Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matematyka, fizyka i chemia na studiach geograficznych
Autor Wiadomość
siwy02231 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Reputacja: 0
Matematyka, fizyka i chemia na studiach geograficznych
Witam. Od tego roku zamierzam studiować geografię i chcę jak najlepiej przygotować się do studiów. Nie wiem tylko z jakich działów, z przedmiotów wymienionych w temacie postu poduczyć się. Mam mały problem z fizyką i chemią, za bardzo je olałem w ogólniaku więc jeśli można to proszę by w odpowiedziach było wyszczególnione na co zwrócic największą uwagę z tych dwóch przedmiotów, z matmy nie ma tego problemu i napiszę propozycję z czego przygotować się, jeśli coś jest niepotrzebne to też proszę o odpowiedzi : analiza matematyczna (granice, pochodne, całki, szeregi), algebra (macierze, liczby zespolone, funkcje cyklometryczne i potęgowe, indukcja matematyczna), geometria (krzywe stożkowe, rzuty na płaszczyznę). W rekrutacji na uwr można dostać także punkty za biologię i historię, wskazówki co do tych przedmiotów też są mile widziane. Jeśli znacie jakieś fajne stronki do nauki tych przedmiotów (poza matmą) to wrzucajcie odp
23-05-2012 01:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Noelka Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 55
RE: Matematyka, fizyka i chemia na studiach geograficznych
Informacje o geografii na UWr:
-matematyka: oficjalnie w planie nazwa przedmiotu brzmi matematyka i statystyka, jednak z matematyką nie ma on właściwie nic wspólnego (jedynie na ostatnim wykładzie robi się macierze). Statystyka jest dość, że tak powiem, ostra, z powodu legendarnej już pani prowadzącej. Nie ma co jednak uczyć się wcześniej.
- chemia - baza licealna
- fizyka... i tu zaczynają się schody (II semestr, względnie mało czasu na przygotowanie z powodu terenówek). Wykłady na najwyższym poziomie, świetne doświadczenia (kilka na każdym wykładzie). Najlepiej uczyć się na bieżąco, przed wykładem, żeby rozumieć o czym prowadzący mówi. Fundamentem jest teoria. (wszystko to, co w sylabusie)
- astronomia - na UWr robi się bardzo dużo zadań (teoria w książce Mietelskiego)
- geologia dynamiczna - wykłady rewelacyjne, ale bardzo czasochłonne są ćwiczenia z dynamicznej, makroskopowe rozpoznawanie skał i minerałów (jednocześnie w mojej subiektywnej opinii najciekawsze), materiały do nauki dostaniesz w trakcie, ale już wcześniej możesz poczytać sobie o skałach i minerałach skałotwórczych.
- kartografia - I semestr to sporo roboty, "dziubania" na kalce technicznej, na drugim w przeważającym stopniu praca przy komputerach
- biologia i historia to specjalizacja nauczycielska
06-06-2012 11:15
dzamperplx Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
Polecam Kraków, a konkretnie UJ, mimo że wolisz północWink Na IGiGP znajdziesz coś dla siebie, z mojego rocznika nikt nie narzekałSmile
http://www.geo.uj.edu.pl/

~~
http://www.kolumb24.pl - Geograficzna Księgarnia Internetowa
18-06-2012 21:41
Kapodaster Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
No to ja skrobnę coś o geografii na UŚ:

+ Analiza matematyczna z elementami statystyki (I semestr) - na ćwiczeniach lwia część to analiza matematyczna (tematyka pokrywa się z tym co napisałeś w nawiasie) + podstawy macierzy. Wykłady ze statystyki, na początku semestru wysyłany jest wzorzec do wykonania własnego badania statystycznego na dwóch próbach reprezentatywnych. Na koniec egzamin ustny ze statystki (na podstawie wykonanej pracy), oraz pisemny z analizy.
+ Chemia środowiska przyrodniczego (II semestr) - wybrane aniony i kationy w środowisku przyrodniczym, pyły i aerozole w atmosferze, zadania na wielkość przepływu jonów przy określonym pH w różnych skalach czasu czy ładunek jonów dostarczony wraz z określonymi opadami na daną powierzchnię, przeliczanie jednostek w stylu mg/l; mmol/l; mval/l; ppm; ppb w różnych kombinacjach, gramorównoważniki, sporo o związkach powodujących niszczenie dziury ozonowej, polarne chmury stratosferyczne
+ Fizyka (I semestr) - wektory, wektory, wektory, dla odmiany wektory. Pod wszelakimi postaciami. Jednak przemilczę ów przedmiot, bo zdałem go nie inaczej jak cudem z dodatkiem chłopskiego rozumu i rzutu oka w bok, a na wykładach byłem gościem może raz.

Poza postowe, ale może się przyda:

+ Astronomia (I semestr) - przedmiot okryty złą sławą na wydziale, kilka osób dało sobie przez niego spokój ze studiami, większość zaliczała do oporu. Wszelkie trójkąty sferyczne to połowa sukcesu, przeliczanie czasu słonecznego na urzędowy, orientacja na mapie nieba, teoria budowy sfery niebieskiej, kłady współrzędnych astronomicznych.
+ Kartografia i topografia (I semestr) - babranie prac na kalce, oraz praca z oprogramowaniem GIS-owskim na komputerach, warto przeczytać cos w stylu "Kartografia Ogólna" Saliszczewa, żeby skubnąć mniej więcej teorii.
+ Geologia (I semestr) - jak chyba wszędzie rozpoznawanie skał i minerałów, przyznam, że całkiem rozbudowane (mam porównanie do epizodu z innej "renomowanej" uczelni gdzie było po łebkach Wink ), procesy endo i egzogeniczne, geologia historyczna, materiału naprawdę sporo, ale i ciekawie. Jeśli chcesz to napisz na pw, podrzucę ci skrypt do ćwiczeń z minerałów i skał (jeśli go nie zawieruszyłem), będziesz mniej więcej na gotowo, a tą tematykę akurat warto ogarnąć wcześniej.
21-06-2012 00:47
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!