GeoForum - forum geograficzne
wysokość słońca + czas słoneczny - Wersja do druku

+- GeoForum - forum geograficzne (http://www.forum.geozone.pl)
+-- Dział: Geografia (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pomóżcie! - pytania geograficzne (/forumdisplay.php?fid=10)
+---- Dział: Zadania na wysokość górującego Słońca (/forumdisplay.php?fid=30)
+---- Wątek: wysokość słońca + czas słoneczny (/showthread.php?tid=3227)

wysokość słońca + czas słoneczny - LadyRosa - 27-03-2010 13:58

W pewnej miejscowości wysokość słońca podczas górowania w dniu 21 III wynosi 39*. Słońce widoczne jest wtedy po północnej stronie nieba. Kiedy słońce góruje nad tą miejscowością w Berlinie jest godzina 10.48 czasu słonecznego. Posługując się atlasem podaj nazwę i współrzędne geograficzne tej miejscowości.

P.S. Proszę pomóżcie!! Proszę także o obliczenia i z góry dziękuję! ;**

RE: wysokość słońca + czas słoneczny - mazacz_92 - 12-04-2010 20:32

Zacznijmy od tego że masz błąd w zadaniu - nie możesz widzieć Słońca po północnej stronie nieba, bo twoja miejscowość znajdowałaby się na Grzbiecie Afrykańsko-Antarktycznym w głębinach oceanu (kto wie czy nie znaleźliśmy właśnie Atlantydy ;D). Pomijając ten błąd, Słońce góruje po południowej stronie nieba, czyli ta miejscowość znajduje się na półkuli północnej. Wzór na górowanie Słońca pewnie znasz Tongue więc przekształcasz wzór, żeby obliczyć szerokość.

Z obliczeniem długości tym bardziej nie powinno być problemów, obliczasz różnicę czasu i przeliczasz - 4 minuty to jeden stopień, musisz to dodać do długości (na logikę jeżeli gdzieś wcześniej góruje Słońce, to ta miejscowość jest bardziej oddalona na wschód).

Na koniec atlas w dłoń ;D i szukaj tej stolicy, bo nie ma się co bawić w miejscowości które są w aglomeracji Tongue

RE: wysokość słońca + czas słoneczny - erno1993 - 12-04-2010 21:00

Na moje oko to kijów tak bez atlasu, ale sprawdziłem wiki to trochę naciągane ale mówisz stolica to Kijów
W atlasie najbliżej jest Nieżyn

RE: wysokość słońca + czas słoneczny - mazacz_92 - 13-04-2010 07:21

Przyrównałem że skoro podali stolicę to w wyniku też by chcieli stolicę ;P
Oj erno ja tu tak pisałem enigmatycznie, coby się LadyRosa sama natrudziła i rozwiązała, a ty gotowe na tacy podajesz ;P

RE: wysokość słońca + czas słoneczny - erno1993 - 13-04-2010 19:31

no sory po prostu to co najpierw myślałem różniło się niemal o pół stopnia i dlatego ta uwaga

RE: wysokość słońca + czas słoneczny - mazacz_92 - 13-04-2010 20:32

Spokojnie mi chodziło o to by nie podawać od razu gotowych odpowiedzi, tylko nakierować na odpowiedź. Jeżeli komuś zależy, skorzysta z podpowiedzi i sam rozwiąże, a nie zerżnie i sam nie będzie wiedział co gdzie i z czym Big Grin