geo, fiz, chem. Ponieważ w tej klasie nie ma żadnego przedmiotu przyrodniczego na rozszerzeniu, to w tej właśnie klasie będą mieć przedmiot uzupełniający przyroda.

Ad. 2.
Gimnazja to błąd, ale kto teraz odważy się je zlikwidować?
Osobiście jestem jak najbardziej za przywróceniem 8-letniej szkoły podstawowej (usunięcie z podstawówki przyrody i powrót geografii, chemii, fizyki, biologii) oraz liceum 4-letnie.

RE: Przyroda w liceum ? - ewunia13410029 - 16-02-2013 12:24

Studiuję geografię nauczycielską i uważam nową reformę programową za totalnie poroniony pomysł. Gimnazjum jest według mnie dobrym rozwiązaniem. Nie po jego stronie leży wina, a po stronie rządzących, którzy już nie wiedzą, co wymyślić, żeby tylko ogłupić społeczeństwo. Osobiście nie potrafiłabym odnaleźć swojego miejsca w nowej podstawie programowej, gdyż jestem humanisto-niehumanistą - na maturze zadawałam historię i geografię, nie wyobrażałam sobie, aby było inaczej. To, co się teraz wyrabia w szkole to jest po prostu chore. Uczniowie kończą szkołę nie znając podstawowych zagadnień. Ja się pytam: co na studiach geograficznych robią osoby, które nie potrafią twierdzenia Pitagorasa czy obliczać skali. Polak, który nie zna historii Polski to już norma. Świat schodzi na psy, a dzieci i młodzież cieszą się z własnej głupoty, bo przecież im mniej przedmiotów, tym według nich lepiej.

RE: Przyroda w liceum ? - dani3131 - 16-02-2013 14:13

Na tej reformie stracą uczelnie techniczne. Uczniowie liceum, którzy mają zamiar wybrać ten kierunek rozwoju, raczej nie będą na maturze wybierać zarówno chemii jak i fizyki (nie mówiąc nawet o biologii, czy geografii)... Czyli będą o 2 lata "w plecy"... A jak już nadmieniłem w poprzednim poście, na większości inżynierskich (i nie tylko) kierunków znajomość tych przedmiotów jest konieczna.

RE: Przyroda w liceum ? - Kaktusia - 16-02-2013 15:54

O matko, no idiotyzm... Nie wyobrażam sobie jak potem ktoś przychodzi na studia. I to nie tylko techniczne, ale fakt tam to już całkiem będzie masakra. Już widzę jak na uczelniach się załamią, bo np. na geologii zanim przejdą do rzeczy, będą musieli wyłożyć podstawy z chemii, fizyki, matematyki, nawet biologii... zakładając że każdy będzie zdawał geografię, bo i o takich słyszałam, co bez geografii się potrafili dostać... Już od jakiegoś czasu, wykładowcy narzekają na obniżający się poziom i muszą rezygnować z części materiału, bo jest za trudny? za dużo? Tudzież dostają odgórne zalecenia by w grupach ćwiczeniowych równać nie do średniej, a do najsłabszych...Brawo Polska, naprawdę...

RE: Przyroda w liceum ? - qmate - 16-02-2013 23:04

Zastanawia mnie taka rzecz... bo ludzie, którzy przygotowują takie reformy i programy nauczania to chyba Ci najlepiej wykształceni, profesorowie z bogatym doświadczeniem. Dlaczego, zamiast chcieć podnosić jakość edukacji, ogólny poziom to jest wręcz przeciwnie ?

RE: Przyroda w liceum ? - jawok - 17-02-2013 22:29

Po prostu głupszymi ludźmi łatwiej rządzić i wmawiać im jak jest dobrze. Kto wie, co siedzi w głowach polityków czy profesorów. A co do tematu - ciesze się, że jeszcze mam normalną podstawkę, bo ta reforma jest po prostu nieporozumieniem...

RE: Przyroda w liceum ? - dani3131 - 18-02-2013 12:41

Tak jak liceum będzie przedłużeniem gimnazjum, tak pierwszy semestr studiów zapewne będzie musiał zostać poświęcony na nadrobienie zaległości z liceum (w jeszcze większym stopniu niż dzieje się to obecnie). Przykre, naprawdę przykre.

RE: Przyroda w liceum ? - anynka13 - 18-02-2013 22:27

A mnie interesuje jak będzie rozwiązana sprawa z osobami, które wybiorą na rozszerzenie przedmiot ścisły i humanistyczny. Na przykład jak ktoś weźmie historię i geografię to będzie miał historię i społeczeństwo czy przyrodę?

RE: Przyroda w liceum ? - dani3131 - 18-02-2013 23:45

Jeżeli dobrze rozumiem, to nie będzie miał żadnego z tych przedmiotów.

RE: Przyroda w liceum ? - qmate - 19-02-2013 00:28

Chyba żadnego. Ale przeglądałem sobie z czystej ciekawości strony paru liceów i wnioskuję, że szkoła może wprowadzić poza przyrodą i historią i społeczeństwem inne przedmioty uzupełniające.

RE: Przyroda w liceum ? - alinokrasowy - 02-11-2020 17:24

Tak jest, moja siostra, która była na profilu humanistycznym od drugiej klasy liceum miała tylko przyrodę. Potem ubolewała, bo poszła na psychologię na studia i te braki z biologii musiała nadrabiać sama. Big Grin

RE: Przyroda w liceum ? - tetrus - 11-11-2020 11:05

Przyroda w liceum to wielkie nieporozumienie delikatnie mówiąc. Żal patrzeć, co się dzieje z edukacją w naszym pięknym kraju Sad

-------------------
http://www.restauracjarodzinna.pl/