GeoForum - forum geograficzne
Olimpiada ważna tylko rok?! - Wersja do druku

+- GeoForum - forum geograficzne (http://www.forum.geozone.pl)
+-- Dział: Geografia (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Olimpiada Geograficzna i inne konkursy (/forumdisplay.php?fid=8)
+---- Dział: Olimpiada Geograficzna i Nautologiczna (/forumdisplay.php?fid=24)
+---- Wątek: Olimpiada ważna tylko rok?! (/showthread.php?tid=2987)


Olimpiada ważna tylko rok?! - river91 - 09-12-2009 23:29

Postanowiłem założyć ten wątek, gdy rozważając różne kierunki studiów natknąłem się na powyższą informację:
"§ 2

1. Podstawą uzyskania wymienionych w załączniku do uchwały uprawnień jest oryginał dokumentu wydanego przez Komitet Główny Olimpiady stwierdzający uzyskanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady centralnej (III stopnia).

2. Z określonych uprawnień uczestnicy olimpiad korzystają tylko raz, w roku uzyskania świadectwa dojrzałości, niezależnie od roku uzyskania przywileju. W przypadku niewykorzystania powyższych uprawnień w roku uzyskania świadectwa dojrzałości komisja rekrutacyjna może je przyznać w roku następnym – komisja w tym przypadku wymagać będzie od kandydata stosownego pisemnego oświadczenia.
"
(źródło: http://www.umcs.lublin.pl/articles.php?aid=75&mid=103&mref=14271_14276 )

Jest to jeden z paragrafów dot. zasad przyjmowania studentów na UMCS w Lublinie, ALE odnosi się bezpośrednio do ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. "Prawo o szkolnictwie wyższym".

W skrócie oznacza to, że tytuł finalisty lub laureata "traci ważność" po wybraniu jednego kierunku studiów. Jeżeli ktoś chciałby (opiszę przykładowy przypadek) na 2gim roku geografii na UW podjąć drugi kierunek, np. wieczorowe stosunki międzynarodowe, LUB zmienić kierunek studiów, to znajduję się w sytuacji jakby wogóle nie zdawał matury!

Uważam, że jeżeli ktoś zdobył taki tytuł, to znajduje się przynajmniej na takim poziomie wiedzy jak osoba zdająca maturę z geografii (matura jest ważna przez wiele lat), dlaczego więc ma zostać ukarany za swoją aktywność w szkole średniej?!

Problem dotyczy wszystkich olimpijczyków - zmiany kierunków są dość powszechne i wiele osób decyduje się podjąć drugi kierunek.

Piszę na tym forum, ponieważ wierzę że ten absurdalny przepis można zmienić. My możemy na to wpłynąć - wystarczy podczas II etapu porozmawiać z członkiem komisji, lub nawet ze swoim nauczycielem - im bardziej znana staje się ta sprawa, tym większe szanse mamy.
Ponadto zdaję sobie sprawę, że na te forum zaglądają także osoby powiązane z Komitetem Głównym lub z uczelniami wyższymi, proszę o działanie lub przynajmniej wskazówki jak dalej postępować w tej sprawie.

Pozdrawiam i czekam na sugestie - uwierzcie: naprawdę chciałbym się mylić ;]

P.S. Wybaczcie pompatyczny styl ale trochę mnie poniosło Tongue
Tak, wiem że podobny wątek już był, ale szukam rozwiązania. Tam jest tylko rada żeby zdawać maturę pomimo zaświadczenia. A każdy powinien być ostrzeżony, gdyby ktoś mi dobitnie powiedział że tak jest, pewnie od 4 miesięcy przygotowywałbym się do matury ;p


RE: Olimpiada ważna tylko rok?! - Kaktusia - 10-12-2009 14:22

Maturę ma. Na świadectwie maturalnym jest napisane 100% z matury. Ale nie może już korzystać z przywilejów olimpijczyka, przecież na wiele kierunków olimpijczycy są przyjmowani z pominięciem precedury kwalifikacyjnej. I to chyba o to chodzi. Smile


RE: Olimpiada ważna tylko rok?! - michal92 - 10-12-2009 18:14

Dokładnie... 100 % z matury masz... tylko nie możesz korzystać z bezpośrednich przyjęć na studia... musisz po prostu przejść cały, normalny proces kwalifikacji Smile


RE: Olimpiada ważna tylko rok?! - Asiaa91 - 10-12-2009 18:44

A w momencie, w którym ktoś ma 100% z matury z geo to tez raczej większych problemów z dostaniem się na ten drugi kierunek mieć nie będzieSmile


RE: Olimpiada ważna tylko rok?! - river91 - 12-12-2009 19:50

Hmmm, rozmawiałem z kilkoma osobami, które twierdziły inaczej. Ale z radością wam uwierzę ;] Thx