GeoForum - forum geograficzne
Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Wersja do druku

+- GeoForum - forum geograficzne (http://www.forum.geozone.pl)
+-- Dział: Geografia (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Olimpiada Geograficzna i inne konkursy (/forumdisplay.php?fid=8)
+---- Dział: Olimpiada Geograficzna i Nautologiczna (/forumdisplay.php?fid=24)
+---- Wątek: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] (/showthread.php?tid=2207)

Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - JackoS - 19-01-2009 20:57

Witam Smile

Jak się pewnie domyślacie, ja także byłem w etapie rejonowym XXXV OGiN, niestety, dalej nie przeszedłem.
Jak pamiętacie, komisje przedstawiały wstępne tematy prac na przyszłą, XXXVI OGiN (tak było przynajmniej u nas - Małopolska i Podkarpacie). Czy ktoś pamięta może jakie były to tematy? Wiem, że było tam coś o jeziorach i kamieniach pełniących ważne role w architekturze miast Wink Tematów było tam bodajże 5.

Dokładniejsze informacje mile widziane Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 19-01-2009 21:00

oj ..jak dla mnie to za daleko wybiegasz w przyszłość...pewnie jesteś z 1 lub 2 klasy więc mozesz...ja juz kończę liceum i za rok juz nie wystartuje..ale wg mnie troche za wcześnie pytasz o cos takiego

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carenza - 19-01-2009 21:11

Wstępne propozycje tematów 1 etapu XXXVI Olimpiady Geograficznej:

Panorama - wpływ działalności człowieka na krajobraz wybranego obszaru (poster)
Powiązania przestrzenne miasta X
Fizycznogeograficzna charakterystyka niewielkiego jeziora lub stawu
Kamień w architekturze Twojego miasta (gminy)
Specyfika przyrodnicza i gospodarcza wysp (zlokalizowanych na morzach i oceanach)

pracę najlepiej wybrać jak najszybciej. oswoić się z myślą i nawet jeśli nie szukać od razu materiałów to być czujnym, bo a nuż się coś ciekawego trafi.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - JackoS - 19-01-2009 21:33

Carezna, widzę rozumiesz w czym rzecz Smile A propos - właśnie z 2 klasy Smile Jak się uda, to etap rejonowy dla Małopolski i Podkarpacia w przyszłym roku odbędzie się u nas, czyli w Limanowej Smile
Dlatego też dobrze już rozpocząć zbrojenia Smile Swoją drogą ciekawe, czy w etapie rejonowym będzie poruszony temat zbrojeń i konfliktów... pamiętamy przecież niedawno Gruzję... Niektórzy spodziewają się też na rejonie Afryki...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - basler - 19-01-2009 21:51

Fizycznogeograficzna charakterystyka niewielkiego jeziora lub stawu
alez piekny temat, cos dla mnie Wink szkoda ze nie wczesniej, choc w zeszlej edycji nie narzekalem na podobny temat z odcinkiem rzeki w tytule.
najlepiej miec takowe gdzies pod reka, chociazby na wakacjach, bo co jak co ale codzienne wyniki badan (temperatura, poziom wody,~) przez miesiac chyba o czyms swiadcza (delikatnym zboczeniu geograficznym? ale chyba chodzi o to zeby udowodnic ze sie takie posiada) ^^
powodzenia, wytrwalosci i nie gasnacej (oj tak..) motywacji piszacym

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - baginiak - 19-01-2009 22:01

Jak dla mnie łatwy jest:
"Fizycznogeograficzna charakterystyka niewielkiego jeziora lub stawu " - Taki typowo z geografii fizycznej.
Spoko też jest:
"Powiązania przestrzenne miasta X" - jak się dobre miasto znajdzie to jest łatwy i przyjemny.

Ja np nie brał bym się za poster albo ten tematu z kamieniem, bo włąściwie nie wiadomo czego komisja oczekuje.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Kaktusia - 19-01-2009 22:10

Ten o jeziorze lub stawie rzeczywiście ciekawy. A na stronie OGiNu za jakiś czas, pewnie długi, pojawią się wytyczne i będzie wszystko wiadomo na czym się skupić. Ja już sobie nie popiszę, ale życzę wszystkim wytrwałości Big Grin A takie "zboczenia" są jak najbardziej na miejscu Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pl65 - 19-01-2009 22:24

Ciekawe tematy są na XXXVI Olimpiadę geograficzną. Szkoda, że już sobie nie popiszę. Według mnie najciekawszy temat to Powiązania przestrzenne miasta X

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carenza - 19-01-2009 22:59

jeżeli ktoś ma zainteresowania geologiczne to temat z kamieniem w architekturze jest ciekawy. dla nie wiedzących o co chodzi mogę podsunąć do przejrzenia następującą pozycję: http://www.wydawnictwoagh.pl/sklep.php?s=karta&id=270

rozumiem, że osoba która wybiera taki temat spaceruje po swoim mieście i ogląda co się da: z czego jest zrobiony jakiś kościół czy kamienice (w Krakowie fajny przykład bielutkie wapienie z krzemieniami), może jakiś pomnik jest z czegoś fajnego ? (ten koleś w Warszawie z przed zamku to ponoć w oryginale bazował na zlepieńcach zygmuntowskich Tongue ) może w jakiejś instytucji są fajne parapety ? (u mnie na uczelni mamy je pełne amfipor i stromatopor..). w Gdańsku Długi Targ jest wyłożony takimi mało starannymi różnej wielkości płytami (pokrojone w plastry eratyki z okolicy..). może pod nogami macie chodnik, czy krawężnik z jakiegoś granitu ?

na szybko mogę podrzucić linka do opisu mojego wydziału http://www.biuletyn.agh.edu.pl/archiwum_bip/_2001/_96/17_96.html zwróćcie uwagę na zdjęcie tego amonita - miałam go dzisiaj pod nogami jak szłam na wykład z wiertnictwa lol
-----> myślę że na olimpiadzie oczekują czegoś w tym stylu. (może oczywiście bez aż tak fachowego spojrzenia i słownictwa..)

na koniec polecam mój wydział. mamy specjalność: Kamień i kamieniarstwo w architekturze i budownictwie
więc myślę, ze byłaby to piękna kontynuacja pracy badawczej ze swoich licealnych lat blank devil

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 21-01-2009 22:31

też bym sobie jeszcze napisał pracę...ale jestem juz za stary...cry

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pl65 - 22-01-2009 16:06

Ja też napisał jeszcze raz napisał pracę. Bo ta praca Wybrana charakterystyka rzeki x to dla nie za mało było Tongue A miło wspominam badania min. to jak jabłkiem badałem prędkość przepływuTongue

Właściwie wg. mojej oceny to ciekawe tematy to:
1. Powiązania przestrzenne miasta X
2. Kamień w architekturze Twojego miasta (gminy)

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Kaktusia - 22-01-2009 16:54

To napiszcie sobie pracę. Wysłać jej na OGiN nie wyślecie, ale jeśli macie na to wielką ochotę, to co stoi na przeszkodzie? Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 22-01-2009 17:09

..bark motywacji że cos za to będziemy mieć...Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pl65 - 22-01-2009 20:51

...i pewnie inne zajęcia w wakacje Tongue Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Igrek - 24-01-2009 16:03

Cytat:Specyfika przyrodnicza i gospodarcza wysp (zlokalizowanych na morzach i oceanach)

Też fajny temat...można dużo pisać. Chyba wybiorę ten.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 28-01-2009 19:19

W wytycznych podanych przez komitet główny na tematy prac XXXVI oginu podane jest początkowo że tylko temat A jest do wykonania w formie posteru, a reszta w formie opracowania tekstowego, natomiast w szczegółach tematu E można przeczytać że jest on również do wykonania w formie posteru. Jak to odebrać??? Błąd, przeoczenie komitetu??

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - qmate - 28-01-2009 21:01

Ostatni temat można zazwyczaj wykonać zarówno w formie opracowania tekstowego jak i posteru. Chociaż z opisu tematu wynika, że raczej opracowanie tekstowe, bo przecież na posterze tyle informacji ciężko zmieścić!

Mi najbardziej podoba się temat C o fizycznogeograficznej charakterystyce jeziora lub stawu. Taka własna praca badawcza, własne obserwacje, doświadczenia, pomiary, badania... naprawdę, macie świetny temat wg mnie. Sam chętnie bym to napisał, takie wysnuwanie własnych hipotez na temat powstania, zasilania jeziora, ukształtowanie misy itp. Robienie własnych pomiarów, profili, zdjęć... Naprawdę jeden z lepszych tematów od lat, myślę. Takie "zabawy" są strasznie fajne. Szkoda, ja już nie napiszę tego, chyba, że kiedyś w przyszłości, jako powiedzmy pracę licencjacką czy magisterską.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 28-01-2009 21:51

Też bym go napisał, gdybym miał jakiś staw/jeziorko w okolicy, a tak mam tylko ogromny zalew :/

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - sawik - 28-01-2009 21:55

(28-01-2009 19:19)wolaj1991 napisał(a):  W wytycznych podanych przez komitet główny na tematy prac XXXVI oginu podane jest początkowo że tylko temat A jest do wykonania w formie posteru, a reszta w formie opracowania tekstowego, natomiast w szczegółach tematu E można przeczytać że jest on również do wykonania w formie posteru. Jak to odebrać??? Błąd, przeoczenie komitetu??

Błąd:-)

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - arrturro - 28-01-2009 22:03

Oj Sawik, Sawik...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 29-01-2009 10:27

A wiec rzeczywiście była to niewielka pomyłka komitetu. Jeden e-mail wystarczył. Wszystko jasne, temat E jest również do opracowania tekstowego. A wiec pora zabrać się do pracy...;D

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - kujon66 - 29-01-2009 17:52

ja bym wybrała "Specyfika przyrodnicza i gospodarcza wysp (zlokalizowanych na morzach i oceanach)" ale jetem w klasie maturalnej więc nie biore udziału już Sad a szkoda bo temat ciekawy

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - river91 - 27-02-2009 17:55

Hej ludzie już dawno nie było tak fajnego tematu dot. geografii świata jak ten temat o wyspach, bierzcie się za to Smile Zawsze tylko "charakterystyka elementu krajobrazu" miasto x" "wybrana gmina" ... A tu można i coś ciekawego się dowiedzieć albo własne przeżycia nawet opisać Smile Inna sprawa że piszącym pierwszy raz będzie ciężko ze stylem pracy, bo temat sporo odskakuje od klasyki oginu... ^^

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - PrawyAkapit - 05-06-2009 20:27

Czy ktoś z was wybiera temat dotyczący wysp ?

Jaką wyspę/wyspy wybieracie ?

Próbuję się zdecydować na wyspę bądź archipelag o którym napiszę, zastanawiam się szczególnie pod kątem dostępnej literatury, a jest jej bardzo niewiele. Zdecydowanie dominują przewodniki z których mogę wydobyć mało wiadomości na temat geologii czy klimatu wyspy.
Myślałam o jakiejś mało znanej lub mało popularnej wyspie bądź archipelagu ale boję się właśnie o dostępność literatury.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 05-06-2009 21:11

Ja chyba zdecyduję się jednak na jeziorko, mam jedno niedaleko Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 05-06-2009 21:15

(05-06-2009 20:27)PrawyAkapit napisał(a):  Próbuję się zdecydować na wyspę bądź archipelag o którym napiszę, zastanawiam się szczególnie pod kątem dostępnej literatury, a jest jej bardzo niewiele. Zdecydowanie dominują przewodniki z których mogę wydobyć mało wiadomości na temat geologii czy klimatu wyspy.
Myślałam o jakiejś mało znanej lub mało popularnej wyspie bądź archipelagu ale boję się właśnie o dostępność literatury.
Ja dlatego właśnie zrezygnowałem Tongue
Najbardziej mnie denerwuje to, że cały czas nie wiemy czy to te tematy będą - nie można się brać do pracy :/

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 05-07-2009 19:28

No ja pomału biorę się do pracy, z oczywistą nadzieją że ministerstwo zaakceptuje co trzeba i konkurs sie odbedzie. Zbieram info,ale tak jak mowicie do tematu o wyspach jest mało materiałów, zdecydowałem się jednak na hawaje, cos tam zbieram juz, pozniej połącze wszystko i mam nadzieje ze sie uda.
Pozdrawiam!!!

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 05-07-2009 19:41

Ja się biorę za Powiązania przestrzenne miasta X, a właściwie nie biorę... czekam na decyzję MEN - nie będę robił czegoś co nie jest zatwierdzone :/

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Einstein ;) - 05-07-2009 20:48

No, rzeczywiście macie nieciekawie :/ Jakbym pisał pracę, też bym wybrał ten sam temat co michal. Stety (a może i niestety Wink) nie muszę pisać już pracy. Powoli zbieram się do nauki, ale nie idzie tak szybko Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 06-07-2009 09:23

Raczej stety Tongue
Ja się tego 1 etapu najbardziej obawiam Tongue
Jak dla mnie za dużą rolę odgrywa tu subiektywna ocena sprawdzającego ;/

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 06-07-2009 10:58

Jak tylko pojawi się jakaś informacja z MEN-u, biorę za temat o kamieniu w architekturze. W pobliżu domu jest kilka średniowiecznych miasteczek, a poza tym tata (miłośnik turystki regionalnej) zobowiązał się, że pomoże przy zbieraniu materiałów.
I szczerze najbardziej obawiam się I etapu xD

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 06-07-2009 11:27

z doświadzcenia się dowiecie że najtrudniej jest przebrnąć przez drugi etap - mnie on najbardziej zaskoczył i to dwa razy

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 12-07-2009 09:51

no niech ich dalej nic evil

Tymczasem rozważam przerzucenie się na ten temat z posterem, bo za wiele o tym moim jeziorku nie będę mógł chyba napisać -.-

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Żołnierz Podziemia - 12-07-2009 22:23

Witam wszystkich Wink. Od przyszłego roku szkolnego będę uczniem I klasy liceum i chciałbym startować w XXXVI OG. Znam już tematy prac , ale nie mogę nigdzie znaleźć regulaminu OG. Czy mógłby mi ktos podać linka ? Byłbym również bardzo wdzięczny gdybyście mi mogli udzielić kilku wskazówek.
(05-06-2009 20:27)PrawyAkapit napisał(a):  Czy ktoś z was wybiera temat dotyczący wysp ?

Jaką wyspę/wyspy wybieracie ?

Próbuję się zdecydować na wyspę bądź archipelag o którym napiszę, zastanawiam się szczególnie pod kątem dostępnej literatury, a jest jej bardzo niewiele. Zdecydowanie dominują przewodniki z których mogę wydobyć mało wiadomości na temat geologii czy klimatu wyspy.

Ja chyba to wybiorę.
Zastanawiałbym się również nad tym stawem , ale kompletnie się na czymś takim nie znam ;(.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 13-07-2009 09:28

Regulaminu nie ma... bo formalnie coś takiego ja OGiN jeszcze w tym roku nie istnieje.. ministerstwo musi rozstrzygnąć konkurs ofert na organizację olimpiad Tongue
BTW. W historycznej też startujesz?? Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Żołnierz Podziemia - 13-07-2009 11:43

(13-07-2009 09:28)michal92 napisał(a):  Regulaminu nie ma... bo formalnie coś takiego ja OGiN jeszcze w tym roku nie istnieje.. ministerstwo musi rozstrzygnąć konkurs ofert na organizację olimpiad Tongue
BTW. W historycznej też startujesz?? Wink

No , a jest chociaż regulamin z poprzedniego roku ??? Pytam dlatego , bo pisząc pracę na pierwszy etap zapewne trzeba podać źródła informacji ? I zastanawia mnie czy wybór książek do OG jest dowolny ...
Tak , w historycznej też startuję Tongue. Ty róznież ;D ?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 13-07-2009 14:42

ale jesli OGIN będzie to regulamin konkursu pewnie nie ulegnie żadnym zmianom w porównaiu do lat poprzednich

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 13-07-2009 15:48

Wejdź na stronie oginu w jedną z poprzednich edycji - tam masz regulamin Tongue
Co do historycznej, to jeszcze się zastanawiam... aczkolwiek wydaję się być znacznie trudniejsza niż OGiN Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Żołnierz Podziemia - 13-07-2009 17:11

Kwestia spojrzenia. Na OH zawsze można improwizować , na OG - nie Tongue.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Borgi - 14-07-2009 21:34

Jeśli pozwolicie zrobie offtopaofftop. Czy na drugi etap wystarczą perfekcyjnie wystukane podreczniki i wiedza ogolna + szczegółowo mapa świata, czy trzeba tez przerobic jakieś inne książki np. te podane na geozone??Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Einstein ;) - 14-07-2009 21:59

z mojego startu w II etapie mogę powiedzieć, iż wiedza podręcznikowa (w moim pzypadku podręczniki skrzypczaka, vademecum operonu i tablice geograficzne) się nie przydały. No, może przy obliczaniu, ale to wsio. Na olimpiadzie (przynajmniej tegorocznej) wykorzystałem wiedzę uzyskaną poprzez czytanie gazet geograficznych, ciekawostek, oglądanie filmów przyrodniczych. Do tego mapa. Mapę należy mieć bardzo, bardzo dobrze opanowaną. Np. kilka lat temu na II etapie były kanały lub surowce wydobywane w Polsce - tu trzeba było mieć wiedzę podręcznikową. Nigdy nie wiadomo, co Szanowna Komisja wymyśli... Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 15-07-2009 07:29

zgadzam sie w pełni z Einsteinem - może dopowiem żebyście zwracali uwagę na jakieś rocznice związane z geografią wyupadajace w danym roku

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Żołnierz Podziemia - 15-07-2009 10:54

(14-07-2009 21:59)Einstein ;) napisał(a):  z mojego startu w II etapie mogę powiedzieć, iż wiedza podręcznikowa (w moim pzypadku podręczniki skrzypczaka, vademecum operonu i tablice geograficzne) się nie przydały. No, może przy obliczaniu, ale to wsio. Na olimpiadzie (przynajmniej tegorocznej) wykorzystałem wiedzę uzyskaną poprzez czytanie gazet geograficznych, ciekawostek, oglądanie filmów przyrodniczych. Do tego mapa. Mapę należy mieć bardzo, bardzo dobrze opanowaną. Np. kilka lat temu na II etapie były kanały lub surowce wydobywane w Polsce - tu trzeba było mieć wiedzę podręcznikową. Nigdy nie wiadomo, co Szanowna Komisja wymyśli... Big Grin

A mógłyś doradzić jakieś dobre tytuły z wiedzy ogólnej ? I jaka wiedza wystarczy w pierwszym etapie ?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 15-07-2009 15:25

W pierwszym etapie to starczy właściwie brak wiedzy Tongue Tylko musisz sumiennie pracę napisać Smile
A z wiedzy ogólnej to czytaj podręczniki np. Skrzypczaka Wink
@Einstein: jak dla mnie - jest super... bo akurat ciekawostki to jest to co lubię najbardziej Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Żołnierz Podziemia - 15-07-2009 16:02

(15-07-2009 15:25)michal92 napisał(a):  W pierwszym etapie to starczy właściwie brak wiedzy Tongue Tylko musisz sumiennie pracę napisać Smile
Ale myślałem , że po pracy pisemnej jest jeszcze etap ustny ... Tak ???

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 15-07-2009 16:35

W pierwszym etapie - nie Smile
W 2 i 3 - tak Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Einstein ;) - 15-07-2009 18:27

Tak jak wcześniej napisałem, uczyłem się (i uczę się Smile) z podręczników Skrzypczaka, vademecum operonu. Ostatnio dokupiłem sobie również 750 zadań Włada oraz od nauczyciela mam książkę "nowa matura: geografia" wyd. ParkEdukacja. Dodatkowo posiadam Świat w liczbach i Tablice Geograficzne, wyd. Adamantan (bardzo pomocne). A z czasopism to np. NG Traveler, Poznaj Świat, Globtroter... Nigdy nic nie wiadomo Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 15-07-2009 19:09

Ja korzystam ze Skrzypczaka i tych tablic geograficznych Adamantan, ale także z atlasu DEMARTu, no i przede wszystkim dużo czytam różnych książek o tematyce geograficznej lub historycznej (także mogą się przydać). Zdarza mi też dorwać jakiegoś NG, ale to raczej rzadko Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 16-07-2009 16:53

z taką motywacja i determinacją napewno dacie radęTongue,a jeśli nawet wam się nie uda to super napiszecie mature z gegryBig Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Myron - 22-07-2009 11:07

w zeszłym roku poniosłem sromotną klęskę w gdyni (no, może nie było tak źle) bo w zasadzie nie przygotowywałem sie do II etapu stwierdzając, że i tak nie wiem co będzie, więc z czego. poza tym szkoła nie pozwalała mi zbyt na dodatkowe zajęcia w tym czasie.

w tym roku tematy średnio mi podchodzą, zastanawiam się nad tematem o mieście oraz o wyspach/archipelagu, ale chyba wybiore ten drugi z racji tego, że w zeszłym roku pisałem o komunikacji w mieście i wiem jak cięzko sie czegoś doprosić.

NIEWIEMJAKĄWYBRAĆWYSPĘ: ((

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 22-07-2009 15:42

ja i z przygotowaniem nie dałem rady - OGIN jest po prostu mało przewidywalnyTongue
dacie radę w tym roku, a jak nie w tym to w następnym, o ile OGIN wogóle się odbędzie...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 22-07-2009 17:09

A może ktoś się orientuje dlaczego oni się tak ociągają z tym "rozstrzyganiem konkursu na organizatora olimpiady"?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 22-07-2009 17:33

pewnie nikt oprócz nich nie wie, ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o...i to jest chyba prawidłowa odpowiedz..
ale ja na waszym miejscu (jeśli poważnie myślicie o OGINie) zaczął bym pracę juz teraz - wiem wiem nie ma zadnych wskazówek ale możecie zbierać potrzebne informacje itp. Do robotyTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Myron - 22-07-2009 19:07

w zasadzie wątpie żeby tematy się zmieniły. nawet jeżeli znajdzie sie inny organizator olimpiady to zapewne pozostaną te tematy, bo kilku nauczycieli sie oburzy or smth.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Iza93 - 30-07-2009 20:24

miejmy nadzieję Wink

A jaka może byc maksymalnie objętosc pracy ? < format , czcionka ... > Nigdzie nie mogę się doszukac ;(

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carenza - 30-07-2009 20:30

z tego co pamiętam, 20 stron czystego tekstu.. ale gdzieś to było podane Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Kaktusia - 30-07-2009 20:44

Przypuszczalnie wymagania takie jak rok temu: http://www.ogin.edu.pl/Olimp/O35/wskazania.html
Plus to, cytuję: W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi podwójnego odstępu pomiędzy wierszami przy przygotowywaniu opracowań pisemnych oraz jednoczesnej niemożności otrzymania 30 wierszy na stronie, informujemy, że "pierwszeństwo" ma liczba wierszy na stronie. W tym celu można użyć np. czcionki Times New Roman, rozmiar 12 oraz zastosować interlinię 1,5 (edytor tekstu MS Word 2007).

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - erno1993 - 31-07-2009 18:49

A ryciny, mapy, zdjęcia, tabele umieszczać w środku pracy czy raczej na końcu jko załączniki chodzi o temat E

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carenza - 31-07-2009 19:36

zależy od Ciebie. jak wsadzisz w środku, to zatuszujesz np. zbyt dużą ilość czystego tekstu wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 31-07-2009 21:54

ja tak robiłemBig Grin i udawało sie dostać do II etapuTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pl65 - 31-07-2009 22:11

(31-07-2009 18:49)erno1993 napisał(a):  A ryciny, mapy, zdjęcia, tabele umieszczać w środku pracy czy raczej na końcu jko załączniki chodzi o temat E

Ja dałem table, szkice, przekroje na koniec za bibliografią, a zdjęcia dałem wq środek między tekst

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 31-07-2009 22:17

Wydaje mi się, że jeśli zdjęcia są wklejone w środku to praca wygląda ciekawiej. W tamtym roku tabele też wsadziłam w tekst, a tylko mapy w załączniki na końcu i też jakoś się udało przejśćSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carita92 - 03-08-2009 21:06

Hmm ja zabieram się za temat o powiązaniach przestrzennych, ale biorę udział pierwszy raz i nie wiem jak to będzie.. ;O trochę mnie to przeraża :S ;P

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 03-08-2009 21:50

najtrudniejszy pierwszy krokTongue, a potem pojdzie dobrzeBig Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Myron - 05-08-2009 11:44

imo, dużo ciekawiej i wygodniej, gdy mapy, tabele, ryciny są w tekście

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Loko92 - 05-08-2009 12:40

Witajcie, o co chodzi z tymi powiązaniami przestrzennymi? Tak naprawdę jest to jedyny temat, który jestem w stanie napisac. Brak w okolicy jeziorka, miasta, w architekturze któego występuje kamień (a tymbardziej wyspyTongue), uniemożliwia mi wybranie tych ciekawszych tematów:/ A z czymś takim jak 'powiazania przestrzenne miasta' spotykam się pierwszy raz, pomimo tego jednak postaram się coś wyskrobacSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Myron - 05-08-2009 12:43

ale temat o wyspie/archipelagu nie mówi nic, że to musi być wyspa w Twojej okolicy.
co do powiązań przestrzennych - pisz, jeśli masz znajomości w urzędzie miejskim, starostwie, gminie

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 05-08-2009 12:45

przecież opisujac wyspe wcale nie musisz na niej byc - wystarczy odszukac jakiś ciekawych informacji na jej temat, wypożyczyc/kupic kilka książek i mieć troche talentu do ciekawego pisaniaTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Andrzejo - 05-08-2009 12:50

przepraszam za powtórke postu, coś mi zaszwankowało (prosze admina o delete)
z tą wyspą żartowałem, domyślam sie, że nie muszę być np. na madagaskarze, ale pisze już podobną pracę, a poza tym jakoś nie mam weny do własnych przemyśleń nt. wyspy, a z tego co wiem OGiN to lubi.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Myron - 05-08-2009 12:53

w zeszłym roku pisałem o swoim mieście jako węźle komunikacyjnyjm bo temat był najbardziej interesujący. w tym roku też wybrałbym te powiązania przetrzenne, ale pamiętam ile wtedy trzeba było się naprosić, żeby cokolwiek dostać, a i tak wszystko co najważniejsze dostałem z gddkia w gdańsku

a powiązania... no cóż
Cytat:# Powiązania należy określić na podstawie co najmniej trzech z wymienionych rodzajów powiązań:
a) dojazdów do pracy do wybranych znaczących obiektów gospodarczych (przemysłowych, usługowych),
b) dojazdów uczniów do wybranych szkół ponadpodstawowych (uwzględnić także należy uczniów mieszkających w internatach),
c) miejsc pochodzenia klientów w wybranych większych obiektach handlowych,
d) miejsc pochodzenia surowców do produkcji w wybranych zakładach przemysłowych,
e) miejsc przeznaczenia produktów wytworzonych w wybranych zakładach przemysłowych,
f) powiązań komunikacyjnych w promieniu 30 km (na podstawie rozkładów jazdy pociągów i autobusów).

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 05-08-2009 15:53

Ja właśnie biorę te powiązania i mi się to coraz mniej podoba... mam nadzieję że mi się będzie "chciało", bo jak na razie to bym tylko wypoczywał Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Einstein ;) - 05-08-2009 18:29

Michał, ja miałem to samo Wink Miałem zamiar zrobić całą pracę w wakacje, ale w związku z moim wrodzonym lenistwem Big Grin nie zrobiłem (zebrałem tylko informacje, mapy, itp). Za pracę się wziąłem gdzieś na początku września. I jeszcze raz się cieszę, że nie muszę pisać pracy, bo chyba bym już nie miał siły Smile

I mam nadzieję, że te sprawy z MENem i tymi finansami są tylko formalnością, i niedługo Komitet przekaże nam, że Olimpiada oficjalnie ruszy...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 05-08-2009 22:02

żle by się stało gdyby z powodu kasiory ''zdolniachy'' geograficzne się marnowałyTongue
Powodzenia życzę i oby OGIN istniał do końca świata i jeden dzien dłużejBig Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 06-08-2009 10:04

Cieszę się, że to powiedziałeś... bo myślałem, że tylko ja tak mam Tongue
No, ale mam nadzieję, że mi się uda w wakacje z tym uporać... choć będzie ciężko :/

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 06-08-2009 12:57

No, ja mam kryzys ;D Pomijam fakt że moja chęć zrobienia czegokolwiek przez wakacje skończyła się tak, jak to zwykle bywa ;D

Większym problemem jest dla mnie to, że na żaden temat się nie moge zdecydować. Miało być jezioro - ale ono troche daleko, małe takie i nieciekawe - no generalnie nie ma za bardzo co o nim pisać. Potem pomyślałem o tym posterze - i w sumie mam co zrobić, tylko kleić się trochę nie chce ;D
Ale teraz kuszą mnie te wyspy - bo mnogość publikacji pozwala zrobić sobie na prawdę solidną bazę, tylko chyba trzeba się będzie bardzo postarać, żeby się wybić z czymś ciekawym . . .

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Myron - 06-08-2009 18:20

w zeszłym roku zacząłem (2 strony i mapy) prace w wakacje, a potem we wrześniu robiłem uniki przed moją panią profesor. obiecałem sobie, że w tym roku będzie inaczej (a ona sobie obiecała, że już w czerwcu bedzie nas męczyć - nie poszło Tongue ) ale jak na razie średnio mi idzie :<

NIEWIEMJAKĄWYBRAĆWYSPE vol.10

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - krzysiekok4 - 06-08-2009 21:09

Witam Smile Mam nietypowe pytanie do Was.. Czy Australia jest wyspą ? Chodzi mi o państwo... Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 06-08-2009 21:24

oczywiscie że jest z prostego wzgledu - nioe sąsiaduje z żadnym państwem a dookoła smao morzeTongue...ale jeżeli chodzi o Australie jako panstwo to już nie tylko jedna wyspa ale również kilkaset mniejszych (terytoria zalezne, Tasmania itp.)

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - qmate - 06-08-2009 21:51

Wiesz co nie wiem... Bezpieczniej byłoby zostawić tę Australię w spokoju. Australia zajmuje cały "główny kontynent" (rozumiesz o co chodzi). Owszem, są wyspy jak np. Tasmania, które należą oprócz głównego lądu do cokołu kontynentalnego Australii.

Australia to kontynent. Australia nie jest wyspą. To bardzo częsty błąd w różnego rodzaju testach itp. Oczywiście cały kontynent Australijski to "główny ląd" + wyspy dookoła, ale nie oznacza to, że główny ląd Australii (ten największy) to wyspa.

Tobie zapewne chodzi o ten największy ląd, razem z Sydney, Canberrą, Ayers Rock, Melbourne - to nie jest wyspa. Owszem to mały ląd, ale kontynent.

Dobrze radzę: nie opisuj Australii. 20 stron to za mało jak na opracowanie Australii.

(06-08-2009 21:24)pisk35 napisał(a):  oczywiscie że jest z prostego wzgledu - nioe sąsiaduje z żadnym państwem
Hmm A Papua Nowa-Gwinea sąsiaduje z Indonezją. Czy zatem Papua Nowa Gwinea nie leży na wyspie?

(06-08-2009 21:24)pisk35 napisał(a):  dookoła smao morze:
Dookoła Ameryk też jest samo morze...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - arrturro - 06-08-2009 23:30

(06-08-2009 21:24)pisk35 napisał(a):  oczywiscie że jest z prostego wzgledu - nioe sąsiaduje z żadnym państwem a dookoła smao morzeTongue...
Jak już qmate wspomniał, bajki opowiadasz pisk35! (za to jakieś upomnienie chyba się należy Tongue) Wszak nie bez powodu to Grenlandia jest największą wyspą świata?

Australia jest kontynentem, nie wyspą. Koniec i kropka.
A państwo Australia wyspą nie jest tym bardziej, bo leży i na kontynencie, i na wyspach go otaczających...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 07-08-2009 07:48

sorry za rozsiewanie złych informacji (wstydzi się)Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 07-08-2009 08:15

No to teraz lincz Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - krzysiekok4 - 07-08-2009 10:40

Aha.. dzięki.. Więc teraz wezmę się za ........, zresztą już sam nie wiem, za co .. Sad A pisze ktoś o wyspach ? Jak tak, to jaką wyspę lub archipealg najlepiej wybrać ? Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 07-08-2009 12:27

Nie wiem, kuszą mnie wyspy...Może zrobię Madagaskar... Albo Irlandię...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 07-08-2009 21:09

ale qmate mi dopiekł..zapamiętam to na całe życieTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - qmate - 07-08-2009 22:55

(07-08-2009 21:09)pisk35 napisał(a):  ale qmate mi dopiekł..zapamiętam to na całe życieTongue
To nic osobistego hehe Big Grin
Pisku szczerze zadziwiłeś mnie swoim stwierdzeniem do tego stopnia że zacząłem wątpić w Australię. Ale spokojnie, każdy może mieć "gorszy dzień". Chociaż wstyd się przyznać, ja często wolę się upewnić na kalkulatorze ile jest 6x8. Czasami kilka sekund zastanawiam się też co jest większe: 2 czy 3 haha

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - phantom - 08-08-2009 10:57

A tematy są pewne?? Bo na ich stronie jest napisane, że konkurs na organizacje OGiN-u nie został jeszcze rozstrzygnięty...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 08-08-2009 12:27

jeszcze nic nie wiadomo, ale mysle że tematy się nie zmienią - po prostu MEN gra na zwłokę, bo nie wyobrażam sobie nieistnienia OGINu..

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - phantom - 08-08-2009 13:15

Mam taką nadzieję, tylko żeby formuła i zasady olimpiady się nie zmieniły...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - kubiczken - 10-08-2009 15:55

Witam, jestem nowy Big Grin

Ja w tamtym roku pisałem temat "Miasto x jako węzeł komunikacyjny" i niestety nie przeszedłem dalej. Wink W tym roku za pracę zabrałem się już we wakacje i mam już 6 stron. Piszę temat o wyspach Smile Pozdrawiam wszystkich Geomaniaków!

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pl65 - 10-08-2009 20:30

Ja jak pisałem swoja pracę to zacząłem ją pisać pod koniec lipca a potem zrobiłem sobie wolne i znowu po jakimś czasie zabrałem się za pracę i wyszła Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 11-08-2009 22:21

Witam wszystkich Geomaniaków!
Jestem nowa na tym forum...
W tym roku postanowiłam wziąć udział w OGIN, ale z pisaniem pracy postanowiłam zaczekać do decyzji MEN (naszczęście pozytywnej). Wybrałam temat o wyspach... Wydaje mi się najłatwiejszyBig Grin

Jeszcze raz pozdrawiam i życzę owocnej pracy przy pisaniuWink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Loko92 - 11-08-2009 22:51

(11-08-2009 22:21)squirrel_sami napisał(a):  W tym roku postanowiłam wziąć udział w OGIN, ale z pisaniem pracy postanowiłam zaczekać do decyzji MEN (naszczęście pozytywnej).

to już wiadomo czy odbędzie się olimpiada?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 12-08-2009 02:10

Teraz niech tylko podadzą kryteria do wykonania pracy i będzie już wiadomo wszystko co trzeba!

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 12-08-2009 02:54

Tak olimpiada się odbędzie. Kryteria mają podać w najbliższym czasieSmile Więcej szczegółów podanych jest w nowym wątku dotyczącym olimpiady

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Myron - 12-08-2009 14:19

przecież kryteria już były podane razem z tematami na stronie olimpiady, wystarczyło kliknąć na temat żeby rozwinąć kryteria

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 12-08-2009 15:01

Ja zdecydowałam się w tym roku na poster(podobnie jak w tamtym) z panoramą krajobrazu, zobaczymy co wyjdzie. ale jedno cieszy, a mianowicie to, że termin nadsyłania prac w stosunku do tamtego roku przedłużył się aż o miesiącSmile Czyli miesiąc więcej na przemyślenie wszystkiego dla nasSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 12-08-2009 18:10

(12-08-2009 14:19)Myron napisał(a):  przecież kryteria już były podane razem z tematami na stronie olimpiady, wystarczyło kliknąć na temat żeby rozwinąć kryteria

Ciekawe jest to co mówisz, bo na stronie OG jest napisane że: "Kryteria oceny prac ukażą się w terminie późniejszym."

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 12-08-2009 19:24

Na stronie OG zamieszczone są tylko wytyczne ;p
No, teraz trzeba się tylko przemóc i zacząć pisać ;p

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Einstein ;) - 12-08-2009 19:47

(12-08-2009 15:01)syl0992 napisał(a):  ale jedno cieszy, a mianowicie to, że termin nadsyłania prac w stosunku do tamtego roku przedłużył się aż o miesiącSmile Czyli miesiąc więcej na przemyślenie wszystkiego dla nasSmile

Czyli miesiąc mniej na naukę do II etapu w razie zakwalifikowania się.
Jak widać wszędzie są plusy i minusy...
Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 12-08-2009 21:07

Moim zdaniem trochę chęci i można się zacząć uczyć wcześniej nawet bez zaświadczenia o tym, że dostaliśmy się na II etap, a wiadomości zawsze się przydadzaSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 12-08-2009 22:30

Przydać się przydadzą. Zwłaszcza tym, co będą zmagać się z maturą w majuWink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 13-08-2009 17:50

Czyli jak widac jakies plusy zawsze sie znajdaWink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 13-08-2009 21:09

@squirrel_sami

ooo, tez teraz maturalna?

bo ostatnio sie samotny na forum czulem Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 13-08-2009 21:15

Tak też idę od września do maturalnejWink
Miło, że jest ktoś w moim wiekuSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Loko92 - 13-08-2009 21:22

Jak myślicie, czy jeśli w temacie "powiazania miasta x" w przedstawieniu miasta napisze zdanie o jego klimacie oraz ukształtowaniu terenu, to to przejdzie czy raczej mogą się czepić?
Opisuje bardzo małe miasto, które jest również miastem gminnym, stąd drugie pytanie: czy można nawiązać do owej gminy, wychodząc poza tereny miasta, czy trzymać się tablic 'miasto wita/zegna'Tongue?
Jesli znajdzie sie ktos uprzejmy, kto odpowie mi na te pytania, będę zobowiązanySmile
dodam tylko ze jestem tak zielony z powodu pierwszego podejscia do OGiNu

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 13-08-2009 22:45

Hmm... Ciekawe pytanie. Szczerze powiedziawszy również podchodzę pierwszy raz do OGIN-u (wcześniej nie miałam odwagi ), ale wydaje mi się, że pisanie o gminie byłoby tu na miejscu jesli masz namyśli dojazdy do innych miast koleją lub komunikacją państwową. Temat mówi o powiązaniach przestrzennych więc raczej trudno byłoby tego uniknąć. Co do klimatu i ukształtowania to raczej zależy kto pracę ocenia, ale jeśli jest jakas wzmianka, to wydaje mi się, że czepiać raczej się nie powinni.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Einstein ;) - 13-08-2009 23:39

Jeżeli masz temat z geografi społeczno-ekonomicznej (czyli o tych powiązaniach) to raczej o klimacie bym nie pisał. Raczej krótką wzmiankę o jej historii (jak kiedyś sobie radzono z tymi powiązaniami). O ukształtowaniu możesz napisać, jeżeli ono wpływa na te powiązania. Lepiej skontaktuj się ze swoim nauczycielem gegry. Podaj mu swoje sugestie, on poda swoje i jakoś wyjdzie Wink Ja tak zrobiłem w tamtym roku.

btw. też idę do klasy maturalnej Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 13-08-2009 23:50

Są już kryteria oceny prac, więc możesz tam zajrzeć... Zawsze to mniej wątpliwościSmile

Witam kolejnego maturzystęWink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mateuszp - 14-08-2009 10:46

Jako że w tym roku biorę po raz pierwszy udział w OGiN mam takie małe pytanie. W końcu to praca geograficzna i jakies mapki by się przydały, tylko nie wiem skad je wziąć. Na stronie OGiN napisane jest, że nie można ich wycinać z innych publikacji, z czego wnioskuję, że można je ewentualnie zeskanować i umieścić w pracy. Czy można coś takiego zrobić? Skąd Wy braliście bądź bierzecie mapy?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 14-08-2009 12:59

ja przez dwa lata mojego udziału skanowałem mapki, zdjęcia, wykresy z książek i nikt się nie czepiał, bo przechodziłem do II etapuTongue
więc spokojnie możesz to robićBig Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 14-08-2009 14:04

Ja też skanowałam zawsze mapki i to chyba najlepsze rozwiązanieSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Einstein ;) - 14-08-2009 14:52

Ja korzystałem z mapek ze strony Targeo, skanowalem mapy, Google Earth. Watro pobuszować w sieci, bo zawsze coś ciekawego się znajdzie.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Loko92 - 14-08-2009 16:32

a przy owych zeskanowanych mapkach dodawaliście jakieś przypisy?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 14-08-2009 17:15

Ja u siebie nie dodawałam przypisów. ale też jak jakaś prosta mapka jest to mozna np. żeby ciekawiej było ją przez kalkę jakoś przerysować itp. i będzie jako samodzielne wykonanie... już u kilku osób to widziałamSmile A w zeszłym roku na poster zrobiłam mapkę woj. lubuskiego tak, trochę pracy jest, ale próbować można.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mateuszp - 14-08-2009 18:22

Dzięki za odpowiedź. Teraz to nie pozostaje nic innego jak wziąć się do pracy, tylko jakoś ciężko z tym zapałem. Obiecałem sobie, że całą pracę zrobię w wakacje, a już widzę, że chyba przeciągnie się do września Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 14-08-2009 19:45

Ja sobie też tak zawsze obiecuje, ale z tego nic nie wychodzi i zazwyczaj praca jest robiona na ostatnią chwileSmile Ale tym razem i tak jest więcej czasu na jej zrobienie...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 15-08-2009 18:12

no wreszcie wszystko pewne. tematy wytyczne i kryteria są czas zabrac sie do pracyTongue

jak widzę duża część osob decyduje sie na temat o wyspach,
jak w zeszłym roku rozważałem tematy to moja pani profesor stwierdziła ze lepiej jest napisac słabsza prace na trudniejszy temat,(mniej oblegany) niz dobra na łatwy temat, bo na łatwym temacie moze byc wiele "bardzo dobrych" prac i ta "dobra" praca wcale nie musi sie dostac, ale to wszystko zalezy od oceniajacych. ale wydaje mi sie ze na temat o wyspach trzeba bedzie napisac własnie "bardzo dobrą pracę":P

ja pisze o Hawajach ( no na razie zbieram materiaŁY) , jest nawet sporo publikacji na ten temat, mysle ze moze to nawet wyjsc i dostane sie na 2 etap tak jak w zeszłym roku

A tak poza tym to tez ide od wrzesnia do klasy maturalnejTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 15-08-2009 18:57

pewności nigdy za wiele, ale skromnośc i pokora też się przydaja...
oczywiście życzę wszystkim owocnej pracy i jak najlepszych wyników...ale nie łudzcie się że od tak przejdziecie do II etapu a potem do III, bo OGIN nie jest łatwy, ani przewidywalnyBig Grin
Good luckTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 15-08-2009 20:07

No cóż, to zależy... u nas w bibliotece literatury o wyspach to brak;( więc dla mnie to będzie nie lada wyczyn, aby materiały zebraćWink
Pozatem wolę geografię fizyczną niż społeczno - gospodarczą. Inne tematy jakoś nie podchodzą, kamienia ciekawego u nas brak, a stawek jest ale do opisania się kompletnie nie nadajeWink

Zważywszy, że to mój I start, to na sukces nie liczęWink (ale zawsze warto się sprawdzić)

I powodzenia wszystkim w pisaniuSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 15-08-2009 20:39

@wolaj1991: Sądzę, że masz rację... ja tez wolałbym wziąć łatwy temat np. o tych wyspach... tylko, że wtedy strasznie ciężko awansować... a tymczasem męczę powiązania przestrzenne Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 15-08-2009 22:37

Mam takie małe pytanko w kwestii OGIN. Czy w pracach możliwe jest wykorzystywanie innych źródeł informacji niż książek... np stron www, encyklopedii multimedialnych, gazet itp...?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Kaktusia - 15-08-2009 22:39

Tak, nawet na stronie OGiNu, o ile mnie pamięć nie myli, przy sposobie pisania bilbliografii są te rzeczy uwzględnione.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 15-08-2009 22:47

OK. DziękiSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pisk35 - 16-08-2009 10:54

a co do tych mapek (nie wiem kto to pisałTongue) to ma w pełni racje - im wiecej własnej inicjatywy (nawet kalkowaniaBig Grin) tym lepiej, bo Komisja widzi że w pracę wkałda się własny wkład, a nie tylko kopiuj - wklejTongue
squirrel_sami nie można tak od razu zakładać że się nie przejdzie - stratowałem dwa razy i za każdym razem jakoś się przeslizgiwałem - więcej wiary w siebieBig Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 16-08-2009 12:39

Hehe moż masz i rację pisk35, ale te 80 pkt do zebrania trochę jednak przerażaSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Einstein ;) - 16-08-2009 18:38

ja w tamtym roku miałem dokładnie 80 pkt Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 16-08-2009 18:40

To przy informowaniu szkół kto dostał się na II etap podają punktację tak? Bo z tego co czytałam to już z II etapu przy układaniu listy na etap III punkatacji nie ma podanej... Czy to prawda?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Einstein ;) - 16-08-2009 22:47

zależy z jakiego województwa jesteś. Ja jestem z łódzkiego i wyniki (wszystkich wraz z punktacją) były na stronie internetowej liceum Kopernika w Łodzi.
Do drugiego pytania:
http://ogin.edu.pl/Olimp/O35/zakwal_35.htm - jest punktacja

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 16-08-2009 23:45

Jestem z Zachodniopomorskiego. Może jest tutaj ktoś także i się wypowieSmile
Dzięki za informacjeSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mateuszp - 17-08-2009 09:05

Mimo, że nie jestem z zachodniopomorskiego to sprawdziłem na stronie Komitetu OGiN w Szczecinie i tam były wyniki pierwszego etapu wraz z punktacją z zeszłego roku.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 17-08-2009 17:23

Ja jestem z Lubuskiego, ale to ten sam okręg jakby nie potrzećSmile I z tego co pamietam, to w zeszłym roku na str były podane wyniki nawet z II etapuSmile A o pkt. z I etapu inf. zawsze na początku nauczyciel dostaje, ale na str OGiN-u i tak one się później ukazują..
A ja mam też pewne pytanie... w tym roku robie poster(tak jak w zeszłymSmile) na ten temat jak pewnie wszyscy kojarzycie związany z panoramą terenuSmile I w wytycznych, jest napisane, że jako pkt obserwacyjny trzeba sobie obrać kulminację terenu znajdującą się w okolicy... ale u mnie jest ten problem, że żadnych dogodnych naturalnych pkt obserwacyjnych z których można by było zrobić fajną panoramę po prostu nie ma(a nawet jeżeli jakieś są, to cały widok zasłaniają naokoło lasy) i postanowiłam, że zrobie ją z wieży przeciwpożarowej(dodam, że umieszczonej na pewnym wzniesieniu). Czy uważacie, że to przejdzie? Bo tak mam problemy ze zinterpretowaniem tego słowa "kulminacja terenu" w moim przypadkuSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mazacz_92 - 07-09-2009 10:27

Hej wszystkim!
Co prawda uaktywniłem się dopiero po dwóch miesiącach przerwy wakacyjnej ^^, ale już mam dwa pytania Big Grin

1. Czy na pewno nie trzeba pisać pracy, skoro fuksem trafiło się do Łodzi ;P?
2. Czy pojawił się już może informator olimpiady (taka broszurka z regulaminem, zwycięzcami poprzedniej olimpiady)?
2a. Jeśli nie, to czy ktoś może wie, jaki teraz obchodzimy rok? - tzn. poprzedni rok był rokiem polarnym, o ile pamiętam Wink itp.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 07-09-2009 18:06

Dobra, to ja cos zupelnie z innej beczki.

Praca o wyspach. Wyspy Brytyjskie to troche za duze sa, nie myślicie?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 07-09-2009 18:10

O Wyspach Brytyjskich to się w 20 stronach na pewno nie zmieściszSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 07-09-2009 18:18

no wlasnie... ale zrodla mam git majonez.... To moze chociaz sama Anglia...? No dobra, Irlandia?... Wyspa Man?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 07-09-2009 18:24

Jak ograniczysz się do jakiejś jednej konkretnej i mówisz, że masz dobre materiały to czemu nieSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - sawik - 07-09-2009 18:38

hmmm... Anglia... wyspa... coś mi tu nie gra;-)

Ale już o Wielkiej Brytanii to możesz pisać:-)

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 07-09-2009 18:39

Na cos sie w koncu trzeba zdecydowac Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - sawik - 07-09-2009 18:55

Chodzi mi o to, że Anglia wyspą nie jest, a Wielka Brytania i owszem (tak samo jak Irlandia, Wyspa Man, itd.)

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Kaktusia - 07-09-2009 19:00

Jeśli miałabym coś poradzić to im mniejszy obszar i im mniej oklepany tym lepiej.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mbamboo - 10-09-2009 21:18

Na początek witam wszystkich. Smile

Mam parę pytań.
1) Czy kolejność opisywanych przeze mnie zagadnień musi być taka sama jak kolejność wytycznych na stronie OGiN?
2) Jak daleko można odejść od wytycznych, żeby nie zostało to uznane za zbytnie zejście z tematu i nie posypały się punkty?
3) Czy jest znaczna różnica w ocenie między mapkami rysowanymi odręcznie a takimi opracowanymi samodzielnie w programie graficznym? Nie za bardzo umiem posługiwać się tym drugim, a nie chcę korzystać z gotowców wyplutych przez Google.
4) Jeśli rysujecie mapki, to czy na papierze powstaje sam kontur, a resztę kolorujecie na komputerze? Czy może całość powstaje odręcznie?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam, jeśli jakieś z zagadnień się powtórzy. Przez ostatnie dni przejrzałam sporą część tego forum, ale na pewno coś mi umknęło ^^"

Pozdrawiam

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Kaktusia - 10-09-2009 21:49

1) możesz zmienic kolejność trochę, ale z tego co pamiętam wszystko było tam zwykle ułożone tak, żeby np. z siebie wynikało, także może lepiej większych zmian nie robić
2) jeśli wszystkie wytyczne zawrzesz to możesz napisać i o czymś innym, oczywiście na temat Wink
3) na str. OGINu chyba jest napisane, że mapki ręczne i komputerowe są równowarte
4) ja zawsze na jakichś gotowych mapkach dorysowowywałam swoje rzeczy.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mbamboo - 10-09-2009 22:39

dziękuję bardzo za pomoc Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - zupaogorkowa - 16-09-2009 18:01

Witam! Po raz pierwszy chcę wziąć udział w oginie i wybrałam temat A (poster). Problem jest taki, że jestem zielona, jeśli chodzi o tego typu prace. Byłabym wdzięczna za jakiekolwiek rady dotyczące tematu (wpływ działalności człowieka na krajobraz wybranego obszaru). Czy wybranym obszarem może być zalew? Bo w końcu będzie to trochę nawiązywać do tematu C Sad. A czy panorama może być rysunkiem technicznym? Czy mogę zamieszczać zdjęcia/rysunki przed i po działalności człowieka? (myślę o zdjęciach archiwalnych, których mogę znaleźć sporo) I jak dużo tekstu ma się zmieścić na posterze?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - tommy91 - 17-09-2009 23:58

witam ! ja zdecydowanie preferuję prace pisemne nigdy nie przepadałem za posterami, moze dlatego ze brak mi zdolnosci twórczychTongue myślę ze duzo dowiesz się na stronce oginu, musisz dobrze poczytać Smile ogólnie mozesz uzyć własnych rysunków, szkiców, zdjęć szerokie pole wyboru

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Ewellina - 18-09-2009 17:38

Hej, na stronie OGiN jest napisane że prace do I etapu należy przesłać do listopada a do kiedy należny je oddać nauczycielowi? Do końca września?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 18-09-2009 17:44

To już musisz z nauczycielem sobie ustalić.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Simon93 - 19-09-2009 19:31

Hej, ja też mam pytanie dot. posteru, bo jestem w tym zupełnie goły ;]

Jak zrobić: wszystko ręcznie: naklejać, rysować, pisać odręcznie tekst, czy wykonać projekt i zlecić wykonanie firmie poligraficznej (oczywiście komputerowo)

Proszę o pomoc !

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 19-09-2009 21:09

To zależy jak Ci wygodniej. Moim zdaniem taki projekt wygląda lepiej, ale znajomy ode mnie ze szkoły zrobił sam na kartonie i też się dostałSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Ewellina - 21-09-2009 17:28

Ja też po raz pierwszy biorę udział mam nadzieje że zjadę czas bo strasznie spodobał mi się ostatni temat o wyspie i chwiałabym spróbowaćSmile Jutro jeszcze porozmawiam z panią i zobaczę.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - squirrel_sami - 22-09-2009 18:29

Hej Ewelino i jak zdecydowałaś się na OGIN?Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mbamboo - 04-10-2009 15:24

Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli w swojej pracy korzystam z książki umieszczonej na Google Books, jak umieścić ją w bibliografii? Dane dot. książki czy adres internetowy?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 04-10-2009 17:43

Raczej adres stronySmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 04-10-2009 19:24

IMO tak jakby to byla normalna książka.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mbamboo - 05-10-2009 22:48

no i jestem w kropce. ale i tak dziękuję Wam za zabranie głosu. muszę sobie to przemyśleć Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - qmate - 05-10-2009 22:56

Ja dałbym dane dotyczące książki a nie adres internetowy. Lepiej będzie wyglądała publikacja książkowa w bibliografii a nie adres. Poza tym dla mnie istotna jest książka - jakbyś ją znalazła w bibliotece to podajesz dane dot. książki a nie adres placówki Tongue Poza tym w komitecie nie będą się czepiać bo przecież skąd będą wiedzieć, czy korzystasz z książki papierowej czy elektronicznej. Ja stawiam na dane dot. książki.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 06-10-2009 14:59

Jest już informator olimpiady na ten rok

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 06-10-2009 16:12

Cóż, jedyna istotna informacja to ta, że etap okręgowy odbędzie się później. To chyba nawet lepiej (przynajmniej dla mnie ;p), więcej czasu na przygotowanie się, zakładając, że jakoś przebrnę przez napisanie pracy. A nijak mi to nie wychodzi. Temat już zmieniłem, piszę o powiązaniach przestrzennych najbliższego miasta, materiał mam już niemal zebrany - teraz tylko muszę się zmierzyć z własnym lenistwem, brakiem weny twórczej i problemami sprzętowymi. Ale jestem dobrej myśli i mam nadzieję, że w lutym spotkam się razem z innymi mieszkańcami Małopolski i Podkarpacia w Limanowej. A jeśli się nie uda, to cóż... będą jeszcze dwie kolejne olimpiady Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 06-10-2009 16:45

no ja tez sie biore, zmienilem wyspe, mam juz chyba z 12 stron Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 06-10-2009 18:15

A ja właśnie skończyłem i biorę się teraz za Diament Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 06-10-2009 18:40

No to gratulacje michal, wysokiej oceny życzę Wink Ja obiecałem babce w tym tygodniu pokazać, więc też się sprężam ;D

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 20-10-2009 20:15

No dobra, może nie oddałem wtedy co obiecałem, ale troche się pochorowałem itd., ale skończyłem, w końcu skończyłem, mam to już za sobą, bo pod koniec już mi się trochę żygać chciało tą pracą. 23 albo 24 strony, niech to moja babka z gegry przejrzy i niech nie oddaje za szybko Wink

Ufff od jutra diament. Dzisiaj wolne. Dżizas...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 21-10-2009 19:41

A ja się biorę za Diament od 2 tygodni... też miało być "jutro" wolne... wyszło trochę dłużej Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 22-10-2009 12:40

mi też znowu trochę zeszło, ale już już zaczynam

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Someone? - 25-10-2009 22:13

Witam wszystkich !

Mam do Was pytanie, mianowicie: jak należy rozumieć "Niedopuszczalne jest wykorzystywanie w pracach map i ilustracji wyciętych z innych publikacji." ?
Nie można korzystać z map zamieszczonych w internecie, podając odnośnik do nich w postaci strony www ? Czy musimy korzystać z własnych ? Jeśli tak, to jak je zrobić ? Jakiś program, bądź rada ? Smile

Z góry dziękuję za pomoc i wyrozumiałość Smile
W przypadku podobnego tematu na forum, proszę o wybaczenie i odnośnik.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 26-10-2009 16:21

z tego co się orientuje to niemożna dosłownie wycinać.

Tak, nożyczkami.

Z internetu możesz brać, ale musisz podać źródło.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Someone? - 26-10-2009 17:52

AmeriKKKa,

dzięki wielkie za odpowiedź. Po prostu wolałem się upewnić, bo w kilku pracach widziałem, tzw "własne opracowanie" i nie wiedziałem jak dokładnie należy rozumieć to zdanie w regulaminie.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 26-10-2009 18:38

Mimo wszystko wydaje mi się że patrzą przychylniej jak włożysz trochę swojej pracy w tworzenie mapki, choćby miało być to przerobienie pierwotnej w jakimś programie graficznym - ja tak zrobiłem wszystkie, korzystałem ze źródeł zagranicznych, więc wszystkie nazwy przetłumaczyłem, zmieniłem kolorystyke, usunąłem niepotrzebne, dodałem coś od siebie, wykadrowałem i pyk wstawiłem w prace pieknie opatrzone etykietką "opracowanie własne, na podstawie http://www.jakaśtamsestrona.com"

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - hellotomi - 29-10-2009 12:41

czy błędem będzie jeśli opisałam staw(akwen), który powstał w wyrobisku po glinie, należącego do fabryki?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 29-10-2009 17:11

nie...........................................

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 29-10-2009 18:11

Małe pytanie odnośnie przypisów - czy jeśli w pracy powołuję się na jakiś dokument (powiedzmy sejmiku wojewódzkiego), to powinienem zamieścić adres, z którego go pobrałem, czy też ograniczyć się tylko do zwykłego przypisu, jak przy normalnej publikacji książkowej?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 29-10-2009 20:35

http://www.ogin.edu.pl/Olimp/O36/XXXVI_informator.pdf s 13 i 14

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 01-11-2009 19:49

no ja też w końcu wziąłem się za pracę. piatek godzina 17.00 zacząłem, niedziela 3.00 koniec, w między czasie sie ze 3 godziny zdrzemnąłem, ale prace niosę już jutro do opiekuna, moze bedzie miał jakies zastrzeżenia żeby coś zmienic, albo cos, a jak nie to oddam i tyle.
A Wam jak idzie???
do 15 już niewiele czasu.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 01-11-2009 21:01

Naprawdę napisałeś pracę w weekend?? Ja się męczę już jakiś czas, ale na zasadzie, jak mi się chcę to siądę i napisze parę zdań a to mało efektywna metodaWink
Moja praca już prawie skończona, jeszcze w tygodniu ostatnie konsultacje z nauczycielem i można wysyłać.
Źle zrobili, że nie liczy się data stempla pocztowego, bo w takim razie nie wiadomo kiedy wysłać:/ Planuję jakoś koło wtorku, żeby być pewnym, że dotrze na czas...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - tommy91 - 02-11-2009 01:09

ja na szczęście korzystam z przywileju XXXV OGIN będąc w ustnym etapie Tongue ale pamiętam, że w porzednich latach zawsze dłuugo pisałem prace starałem się zeby wszystko było dopracowane perfectSmile no ale każdy ma swoje sposoby więc działajcie i owocnej pracy !

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 02-11-2009 15:04

ja jakieś poprawki też jeszcze zrobię, meritum pracy jest, teraz przeczytam to kilka razy dam innym do przeczytania, żeby pozyć się jakichś błędów ale to najwyżej literówki lub szyk zdań

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mbamboo - 02-11-2009 17:15

hej, mam jeszcze jedno pytanie. na stronie OGiNu podają, że praca musi być zszyta, ale moja olimpiada liczy sobie 31 stron i wątpię, żeby zszywacz dał sobie z nią radę. można podziurkować pracę i wpiąć do okładki z takimi metalowymi zaginanymi paseczkami? jak sobie z tym radziliście?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 02-11-2009 17:55

Ja będę bindował Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 02-11-2009 18:22

ja tez bede bindował. robiłme tak w zeszłym roku, koszt nie pamietam dokłądnie ale chyba dla dwoch kompletow to 9 zł czy cos takiego przynajmniej u mnie wiec nie jest to znowu majątek, a estetycznie rewelacja.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mbamboo - 02-11-2009 18:49

a wolno? zdawało mi się, że zabronili tego.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 02-11-2009 19:05

Co do mojej pracy to wzięłam sie za napisanie tekstów do posteru w piątek, a w niedzielę skończyłam podobnie jak wolaj991, a teraz tylko trzeba wszystko przenieść na brystolSmile Więc jak sie ktoś spręży to i mając mało czasu zdążySmile A tak w ogóle to te prace mają do nich tam dojść do 15 XI, tak? Bo na początku tak na ten komunikat na stronie ze zdziwieniem patrzyłam, bo przecież nie raz nie odpowiadamy za opóźnienia poczty czy coś takiego...
A co do bindowania to nie mam pojęcia...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 02-11-2009 19:17

(02-11-2009 18:49)mbamboo napisał(a):  a wolno? zdawało mi się, że zabronili tego.

zabronili foliowania poszczególnych kartek, o bindowaniu pisze ze nie jest to konieczne, <w domyśle mile widziane>.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 02-11-2009 19:40

aaa no to ja tez se zabinduje, a co

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 02-11-2009 21:01

Małe pytanie: jak mam zdjęcia to muszę podać opis i źródło, a jeśli znam autora to jak to napisać w miejsce źródła? Np Fot. 1. Jakiś tam opis. .... i jak zatytułować tego fotografa?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 02-11-2009 21:03

U siebie wszystkie zdjęcia mam podpisane tak:
Rys. 1 xxxxxxxxxxxx
Autorstwo własne Smile (bo wszystkie z nich sam wykonywałem Tongue)

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 02-11-2009 21:09

A jak nie własne to po prostu napisz imię i nazwisko autoraSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 02-11-2009 21:09

Właśnie problem w tym, że muszę wykorzystać zdjęcia jakiegoś tam autora, ale może właśnie napiszę: autor ...... i jużSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mbamboo - 02-11-2009 23:24

ja podpisałam tak:
Rys. 1. [podpis]
fot. [nazwisko autora]

dzięki za poradę w sprawie bindowania. chyba też tak zrobię Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 07-11-2009 19:41

Którego wysyłacie swoje prace, żeby na tego 15 listopada dotarły na miejsce?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 07-11-2009 22:01

we wtorek

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 07-11-2009 22:08

Też myślałam żeby we wtorek wysłać także wszystko w normieSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 07-11-2009 22:29

Ja zawożę w czwartek Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 16-11-2009 21:39

no to COTongue czekamy na WYNIKI PIERWSZEGO ETAPUTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 16-11-2009 23:11

Właśnie tak cicho ostatnioSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 17-11-2009 17:52

No Smile Ale i tak stosunkowo szybko to mają zamiar sprawdzić... z tego co wiem to w śląskim w poniedziałek już zaczęli Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 17-11-2009 18:14

wszyscy się modlą ;D

I have a bad feelings about this -.-

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 17-11-2009 20:33

Mam nadzieję, że uda się przejść, ale za każdym razem przy liczeniu stron "czystego" tesktu wychodzi mi inny wynik, bardzo bliski granicy... No i mam błędy przy numeracji dróg na jednej z map (nieaktualnej, jak się okazało :/) Najwyżej, jeśli się nie uda, spróbuję ponownie za rok i/lub za dwa Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 17-11-2009 21:22

Jakie tematy wzięliście sobie??
Ja sobie pisałem o powiązaniach przestrzennych miasta X i szczerze powiedziawszy nie miałem problemu zmieścić się w limicie stron Tongue
Wyszło chyba 13-14 stron czystego tekstu Smile Ale dużo było mapek, wykresów, tabel i fotek, bo ten temat to automatycznie wymuszał... ostatecznie wyszło 26 stron Smile
Mam nadzieję, że nie była to praca na marne - namęczyłem się przy tym nieźle...
@Zing: Tego błędu pewnie i tak nie zauważą Tongue Ja ta miałem problem z literówkami.. męczyłem się z tym bardzo długooo Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mateuszp - 17-11-2009 22:24

Ja pisałem o kamieniu w architekturze i była to jedyna praca na ten temat w szkole ( wszyscy inni pisali o wyspach). Tekstu mi wyszło tak z 16 stron, samych fotografii mi wyszło z 11 stron, ale taki temat. Boję się, że jednak nie przejdę, a naprawdę dużo czasu mi to zabrało.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 17-11-2009 22:43

Specyfika przyrodnicza i gospodarcza Wysp Lagunowych Wink

23 strony z bilbliografia, zdjeciami i tabelami, wiec czystego pewnie koło 17 stron, z czego jestem dumny, bo cholernie ciężko było o jakieś sensowne materiały (98% tłumaczyłem z angielskiego ;> )

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 17-11-2009 23:02

Również miałem temat o powiązaniach przestrzennych, ale opisałem niemal wszystkie możliwe podpunkty (w granicach swoich możliwości Tongue), stąd tak wiele stron zajmuje tekst. W szkole poza mną o powiązaniach pisała jeszcze jedna osoba (wydaje mi się, że ta druga praca była lepsza od mojej...), a reszta o wyspach.
Mi łącznie wyszły 44 strony, ale przecież w tym są załączniki, strona tytułowa, spis treści itd.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 17-11-2009 23:03

Ja się porwałam na temat o wyspach, a opisywałam Nauru. Państewko niezwykle ciekawe, ale właśnie o materiały było bardzo ciężko!
Ostatecznie wyszło 19 stron i 3 załączniki, więcej nie dało się po prostuSmile
A jakie wyspy, archipelagi wy opisywaliście?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 18-11-2009 09:53

Asiaa, to my prawie po sąsiedzku wybraliśmy Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 18-11-2009 16:27

Co do wysp... też się miałem za to brać, ale zniechęcił mnie brak jakichkolwiek materiałów... które ew. jeżeli już są to, tak jak pisze AmeriKKKa, trzeba tłumaczyć z angielskiego :/
@Zing: No to respekt... strasznie to duże masz... ja opisywałem w sumie 4 punkty które tam były, ale za to bardzo dokładnie Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 18-11-2009 21:18

(18-11-2009 09:53)AmeriKKKa napisał(a):  Asiaa, to my prawie po sąsiedzku wybraliśmy Wink

Swoją drogą bardzo dużo osób pisało o tych wyspach... Ale ja wolę to niż własne pomiary czy wycieczki rowerowe itpSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 18-11-2009 22:07

duzo, a ja sie ludzilem, ze nie, bo u mnie w szkole tylko ja pisalem o wyspach Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 18-11-2009 23:10

U mnie w szkole w tamtym roku pisało 9 osób z czego przeszło 5, a w tym roku nikomu się nie chciało i zostałam tylko ja i kolega, który automatycznie jest w II etapieBig Grin Także rozeznania nie miałamBig Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 20-11-2009 20:57

U mnie pisały 3 osoby. jedna kolezanka pisała o stawie (19 stron) inna kolezanka o powiazaniach przestrzennych(ponad 30 stron) ja natomiast napisalem prace na temat: Specyfika przyrodnicza i gospodarcza wysp Archipelagu Svalbard (26 stron)
Zobaczymy!!!
W zeszłym roku wydawało mi sie ze mam bardzo kiepska prace a awansowalem, moze teraz tez sie udaTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carita92 - 20-11-2009 22:42

Ja pisałam o stawie, wyszło mi ze wszystkim 23 strony Wink Nastawiam się na każdą ewentualność więc przynajmniej nie będę rozczarowana ;P Powodzenia wszystkim Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 27-11-2009 18:19

Ktoś może wie, jak KO informują o wynikach I etapu??

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 27-11-2009 18:38

Wysyłają do szkoły zawiadomienie także musisz się pytać nauczyciela albo gdzieś w sekretariacieSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 27-11-2009 18:43

łojezu, to już za niedługo, nie? ^^

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 27-11-2009 18:51

Czytałam, że 3 grudnia już będą wysyłali także to całkiem niedługoSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 27-11-2009 19:23

a śląskie podobno już w poniedziałek, ale tak twierdzi tylko moja babka od geografii

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 27-11-2009 19:32

"do 3 grudnia 2009 r. Komitety Okręgowe informują szkoły o wynikach zawodów I stopnia, zawiadamiają uczestników o dopuszczeniu do zawodów II stopnia oraz o ich miejscu i terminie"
Także dziwne, że śląskie będzie miało wcześniej:/

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 27-11-2009 19:40

do 3 grudnia, a nie 3 grudnia ;D

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 27-11-2009 20:15

No to jak zwykle coś pokręciłamBig Grin Ale to tylko lepiej, bo w takim wypadku wyniki będą "wcześniej";)

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 27-11-2009 21:19

Rok temu śląskie miało wyniki na stronie internetowej PTG Katowice... wiec sądzę, że w tym roku może być podobnie Smile Później pewnie jeszcze konkretne info do szkół przyślą Smile
Tak więc dla ludzi z województwa śląskiego polecam śledzić tą stronkę: http://ptg.wnoz.us.edu.pl/

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 28-11-2009 10:55

No ja też śledzę strony PTG, ale ani widu ani słychu. A w Lublinie wyniki podobno już są. Sosnowiec oczywiście czeka i pewnie będą dopiero w czwartek.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 28-11-2009 11:09

Jakby nie patrzeć to w śląskim było w ostatnich latach 2 razy więcej prac do sprawdzenia, niż w lubelskim... Smile
Dlatego też wydaję mi się, że wyniki będą w czwartek... aczkolwiek i tak mają bardzo szybkie tempo - tyle prac sprawdzić w 3 tygodnie Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mag2306 - 28-11-2009 12:10

W kujawsko-pomorskim już sprawdzili. Z ponad 120 prac zakwalifikowali około 60.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 28-11-2009 13:25

No to co, dostał się już ktoś z forum?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 28-11-2009 13:33

(28-11-2009 10:55)moher92 napisał(a):  No ja też śledzę strony PTG, ale ani widu ani słychu. A w Lublinie wyniki podobno już są. Sosnowiec oczywiście czeka i pewnie będą dopiero w czwartek.

A skąd wiesz, że w lubelskim już sprawdzone? Tzn, że w poniedziałek będą wysyłali??

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 28-11-2009 14:17

Sprawdzałem strony wszystkich komitetów okręgowych, czy gdzieś już nie sprawdzili i okazało się, że Lublin już wie. Ja mam nadzieję, że do mojej szkoły w poniedziałek przyjdzie coś z pięknego budynku przy ul. Będzińskiej w Sosnowcu.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 28-11-2009 17:50

Komitet w Toruniu już faktycznie udostępnił wyniki Smile
I teraz cytat z ich strony:
Cytat:Na pierwszy etap XXXVI Olimpiady Geograficznej nadesłano 64 prace z tematu E.
Stanowi to 50% wszystkich prac.
Smile wow
Wyniki udostępnili już 26 listopada
A ogólnie wyglądało to tak:
Cytat: * 6 prac z tematu A;
* 24 prace z tematu B;
* 30 prac z tematu C;
* 5 prac z tematu D
* 64 prace z tematu E.
I ciekawostka na koniec:
Cytat:Zawodnicy opisali 28 wysp lub archipelagów.
Najczęściej wybierano:

1. Madagaskar (9 razy);
2. Islandię i Nową Zelandię(po 6 razy);
3. Cypr i Kubę (po 5 razy);
4. Hawaje (4 razy).
Big Grin Big Grin
Lublin już też faktycznie ma --> TUTAJ
Łódź i Szczecin będą miały 1 grudnia

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 28-11-2009 18:05

Dostałam się!! Jeszcze nie wierzę, bo 95/100 mi daliBig Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 28-11-2009 18:09

No to miło mi, że dzięki mnie się dowiedziałaś Tongue
Gratulacje!!

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 28-11-2009 18:15

Gdyby nie Ty to bym się dalej zastanawiała a tak wiem, że trzeba się do roboty wziąćBig Grin
DziękujęSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 28-11-2009 18:21

No... niepewność jest najgorsza... :/ Mam nadzieję, że reszta nie będzie musiała czekać aż do czwartku Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 28-11-2009 20:06

Miejmy nadzieję, że KO w Sosnowcu weźmie dobry przykład z kolegów i koleżanek z Lublina i Torunia i w miarę szybko powiadomi nas o swych wyrokach.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 28-11-2009 20:13

Fajnie by było, gdyby Kraków również poinformował nas o wynikach jak najszybciej, ale wydaje mi się, że przez połowę przyszłego tygodnia będę żyć w nerwowym wyczekiwaniu :/

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 28-11-2009 20:21

Najwcześniej w poniedziałek. Znając polskie warunki, w poniedziałek wyślą, a w czwartek (jak dobrze pójdzie) info dojdzie do szkoły. Chyba że wyjątkowo coś pojawi się na stronach KO.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 28-11-2009 21:11

Z tego co pamiętam w tamtym roku w lubelskim nie podawali wyników na stronie internetowej... Coś im się stałoSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 28-11-2009 21:44

No to Asiu gratulacje sto razy ;D Teraz trzymaj za kolegów i koleżanki z forum ;> Jak Nauru dało rade, to moje Tuvalu może też Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 28-11-2009 21:50

AmeriKKKa z jakiego okręgu jesteś? Pewnie że trzymam kciuki i oby jak najszybciej te wyniki dotarłyWink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 28-11-2009 21:55

ja rowniez gratuluje ASIUSmile
ja pewnie najwczesniej dowiem sie w czwartek jak zadzwonie do KO bo KO we Wrocławiu działa "zgodnie z terminami" a strony internetowej nie ma. Ale ilosc prac z tematu E mnie troche przeraza, w takiej ilosci moja moze sie gdzies zagubic.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Malawi - 29-11-2009 13:44

W Łódzkim i Świętokrzyskim wyniki już 1 grudnia czyli za dwa dni. Ciekawe ile osób wybrało temat o kamieniu ( tak jak ja).

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - magnum92 - 29-11-2009 13:50

(29-11-2009 13:44)Malawi napisał(a):  W Łódzkim i Świętokrzyskim wyniki już 1 grudnia czyli za dwa dni. Ciekawe ile osób wybrało temat o kamieniu ( tak jak ja).

Ja też wziąłem temat z kamieniemWink,opisałem budynki w Kielcach.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 29-11-2009 13:58

Komitet szczeciński również ogłasza wyniki 1.12 ... może inne także zrobią to w tym dniu? ;]

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Kaktusia - 29-11-2009 14:43

Gratulacje dla wszystkich którzy się dostali Smile Okręg Lublin trzymam kciuki Wink I pokazać w tym roku na finale klasę!

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - sawik - 29-11-2009 22:56

Wyniki z okręgów nieposiadających stron internetowych pojawią się na stronie internetowej Komitetu Głównego - http://www.ogin.edu.pl

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - mateuszp - 30-11-2009 00:21

Właśnie mi ulżyło, bo dostałem się, wprawdzie na styk bo 80 pkt ale zawsze.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - magnum92 - 30-11-2009 16:22

Są już wyniki okręgu łódzkiego http://hydro.geo.uni.lodz.pl/index.php?page=olimp-aktualnosci
84/100 Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 30-11-2009 16:58

Śląskie i Zagłębie czeka nadal. Gratuluję wszystkim forumowiczom, którzy już wiedzą o swym sukcesie. Trzymajcie kciuki za nas, jeszcze niepewnych.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 30-11-2009 17:18

No, ja również gratuluję tym, którzy wiedzą, że się dostali dalej. Małopolska nadal czeka na wyniki, to wyczekiwanie jest najgorsze...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Tilaczek - 30-11-2009 17:23

Kurde ja z krakowskiego okręgu i niesamowicie się stresuje... Pracę mam moim zdaniem bardzo dobrą Tongue , moja mentorka (od której prawie wszyscy przechodzą) też tak twierdzi .... Ale dopiero po wydrukowaniu zdałem sobię sprawę, że przekroczyłem ilość stron... I się tak boję =\\\... Mam nadzieję, że tego nie odkryją...

A no i wszystkim, którzy się dostali: Wielkie Gratulacje ! Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - wolaj1991 - 30-11-2009 18:14

MAM WYNIKI Z DOLNOŚLĄSKIEGO I.... PORAŻKA
Duzo nie brakowało ale jednak. Ale kolezanka ze szkoly awansowała, a kolega z pokoju z poprzedniego roku etapu rejonowego 100/100
Również jeszcze raz gratuluje wszystkim którym sie udałoTongue POWODZENIA!!!

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carita92 - 30-11-2009 19:12

Gratuluję wszystkim, którzy już wiedzą, że przeszli dalej Big Grin Ja nadal czekam.. :O

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Haszysz - 30-11-2009 19:13

Zdenerwowanych mogę pocieszyć. W mojej pracy tuż przed wysłaniem widziałam literówki, wysyłanie
odbywało się na ostatnią chwilę, żeby nie powiedzieć, że po prostu za późno i zaskoczona byłam samym tym, że praca była w ogóle sprawdzana. Zresztą była efektem w zasadzie 3 bezsennych nocy i doskonale wiedziałam, że dwa punkty mam opisane dosyć ubogo.
No a jednak, ledwo ledwo, ale przeszła. Więc jeśli swoim poświęciliście co nieco czasu i oceniacie je jako dobre - nie powinno być niemiłych niespodzianek.
Powodzenia zatem Tongue
P. S Jest może wśród Was ktoś z łódzkiego? Smile byłoby miło zobaczyć "znajomą twarz".

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - szulc92 - 30-11-2009 19:24

Jako, że to mój pierwszy post to witam wszystkich!
Ja jestem z łódzkiego ;]. Udało mi się przejść i bardzo się cieszę, bo zdobyłem 100/100 pkt. Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 30-11-2009 19:28

(30-11-2009 19:24)szulc92 napisał(a):  Jako, że to mój pierwszy post to witam wszystkich!
Ja jestem z łódzkiego ;]. Udało mi się przejść i bardzo się cieszę, bo zdobyłem 100/100 pkt. Big Grin

:O A jaki temat opisywałeś? Gratuluję oczywiście!

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - szulc92 - 30-11-2009 19:30

(30-11-2009 19:28)Asiaa91 napisał(a):  :O A jaki temat opisywałeś? Gratuluję oczywiście!

Dzięki ;] Pisałem temat C, czyli ten z charakterystyką jeziora.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - krzychow - 30-11-2009 20:58

Witam Big Grin Ja jestem z lodzkiego, a wlasciwie swietokrzyskiego. W tamtym roku bylem na finale w Lodzi, teraz ja Was bede witac na rejonowym w Sandomierzu Smile Ode mnie weszly 4 osoby..dla tych co jeszcze nie byli na rejonowym, niech zapamietaja imie Franek (i to nie moje imie!), zreszta na pewno go poznacie Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Haszysz - 30-11-2009 21:13

Hm, ja kolegę Krzyśka chyba kojarzę Smile ... jak również Franka, mimo że nie dane było mi się z nim poznać Tongue
Szulc92, sądziłam, że komisja nie pokusi się o danie komuś setki, bo ocena pracy to też sprawa trochę subiektywna i zawsze ten jeden punkt mniej jest jakimś ubezpieczeniem dla sprawdzającego... więc Twoja praca musiała być naprawdę bez zarzutu, gratulacje Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Einstein ;) - 30-11-2009 21:15

Również łodzkie. Korzystam z przywileju Wink Oj tak, Franek wymiata Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Malawi - 30-11-2009 21:28

Ja się też dostałem, choć jestem w gimnazjumSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - krzychow - 30-11-2009 22:40

No wiesz Malawi..Franek juz w II gim byl na rejonowym..i to doszedl do ustnego Big Grin A w tamtym roku finalista zostal gimnazjalista z RaciborzaSmile pamietam go dobrze, bo wyszlismy obaj bardzo wczesnie po drugim podejsciu, wiec to nie zaden sukces, ale sensu largo, powodzeniaSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 30-11-2009 22:44

To ze Szczecina wyniki też już sąSmile Wiec kto z tego okręgu to niech patrzy czy się dostałTongue Mi sie jakoś udałoTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - lemoor - 30-11-2009 23:56

A Warszawa ciągle czeka.. :/

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 01-12-2009 00:56

A z lubelskiego nie ma nikogo więcej??Sad W tym roku zapraszam do mojej szkoły także wartoTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carita92 - 01-12-2009 16:26

jeszcze góra dwa dni i będzie wiadomo... zazdroszczę tym z was, którzy już wiedzą Tongue Kto jest ze śląskiego i tak jak ja cały czas zastanawia się kiedy WRESZCIE podadzą wyniki? SmileSmileSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 01-12-2009 16:41

Ja w Sosnowcu nadal usycham i czekam, aż coś będzie wiadomo. Rozumię Cię, Carita.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carita92 - 01-12-2009 17:08

Dobrze wiedzieć, że jeszcze ktoś z forum żyje w niepewności, nie jestem sama Smile może już jutro przyjdą wyniki..

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - kubiczken - 01-12-2009 17:14

nie tylko Śląsk! Małopolska też czeka i usycha! Pozdro Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Tilaczek - 01-12-2009 17:44

Uff. Udało się przejść ;D

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 01-12-2009 18:02

@carita92

Tez ze slaskiego, łącze się w cierpieniu Wink michal92 też śląskie, więc czeka z nami ;>

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 01-12-2009 18:04

Ja się obawiam, że możemy je dostać dopiero w czwartek... u nas musiało być dużo więcej prac, niż w innych województwach :/

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Tilaczek - 01-12-2009 18:53

Wiecie, ja z Małopolski i o wynikach dowiedziałem się dziś z samego rana... Moja nauczycielka zadzwoniła do sekretarza naszego okręgu i jej powiedział... Jak bardzo się niecierpliwicie to spróbujcie tak ;D

Ps. Nr-y telefonów do sekretarzy poszczególnych okręgów są na stronie OGIN-u.
No, ale mówię - tylko jeśli się bardzo niecierpliwicie bo jak za dużo osób zacznie dzwonić to się wkurzyć mogą Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 01-12-2009 19:29

Gremium lepiej nie denerwować... Czyli widzę, że z okręgu śląskiego (i zagłębiowskiego) mamy dość dużą grupę pod wezwaniem. Strona Katowickiego PTG nie należy do najczęściej aktualizowanych, ale mają już tylko dwa dni.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Tilaczek - 01-12-2009 19:39

Noo tak, racja ;D
W takim razie liczę, że szybko podadzą wyniki Śląsku i Małopolsce :)

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carita92 - 01-12-2009 20:07

ja też Smile jutro o tej porze może już będziemy znali wyniki więc - jeszcze trochę cierpliwości i wszystko stanie się jasne Big Grin Pozdrawiam Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 01-12-2009 20:15

Ja będę wyczekiwał z niecierpliwością i czyhał na strony PTG na każdej przerwie. Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Simon93 - 01-12-2009 21:50

Mam pytanie ? Co to za kryterium F przy posterze, w pierwotnej wersji miały być kryteria a, b, c, d, e każde po 20 pkt
sory, już wiem Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 01-12-2009 22:02

Gdynia, Kraków i Poznań mają już wyniki Smile
Udało się! Big Grin
Michał - są, są na stronie OGiNu ;p

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 01-12-2009 22:04

Gdzie mają?? Bo na stornie oginu nic nie ma Tongue
Już widzę Tongue
Karków --> TUTAJ
Poznań --> TUTAJ
Gdynia --> TUTAJ
Szkoda tylko, że trzeba link z ręki wpisywać Smile
ooo... już nie trzeba Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - kubiczken - 01-12-2009 22:24

dostałem się, 95/100!!!!! Powodzenia! do zobaczenia w Krakowie w lutym!!! Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Tilaczek - 01-12-2009 23:08

Nom do zobaczenia ;DDD
I miłej nauki <3 ;p

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 02-12-2009 15:52

W śląskim już są wyniki: TUTAJ
Ja jestem dalej 85/100...
Do zobaczenia w Sosnowcu Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carita92 - 02-12-2009 16:38

Ja też się dostałam Big Grin D Big Grin Big Grin Do zobaczenia w Sosnowcu Wink Nawet nie wiecie, jaki przeżyłam stres, kiedy otwierała się strona z wynikami Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 02-12-2009 17:24

Też jestem dalej - nasze forum trzyma poziom ;D

80/100, już nie dociekam za co mi poucinali - liczyłem na więcej po cichu, ale czy to ważne? W końcu jestem dalej Big GrinBig Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carita92 - 02-12-2009 17:28

AmeriKKKa, też miałam 80/100... Mnie też zastanawia, dlaczego nie troszkę więcej, ale masz rację - najważniejsze, że przeszliśmy Big Grin Gratuluję wszystkim forumowiczom, którym się udało Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 02-12-2009 17:41

Dokładnie... Smile
Teraz się tylko 2 etap liczy... jak dla mnie poziom już będzie nieco łatwiejszy... bo praca to jednak duża loteria była Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 02-12-2009 17:45

no to wszystkim wirtualne high five i do zobaczenia w Sosnowcu, a reszcie na finale Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 02-12-2009 18:02

(02-12-2009 17:24)AmeriKKKa napisał(a):  Też jestem dalej - nasze forum trzyma poziom ;D

No trzeba przyznać, że daliśmy radę;D Amerikkka to widzę, że Twoje wyspy też kogoś zainteresowały;D Gratuluję!

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Tilaczek - 02-12-2009 19:25

Ano trzyma poziom ;DDD

Powiedzcie: Poszliście na OGIN
- by zobaczyć co to jest, spróbować
- bo lubicie geografie i pomyśleliście, czemu nie, można się trochę pouczyć a nóż się uda zajść .."dalej"
- czy jesteście uzależnieni od geografii i po prostu nie mogliście inaczej?Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 02-12-2009 20:02

D) by zrealizować własne ambicje i przy okazji poznać fajnych ludzi Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Tilaczek - 02-12-2009 20:07

Hah ;D
No tak, napewno też dlatego Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 02-12-2009 20:23

83/100 Nareszcie można odetchnąć. Dobrze, że na WNoZ mam niedaleko...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 02-12-2009 21:10

Ja w tamtym roku chciałam sobie coś udowodnić no i się udało po części, a teraz bo w tamtym roku była świetna atmosfera i fantastyczni ludzie!

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - krzychow - 02-12-2009 21:22

Asiaa91, bylas w tamtyn roku na finale Smile?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 02-12-2009 21:33

Nie, niestety się nie udałoSmile A ta świetna atmosfera na II etapie w Parczewie, naprawdę warto było pojechaćSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Zing - 02-12-2009 21:53

Gratulacje wszystkim, którym również się udało. Powodzenia na kolejnych etapach Big Grin
Co do pytania Tilaczka, to odpowiedzi A,B... i D Smile O atmosferze się nie wypowiem, to dopiero mój pierwszy raz...

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - lemoor - 02-12-2009 22:58

Uff.. 99 pkt Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carita92 - 09-12-2009 18:03

Jak tam przygotowania? Smile Co myślicie o termienie drugiego etapu? ja na przykład mam wtedy ferie i II etap pokrzyżował mi plany wyjazdu na narty.. ale czego się nie robi dla oginuTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 09-12-2009 18:05

Ja mam podobnie... i też wyjazd na narty Smile
Mimo wszystko potencjalna 100 z matury ważniejsza... Big Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 09-12-2009 18:48

Mi pasuje bardzo, bo przed II etapem będę miała 2 tygodnie ferii na powtórkiSmile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 10-12-2009 15:23

Mi też nawet w miarę pasuje. Nic nie planowałem na ferie, a i w szkole nie będę musiał brać urlopu.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Tilaczek - 10-12-2009 22:05

(09-12-2009 18:03)carita92 napisał(a):  Jak tam przygotowania? Smile Co myślicie o termienie drugiego etapu? ja na przykład mam wtedy ferie i II etap pokrzyżował mi plany wyjazdu na narty.. ale czego się nie robi dla oginuTongue

Hah, dokladnie to samo... I rodzice pojada w Alpy beze mnie evil ...ale moze przezyje...pod warunkiem, ze mi dobrze pojdzie ;D...
Nooo poki co zaczalem sobie wypisywac obiekty geograficzne, tak dokladnie dokladnie, co by miec wszystko...jak narazie wypisalem i nauczylem sie Europy, jakies 900obiektow ..wiem szalenstwo...ale skoro juz (w koncu) zmusilem sie po 2 latach do napisania pracy i przeszedlem...to wypadaloby tego nie marnowac...
=p

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 10-12-2009 22:11

900 obiektów!? Ojezusmaria! Tyle to ja się ze świata nauczę, może.

Póki co cała atmosfera wyuczona z paru źródeł. Pokój zaklejony żółtymi karteczkami do zapamiętywania - coby nie mylić więcej adiabatyczności, anabatyczności i adwekcji Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 10-12-2009 23:53

Ojoj, ja widze że u nie których to już przygotowania pełną para, a ja to sie dopiero powoli do tego bede zabierać w przyszłym tygodniu jak już luz w szkole bedzieBig Grin Ale swoją drogą 900 obiektów?Big Grin Szalejesz Tilaczek, szalejesz, bo mi się wydaję, że ogólnie ze świata jest cos koło tego, no może trochę wiecejTongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - pl65 - 11-12-2009 01:24

Spoko najwyższa pora żeby się zabrać Smile. Jeszcze nie jest za późno. Na pewno atlas, atlas, atlas, książki Smile
Aha i nie wiem na pewno ale wydaje mi się że na OGiN obowiązuje taka tabela stratygraficzna:
http://img42.imageshack.us/i/skanuj0037e.jpg/

Czyli wersja 2009 Smile

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - carita92 - 11-12-2009 19:25

Ja zabieram się do nauki od jutra Wink Ale to, co Wy już przerobiliście mnie przeraża. Zaczynam się zastanawiać, co ja w ogóle robię na tej olimpiadzie ;O

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 11-12-2009 19:54

Spokojnie. Ja na razie gromadzę źródła. Zdążyłem się już w miarę zaprzyjaźnić z atlasem, teraz będę pogłębiał ten związek. Przymierzam się do Skrzypczaka Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - syl0992 - 11-12-2009 20:22

O własnie za Skrzypczaka też trzeba się wziąćSmile Ale polecam też geologię dynamiczną Mizerskiego, dla osób które szczególnie lubią tematy związane z litosferą i nie tylkoSmileSmile I dzieki za linka do tabeliBig Grin

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Tilaczek - 11-12-2009 21:48

Hah, ja się za to nie nauczę tych pojęć ;O ...a przynajmniej przeraża mnie to =p
Żółte karteczki? ;DDD
Utoniesz w tym koło stycznia już =p

I..No tak Skrzypczak oczywiście <3 Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - moher92 - 11-12-2009 22:10

Ja sobie zakupiłem megazeszyt, do którego notuję wszystko, co się da.

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Asiaa91 - 13-12-2009 16:46

Pytanie do bardziej doświadczonych: zdarzało się, żeby były powtórzone zadania z poprzednich olimpiad?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - michal92 - 13-12-2009 19:28

Typy zadań się chyba powtarzają... ale konkretne przykłady raczej nie Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Kaktusia - 13-12-2009 20:37

Na jakichś starych starych, które miałam, zdarzało się, że coś się powtórzyło, ale to na takich sprzed kilkunastu lat co najmniej. Na tych nowszych raczej nie. W sumie to te zadania ostatnio coraz dziwniejsze wymyślają Wink
Chyba pora już założyć temat "II etap" Wink

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - Tilaczek - 14-12-2009 18:28

Z tego co wiem nie powtarzają się zadania, za to typy zadań powtarzają się wcale-nie-aż-tak-rzadko-jak-można-by-się-było-spodziewać :DDD
... nooo ale to nie znaczy często Tongue

Ja osobiście bardzo żałuję, że nie pojawiają się już na OGINie zadania typu: "Wypływamy z wielkiego portu ..., który jest tu i tu, i nad Morzem ... i płyniemy ..... ..."
Kiedyś non stop to było na OGINie jak sobie przejrzycie starsze olimpiady... takie zadania w niesamowicie ...ciekawy sposób sprawdzały znajomość mapy, i czegoś uczyły przy okazji... Szkoda, że z tego zrezygnowali Sad

Ale to oczywiście tylko moja opinia Tongue

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - AmeriKKKa - 14-12-2009 19:29

Do usunięcia

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - gracja_fanaberia - 15-12-2009 11:39

Hej,
Ta olimpiada to zwykła ściema - bynajmniej w naszym okręgu. Na pracę poświęciałam dwa miesiące wakcji super ankiety i wogóle wszystko świetne - wiem ze to wygląda na samozachwyt ale praca była sprawdzona przez nauczyciela akademickiego stopniem profesor i wyobraźcie sobie ze nie przeszła gdyż w wyjaśnieniach napisali ze użyałąm za zbyt bagatelną metodę badwczą jak ankieta czy wywiad a okazało sie ze moją prace sprawdzał ekspert z dziedziny geomorfologia śmiech, śmiech i jeszcze raz śmiech. Powiążania przestzrenne = geologia i geomorfologia , czyste żarty. Później okazało sie ze ze szkoły przeszło za dużo ludzi . Naprawdę stratuja w olimpiadach róznych ale geograficzna mnie rozwaliła nie wiem za co są udzielane max chyba za którą szkołe reprezentujesz. Sory za błędy ale jestem taka wściekłą że masakra. A jeszcze jedno w naszym, komitecie są ludzie tacy nieuprzejmi, noszą sie bardzo wysoko a w głowie pusto. Ale odwołuję sie jeszcze do komitetu głownego Smile. Jak im to zakomunikowałąm to niezłą bura w okręgówce była Smile. Pozdarwiam i uczcie sie szczególnie odkryć geograficznych i powtórzcie astronomię (wszystko!, nawet dobę cywilną Smile )

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - krzychow - 15-12-2009 12:20

Czesc Gracja_fanaberia. Przykro mi ze nie przeszłaś Sad Zawsze fajnie spotkać forumowiczów na olimpiadzie. A za rok masz jeszcze szansę, czy już matura? Nie wydaję mi się, że jest jakiekolwiek ograniczenie szkolne, chyba po prostu trałifaś pechowo na nieodpowiedniego egzminatora Sad Mogłabyś powiedzieć, czemu sugerujesz naukę o odkryciach i astronomii Smile?

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - gracja_fanaberia - 15-12-2009 13:11

Hej,
uwierz mi ze straciłam jakąkolwiek chęć startowania w olimpiadzie z geografii. Wiem ze to nie jest wina Komitetu Głównego tylko Okręgowego no ale cóż pewnych spraw sie nie przeskoczy.
Jezeli chodzi o drugie pytanko Smile nie dociekaj skąd tylko ucz się naprawdę .Powtarzam ASTRONOMIA i ODKRYCIA (co roku są) no i oczywiście wiedza ogólna szczególnie geografia Polski - surowce mineralne , rolnictwo i turystyka.
Pozdarwiam

RE: Tematy prac na I etap XXXVI OGiN [36] - krzychow - 16-12-2009 09:41

Ach Smile Ja myślałem, że Ty wiesz coś więcej i dlatego to sugerujesz Smile Nie no..plan na naukę tak to mam, więc spoko. Na razie Big Grin