GeoForum - forum geograficzne
Bazalt - jaka to skała?... - Wersja do druku

+- GeoForum - forum geograficzne (http://www.forum.geozone.pl)
+-- Dział: Geografia (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pomóżcie! - pytania geograficzne (/forumdisplay.php?fid=10)
+---- Dział: Geologia (/forumdisplay.php?fid=33)
+---- Wątek: Bazalt - jaka to skała?... (/showthread.php?tid=1776)


Bazalt - jaka to skała?... - noe_83 - 27-05-2008 21:12

Olivia Soprano:

A bazalt jest cholernie zasadowy... To było podpuszczanie, czy jak?


Z tego co pamiętam z geologii, to bazalt może być i kwaśny i zasadowy i oojętny,w zależnie od zawartości "czegoś tam" (nie pamiętam czy to był kwarc-odczyn kwaśny, czy plagioklazy - odczyn zasadowy). A w przypadku Etny jest raczej kwaśny..

A w ogóle Olivia, jak możesz to podeśli jakieś linki na ten temat...
Zchęcią o tym sobie poczytam (tylko nie odsyłaj mnie do biblioteki lol bo u mnie krucho z czasem :?


- arrturro - 27-05-2008 22:19

Co prawda nie jestem Olivią i geologiem też nie, ale i ja jestem gotów Cię zrugać!!!

Bazaltoidy są skałami, w których kwarcu nie uświadczysz! (no chyba, że coś przez zupełny przypadek się tam znalazło). Z tego, co mi wiadomo, to w ich skład wchodzi ok. 50-70% piroksenów, ok. 10-40% plagioklazów, mogą się pojawiać oliwiny (np. w postaci porowaków), ale nie więcej niż do 15-20% i troszkę amfiboli...

Nie śmiem co prawda mierzyć się z geologicznym autorytetem Olivii, ale wg uproszczonej klasyfikacji skał magmowych (autorstwa niejakiego J. Głazka) bazalt zaliczony jest do skał obojętnych...zasadowe tego typu są: fonolit, tefryt, bazanit...natomiast skrajnie zasadowe - nefelinit i leucytyt...

W związku z powyższym nie wiem, czy można nazywać bazalt "cholernie zasadowym", co nie zmienia faktu, że z pewnością nie jest on kwaśny!


- carenza - 27-05-2008 22:44

jeżeli coś ma kwarc, to nie może być bazaltem, nazywane jest wtedy adekwatnie do swojego składu w odpowiedni sposób.
nazwy skał - ustalone są na podstawie tego jakie są.

arr, dużo pamiętasz po tym kolosie Smile


- Olivia Soprano - 28-05-2008 17:40

nazwałam bazalt cholernie zasadowym, aby ludzie mogli go kojarzyć tak, jak powinni, czyli ze środowiskami magm prymitywnych. Nie chciałam szpanować w "pytaniach...".

noe - w takim razie gdzie kończy się definicja, czym jest dana skała? Definiuje się na podstawie składu chemicznego, więc nie może być on zmienny w zakresie kwaśne - zasadowe, bo nie będzie to jedna skała... :roll:

Z petrologii na UJ (podpunkt - skład bazaltów i INNYCH skał maficznych)
(autorytet: Prezes PTMin):
Po pierwsze: bazalt jest skałą maficzną.
Po drugie: nie jest ultramaficzny, więc można w niektórych odmianach, tzw. bazaltach tholeitowych, znaleźć kwarc normatywny, czyli po przeliczeniach składu chemicznego SiO2. Nigdy jednak nie przekracza znacznie zawartości alkaliów (tlenków K i Na)
Skałd bazaltu:
- plagioklaz (i tu też noe napisał nieprawdę - plagioklazy nie są składnikiem zasadowym, tworzą one roztwór stały między albitem (NaAlSi3O8) a anortytem (CaAl2Si2O8). Im więcej anortytu w plagioklazie, tym charakter skały bardziej zasadowy, im mniej - a więc im więcej albitu - tym bardziej kwasowy). W plagioklazie w bazalcie jest min. 50 % anortytu, a więc jest zasadowy (nie zaryzykowałabym nazwania go obojętnym - pomimo tego, że w niejednej odmianie skład chemiczny jest zbliżony do obojętnego andezytu, można je odróżnić klasyfikacją TAS - Total Alcali Silica)
- klinopiroksen
- może być obecny ortopiroksen
- oliwin - i tu kwestia zawartości kwarcu. Jeżeli oliwin zawiera więcej żelaza niż magnezu, kwarc może pojawić się w takim stopie. Jeśli jest to gł. krzemian magnezu, forsteryt, kwarcu nie będzie
- skaleniowce - w najbardziej zasadowych odmianach (czyli nefeliny, jak pisał arrturro)
- skalenie alkaliczne

uwaga 1: amfibole nie mogą występować w skałach wylewnych, tylko w głębinowych odpowiednikach bazaltu. Powód: zawierają grupy OH, które obniżają temperaturę solidusu i skała z amfibolami (także np. mikami) stygnie szybciej niż wyjdzie na powierzchnię

Klasyfikacja IUGS dla skał magmowych. do refleksji:
http://www.uj.edu.pl/ING/petrologia/gafp.html
(patrz: gabro)

uwaga 2: na samym dole górnego trójkąta są skały raczej zasadowe: gabra, monzogabra etc. Są w nich jakieś zawartości kwarcu.
Kwarc w stopie kłóci się z nefelinitami i nigdy nie będzie go w skałach dolnego trójkąta. Tak więc nefeliny, foidy, skaleniowce czy jak to się nazywa, wykluczają kwarc. Ale to są NAJBARDZIEJ ZASADOWE odmiany skał maficznych. Więc to nieprawda, co piszecie o kwarcu.

jak sobie coś przypomnę albo znajdę linki do bardziej zaawansowanych klasyfikacji (np. czworościan Yodera i Tilleya do samych bazaltów) to napiszę.


- noe_83 - 29-05-2008 22:25

Sorry, jednak COŚ mi sie poprzewracało... Odszukałem notatki...
Zwracam honor Smile


RE: Bazalt - jaka to skała?... - snaakee - 11-09-2015 10:07

[Administrator] Wątek zamknięty.