GeoForum - forum geograficzne
Poleccie ciekawe miejsca w Polsce - Wersja do druku

+- GeoForum - forum geograficzne (http://www.forum.geozone.pl)
+-- Dział: Wokół geografii (/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Podróże i turystyka (/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Wątek: Poleccie ciekawe miejsca w Polsce (/showthread.php?tid=35)

Poleccie ciekawe miejsca w Polsce - franz - 09-02-2006 18:27

Jako, ze forum nie jest normalne ( Wink ), tylko raczej bardziej o tematyce

- snaakee - 09-02-2006 20:07

Fajnie, że napisałeś o tym Skalnym Mieście, bo tak się składa, że planuję wyjazd w Tatry i w okolice Żywiec-Szczyrk, Krynica, a zaczynamy właśnie od wysiadki z pociągu w Tarnowie, więc o to miasteczko na pewno zahaczymy.

Jeżeli mogę coś polecić, to Błędne Skały i Szczeliniec Wielki oraz generalnie Kotlinę Kłodzką - wszędzie tam blisko, a jest też bardzo dużo atrakcji.

- Leon - 10-02-2006 00:25

CiezkowiceBig Grin mekka boulderowcow, wspin generalnie 'na tarcie' Smile godne polecenia
Coraz popularniejsza staje sie rowniez wspinaczka w

- Paolo - 10-02-2006 00:43

ja polecam Roztocze......troche niedoceniany teren, ale to swietne miejsce do aktywnego wypoczynku.......oczywiscie nie ma atrakcji, o ktorych wspominaliście wcześniej ani też dobrze rozwinietej agroturystyki. ale region posiada inne walory takie jak nieskażone środowisko, mala aktywnośc człowieka i ciekawostki takie jak szumy na Tanwi......

- toxic - 10-02-2006 01:30

Paolo napisał(a):ja polecam Roztocze......troche niedoceniany teren, ale to swietne miejsce do aktywnego wypoczynku.......oczywiscie nie ma atrakcji, o ktorych wspominaliście wcześniej ani też dobrze rozwinietej agroturystyki. ale region posiada inne walory takie jak nieskażone środowisko, mala aktywnośc człowieka i ciekawostki takie jak szumy na Tanwi......

o tak Roztocze jest piękne, a to że nie jest do końca odkryte, a przez to mniej popularne, to wcale nie musi być minusem, wręcz przeciwnie
sam nie przepadam za miejscami gdzie turystów jest ponad limit (chyba że jestem nad morzem w pełni sezonu, a wokoło kręci się masa półnagich i długonogich, no wiecie kogo Smile )

- Basik - 10-02-2006 09:23

Ja polecam Mazury
Stańczyki, stare mosty kolejowe w Stańczykach robią wrażenie
oraz Jezioro Gołdapiwo

- franz - 10-02-2006 12:38

snakee- tyle, ze jest to tak m/w 20-25 km na poludnie od Tarnowa, wiec moze byc ciezko

- snaakee - 10-02-2006 12:47

franz napisał(a):snakee- tyle, ze jest to tak m/w 20-25 km na poludnie od Tarnowa, wiec moze byc ciezko  :roll: ale miasto tez lezy na linii kolejowej.

już zaplanowałem trasę, znalazłem to na mapie. tak się składa, że miejscowość, koło której leży to miasto skalne, jest dokładnie na mojej trasie przejazdu Smile.

karkonosze - anatalia - 10-02-2006 16:46

uważam ze również pieknym miejscem w Polsce sa Karkonosze, a Przesieka to miejscowość gdzie mżna zostawić część swich bagaży i udać sie na spacer górski

- wrobelek - 15-02-2006 21:28

ja mam dwa ulubione miejsca, polozone - powiedzialbym - antypodycznie jesli o Polske - Gdynia i Bieszczady.

Gdynia - bo tu sie urodzilem i mieszkam od ponad 17 lat. po prostu jestem lokalnym patriota i uwielbiam swoje najpiekniejsze na swiecie miasto. ma swoj specyficzny klimat. nie taki jak np Krakow czy Torun, z tego wzgledu ze nie ma tu typowej starówki, jak w wiekszosci najczesciej odwiedzanych polskich miast. mimo to roznice pomiedzy dzielnicami, jak choćby miedzy gwarnym Śródmiesciem a wspomnianym juz cichym Orłowem, powoduja, ze ciagle mozna tu odkrywac nowe, nie widziane wczesniej, charakterystyczne dla tego jedynego miasta, miejsca Smile

a Bieszczady - no cóż, byłem tam dwa razy jak dotad i na razie nie zanosi sie, zebym mogl wrocic, ale kiedys na pewno to zrobie. to sa piekne gory - nie tak zatloczone jak Tatry, polozone raczej na uboczu, malownicze, poza paroma drogami niemal nie tknięte przez czlowieka (pewnie UPA i "Wisła" mialy w tym swoj udział, ale to juz inna historia). gdyby nie wychowawczyni obozu goniaca nas po szlaku pewnie usiadlbym sobie na Siodle i siedział tam całymi dniami, patrzac na malownicza doline Carynskiego. Bieszczady maja swoj klimat. godzinami mozna wedrowac w ciszy i spokoju, co jakis czas spotykajac tylko grupki harcerzy z kazdego zakatka kraju. kiedys tam napewno wróce Smile

- franz - 19-02-2006 00:40

Niemniej Bieszczady sa dobre do chodzeniu po gorach samemu, ewentualnie w kilka osob. Inaczej zawsze sa problemy, typu "dlaczego najblizszy sklep z piwem jest 15 km od tego $%&#@^$ pola namiotowego", "dlaczego nigdzie nie ma ani zasięgu, ani telefonu" oraz "dlaczego jest tylko zimna woda w strumyku i wszędzie jest daleko".
Odwiedzilem, podobnie jak Wrobelek (a nawet razem z nim na obozie, bowiem lazimy do jednej szkoly, a nawet klasy) te gory w zeszlym roku i choc przez pierwszy tydzien mialem klopoty z aklimatyzacja, dalej zaczelo mi sie juz podobac.

Mimo wszystko, chyba jednak w Tatry bardziej lubie jezdzic (trzy razy w Tatrach, dwa razy bylem w Bieszczadach). Jakos mam sentyment do pewnych miejsc, nawet tak przereklamowanych jak Morskie Oko. Ponadto, jest i cywilizacja, kiedy juz sie zejdzie z szczytow, nie ukrywajmy, ze jest to wygodne. I mimo, ze sa to gory popularne i 'wychodzone', to znajda sie piekne miejsca, gdzie naprawde trudno jest znalezc turyste.

- brss - 19-02-2006 00:50

Ja też lubię Tatry, byłem tam grubo ponad 10 razy i cały czas miło się tam wraca. Polecam mniej uczęszczaną część Słowacką (Poza szlakiem na Krywań), a w Polsce dla lubiących ciszę i spokój Halę Stoły, Wrota Chałubińskiego, ścieżki reglowe (np. przez Rusinową Polanę od Dol. Rybiego Potoku aż do Hali Gąsiennicowej). Poza Tatrami polecam Beskidy. Jeżeli chodzi o resztę polskich miejsc wartych zobaczenia, to wstyd się przyznać ale nie widziałem ich. Lubię spacerować i jeździć na rowerze po lesie za domem Tongue.

Z tego co widziałem za granicą (chociaż odbiega to od tematu), to wartym zobaczenia jest niewątpliwie Paryż, fajne kilka dni spędziłem też w Liechtensteinie.

- Paolo - 19-02-2006 00:59

hm...a cóż ja moge rzec?
nigdy nie byłem w Tatrach, ale zamierzam predko zmienić ten fakt, zwiedzałem

- scitenmark - 19-02-2006 12:59

ja najbardziej lubie Mazury, Sudety z całym przedgórzem. a

- anatalia - 19-02-2006 16:01

ja jednak uważam, że Toruń to piękne miasto

- Krzychu - 19-02-2006 17:03

Ja mogę polecić Kaszuby. Szczególnie okolice Kartuz i dalej, na północ w kierunku Wejherowa. Wspaniałe widoki, zaciszne zakątki, wzgórza morenowe, jeziora, niewielka odległość do Trójmiasta to chyba wystarczajace powody by tam skierować swoje kroki i tę krainę uwzględnic w wakacyjnych planachSmile
Pozdrawiam

- franz - 19-02-2006 17:11

Hehehe, racja, racja, sam jestem z Wejherowa, ale miasto polecam tylko gdy jest cieplej- zima jest brudne, zablocone, deszczowe. Jest pare wartych uwagi zabytkow (fara, klasztor, ratusz), parenascie sklepow, mala i ladna starowka oraz kalwaria, lecz wlasciwie nie ma tutaj co robic w wakacje poza rowerem (swietnie sie nadaje teren do uprawiania tegoz, sporo tras o roznym poziomie trudnosci), co najwyzej moze byc niezla baza wypadowa nad pelne morze, do trojmiasta i na Kaszuby Smile

- bared - 20-02-2006 18:48

Ja mogę polecić Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich (zwłaszcza że mieszkam 10 min. rowerem od Lasu Łagiewnickiego, który jest częścią tego parku i jest uznawany za największy kompleks leśny w obrębie miasta w Europie Smile ) - można fajnie pojeździć na rowerze po kemach i popodziwiać rzeźbę staroglacjalną wink Polecam przede wszystkim Las Łagiewnicki - wzniesienia są naprawdę spore i w sam raz na rower. Jeżeli ktoś chce zrobić dłuższą wycieczkę (60-80km), to może objechać cały park krajobrazowy i zobaczyć 2 pozostałe rezerwaty.

[Obrazek: pkwl2li.th.jpg]

Oprócz tego polecam okolice Kazimierza Dolnego - głównie wąwozy parku krajobrazowego (podobno ich liczba dochodzi do 11km/km kw. i jest najwyższa w Europie :o ). Na własne oczy można zobaczyć czym się różnią głębocznice, wąwozy, parowy, debrza, wądoły...Poza tym warto zobaczyć sam rynek, kościół farny i zamek. Sporo dobrych restauracji
na 1.zdjęciu Korzeniowy Dół (dla niewtajemniczonych - głębocznica)
[Obrazek: korzeniowy6qd.th.jpg]

[Obrazek: wwz9uf.th.jpg]

W Kazimierzu jest b.ciekawe muzeum o geologii i geomorfologii tamtego obszaru.

W Tatrach polecam szlak na Przełęcz pod Chłopkiem (mniej zatłoczony niż Rysy a może ciekawszy, zwłaszcza północne ściany Mięguszowieckiego) oraz przez Krzyżne (niesamowity kontrast pomiędzy kamienistą Dol. Pańszczycy a widokiem na zieloną Dol. Roztoki). Oprócz tego Żleb Kulczyńskiego (szlak krótki, lecz całkiem efektowny). W Zachodnich z tych co przeszedłem fajny jest szlak Długim Upłazem na Wołowiec (piękne widoki).
W Tatrach Słowackich jeszcze nie byłem (poza słowackim wierzchołkiem Rysów

- Krzychu - 20-02-2006 21:18

Zgadzam się Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich jest super do jazdy na rowerze, ale też do pieszych wędrówek. Las Łagiewnicki jest wspaniały, zwłaszcza że w całości znajduje się w granicach administracyjnych Łodzi. W lesie spotkać można wiewiórki, zające, sarny, a nawet stadko dzików. W północnej części lasu znajduje się barokowy klasztor franciszkanów, a w lesie modrzewiowe kapliczki. Będąc w okolicach Łodzi warto odwiedzić PKWŁ.

- Leon - 04-03-2006 18:59

ciekawa mapa Polski Smile Smile Smile
http://rotfl.lhs.pl/Petka/autentyki069.jpg

- brss - 04-03-2006 21:10

Najbardziej chyba chciałbym mieszkać w Zimnej Wódce, Suchej Psinie (woj. opolskie) lub Złym Mięsie (kujawsko-pomorskie) Big Grin[/b]

- franz - 04-03-2006 21:14

hehe, zarabisty link Leon, mnie sie najbardziej podoba miejscowosc Kłopoty Stanisławy na Podlasiu

- Krzychu - 10-03-2006 21:27

Jest taka miejsciwość w województwie pomorskim, w powiecie Chojnice, między Chojnicami, a Brusami, a nazywa się Męcikał Smile

- Czoklet - 17-06-2006 22:25

A był ktos z was w Zawoi??

- snaakee - 17-06-2006 22:58

Ja byłem kilka lat temu przez 2-3 dni. W niezłym hoteliku nas umieścili. Z atrakcji, jakie pamiętam, to były jakieś stare warsztaty z krosnami czy przędzarkami, coś w tym stylu. Tylko nie wiem, czy to było w samej Zawoi, czy w okolicy.

- ol - 18-06-2006 12:57

ja polecam Góry Sowie(właśnie wróciłam z czwartego wyjazdu w tamte okolice)

Łańcut - Bartus - 10-10-2006 17:23

Niewątpliwie, Łańcut jest jednym najpiękniejszych miasteczek w środkowej części Podkarpacia. Miasto położone jest 16km na wschód od stolicy województwa na granicy pradoliny Podkarpackiej i Pogórza Rzeszowieskiego, przez który przebiega szlak tranzytowy Jędrzychowie  Korczowa (droga E4). To bardzo dobre połączenie sprzyja rozwojowi miasta a także sprawia ze z roku na rok jest coraz więcej odwiedzających. [Obrazek: s1n1jz3.jpg]

Najbardziej znanym obiektem i atrakcyjnym obiektem jest Zespół pałacowy, który niepodważalnie stanowi najpiękniejszą rezydencje arystokratyczną nie tylko na Podkarpaciu, ale także w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. [Obrazek: zamek1xe0.jpg]

Można zobaczyć:

" Około osiemdziesiąt historycznych wnętrz mieszkalnych i gospodarczych powstałych w okresie od poł. XVII w. do lat 20-tych XX w.
[Obrazek: zamek2tm4.jpg]
" największą w Polsce kolekcję pojazdów konnych zgromadzonych w autentycznych zabudowaniach Stajni i Wozowni z przełomu XIX/XX w.
[Obrazek: zamek4powozjh3.jpg]
" cenne i różnorodne zbiory dzieł sztuki stanowiące bogate wyposażenie wnętrz
[Obrazek: zamek3rzezbauv5.jpg]
" park krajobrazowy w stylu angielskim oraz zabytkowe założenia ogrodowe kształtowane od poł. XVIII w. - całość o powierzchni ok. 36 ha
[Obrazek: park1ri5.jpg]

" zbiory sztuki cerkiewnej - ikony, tkaniny, księgi, rzeźbę i rzemiosło artystyczne z terenu Polski południowo  wschodniej
[Obrazek: zamek6obrazkiwh0.jpg]

Każdego roku w maju, nieprzerwanie od 1960 r. odbywają się tutaj Festiwale Muzyki, w których biorą udział wybitni artyści z kraju i zagranicy. Od 1975 r. organizowane są w Łańcucie Międzynarodowe Mistrzowskie Kursy Muzyczne, których celem jest kształcenie młodych muzyków w klasie instrumentów. Zamek łańcucki jest również miejscem wielu innych ważnych wydarzeń kulturalnych, naukowych i społecznych, często o znaczeniu międzynarodowym.
[Obrazek: g021ez0.jpg]

" Oranżeria - budynek klasycystyczny z ogrodem zimowym na parterze, budowana w latach 1799-1802.
" Zameczek Romantyczny w stylu neogotyckim, po przeróbce w 1806 roku.
" Ujeżdżalnia - 1828-1830 r., obok korty tenisowe z lat 20 - tych naszego wieku.
" Stajnie cugowe - z lat 1898-1902, ul. 3 Maja - zabytkowe boksy dla koni, ekspozycja paradnych uprzęży.
" Powozownia z 1902 r.- kolekcja powozów konnych używanych przez Potockich (55) oraz zakupionych przez Muzeum-Zamek w Łańcucie (75), ściany zdobią trofea myśliwskie.
" Ekspozycja Sztuki Cerkiewnej (ikony, paramenty liturgiczne, starodruki, rzemiosło artystyczne) z XV do połowy XX wieku - wschodnie skrzydło stajni cugowych.
" Park typu krajobrazowego o powierzchni ok. 30 ha, założony na przełomie XVIII i XX wieku, ostatecznie ukształtowany w latach 1890-1904.
" Synagoga z 1761 r. wchodząca w skąd Działu Historii Miasta Muzeum-Zamku w Łańcucie z pięknymi polichromiami, autentyczną bimą i wystawą judaików.

" Ekspozycja pamiątek po 10 PSK z Łańcuta - walczącego podczas II wojny światowej jako pułk rozpoznawczy w 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka.

Na terenie miasta znajduje się wiele najrozmaitszych obiektów, które jak najbardziej polecam zobaczyć, są to miedzy innymi:

" Zabudowa Rynku - kamieniczki pochodzące z XVII w., przebudowywane od XIX w. i na początku wieku XX.

" Zespół poklasztorny Dominikanów - ul. Dominikańska 1, z przełomu XV
i XVI w., przebudowywany w XVII i XIX wieku.
" Kościół farny p.w. św. Stanisława Biskupa - ul. Farna - Według tradycji parafia została erygowana w 1349 r. Pierwszy kościół pw. Św. Barbary był drewniany, następny murowany wzniesiono 1 1488 r.
" Plebania - znajduje się na tzw. "Wzgórzu Plebańskim".
" Zabytkowe wille i dworki na terenie całego miasta, najstarsze z XIX i XX w.
" Cmentarz (parafialny) komunalny - ul. Mościckiego -założony w 1862 r.
" Cmentarz Żydowski (stary) - ul. Moniuszki - założony w XVII w.
z grobowcem słynnego cadyka Naftali Horowitza,
" Cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w 1944 r. - ul. Mościckiego.
" Muzeum Gorzelnictwa Muzeum mieści się w klasycystycznym dworku z 1883 roku mieszczącym się na terenie Fabryki Wódek "POLMOS ŁAŃCUT , http://www.muzeumgorzelnictwa.pl

________________________________________________________________________________​___________

Informator:

jak dojechac ???

Mapa podkarpacia:
(mapa usunięta)

Plan Miasta Łańcuta
(mapa usunięta)

czym dojechac ???

PKS Łańcut - http://www.rozklad.mortin.pl/lancut_pks.html
PKP Łańcut - http://www.rozklad.mortin.pl/lancut_pkp.html

NOCLEGI

" Hotel "Zamkowy" ul. Zamkowa 1
tel. 225 26 71 fax. 225 26 72
" Usługi Noclegowe "Szwadron" ul. Mickiewicza 16
tel. 225 60 42
" Hotelik "Pod Zamkiem" ul. Kościuszki 19
tel. 225 36 46
" Usługi Noclegowe "Pałacyk" ul. Paderewskiego 18
tel. 225 20 43 http://www.palacyk.lancut.pl
" Motel "Bogdanka" ul. Armii Krajowej 82
tel. 225 74 51
" Dom Wycieczkowy PTTK ul. Dominikańska 1
tel. 225 45 12
" Bursa Szkolna ul. Armii Krajowej 51 D
tel. 225 69 34
W sezonie letnim:
" Pole namiotowe MOSiR ul. Składowa
tel. 225 25 69
" Szkolne Schronisko Młodzieżowe ul. Mickiewicza 3
tel. 225 29 61
Baza noclegowa okolic Łańcuta:
" Hotel "Dymarka", 37-135 Dąbrówki,
tel.225-14-07, 225-14-09, 50 miejsc noclegowych,
" Usługi Hotelarskie, 37-100 Głuchów,
tel.224-11-70, 79 miejsc noclegowych,
Gospodarstwa agroturystyczne okolic Łańcuta:
- Białobrzegi 458, Czyrek Helena i Bogusław, tel. (0 17) 224 54 21
- Budy Łańcuckie 230a Rupar Stanisława i Leszek, 37-114 Białobrzegi,
tel. (0 17) 224 55 98
- Budy Łańcuckie 132 a, Bis Anna, tel (0 17) 224 51 1
- "Wolanka", Wola Dalsza 365, 37-114 Białobrzegi, tel. (0 17) 225 33 50
- Husów 775, Olszowy Julia i Edward,
- Tarnawka 235, Bar Krystyna, tel. 0601949847,
- Tarnawka 136, Kaszuba Franciszek
- Cierpisz 94, Ruszel Helena, tel. (0 17) 226 62 36,
- Cierpisz 111a, Legięć Wacław, tel. (0 17) 226 62 61,
- Handzlówka 3a, Becla Alina, tel. (0 17) 226 42 38,
- Kraczkowa 951 a "Folwark", Barbara i Krzysztof Michna, tel. (0 17) 226 67 69,
- Cierpisz 47, Ewa Pruchnica-Kolek, Waldemar Kolek, tel. (0 17) 247 12 07,
- Głuchów 584a, Stanisław i Helena Bednarz, tel. (0 17) 224 17 88.

RESTAURACJE

" "Caffe Austeria" ul. Rynek 1
tel. 225 74 45
" "Caffe Antico" ul. Rynek 3
tel. 225 61 51
" Restauracja "Vena" ul. Królowej Elżbiety 4
tel. 225 30 20 http://www.vena.rze.pl
" Restauracja "Storczyk" ul. Rze

- Zabunia - 11-10-2006 17:46

Ja polecam Pieniny, Szczawnice i okolice.
A zwłaszcza moje ukochane Jaworki i bazę pod Wysoką Big Grin prowadzą przez Łódzki oddział SKPB.
Mycie się w potoczku bądź prysznic z konewki, woda tylko ze źródełka, taka troszkę chrzęszcząca. Blisko wszędzie i super klimatyczne miejsce http://www.jaworki.skpb.lodz.pl/index.html

A z miast polecam stanowczo Toruń. byłam 3 lata temu i ciągle jestem czarowana:-)[/url]

- snaakee - 11-10-2006 19:26

ja byłem 3 dni temu w Toruniu, też polecam. Chociaż niewiele miałem czasu na zwiedzanie, to parę ciekawych rzeczy zobaczyłem Smile. Wkrótce na Geo pojawią się zdjęcia z Torunia.

- scitenmark - 12-10-2006 23:39

no no, a mozna wiedziec jakie to byly te miejsca???

- snaakee - 17-10-2006 15:05

Znalazłem trochę czasu, żeby opisać co można zobaczyć w Toruniu.

Przede wszystkim odsyłam do działu turystyka na stronie http://www.torun.pl (żeby wszyscy mieli wyobrażenie, jak to wszystko się prezentuje.

W Toruniu zwiedziłem przede wszystkim Starówkę. Starówka jest bardzo ciekawa, przyjemnie spaceruje się wąskimi uliczkami, mając po obu stronach zabytkowe kamieniczki. Na Starówce warto zwrócić uwagę na następujące obiekty:
Ratusz Staromiejski
Pomnik Mikołaja Kopernika
Krzywa Wieża
kościoły : Kościół pw. Ducha Świętego
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Kościół św. Jakuba
Katedra św.św. Janów

Oprócz tego do zobaczenia były Ruiny Zamku Krzyżackiego i dość ciekawe nabrzeże. Oczywiście atrakcji w Toruniu jest dużo więcej, ale nie zdążyłem wszystkiego zobaczyć (bardzo żałuję, że nie odwiedziłem skansenu).

Jeżeli chodzi o osobiste wrażenia, to najbardziej spodobało mi się grafitti na nadbrzeżu Wisły (cytaty z Rejsu, warto poczytać Wink ) oraz Krzywa Wieża. W Toruniu warto się zatrzymać na noc i zobaczyć, jak wygląda życie nocne na Starówce. Jest mnóstwo klubów i każdy ma swój własny klimat. Szczególnie polecam wybrać się grupą znajomych Smile.

- carenza - 18-10-2006 17:34

w minione wakacje "odkryłam" Magurski Park Narodowy. zapewne przyznacie mi rację, że jest to miejsce niezbyt zpopularyzowane - bo mając na myśli "góry" zazwyczaj myśli się o Tatrach, albo o coraz modniejszych ze względu na spokojną odludną okolicę Bieszczadach.
w Beskidzie Niskim również można znaleść wiele spokojnych i urokliwych miejsc. szczególnie chciałam tu zwrócić uwagę na miejscowośś Folusz, z której wiedzie szlak do Diablego Kamienia. w jeden z letnich dni wybrałam się tam na wycieczkę by zobaczyć fantastyczną formację skalną - ostańcowe utwory z piaskowca. szczególne wrażenie zrobiła na mnie jej wielkość. przyznam, że spodziewałam sie zobaczyć rozleklamowany "drugi Diabelski Kamień" - jak na stokach Jaworzyny Krynickiej. tu jednak - ogromne bloki sklane, spękane - tak, że w szczeliny można się wcisnąć i wystawać ponad skały tylko głową, albo wogóle zaszyć się w labiryncie głazów.. wrażenie dopełnia to, że są one idelnie wygładzone w procesach eolicznych. mimo, że formacja skalna ukryta jest w lesie, można dojść do niej bez problemów szlakiem, za drobną opłatą za wstęp na teren Magurskiego PN.
do dziś bardzo miło wspominam tą wycieczkę Big Grin
nie jest to jedyne takie miejsce w Beskidzie Niskim. bardzo chciałabym zobaczyć w najbliższym czasie również rezerwat Kornuty o podobnych walorach krajobrazowych.

http://www.folusz.prv.pl/
http://sieper.republika.pl/

miejsce mało znane.. a jakże piękne!

- Leon - 27-10-2006 19:30

Beskid Niski rzadzi. Jak spotka sie jednego turyste na szlaku na dzien to juz duuzo Smile no i piekne widoki Smile

- luca - 20-09-2007 20:32

A ja ogólnie polecam Podkarpacie!!

- snikers_89 - 20-09-2007 20:37

oj Leon i Luca jak nic mają tu racjee.. a Beskid Niski jest piękny, sam jestem jegoo częstym gościem i ja Polecam ! Smile

- arrturro - 20-09-2007 20:55

a ja polecam Beskid Żywiecki Big Grin pięknisty jest Wink ostrzegam jedynie przed Romanką...ta to mi podpadła... 8)

- Lord Yaco - 21-09-2007 20:26

nie wiem czy to było,
polecam Puszczę Kampinoską... tzn zasadniczo na przeważającym obszarze nie ma tam czegoś wybitnie ciekawego ale las jest w sumie ładny. Głównie przez ów słynny piach, którego wszędzie pełno ale nierównomiernie co tworzy urocze deniwelacje..

Polecam przechadzkę czerwonym szlakiem, który jest o tyle miły, że mija większość atrakcji przyrodniczych i o tyle niemiły, że jego oznakowanie potrafi doprowadzić do zaniepokojenia, irytacji a nawet pospolitego zgubienia się.

Wielogodzinne łażenie po monotonnej Puszczy ma też taką zaletę, że uczy zachwycania się (z braku czegokolwiek innego) byle drobiazgiem typu pająk, duży dąb, torfowisko, ważka, krowa (bo są i łąko-pola). Ja zainteresowałem się też morfologią asfaltu na lokalnej drodze.

Aha, to był sierpień - środek lata a na pewno w inne pory roku jak i późnym wieczorem czy rankiem 'Kampinos' ma dużo więcej do zaoferowania Smile

- luca - 21-09-2007 20:32

Wogóle cała Polska jest piękna....... Nikt nie napisał o Mazurach...

- Lord Yaco - 21-09-2007 20:35

nikt nie lubi komarów

cała Ziemia jest piękna!

- arrturro - 22-09-2007 00:31

Uznałem, że temat jest bardziej adekwatny do "Podróży i turystyki", tak więc pozwoliłem go sobie przenieść...

- Lord Yaco - 22-09-2007 10:55

ktoś perfidnie złośliwy (ja) mógłby się czepić, że 'podróże i turystyka' zawiera się w 'otoczeniu' geografii zatem tamten temat powinien nazywać się 'wokół geografii z wyłączeniem podróży i turystyki' :]

- luca - 22-09-2007 18:23

Lordzie Yaco, bez przesady proszę... Wokół, a otoczenie dla mnie to prawie to samo(tylko nie cytować mi reklam z piwem...) Wink

- arrturro - 22-09-2007 22:52

luca napisał(a):Lordzie Yaco, bez przesady proszę... Wokół, a otoczenie dla mnie to prawie to samo(tylko nie cytować mi reklam z piwem...) Wink
ale @Yaco to właśnie miał na myśli...że "Turystyka" zawiera się w otoczeniu geografii, a zatem powinna być mimo wszystko w dziale "wokół geografii"...wniosek: otoczenie = wokół wink

- luca - 23-09-2007 18:34

A mi chodzi o to żeby zostawić jednak Wokół Geografii.

- scitenmark - 26-09-2007 17:45

hmmm. Mazury... no rzeczywiście, nikt nie wspomniał ;P

Mazury można widzieć co najmniej trojako.
1)żagle jeziora
2)warszawski lansik - jeziora, żagle b. rozrywkowe, jeziora, dacze, grille, zakupy etc.
3) zabytki, prowincjonalne krajobrazy.

Jakoś tak mi się wydaje, ze moje województwo jest najmniej rozwiniętą częścią b. mocarstwa niemieckiego.

Nasunęło mi się tak, przy okazji:

(pytanie do ludzi z tzw. Ziem Odzyskanych)

Czy Wam tez się czasami wydaje, że to nie jest polska ziemia? Że jest tak dziwnie? niemieckie cmentarze, niemieckie budynki (no nie licząc bloków), niemieckie drzewa... równie dobrze to mogłoby za parę lat się stać niemieckie lub rosyjskie. Czy to nie jest takie... przemijające? ulotne? nieuchwytne? dziwne? nieswoje?

(po tych moich braku logiki wypowiedzi i melancholii widać, że nadeszła jesień ;P)
Edit- akcja "Promuję polskie znaki" - Luca

- luca - 26-09-2007 17:59

Była to najbardziej zacofana część Cesarstwa dlatego, że tam surowców nie ma. Teraz też przez to cierpicie (najwyższe bezrobocie) Jak się koledze nie podoba przynależność tych ziem do Polski, to pretensje Wielkiej Trójki. Rozumiem, że przeszłość tych Ziem jest "obciążona historycznie", ale to nie my ich zaatakowaliśmy w 1939, Nam zabrano prawie 2/3 ziem po DWŚ, rekompensując je Ziemiami Odzyskanymi.
Inna sprawa, że Polacy nadal czują się emocjonalnie związani z Kresami, ale poza nacjonalistami nikt nie rząda rewizji granic...
Nie jestem z Ziem Odzyskanych, ale mam rodzinę koło Elbląga i Dziwnowa...

- carenza - 29-09-2007 09:40

http://biznes.raportyspecjalne.onet.pl/1439475,zabrze.html

czy ktoś już był w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO ?

- scitenmark - 29-09-2007 11:39

ej no co to za promowanie polskich znaków ? Big GrinBig Grin

- luca - 29-09-2007 12:20

Chodzi o to, że czepiam się jak ktoś notorycznie nie naciśka "altu", bo mu się nie chce (czyli tworzenie: ł,ś,ź,ż,ą,ę,ń). Pojedynczych błędów "nie zauważam".
Polacy nie gęsi i swe znaki mają..

RE: Poleccie ciekawe miejsca w Polsce - adelka88 - 28-12-2014 10:32

Zdarza się Wink Mi również takie rzeczy czasami przeszkadzają ale uwagi nie zwracam ponieważ każdy może się kiedyś pomylić. To jest normalne.
Odsyłam na fajną stronkę: http://morskakuchnia.pl/ - nie wiem czy znacie ten przewodnik ale można sobie na niej poczytać o tym w jakich miejscach jest warto zjeść będąc w Trójmieście. Szczególnie fajna jest mapa tamtejszych winiarni, których jest sporo i warto jest odwiedzić przynajmniej jedna z nich podczas naszego pobytu.
Pozdrawiam.

RE: Poleccie ciekawe miejsca w Polsce - jalcyn - 29-12-2014 22:52

Ja myślę, że w Polsce jest dużo fajnych miejsc, chociaż mi osobiście najbardziej podoba się Dubaj. Byłem tam rok temu. Tu jest strona, na której można poczytać na temat tego miasta: http://www.qtravel.pl/inspiracje/dubaj-zjednoczone-emiraty-arabskie-id358
Tam to dopiero robią biznes. Oczywiście wiadomo, że wszystko opiera się na ropie, ale ludzie, jakie tam auta stoją na ulicy, to głowa mała! Ja bym choćbym całe życie pracował, to nie byłoby mnie stać. Wszędzie pełno drapaczy chmur, więc zadzierasz głowę i nie widzisz biedy pod nogami. Bo i włóczędzy tam są i żebracy, jak w każdym mieście. Jednak architektura powala, nie wiem, kto to nawymyślał, ale miał łeb na karku. Miasto świetne, mogę polecać każdemu, kto nie wie, gdzie pojechać na urlop.

RE: Poleccie ciekawe miejsca w Polsce - frun - 16-01-2015 02:03

Ja ciągle jeszcze nie odkryłem wszystkich walorów polskich Tatr, dlatego wybieram się właśnie w te strony. Właśnie zarezerwowałem apartament w Zakopanem i już czekam niecierpliwieSmile

RE: Poleccie ciekawe miejsca w Polsce - kulik86 - 06-02-2015 11:46

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić polski wschodniej to zdecydowanie polecam wam Białowieski Park Narodowy - jest to najstarszy park w Polsce w którym żyje wiele zagrożonych gatunków roślin i zwierząt - jedyne miejsce w Polsce gdzie można zobaczyć na żywo króla puszczy czyli żubra. Co więcej warto jest zabrać tam rower. Zobaczcie tutaj: http://www.trasymasy.pl/bialowieski-park-narodowy/

Macie na tej stronie opisane atrakcje, które czekają na turystów.

RE: Poleccie ciekawe miejsca w Polsce - Pandora1 - 20-02-2015 09:46

Ja zawsze będę zdania, że najpiękniejszym i najciekawszym miejscem w Polsce jest nasza stolica Tatr Big Grin obowiązkowo trzeba zobaczyć Krupówki i Gubałówkę Smile w zasadzie to takie najbardziej znane miejsca do zobaczenia opisane są tutaj http://gorolazi.pl/co-zwiedzic-w-zakopanem-i-okolicach/ . Poza tym uwielbiam Wrocław, szczególnie centrum miasta, no i Kraków oczywiście. Wakacyjnie stawiam na Mielno Wink

RE: Poleccie ciekawe miejsca w Polsce - feliks - 27-04-2019 14:30

Kazdy ma jakies indywidualne preferencje jesli chodzi o podrozowanie. Jedni lubia jezdzic nad morze, drudzy w gory, a inne do cieplych krajow. Moim zdaniem dobrym podejsciem do calego zagadnienia jest wyprobowanie wszystkich mozliwosci jakie nam daje tanie podrozowanie. Teraz nie jest wielkim problemem zorganizowac sobie przejazd za bardzo rozsadne pieniadze. Dzieki temu mozemy zebrac dosc duzo doswiadczenia i miec wiele milych wspomnien. Mnie znajoma namawia natomiast na wyjazd w gory, gdzie jeszcze nigdy nie bylem .. moze oprocz jednej wycieczki szkolnej ale to bylo bardzo dawno temu. Podobno najlepsza pora roku jest do tego jesien ze wzgledu na najpiekniejsze widoki jakie mozna wtedy zaobserwowac. Zmieniajaca sie natura tworzy swojego rodzaju niesamowity krajobraz. Kontrastu moze jeszcze dodac zmniejszajaca sie ilosc zielieni ktora ustepuje brazom oraz czerwieniom. Brzmi to w moim umysle jak idealny czas na relaks. Czytalem tez kilka artykulow na temat jakie atrakcje bieszczady ma do zaoferowania - https://bieszczady.land/nowe-atrakcje-w-bieszczadach-w-2018-roku/ Zobaczymy co z tego wzsystkiego wyjdzie bo jeszcze nie mamy zaplanowanego konkretnego miejsca, a bieszczady kusza Smile

RE: Poleccie ciekawe miejsca w Polsce - Monet24 - 06-10-2019 16:37

Zamierzam wybrać się do Muszyny i od razu zahaczyć o Krynicę Zdrój Smile