Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jak napisać ścieżkę dydaktyczną?
Autor Wiadomość
natalia1234 Offline
Nieobecny

Ilość postów: 8
Reputacja: 0
jak napisać ścieżkę dydaktyczną?
HejSmile
Jestem na trzecim roku geografii, przede mną praca licencjacka, mam do stworzenia ścieżkę dydaktyczną wybranego przez siebie obszaru. Teren do badań już mam, jednak nie wiem jak zabrać się do stworzenia takowej ściezki. Była bym bardzo wdzięczna gdyby ktokolwiek podpowiedział mi jak zacząć.
Pozdrawiam

Pozdrawiam, natalia1234
13-10-2009 22:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
carenza Offline
nadużywająca diabła tasmańskiego

Ilość postów: 2 444
Reputacja: 10
RE: jak napisać ścieżkę dydaktyczną?
najprościej znaleźć inną ścieżkę dydaktyczną (a nie jest trudno, bo rosną jak po deszczu w ostatnich latach) i wzorować się na niej

na pewno musisz opracować mapę obszaru, wyznaczyć dogodne miejsca przystankowe, opracować trasę przejścia, przygotować tematykę i treść poszczególnych tablic, które będą w miejscach przystankowych.
do tego dokumentacja fotograficzna (zdjęcia na tablicach)

w każdym przystanku powinno być opisane to co w danym miejscu można zobaczyć, np. informacja o buku, kiedy obok rośnie buk; info o źródłach potoku, jeśli tutaj coś wypływa, ogólny opis trasy - na pierwszej tablicy, w miejscu gdzie wypada zrobić kolejną tablicę a nie masz akurat pomysłu można dać info o ochronie środowiska (gatunki, rezerwaty) albo powiedzmy o wspinaczce jeśli jesteś na jurze.
w zależności jaki masz temat ścieżki - takie informacje umieszczasz. albo same florystyczne, faunistyczne, albo bardzo różnorodne: od geologii, sportów, historii osadnictwa, cokolwiek wiesz o twoim obszarze.

warto pamiętać, że treść takich tablic powinna być napisana w języku zrozumiałym dla przeciętnej osoby, a nie tylko dla naukowca, który orientuje się w fachowych terminach.

w pracy pewnie będziesz musiała opisać dlaczego chcesz właśnie taką ścieżkę o takiej a nie innej tematyce utworzyć, dlaczego w tym obszarze a nie innym, dla kogo jest przeznaczona (pewnie dla turystów zainteresowanych przyrodą), jaki jest czas przejścia, różnica wzniesień, kto ją może sfinansować, jej szacowany koszt, ..

[Obrazek: wistpanomwj3.jpg]
"Cóż tam ten tłum dostrzega
Trwający w zachwyceniu
Coś mówi - spróbuj z nimi
Coś mówi - zostań w cieniu."
14-10-2009 19:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!