Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Wątek zamknięty 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Paryż - miejsce bezCenne i bezSenne
Autor Wiadomość
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Ilość postów: 2 196
Reputacja: 8
Paryż - miejsce bezCenne i bezSenne
A więc tak Smile Udałem się w podróż, ażeby sprawdzić, czy mieli rację Ci, którzy twierdzili, że Paryż jest miastem pięknym, ciekawym i przyciągającym. I wiecie co? Mieli rację Wink

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Od początku, czyli jak dojechać?
1) opcja pierwsza, z której i ja skorzystałem, to samolot - z Polski lata do Paryża bezpośrednio WizzAir, Norwegian i Air France. Wizz Air na lotnisko dla tanich linii Paris Beauvais, pozostałe na Orly lub Charlesa de Gaulle'a, wszystkie lotniska są dobrze skomunikowane z centrum miasta, więc z dotarciem problemu nie ma Smile w zależności od daty rezerwacji i wybranej linii cena może wynieść od 500 do ponad 1000 złotych.
2) opcja druga to np. przejażdżka autobusem Eurolines z dajmy na to Warszawy do Paryża - cena pewnie trochę niższa, ale za to podróż dłuższa...autobus ten dociera do międzynarodowego dworca autobusowego we wschodniej części miasta, skąd jest bezpośrednie połączenie metrem z centrum.
3) wszystkie inne, czyli np. autostop do Francji Smile albo wędrówka piesza, albo jeszcze przejażdżka rowerowa...innymi słowy - co kto lubi Wink

Gdzie się zatrzymać?
Szczerze polecam wszystkim Hostel Aloha (http://www.aloha.fr) położony w odległości ok. 5 min od stacji metra Volontaires (zielona linia nr 12) i jakichś 20 minut spacerem od Wieży Eiffle'a. Cena za nocleg w pokoju typu mix wieloosobowy B&B to 23 euro. Warunki może nie są porywające (choć dobre), ale to nie pięciogwiazdkowy hotel Wink Za to obsługa bardzo miła i kompetentna, dobrze posługuje się językiem angielskim, no i towarzystwo z całego świata, które można spotkać również stanowi duży plus.

Jak się poruszać po mieście?
Szczerze polecam spacery różnymi paryskimi uliczkami - jest co podziwiać. Ale oczywiście znacznie ułatwia sprawę paryskie metro, czyli bodajże 14 linii, dzięki którym można dotrzeć praktycznie wszędzie. Może nie porywa swoim wyglądem i nie jest tak przestrzenne jak choćby metro warszawskie, jednak nie wymagajmy, żeby coś, co ma ponad 100 lat było superluksusowe... Tongue Do tego jest jeszcze 5 linii szybkiej kolei, która np. dociera do Orly i do ChdG oraz sieć autobusów. Innymi słowy - dla każdego coś się znajdzie.
Bilety nie są jakoś strasznie drogie. Studenci niestety nie mają zniżek na komunikację miejską, więc płacą za cały bilet 1,6 euro. Kupowane w karnecie (czyli po 10 sztuk) wychodzą taniej, bo 1,14 euro. Można też zakupić Turist Visite (czyli tzw. kartę miejską dla turystów), ale to jest dobre dla tych, którzy planują jeździć baaaaardzo dużo, czego szczególnie nie polecam, bo w ten sposób traci się wiele z uroków tego miasta...

Co i gdzie jeść?
Oczywiście wszystko zależy od tego, ile pieniędzy chcemy wydać. Opcji jest kilka:
a) Żywimy się tym, co sobie ugotujemy. Wychodzi chyba najtaniej /nie próbowałem/ (choć ceny żywności niestety nie są zbyt niskie; to co najbardziej mnie zdziwiło, to cena wiśni - 12-14 euro za kilogram, czyli w porównaniu z wszystkimi innymi owocami strasznie dużo...), jednakże jest trochę nieporęczne, kiedy chce się połazić trochę po mieście i poznać je o różnych porach.
b) Restauracje. Można zjeść sensownie za 8-15 euro (cena dania "głównego"). Radzę unikać lokali położonych przy głównych arteriach komunikacyjnych i przy głównych atrakcjach turystycznych. Wystarczy krótki, bo 5-10 minutowy spacer w kierunku przeciwnym do "atrakcji" i lokal jest nawet ponad dwukrotnie tańszy. Napoje (wszystkiego rodzaju, od wody, przez napoje gazowane, piwa, wina aż po mocniejszy alkohol) są w restauracjach stosunkowo drogie.
c) Inne. W całym mieście można znaleźć Boulangerie, czyli ichniejsze piekarnie, w których można kupić nie tylko osławione bagietki (cena to 0,90 euro za sztukę), ale też np. gotowe superkanapki zrobione z tejże właśnie bagietki (cena 2,5-4 euro). Można się też zapewne pokusić o jedzenie w FastFoodach typu McDonald, ale osobiście nie próbowałem, więc nawet nie wiem, jakie są ceny...

Jeśli chodzi o kuchnię francuską, to chyba nie muszę mówić, że "w modzie" są owoce morza, ślimaki, żaby, sery, wina i inne takie. Kto chce, niech próbuje, ale na przykład ja na ślimaka nie dam się namówić Smile Na żabcie natomiast kiedyś się skuszę - tym razem stwierdziłem, że jest za droga na studencką kieszeń. Najtańsze żabie udka, jakie widziałem można było dostać za około 25 euro...
Wino całkiem dobrej jakości (opieram się na zdaniu towarzyszy podrózy, o czym później) można dostać w sklepach już za jakieś 6-8 euro za butelkę...

To tyle z informacji praktycznych...relacji ciąg dalszy rano Wink

http://centruminicjatyw.org
http://olimpiadageograficzna.edu.pl
05-08-2008 23:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Kontynuując wątek i poniekąd przechodząc do meritum sprawy Smile
Co mnie sprowadziło do Paryża?
Odpowiedź jest prosta - Ci oto dwoje poniżej:
[Obrazek: CIMG1166.jpg]
A są to: Sandra Dijkstra (Holandia) i Gabriel Giefer Cortes (Meksyk) - uczestnicy VI Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej w Brisbane (2006). Postanowiliśmy po prostu spotkać się po 2 latach i jak postanowilismy, tak też i zrobiliśmy. Krakowskim targiem wyszło na to, że spotkanie odbędzie/odbyło się w Paryżu i z perspektywy czasu cieszę się niezmiernie z tego powodu Smile
Przy okazji pozwolę sobie pozdrowić od Sandry i Gabriela wszystkich tych, którzy byli z nami w Australii Wink

Tak, jak już wspominałem, Paryż to miasto niezwykłe! To doskonałe miejsce do zwiedzania o każdej pogodzie - w słońcu i w deszczu - oraz o każdej porze dnia Wink [Na marginesie nocą podobał mi się jeszcze bardziej]
Ponieważ spędziłem w Paryżu tylko 5 dni, nie udało mi się zobaczyć wszystkiego, niemniej jednak postaram się krótko opisać to, co widziałem Big Grin

Ile de la Cite - wyspa w sercu miasta
Nie licząc Wieży Eiffle'a, Luwru i Łuku Triumfalnego, to tutaj znajdują się prawie wszystkie miejsca kojarzone bezpośrednio z Paryżem.
Sama wyspa jest położona na Sekwanie i, o ile dobrze policzyłem, z pozostałymi dzielnicami Paryża łączy ją siedem mostów. Zamieszkana od wieków, dziś przyciąga miliony turystów.
Co warto zobaczyć? Saint Chapelle - średniowieczna kaplica z imponującą liczbą witraży (o ile dobrze pamiętam, najstarszych w całym Paryżu), Conciergierie - średniowieczne wnętrza budowli o charakterze obronnym, Pont Neuf - nastarszy most Paryżu (a nazwa oznacza "nowy most" Wink) z pieknymi widokami na Sekwanę, no i wreszcie to, co moim zdaniem najpiękniejsze - Katedra Notre Dame (podziwiana przeze mnie z kazdej strony świata i o każdej porze dnia Big Grin).
Oto garść zdjęć:
[Obrazek: CIMG1360.jpg]
Most Pont Neuf
[Obrazek: CIMG0906.jpg]
Katedra Notre Dame od frontu
[Obrazek: CIMG0926.jpg]
Notre Dame od strony wschodniej - absyda z łukami podporowymi
[Obrazek: CIMG1337.jpg]
Notre Dame nocą - strona południowa

Kilka informacji praktycznych: zwiedzanie większości obiektów zabytkowych i muzeów jest płatne - bilet studencki to zazwyczaj koszt 5,5 euro. Katedra Notre Dame jest za free Smile Polecam serdecznie międzynarodową (ale po francusku) mszę świętą w katedrze w każdą niedzielę o 11.30.

Wieża Eiffle'a
Jedno z najbardziej imponujących miejsc w Paryżu. Każdy wie kiedy i przy jakiej okazji ją zbudowano, ale chyba nie każdy wie, że ARTYŚCI francuscy domagali się jej rozebrania zaraz po wystawie światowej. Impossible! Dobrze, że władze Paryża się na to nie zgodziły Smile
Znajdujące się po jej wschodniej stronie Pola Marsowe to doskonałe miejsce na piknik, poobiednią drzemkę, wieczorne pogaduchy. Ja spędziłem trzy późne (a zarazem niezapomniane) wieczory pod wieżą i już za nimi tęsknię...
W rzeczywistości wieża z bliska (np. ze schodów wiodących na górę) nie wygląda zbyt imponująco (to tylko kupa metalu), ale z daleka zapiera dech i zastanawia, jak to w ogóle można było zbudować ponad 100 lat temu...O właśnie, rzeczy o których rozmyślali młodzi geografowie, leżąc na Polach Marsowych to: ile osób spadło z góry in total? ile osób spadło z góry w czasie budowy? jakie są wpływy z ruchu turystycznego na Wieżę Eiffle'a (bilet studencki na samą górę to 7,30 euro, normalny - 8,20 [o ile pamiętam dobrze...])? i ile zużywa sie energii na oświetlenie wieży? Dodam, że wieża normalnie jest podświetlona na kolor żółto-złoty. Teraz jednak, z okazji prezydencji Francji w UE, wieża świeci na niebiesko, a od frontu (czyli od strony Sekwany) jest ubrana w "wieniec gwiazd dwunastu". Począwszy od 22.00, co godzinę przez 10 minut na wieży mrugały niebieskie światełka, co sprawiało, że wyglądała jak choinka...

Foty:
[Obrazek: CIMG1194.jpg]
Wieża Eiffle'a - front
[Obrazek: CIMG1111.jpg]
Artur&Przyjaciele&Wieża Smile
[Obrazek: CIMG1177.jpg]
Widok na Pola Marsowe i Montparnasse ze szczytu wieży
[Obrazek: CIMG1167.jpg]
Widok na Trocadero ze szczytu wieży (w oddali widać Lasek Buloński i nowoczesne zabudowania z Nowym Łukiem Triumfalnym między nimi...)

Montmartre
Miejsce warte zobaczenia - dla mnie przede wszystkim ze względu na majestatyczną bazylikę Sacre Coeur, sprzed której roztacza się ładny widok na Paryż. Dzielnica ta słynie też z artystycznej atmosfery - owszem, spotkałem wielu portrecistów, pejzażystów itp., ale nadzwyczajnej bohemy nie doświadczyłem. Niemniej jednak warto się tam wybrać...W pobliżu znajduje sie też cmentarz, na którym pochowano wielu znanych artystów - np. Juliusza Słowackiego...

[Obrazek: CIMG1345.jpg]
Bazylika Sacre Coeur

Luwr
Sam Luwr był kiedyś pałacem królewskim. Obecnie jest to największe muzeum na świecie, które można zwiedzać miesiącami...My spędzilismy tam tylko pół dnia, ale po wyjściu czułem się, jakbym przeszedł jakieś 50 kilometrów...Odpowiadając na ewentualne pytania - tak, widziałem Mona Lisę (zrobiłem jej nawet zdjęcie) Big Grin
Ale bardzo piękne jest także otoczenie Luwru, jak np. Park Tuileries z małym łukiem triumfalnym, Place de la Concorde (czyli Plac Zgody z obeliskiem i fontannami), czy chociażby bezpośrednie sąsiedztwo Sekwany Smile

[Obrazek: CIMG1102.jpg]
Luwr z osławioną Szklaną Piramidą
[Obrazek: CIMG1086.jpg]
Obelisk na Place de la Concorde

Panteon
Panteon to miejsce interesujące z dwóch względów. Po pierwsze - to monumentalna świątynia wybudowana w drugiej połowie XVIII wieku, następnie za czasów Napoleona zmieniona w swego rodzaju grobowiec bohaterów narodowych (znajdują się tam m.in. Voltaire, J.J. Rousseau, Victor Hugo, Alexander Dumas, Jean Monnet, no i osoba, która wydaje sie być najważniejsza z naszego punktu widzenia - Maria Skłodowska Curie wraz z mężem). Po drugie - w Panteonie znajduje się pokaźny dowód na istnienie ruchu obrotowego Ziemi, a mianowicie Wahadło Foucaulta...

[Obrazek: CIMG0823.jpg]
Panteon
[Obrazek: CIMG0825.jpg]
Wahadło Faucoulta

Inne miejsca
Z innych miejsc, które należy obowiazkowo odwiedzić, można tu wymienić chociażby Łuk Triumfalny (swego rodzaju pomnik postawiony ku czci żołnierzom francuskim, na którym znajdują sie miejsca stoczonych bitew [np. znajomo brzmiąca OSTROLENKA] i nazwiska generałów armii francuskiej [np. ks. Poniatowski]), Musee d'Orsey (z bogatymi zbiorami malarstwa impresjonistycznego, czyli czegoś, co bardzo lubię Smile), Jardin de Luxembourg (kompleks pałacowo-parkowy; w pałacu znajduje się siedziba Senatu), zabudowania uniwersyteckie z Sorboną w roli głównej, Hotel de la Ville, paryską Operę i wiele wiele innych...Na pewno kazdy znajdzie tu coś dla siebie...

[Obrazek: CIMG1072.jpg]
Łuk Triumfalny

Jedynym miejscem w Paryżu, które jest powszechnie znane, a które mi się nie podobało, jest Champs-Elysses - strasznie zatłoczona uliczka pełna sklepów...to zdecydowanie nie dla mnie...

PS. Kolejne spotkanie zaplanowaliśmy za 2 lata w Meksyku Smile Już się nie mogę doczekać...i zaczynam zbierać pieniądze Big Grin 8)

07-08-2008 13:57
carenza Offline
nadużywająca diabła tasmańskiego

Ilość postów: 2 444
Reputacja: 10

i to mi się podoba !

[Obrazek: wistpanomwj3.jpg]
"Cóż tam ten tłum dostrzega
Trwający w zachwyceniu
Coś mówi - spróbuj z nimi
Coś mówi - zostań w cieniu."
07-08-2008 16:33
Myron Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 82
Reputacja: 0

Francja jest piękna, choć bardziej chciałbym zwiedzić południe Smile
Tylko trzeba uważać z językiem - Francuzi nie lubią angielskiego. "Zapytaj o drogę po angielsku, a uprzejmie odpowiedzą, tylko wyprowadzą Cię w pole" - jak to opowiadała moja professeur lol
07-08-2008 16:52
luca Offline
Nie wiadomo za bardzo co tu robi...

Ilość postów: 2 070
Reputacja: 5

Co do Łuku:
Sześciu Polskich generałów i jednego Marszałka, ( książę był Marszałkiem Francji, buławę dostał pod Lipskiem w 1813). Wink
A oprócz Ostrołęki, powinien być Pułtusk i Gdańsk...
07-08-2008 20:29
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Nie tylko powinny być, ale są Wink Danzig, Pultusk, Ostrolenka i Heilsberg (Lidzbark Warminski)

A co do języka angielskiego - Francuzi chyba powoli zaczynają się z tym godzić...nie zauważyłem wśród nich wielkiej antypatii w stosunku do ludzi posługujących się angielskim... Smile

Aha, przypomniało mi się - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wszystkie paryskie muzea są za free!!! Co prawda grozi to potwornymi kolejkami, ale jeśli można spróbować, to czemu nie? lol

07-08-2008 23:38
carenza Offline

Pułtusk jest porównywany do Wenecji.. i ma najdłuższy rynek w Europie !
więc bez żadnych aluzji politycznych proszę Tongue

ile biorą za wjazd do Luwru ?
Tu jest strefa apolityczna ;], bez takich rzeczy proszę!1 - Luca

Trwający w zachwyceniu
07-08-2008 23:56
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Szczerze mówiąc nie wiem, bo skorzystałem właśnie z opcji "Free Sunday" Big Grin (przez zupełny przypadek, bo najpierw był ustalany termin wyprawy, a dopiero potem jej cel) Jednakże obiło mi się coś o oczy jakieś 7-8 euro czyli opcja zbliżona do standardu...

PS. Jakich aluzji politycznych? Ja tylko przytoczyłem dosłowne nazwy, które widnieją na Łuku Triumfalnym...

08-08-2008 00:04
carenza Offline

stop, stop, stop....

a gdzie w tym wszystkim jest .... DISNEYLAND ??

:shock: :shock: :shock:

[Obrazek: postac_mickey_portret.gif]

Trwający w zachwyceniu
08-08-2008 10:33
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Gdzieś jest na pewno, ale stwierdziłem, że nie jest wart oględzin, gdy moja wizyta trwała zaledwie 5 dni...
Tyleż samo mogę powiedzieć o Wersalu - też gdzieś jest, ale nie miałem czasu, aby do niego dotrzeć :roll:

08-08-2008 11:19
carenza Offline

ile dni pobytu proponujesz na optymalny pobyt? Smile

Trwający w zachwyceniu
08-08-2008 11:43
Myron Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 82
Reputacja: 0

jak najwięcej carenzo, jak najwięcej wink
miejsc do zwiedzania nie zabraknie - stron w przewodniku jak najbardziej. lol
08-08-2008 14:55
arrturro Offline
SM Don Arrturro

carenza napisał(a):ile dni pobytu proponujesz na optymalny pobyt? Smile
Tydzień, czyli pełne 7 dni to już rozsądna ilość...jednakże ja mógłbym spędzić tam caly miesiąc i pewnie bym się nie znudził Wink

08-08-2008 21:59
Wątek zamknięty 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!