Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Ankieta: Jak oceniacie maturę?
Łatwa
Trudna
Nie wiem Tongue
[Wyniki ankiety]

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matura 2009 - rozszerzona
Autor Wiadomość
pisk35 Offline
Doktor hab. GeoForum

Ilość postów: 1 137
Reputacja: 11
RE: Matura 2009 - rozszerzona
a może trochę grzeczniej...podejrzewam że Paweł D nie napisał tego aby ci zrobić na złość..poprostu nudzi go już ta dyskusja na temat profilu, który moze jest trochę żle narysowany i nieprecyzyjny....proponuję skonczyć ten temat i uznać przynajmniej na razie za poprawną odpowiedz nr 2.Dziekuje
na ekscytowanie się przyjdzie jeszcze czas
Goska jakbyś mogła to zerknij czy twój tata nie ma mojej pracy
jak coś to dam znać na PW

Geomania...niektórych już złapało:D
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-05-2009 17:17 przez pisk35. Edit Reason: )
09-05-2009 17:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
anai Offline
Uczeń GeoForum

Ilość postów: 28
Reputacja: 0
A w którym momencie była jakaś niegrzeczność? Czy grzecznej wg Ciebie oznacza tylko i wyłącznie poparcie dla wypisanych zdań? Czy nie o to chodzi w dyskusjach, aby wymieniać poglądy, podawać kontrargumenty jeśli uważamy inaczej, albo się z kimś zgadzamy albo nie.
Zadałam pytanie odnośnie profili w zadaniu drugim, a jak ktoś jest tym znudzony, albo nie ma argumentów to po prostu nie odpowiada na to pytanie. Będą odpowiadać tylko zainteresowani. W końcu cały wątek dotyczy matury rozszerzonej z geografii a w arkuszu było trochę zadań. Więc gdybym chciała odpowiedzieć w Twoim tonie, to należałoby zapytać, dlaczego próbujesz zakończyć kwestię profilu? Jeśli nie będzie zainteresowanych albo ludzie uznają, że to nudne, to wątek "sam zejdzie ze sceny". Pozdrawiam

Pozdrawiam, anai
09-05-2009 18:15
Paweł D Offline
Gimnazjalista GeoForum

Ilość postów: 91
Reputacja: 1
anai

Nie wiem skąd u Ciebie to głębokie poruszenie...
Piszesz do mnie takim tonem, jakbym to ja był winien tym nieścisłościom które miały miejsce w zadaniu.
Sugerowałem się tym że tylko jeden z profili rozpoczynał się od wysokości powyżej 600, i w moim mniemaniu to on był prawidłowy.
Wyraziłem tylko swoje osobiste zdanie na ten temat, nikt nie każe Ci się z nim zgadzać.
Rozumiem że jesteś zdenerwowana, jednak jakiekolwiek 'licytacje' w sprawie poprawności zadań które są wyraźnie niedokładnie skomponowane, uważam za całkowicie zbędne.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-05-2009 18:22 przez Paweł D. Edit Reason: )
09-05-2009 18:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
anai Offline
Uczeń GeoForum

Jakie poruszenie? Przytoczyłam tylko definicje dotyczące istoty profilu, ponieważ w Twojej wypowiedzi znalazła się informacja jakoby profil dotyczył tylko wysokości bo jest hipsometryczny. Chciałam tylko zwrócić uwagę, że na profilu 2, sugerując się Twoim spostrzeżeniem - nie wszystkie wysokości zgadzają się.

A w kwestii niedokładnie skomponowanych zadań - jestem tylko ciekawa jak komisje będą uznawać, żeby bądź co bądź, nie skrzywdzić maturzystów.

Pozdrawiam, anai
09-05-2009 18:33
malgoszta Offline
Doktor GeoForum

Ilość postów: 798
Reputacja: 22
mogłam się nie pytać o ten profilTongue

"Cokolwiek robisz, staraj się mieć powód." Forrest Gump
09-05-2009 18:47
pisk35 Offline
Doktor hab. GeoForum

Ilość postów: 1 137
Reputacja: 11
Gośka to nie twoja winna...kilka osób poniosło i tyle..sorry anai za taką interpretacje twoich słów, ale trochę jestem zgryzliwy dzisiaj....jeszcze raz proszę wwas o oczyszczenie sytuacji i kulturalną dyskusje

Geomania...niektórych już złapało:D
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-05-2009 21:00 przez pisk35. Edit Reason: )
09-05-2009 20:59
abiturientt Offline
Przedszkolak GeoForum

Ilość postów: 21
Anai: akurat odleglosci w profilu nr 2 sie zgadzaja. Gorzej z wysokosciami, ale to w zadnym profilu nie jest dobrze zobrazowane (tylko 1 pierwszy profil jako tako by przeszedl jesli chodzi o 'druga gorke' - tam jest ok. 450m, ale znowu ten profil odpada z powodu poczatku - na mapie nie ma obu stron szczytu, jest tylko jeden).

Jesli nie wierzysz, ze odleglosci sie zgadzaja to zobacz gdzie jest drugi szczyt na poszczegolnych profilach: w 2. jest to mniej wiecej 5/6 (=20/24), a w 3. troche wiecej niz 1/2, powiedzmy 7/12 (=14/24). Na mapie szczyt ten jest mniej wiecej w 19/24 odcinka AB, a wiec zdecydowanie tylko 2. profil pasuje.
09-05-2009 21:49
anai Offline
Uczeń GeoForum

Patrzę na mapę ściągniętą ze strony CKE. (Na razie jej nie drukowałam tylko patrzę na ekran monitora). Porównywałam długość linii profilu: Agata - Bodzentyn do skali liniowej zawartej na mapie i wychodzi mi, że linia profilu na mapie (od A do B) ma 5,5 km. Jeśli na wszystkich profilach jest narysowane do 7,2km, być może wykresy zawierają profil od Agaty do Bodzentyna i jeszcze jakiś kawałek. Tak sobie to tylko rozważam. Smile

Pozdrawiam, anai
09-05-2009 22:21
malgoszta Offline
Doktor GeoForum

2. i już.

09-05-2009 22:46
abiturientt Offline
Przedszkolak GeoForum

Hm. Ja ustalilem powiekszenie na 100% i obliczylem dlugosc AB uzywajac skali liczbowej. Mnie wychodzi dokładnie 12,5cm -> 12,5*600m=7,5km (co też zreszta dokładnie nie potwierdzaloby precyzyjności profilów).

Pomijajac powyzsze dywagacje, jesli pisza, ze profile odzwierciedlaja rzezbe terenu od A do B, to ja przyjmuje to jako pewnik i na tym bazuje wybor odpowiedniego profilu.
09-05-2009 22:55
qmate Offline
Magister GeoForum

Ilość postów: 600
Reputacja: 17
Nie analizowałem tych profili, o których piszecie, ale już sam fakt istnienia takich rozbieżności i dużych nieścisłości jest szokujący!

Poczytajcie sobie o maturze na Wiki. Z tego co tam pisze, takie wpadki zdarzają się często. Chociażby słynny zeszłoroczny błąd w arkuszu z matematyki, myślę, że to o czym piszecie to też poważne "niedopatrzenie". Nie rozumiem, przecież te arkusze chyba ktoś sprawdza, jak można je dopuszczać z takimi błędami.
09-05-2009 23:07
anai Offline
Uczeń GeoForum

Też zrobiłam powiększenie 100%. I zmierzyłam linijką odcinek AB, który u mnie wynosi 17 cm. (przekątna monitora 15,4 cala) A ja mierzę ta samą linijką skalę liniową, to na niej 1 km odpowiada 3 cm na mojej linijce. Wiec jakby nie patrzeć, to 5 i kawałek km ma linia profilu na mapie. Wszystko na ekranie monitora, bo zaznaczam, nie mam oryginalnej mapy.
Z tego mi wiadomo, to na forum maturalnym na Onecie też rozważają czy 2 czy 3 ? Smile

Pozdrawiam, anai
09-05-2009 23:15
abiturientt Offline
Przedszkolak GeoForum

*Ostatnim razem zle zmierzylem, nie 12,5, tylko 10,5 (linijka zaczyna mi sie od 2 cm, i to dlatego Tongue). Czyli wychodzi 6.3 km.

W kazdym razie, tak jak pisze qmate, nie powinno byc tak duzych niescislosci. Coz poczac, przeciez autorzy matur sa anonimowi...
09-05-2009 23:30
qmate Offline
Magister GeoForum

Ilość postów: 600
Reputacja: 17
Nie radzę mierzyć linijką po ekranie, bo to nie to samo co na papierze...

Wg moich pomiarów, odcinek na mapie ma długość 6,5 km. Pomiaru dokonałem na komputerze - w programie graficznym odłożyłem na odcinku AB trzy razy podziałkę i jeszcze potem ok. 1/4 podziałki, co daje 3x2 + 0,25x2 = 6,5 km.

Po 1. W punkcie A powinno być ok. 600 metrów - ten warunek spełnia tylko i wyłącznie profil 2.
Po 2. Najpierw wysokość spada bardzo szybko (gęste poziomice), potem wolniej aż do ok. 300m.n.p.m. Znowu odpowiada profil 2.
Po 3. Potem wysokość rośnie, aż do ok. 410m.n.p.m. w okolicach Miejskiej Góry. Tego warunku nie spełnia żaden profil, na każdym jest prawie 500.

Najbardziej pasuje bez wątpienia profil 2 i to jest pewnie poprawna odpowiedź, chociaż powinno być uznane, jak ktoś z przez nerwy napisał, że brak jest poprawnie i starannie wykonanego profilu. Bo taka jest prawda. To jest matura a nie mazanie po tablicy "na oko". Jak mówił mój nauczyciel z biologii: taki profil to takie "siusianie po ścianie". Na upartego można powiedzieć, że żaden profil nie pasuje - no co, geografia to nauka raczej ścisła a nie jakieś farmazony. Profile mają poważne błędy: co do długości odcinka AB i wysokości. Skoro powiedziane jest, że na profilach jest odcinek AB to tylko on. A jeśli jest na profilach trochę więcej niż odcinek AB, to powinno być to wyraźnie oznaczone. To zadanie jest wybitnie skopane. Beznadziejne.

Pomyślcie - gdybyście Wy mieli za zadanie narysować ten profil i zrobilibyście takie błędy nikt by się nie domyślał i wmalował 0p. A oni mogą takie błędy robić.

Swoją drogą przypomniało mi się, że podobne zadanie z profilami było na próbnej, tyle że na ... podstawie.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-05-2009 23:40 przez qmate. Edit Reason: )
09-05-2009 23:39
malgoszta Offline
Doktor GeoForum

jak już wgłębiać się w szczegóły to analizując masyw Agaty widać, że przy samym szczycie jest najbardziej stromo. a na profilu 2. pierwszy centymetr linii wykresu zdaje się być mniej stromy od kolejnych kilku..

10-05-2009 00:00
Odpowiedz