Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 36 Głosów - 4.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Olimpiada (kuratoryjny konkurs) w gimnazjum.
Autor Wiadomość
rayan93 Offline
Gimnazjalista GeoForum

Ilość postów: 69
Reputacja: 0
Olimpiada (kuratoryjny konkurs) w gimnazjum.
Witam.
Chciałem się zapytać w sprawie olimpiady (kuratoryjny konkurs) z geografii w gimnazjum. Szukałem na forum coś z tego tematu, ale niestety nic nie znalazłem. Do tego konkursu przystępuję z wielką radością ponieważ interesuję się geografią od 4 -5 lat (mam 15). Otóż chciałem się zapytać jak najlepiej się uczyć na taki konkurs? Na razie przeglądam atlas, rozwiązuję testy z ubiegłych lat.

Olimpiadę mam około 28 listopada dlatego mam jeszcze trochę czasu na nadrobienie zaległości.

Proszę o porady, dobre książki geograficzne, formy nauki, przydatne adresy www itd.

Z góry dziękuję.

,,Miarą wielkości góry jest zmęczenie wędrowca"
04-10-2008 15:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
carenza Offline
nadużywająca diabła tasmańskiego

Ilość postów: 2 502
Reputacja: 10
RE: Olimpiada (kuratoryjny konkurs) w gimnazjum.
z tym konkursem jest zawsze problem, ponieważ piszą na tym forum ludzie z całej polski i kuratoriów mamy wiele.

u mnie w Krakowie co roku jest konkretny temat: np Karpaty, pustynie. do tego podawana jest literatura z podziałem na etapy, w etapie szkolnym zazwyczaj figurują podręczniki gimnazjalne, w kolejnych dochodzi jakiś licealny, albo konkretny artykuł z Wiedzy i Życia. warto wtedy się w niego zaopatrzyć (biblioteka) bo na pewno trafia się pytania właśnie związane z jego znajomością. ja miałam w gimnazjum takiego fajnego geografa który sam gromadził tą literaturę - kserował dla każdego uczestnika. do tego dostawaliśmy od niego masę kserówek z różnymi zadaniami typu: skala mapy, temperatura na jakiejś wysokości itp. - bo to można pod każdy temat podciągnąć - a jest to stały punkt na każdym etapie.

są też na forum osoby, które pytają jak mają się uczyć bo konkurs ma być "z wszystkiego" i nie mają nawet sprecyzowanego tematu. nie ukrywając mają stosunkowo trudną sytuację Smile

poszukaj na stronie swojego kuratorium, albo spytaj geografa, czy są jakieś wytyczne które mogłyby być punktem wyjścia do przygotowań.

myślę natomiast, że nawet jeśli nie masz sprecyzowanego tematu, to znaczną część przygotowań powinny zająć zadania obliczeniowe.

[Obrazek: wistpanomwj3.jpg]
"Cóż tam ten tłum dostrzega
Trwający w zachwyceniu
Coś mówi - spróbuj z nimi
Coś mówi - zostań w cieniu."
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-10-2008 15:21 przez carenza. Edit Reason: )
04-10-2008 15:19
rayan93 Offline
Gimnazjalista GeoForum

Wielkie dzięki.
Co do kuratorium to u mnie jest tak. W Katowicach i okolicach I etap jest z zadań typu: skala, temperatura, strefy klimatyczne, oraz takiego typu:
Zad. 4. Uzupełnij następujące zdania. 10 pkt
a. Wyobrażoną linię na sferze niebieskiej, przechodzącą przez zenit i Gwiazdę Polarną nazywa się ....................................................... .
b. Ziemia ma swoisty kształt nieregularnej bryły , którą nazwano .............................. .
c. Kąt zawarty między płaszczyzną równika a promieniem kuli ziemskiej, przechodzącym przez punkt na powierzchni Ziemi nazywa się ......................................
d. Na wschodnich wybrzeżach kontynentów roczne sumy opadów są na ogół znacznie .................................... niż na wybrzeżach zachodnich.
e. W strefie podrównikowej występuje w ciągu roku wyraźny rytm w przebiegu opadów. Pora letnia jest okresem ........................., a okres kalendarzowej zimy jest ....................
f. Wiatr typu halnego występujący także w Alpach nazywany jest tam .............................
g. Era mezozoiczna dzieli się na trzy okresy: ................., ........................ i .......................
h. Warstwa atmosfery, w której mieści się prawie cała para wodna i kształtuje się pogoda to .......................................... .
i. Woda morska jest w ciągłym ruchu. Ruch wywołany przyciąganiem Ziemi, Księżyca i Słońca oraz obrotem Ziemi nazywa się ............................... .
j. Trawiastą formacją roślinną w Ameryce Północnej jest .......................... .

Zad. 1. Wśród podróżników, którzy wnieśli swój wkład w poznawanie świata było wielu Polaków. Dopasuj poprawnie nazwiska podróżników (jedno pozostanie) do badanych przez nich obszarów (np.: G-6) 4 pkt
A. Jan Czerski …..
B. Ignacy Domeyko …..
C. Eugeniusz Romer …..
D. Antoni Dobrowolski …..
E. Paweł Edmund Strzelecki …..
1. Andy (Chile), 2. Australia, 3. góry Syberii Wschodniej, 4. Antarktyda

Oraz zadania z geografii fizycznej.
Dlatego myślę że najlepiej będzie poczytać podręcznik, poprzeglądać atlas, i poobliczać zadania.
Co o takiej formie nauki sądzicie?

04-10-2008 18:25
carenza Offline
nadużywająca diabła tasmańskiego

Ilość postów: 2 502
Reputacja: 10
zgadzam się.

[Obrazek: wistpanomwj3.jpg]
"Cóż tam ten tłum dostrzega
Trwający w zachwyceniu
Coś mówi - spróbuj z nimi
Coś mówi - zostań w cieniu."
04-10-2008 18:27
baginiak Offline
Licealista GeoForum

Ilość postów: 128
Reputacja: 2
Wszystko zależy od województwa. W moim "cudownym" woj. podlaskim z konkursem gimnazjalnym zawsze szopka wychodziła. A zadania robili takie , że sami ich rozwiązać nie potrafili. Raz na finale było trzeba policzyć coś na mapie i jeśli chciało się zrobić dobrze to było trzeba liczyć to tak jak na nautoligi (te loksodromy itp.). Że ja nie miałem o tym pojęcia, to przyjąłem, że Kraków i Białystok są na jednym południku. I co?? Było dobrze Tongue A ci co liczyli z funkcji trygonometrycznych to nie dość, że zmarnowali czas, to jeszcze punktów nie dostali.

A co do tematyki, to w gimnazjum większą rolę przykładają do tzw. umiejętności geograficznych (zadania ze skalą mapy, czasy, astronomia itp.). Warto przeczytać podręcznik, oczywiście przejrzeć atlas. U mnie jeszcze było w wytycznych, żeby czytać jakieś czaspismo, jednak bez tego jakoś sobie poradziłem.

Pozdrawiam, baginiak
05-10-2008 14:50
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Ilość postów: 2 248
Reputacja: 8
(05-10-2008 14:50)baginiak napisał(a):  W moim "cudownym" woj. podlaskim z konkursem gimnazjalnym zawsze szopka wychodziła.
Za moich czasów żadnych szopek nie było Big Grin A konkurs geograficzny w gimnazjum wspominam bardzo miło Smile

http://centruminicjatyw.org
http://olimpiadageograficzna.edu.pl
05-10-2008 18:45
baginiak Offline
Licealista GeoForum

Ilość postów: 128
Reputacja: 2
(05-10-2008 18:45)arrturro napisał(a):  Za moich czasów żadnych szopek nie było Big Grin A konkurs geograficzny w gimnazjum wspominam bardzo miło Smile

Ja też miło wspominam swoje udziały. Startowałem 2 razy (finalista i laureat) i zawsze komisja zapewniała nam dreszczyk emocji Wink Najśmieszniejsze to było te całe przeliczanie punktów i te ich progi. Wychodziło, że do finału dostawała się 1 osoba albo dostawało się kilka osób, a po przeliczeniu były to w ogóle inne osoby.
Tym co jest w OGiN a nie było w konk. gim. jest dobra organizacja.

Pozdrawiam, baginiak
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-10-2008 23:36 przez baginiak. Edit Reason: )
05-10-2008 23:35
anetka94 Offline
Niemowlę GeoForum

Ilość postów: 1
Smile RE: Olimpiada (kuratoryjny konkurs) w gimnazjum.
Macie moze jakies stronki z testami z ubegłych lat do olimpiady geograficznej - etap szkolny ?
09-11-2008 14:48
qmate Offline
Magister GeoForum

Ilość postów: 602
Reputacja: 17
(09-11-2008 14:48)anetka94 napisał(a):  Macie moze jakies stronki z testami z ubegłych lat do olimpiady geograficznej - etap szkolny ?

hmmm... też kiedyś poszukiwałem, chętnie zobaczyłbym testy, które sam rozwiązywałem w gimnazjum, jak macie to może jakieś linki do testów z okręgowych zawodów też?
09-11-2008 15:13
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Ilość postów: 2 248
Reputacja: 8
(09-11-2008 14:48)anetka94 napisał(a):  Macie moze jakies stronki z testami z ubegłych lat do olimpiady geograficznej - etap szkolny ?
Trzeba uważnie przejrzeć forum na dobry początek. Wielokrotnie były podawane linki do róznych zadań, np. tutaj (czwarty post od góry): http://www.forum.geozone.pl/konkurs-geog...443-2.html

http://centruminicjatyw.org
http://olimpiadageograficzna.edu.pl
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-11-2008 15:27 przez arrturro. Edit Reason: )
09-11-2008 15:26
rayan93 Offline
Gimnazjalista GeoForum

Witam ponownie.

U mnie na śląsku test z geografii odbył się dzisiaj. Pochwalę się że przeszedłem do następnego etapuBig Grin. Miałem 58/65 punktów, więc jak na mnie to nieźleSmile
Piszcie tu o swoich osiągnięciach i przeżyciachSmile
Pozdrawiam i czekam na posty.

28-11-2008 19:36
michal92 Offline
Licencjat GeoForum

Ilość postów: 314
Reputacja: 4
Od kumpla słyszałem, że test był banalnie prosty, i podobno krzyżówka była przekopiowana w całości z testu z lat poprzednich :/

"I choćbym przechodził przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę... bo Ty jesteś ze mną" (Ps 23)
Pozdrawiam, Michał :)
[Obrazek: u8045y2010v3.gif]
28-11-2008 19:38
rayan93 Offline
Gimnazjalista GeoForum

No masz racje test był dość łatwySmile a z tą krzyżówką to racja, kilka lat temu była identycznaSmile A można wiedzieć jak kumplowi poszło??

28-11-2008 20:07
anita9393 Offline
Uczeń GeoForum

Ilość postów: 33
Witam wszystkich Wink też dzisiaj pisałam olimpiadę z geografii i udało mi się przejść do kolejnego etapu. Też się zgadzam z tym, że test nie był trudny i krzyżówka i zadanie o formacjach roślinnych były z testów z lat poprzednich Wink Mam nadzieje, że to forum się rozkręci i wszyscy olimpijczycy będą tu ze sobą przez cały czas trwania olimpiady wymieniać się wiadomościami i testami Wink Warto korzystać z takiego forum, bo osobiście startując w zeszłorocznej olimpiadzie z historii pomagałam sobie z innymi ludźmi i to mi bardzo pomogło Wink teraz czeka nas geografia, mam nadzieje, że będzie dobrze ! Czytacie już literaturę do 2 etapu???
28-11-2008 23:35
halifax Offline
Niemowlę GeoForum

Ilość postów: 2
Jestem z mazowieckiego i w tym roku mamy olimpiadę z wiadomości o górach. Za tydzień mam II etap Smile Jakieś sugestie może macie, co muszę umieć?

Pozdrawiam, halifax
29-11-2008 14:14
Odpowiedz