Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Literatura podróżnicza - podziel się Twoimi wrażeniami!
Autor Wiadomość
qmate Offline
Student

Ilość postów: 625
Reputacja: 19
Literatura podróżnicza - podziel się Twoimi wrażeniami!
Znacie godne polecenia, naprawdę fascynujące lektury podróżnicze? Książki przygodowo-podróżnicze? Jeśli tak to zachęcam do wypowiedzenia się w tym temacie. Zapraszam do dyskusji.

Zacznę od fascynującej lektury jaką jest "Rio Anaconda" Wojciecha Cejrowskiego. Chcę poznać Wasze opinie na jej temat. Sam czytałem no i jest wg mnie świetna. Czasami powalająca. Odkrywcza.

Zanim Autor dotarł do dżungli opisał Swoje przygody "na trawach" Llanos, w Yopal i Villavicencio. Potem dotarł do Mitu. Kiedy tam Autor odkrył przed czytelnikami tajemnicę "trojaczków" byłem zszokowany.

Najciekawiej było jednak w puszczy.
*Skarpetki z dziurą Big Grin
*Kina Pira (pirinka, piruńcia) - ostra zarówno jak wchodzi jak i wychodzi drugą stroną Tongue
*pinga-pinga

Powalające jest to, kiedy Autor opowiada, jak Czarownik czytał mu w myślach. Zastanawiam się, czy to autentyczne wydarzenie. Jak Czarownik mógł wiedzieć, o czym myśli Cejrowski? A przecież wiedział: narysował Europę, koło. (czyli rzeczy, które pomyślał sobie Autor) ... Macie jakąś koncepcję jak to zrobił? To jest zadziwiające.

Albo o co chodzi z tymi dziwnymi miejscami na rzece? Jak czarownik znalazł się po drugiej stronie rzeki, czyli w Australii? Myślami? Bo chyba nie fizycznie? Ale skąd mógł wiedzieć jak jest w Australii i jak ona wygląda z lotu ptaka?

Ta książka ma Moc!
09-06-2009 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Kaktusia Offline
Doktor

Ilość postów: 792
Reputacja: 21
RE: Literatura podróżnicza - podziel się Twoimi wrażeniami!
"Rio Anaconda" świetna. A co do czarownika, kto wie Wink "Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło sie naszym filozofom." Wink A telepatia np. istnieje jak nic Big Grin
Jeśli o książki Cejrowskiego chodzi to ja polecam też gorąco "Gringo wśród dzikich plemion". To przy niej śmiałam się wielokrotnie w głos, a zdarza mi się to przy czytaniu książek bardzo rzadko Wink Do dziś uśmiecham się do siebie jak przypomnę sobie o tych różnych motylkowych historiach Big Grin
Teraz jak skończę "Hrabiego Monte Chrosto" Wink Zabieram się za Pałkiewicza. Styl pisania już nie tak porywający, ale podobno też bardzo ciekawe.

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
10-06-2009 10:54
tchorzyk Offline
Licealista

Ilość postów: 142
Reputacja: 0
Jestem tez wielkim fanem Cejrowskiego i przeczytałem obie ksiązki o ktorych piszecie.JEszcze bymprzeczytał "ze strzelbą w mato grosso"
Hehe jak Kaktusia nazywał sie motyl po niemiecku?;d najbrzydsza nazwa motyla na swiecie.
Polecam ksiązki Tonego Halika!!
10-06-2009 11:18
Kaktusia Offline
Doktor

Schmetterling Wink Ale to to z motylkami pół biedy, nie będę jednak najlepszych opowiadać, żeby nie zepsuć przyjemności czytającym. Mam chęć na Tonego Halika, ale do Pałkiewicza mam jak na razie lepszy dostęp, bo mój wujek ma 3 Big Grin

>Dante Alighieri<
10-06-2009 11:40
kunctwot Offline
Nieobecny

Ilość postów: 4
Ja osobiście wychowałem się na przygodach Tomka Wilmowskiego A. Szklarskiego. Dzięki tym książkom można naprawdę poczuć "magię podróży. Oczywiście Wojtek Cejrowski(wiecie coś na temat najbliższych jego książek jeżeli są w planach?) oraz Jacek Pałkiewicz. Dla tego człowieka nie ma granic. Czytaliście może "El dorado polowanie na legendę"? Czekam na recenzję.

Pozdrawiam, kunctwot
10-06-2009 21:04
Kaktusia Offline
Doktor

Eldorado właśnie będę niedługo czytać także opowiem wrażenia. Ale przede mną jeszzce mnóstwo Hrabiego Wink Inna tematyka, ale polecam!

>Dante Alighieri<
10-06-2009 22:00
qmate Offline
Student

(10-06-2009 21:04)kunctwot napisał(a):  wiecie coś na temat najbliższych jego książek jeżeli są w planach?

Tak. Gdzieś czytałem, że pracuje nad kolejną książką. Zresztą ostatnie linijki Rio Anacondy brzmią A teraz czas na kolejną książkę, czy coś w tym stylu.

Ponadto myślę, że za kilka lat wyda książkę będącą jakby kontynuacją Rio Anacondy. Sam pisał w niej, że (być może - Cejrowski jest trochę tajemniczy) odwiedził te rejony kilkakrotnie, może odnalazł znowu plemię Carapana? Może opiszę, co się u nich zmieniło? Ale tak jak czekał z wydaniem RA 8 lat, tak i z wydaniem kolejnej ksiązki trochę poczeka, aby dać Indianom czas na zmianę miejsca pobytu i zatarcie śladów przez czas.
10-06-2009 22:24
snaakee Offline
Administrator

Ilość postów: 1 713
Reputacja: 5
Dorzucę swoje 3 grosze.

Szklarski dobry na początek, aczkolwiek to literatura mocno młodzieżowa. Ciekawe jest też to, że swoje książki pisał, nie będąc w tych wszystkich miejscach, które opisał. Wrzuciłbym jeszcze Verne'a, chociaż to nie jest literatura stricte podróżnicza.

Pałkiewicza czytałem relację z wyprawy na Syberię. Ciekawie napisana. Aczkolwiek spotykałem się z opiniami, że robi on w swoich relacjach dzicz z dawno ucywilizowanych miejsc (np. jego relacja z Borneo)

Kiedyś miałem okazję przeczytać książkę Elżbiety Dzikowskiej (żona Tonego Halika) Groch i kapusta. To cykl opowieści o mało znanych zakątkach Polski. Godne polecenia sentymentalne wyprawy po Polsce.

Czytałem też Łysiaka książkę dotyczącą jego wyjazdów, między innymi do Rumunii, ale to nie jest stricte podróżnicza literatura, tylko raczej podstawa do głębszej dyskusji.

No i na koniec zostawiłem sobie Marka Kamińskiego. Moje wyprawy to taki swoisty dzienniczek wypraw na oba bieguny i Grenlandię, opisane dzień w dzień trudy wyprawy. Może nie rewelacyjne, ale da się coś wydobyć z tej lektury.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-06-2009 11:56 przez snaakee. Edit Reason: )
11-06-2009 11:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
ryni Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 20
Pamiętam zaczytywanie się Szkalrskim Big Grin Trochę to temu było...

Od siebie dodam "Prowadził nas los" Kingi Choszcz i Chopina (Radka Siudy). Niezwykły pamiętnik 5-letniej podróży stopem dookoła świata. Książka jest niesamowita! Jest moją biblią, inspiracją i odskocznią!
Akurat miałam to szczeście i książkę wysłała mi Kinga osobiście, wraz ze słowami od siebie. Tym bardziej jest dla mnie ważna.

Polecam również książkę "Moja Afryka" tej samej autorki. Książka o ostatniej wyprawie Kingi...

Pozdrawiam, ryni
23-06-2009 23:43
carenza Offline
nadużywająca diabła tasmańskiego

Ilość postów: 2 444
Reputacja: 10
Cejrowskiego nie lubię.

mogę polecić "Wyprawę Kon-Tiki" Thora Heyerdahla.. krótkie, treściwe i niesamowite Smile

[Obrazek: wistpanomwj3.jpg]
"Cóż tam ten tłum dostrzega
Trwający w zachwyceniu
Coś mówi - spróbuj z nimi
Coś mówi - zostań w cieniu."
24-06-2009 12:26
qmate Offline
Student

(23-06-2009 23:43)ryni napisał(a):  Od siebie dodam "Prowadził nas los" Kingi Choszcz i Chopina (Radka Siudy). Niezwykły pamiętnik 5-letniej podróży stopem dookoła świata. Książka jest niesamowita! Jest moją biblią, inspiracją i odskocznią!
Akurat miałam to szczeście i książkę wysłała mi Kinga osobiście, wraz ze słowami od siebie. Tym bardziej jest dla mnie ważna.
To brzmi nieźle... Może kupię.
A możesz napisać, które dokładnie rejony świata są opisane? Bo jak jest to podróż dookoła świata to mam obawy, że opisy mogą być bardzo ogólne... Czy w książce są opisane bardziej takie znane rzeczy czy jest trochę odkrywcza?
24-06-2009 16:36
machiavelli Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
może nie do końca podróżnicza a bardziej przypominająca reportaż ale warto zapoznać się z jackiem Hugo-Baderem (pisze ksiażki głównie o Rosjii) i Ryszarda Kapuścińskiego niewątpliwie mistrza Polski w tej dyscyplinie Wink
08-08-2009 18:11
AmeriKKKa Offline
Student

Ilość postów: 255
Reputacja: 2
to ten od 'Imperium" ??

When I was a kid I used to pray every night for a new bicycle.
Then I realised God doesn’t work that way, so I stole one and prayed for forgiveness.
- Emo Philips
11-08-2009 21:45
machiavelli Offline
Nieobecny

Ilość postów: 3
ten sam ... Wracając jeszcze do tematu jestem teraz na etapie czytania Andrzeja Stasiuka ("Opowieści galicyjskie, "Jadąc do Babadag") jak dla mnie autor w genialny sposób opisuje rzeczywistość która go otacza. Pierwsza z wymienionych przeze mnie ksiażek dotyczy jego styczności z Polską w czasie transformacji... Ale z jaką Polską! Autor postanowił przenieść się na stałe do Beskidu Niskiego w okolice Dukli do wsi Wołowiec gdzie znajduje się 6 domów. Opisuje bez komplesków zderzenie tamtych ludzi z nową rzeczywistością. Zajmuje się również brzemiennymi skutkami jakie w ich świadomości wyrządził socjalizm i trudne warunki życiowe. Jadąc do ... z kolei to opis podróży autora przez zapomnianą Europę czyli przez kraje środkowo-europejskie. jest to nie tylko podróż w geograficznym aspekcie ale przede wszystkim podróz w głąb świadomości ludzi, którzy zawsze byli uważani za europę kategorii b. Zachęcam gorąco do lektury bo warto!
16-08-2009 11:57
Gollum Offline
Licealista

Ilość postów: 193
Reputacja: 3
A ja własnie sam przygotowuję literaturę podróżniczą: wspomnienia robotnika w Holandii
15-10-2009 22:03
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!

Skocz do: