Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matura... i co dalej?
Autor Wiadomość
KDZ Offline
Nieobecny

Ilość postów: 6
Reputacja: 0
Matura... i co dalej?
Na wstępie witam serdecznie wszystkich forumowiczów! Smile

W tym roku czeka mnie matura. Oczywiście będę zdawał geografię na poziomie rozszerzonym. Chciałbym związać moje przyszłe życie z geografią, ściślej z meteorologią.

Nie wiem jednak co studiować, aby móc zostać meteorologiem i pracować np. w IMGW, na lotniskach itp. Jakie studia dają dobre przygotowanie do tego zawodu i jak sądzicie, czy łatwo o pracę po takich studiach? Samego kierunku meteorologia na żadnej uczelni nie udało mi się znaleźć, więc domyślam się, że wybiera się go jako specjalizację podczas studiów, czy tak?
Pozostaje także kwestia wynagrodzenia w późniejszej pracy - szczerze mówiąc nie mam pojęcia ile taki meteorolog może zarabiać?

Prosiłbym Was o jak najwięcej informacji na te tematy Smile
10-09-2006 21:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
draco Offline
Student

Ilość postów: 345

Meteorologię można wybrać jako specjalizację na prawie wszystkich geografiach w kraju. Meteorolodzy pracuję głównie w bankach przy estymacji cen i tam dużo zarabiają. W IMGW pracuje niewielki ich odstek.

Koło Młodych Geografów Oddziału Olimpijskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego
11-09-2006 22:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
KDZ Offline
Nieobecny

draco napisał(a):Meteorologię można wybrać jako specjalizację na prawie wszystkich geografiach w kraju. Meteorolodzy pracuję głównie w bankach przy estymacji cen i tam dużo zarabiają. W IMGW pracuje niewielki ich odstek.

dzięki za odpowiedź Smile

Dużo zarabiają = od ilu do ilu +-? Czytałem coś o tym, chyba chodzi o analizowanie trendu akcji itp. ?
A jak ma się sprawa z możliwością pracy za granicą? Znam angielski na poziomie zaawansowanym.
No i co jeszcze można robić po geografii, jeśli nie wybrałbym kierunku meteorologia i nie został nauczycielem? Jakie są alternatywy?
12-09-2006 19:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
draco Offline
Student

Tak, chodzi o analizowanie trendów. Nie wiem ile zarabiają. Nie znam też geografów, którzy pracują za granicą w zawodzie. Ale można próbować iść w GIS.

Koło Młodych Geografów Oddziału Olimpijskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego
12-09-2006 22:04
KDZ Offline
Nieobecny

ale w GIS większość stanowisk wymaga chemi na dobrym poziomie, a z chemią u mnie kulawo Wink
14-09-2006 16:08
KDZ Offline
Nieobecny

Mam jeszcze pytanie do tych co studiowali geografię. Ile na niej jest czego? Tzn. ile jest na geografii matmy, chemi i innych przedmiotów szkolnych. Najlepiej jakbyście napisali w procentach Smile
16-09-2006 16:55
Przemo Offline
Licealista

Ilość postów: 154

Matematyka jest potrzebna do statystyki i do niektórych innych przedmiotów, chyba nie w aż tak wielkim stopniu. Chemia przydałaby się przy gleboznawstwie i w geologii ew. meteorologii. W meteo. bardziej przyda się fizyka. Historia potrzebna będzie przy geografii regionalnej i w dość dużym stopniu przy geografii politycznej. W procentach nie podaję bo niełatwo to określić. To tyle do III roku, dalej zobaczymy, mam nadzieję. Zapewne na konkretnych specjalizacjach wiedza z zakresu np. matematyki czy historii może być już bardziej potrzebna.
16-09-2006 17:47
KDZ Offline
Nieobecny

Przemo napisał(a):Matematyka jest potrzebna do statystyki i do niektórych innych przedmiotów, chyba nie w aż tak wielkim stopniu. Chemia przydałaby się przy gleboznawstwie i w geologii ew. meteorologii. W meteo. bardziej przyda się fizyka. Historia potrzebna będzie przy geografii regionalnej i w dość dużym stopniu przy geografii politycznej. W procentach nie podaję bo niełatwo to określić. To tyle do III roku, dalej zobaczymy, mam nadzieję. Zapewne na konkretnych specjalizacjach wiedza z zakresu np. matematyki czy historii może być już bardziej potrzebna.

Dzięki za odpowiedź. A tak konkretniej to które działy/zagadnienia fizyki przydadzą się najbardziej?
17-09-2006 11:36
Przemo Offline
Licealista

Ilość postów: 154

Cześć,
Zapomniałem napisać, że w ogóle jest taki przedmiot jak podstawy fizyki - tak się chyba nazywa. Jest na nim jak sama nazwa mówi trochę podstaw... z różnych działów, coś jakby kwintesencja ze średniej szkoły, nie było tu szczególnie skomplikowanych zagadnień a jedynie dość proste doświadczenia mająca zobrazować i omówić najważniejsze zjawiska w przyrodzie.
Natomiast na meteorologii znajmość pewnych praw fizyki potrzebna jest do zrozumienia procesów zachodzących w atmosferze.
17-09-2006 14:01
KDZ Offline
Nieobecny

Dzięki

Macie może info gdzie/ile było chętnych na 1 miejsce na studia geograficzne i okołogeograficzne?
18-09-2006 15:58
draco Offline
Student

KDZ napisał(a):ale w GIS większość stanowisk wymaga chemi na dobrym poziomie, a z chemią u mnie kulawo Wink
Pierwsze słyszę. Przede wszystkim to trzeba być niezłym z informatyki. Na chemii można się wcale nie znać i w GIS-ach pracować.

18-09-2006 22:29
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!