GeoForum - forum geograficzne
Mała Ojczyzna - Wersja do druku

+- GeoForum - forum geograficzne (http://www.forum.geozone.pl)
+-- Dział: Wokół geografii (/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Wokół geografii (/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Wątek: Mała Ojczyzna (/showthread.php?tid=1398)

Mała Ojczyzna - luca - 06-02-2008 23:52

Czym dla Was jest mała Ojczyzna? Czy czujecie się związani ze swoją wioską, miastem, lub regionem w jakiś szczególny sposób??
Na przykład Niemcy mianem Vaterland określają naród, a Heimat to dla nich coś bliższego?

- memoria - 07-02-2008 00:05

Chociaż od 9 lat mieszkam w Swarzędzu pod Poznaniem, to czuję się Poznanianką...Tam się wychowałam, jestem tam praktycznie codziennie i dla mnie to miasto, jak i cała zreszta Wielkopolska w jakims stopniu, jest moja małą ojczyzna Smile

- viola110 - 07-02-2008 17:33

A to mnie Memoria zaskoczyłaś, ja też mieszkam w Wielkopolsce i niestety wiem, że dla poznaniaków Wielkopolska to ich miasto no może Swarzędz, Kórnik a reszta się nie liczy. Widać to świetnie w rozdziale środków z UE.
A na marginesie słyszałam ostatnio, że ktoś przeprowadził ankiety wśród uczniów i wyszło, że mała ojczyzna to najliższa okolica tak w promieniu kilku, klikunastu kilometrów, niestety już nie region. To chya efekt rozsnących dysproporcji między kilkunastoma największymi miastami i całą resztą Polski.

- prof. miodzio (miodek) - 07-02-2008 23:06

Dla mnie moją mała ojczyzną jest Michałowo. Hehe, moja wioska Tongue liczę na to że za rok będzie już miastem... może szybciej 8) (niebawem ma być referendum w tej sprawie). Tu jest wszystko co mi potrzeba do szczęścia... no prawie wszystko wink wink wink Zapraszam tu wszystkich (taki mały spam;])

Chcę tu spędzić swoje ostatnie lata

- carenza - 07-02-2008 23:18

Bronowice i B. Sądecki / B. Niski
no i na ciągnąć można Skandynawię, bo tam jak jestem, się naprawdę dobrze czuję, na jakimś lodowcu, pustym płaskowyżu, czy gdzieś w szczerym polu ..z najtańszym chlebem tostowym (ok 10 zł) i słoikiem miejscowej czekolady do kanapek Sjokade i słoikiem dżemu z moroszki - maliny polarnej (którą można nabyć też w IKEI :winkSmile 8)

- Jendrulla - 08-02-2008 13:45

Przepraszam za OT, ale w IKEI to najlepsze są hot-dogi.

Dziękuję za przeczytanie mojej opinii i życzę miłego dnia Tongue

- carenza - 08-02-2008 15:10

przecież to jest kataklizm jak je sprzedają po ciaku, a jak po 50 gr. to już w ogóle jakieś trzęsienie ziemi...

Mała ojczyzna - Mróweczka - 10-02-2008 17:29

A ja kocham Nową-Hutę!!!! Krążą o niej różne stereotypy ale to nie prawda! Jak patrzę na inne dzielnice, to moja jest najpiękniejsza, jest zielono i wszędzie mam blisko.

- cherry - 10-02-2008 23:55

Też mieszkam w Nowej Hucie przyznaje, że jest zielono i całkiem fajnie (zwłaszcza pod kątem architektonicznym i z powodu łąk nowohuckich), ale czy wszędzie jest blisko? Tego bym nie powiedział Big Grin

- arrturro - 11-02-2008 00:29

Ale i tak nie ma to jak piękne i czyste jeszcze (tu i ówdzie) Podlasie - moja Mała Ojczyzna Big Grin Żyć, nie umierać...

- winnerm - 11-02-2008 00:30

O Taak. Zapraszam do Kolna. Granica Podlasia, Mazowsza i Mazur Smile

- prof. miodzio (miodek) - 11-02-2008 09:23

Weeeeee, byłem w Kolnie na meczu z Waszym Orzełkiem (jak było w IV). Miasto takie sobie, jeszcze będę musiał do Siemiatycz się wybrać. Heh, zaryzykuje takie stwierdzenie: M-owo jest piękniejsze niż oba te miasta razem wzięte, no i więcej tu zieleni. 8) 8) 8) Tongue Tongue Tongue

- arrturro - 11-02-2008 11:11

Miodzio, Ty lepiej uważaj twisted nas jest więcej Tongue lol

- winnerm - 11-02-2008 17:25

Czego chcesz od Kolna? Nawet basen mamy Tongue

- draco - 16-02-2008 14:11

Moja mała ojczyzna to Puszcza Bukowa pod Szczecinem. Bywam tam rzadko, ale te wspomnienia.

- Shayla - 16-02-2008 23:48

Moja Mała Ojczyzna to bez dwóch zdań Tychy, mimo że teraz więcej czasu spędzam w Krakowie. Mam nadzieję, że jak skończę studia to tu wrócę na dobre Smile I że czeka tu na mnie jeszcze wiele szczęścia.
Tu się czuję sobą, mam bliskich mi ludzi, miejsca z dzieciństwa.
Poza tym kocham wielkość tego miasta. Jak dla mnie idealna. Zna się wielu ludzi, ale pozostaje poczucie anonimowości, kiedy idzie się ulicą.

- cinek - 17-02-2008 12:09

Moja mała Ojczyzna:
1.) moja wieś - Trzebownisko
2. moje miasto - Rzeszów
3.) moje okolice - południowa część Kotliny Sandomierskiej, Pradolina Wisły Tongue

- Olivia Soprano - 17-02-2008 12:41

Stanica konna w Wysowej Zdroju.

Tam mi najlepiej

- Mróweczka - 17-02-2008 13:48

Jeszcze Chatka pod Niemcową w Beskidzie Sądeckim. Jeżdżę tam od kiedy byłam mała. Specyficzny klimat.