Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Intersekcja geologiczna, głębokie początki
Autor Wiadomość
yellowfox Offline
Niemowlę GeoForum

Ilość postów: 2
Reputacja: 0
Intersekcja geologiczna, głębokie początki
Witam, siedzę od paru godzin nad zadaną mi mapką i widzę tylko dorodny uskok, czy mogę liczyć na pomoc w określeniu pozostałych struktur geologicznych? Oto mapka http://wstaw.org/h/d21654c8110/

Chyba nie mam doczynienia z monokliną bo warstwy zapadają się w kierunku starszych. Linie intersekcyjne biegną raczej prostopadle do poziomic więc powinienem mieć doczynienia z fałdem lub monokliną która wykluczam. Jeżeli mam doczynienia z antykliną lub synkliną to gdzie jest ich oś ?
10-12-2011 19:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Kaktusia Offline
Doktor GeoForum

Ilość postów: 750
Reputacja: 21
RE: Intersekcja geologiczna, głębokie początki
No to rzeczywiście trochę mało Wink Masz więcej uskoków Wink Uskoki nie muszą być na mapie linią prostą. Co do intersekcji odsyłam tu bo nie chce mi się wszystkiego pisac od nowa: http://www.forum.geozone.pl/intersekcja-...-3994.html
Moja rada, weź kredki, tak kredki, na geologii to podstawa Wink Pokoloruj sobie tą mapkę, będziesz lepiej widzieć co się dzieje. Twoim zadaniem jest tylko powiedzenie jakie tu są struktury? Szukaj jeszcze uskoków, jak mówiłam i jak jest napisane w tym co ci wysłałam: pionowa warstwa (o upadzie 90) będzie zawsze na mapie linią prostą, warstwa pozioma (upad 0) ma kształt poziomic terenu, wszystkie pośrednie upady 0-90 są liniami krzywymi, im większy upad tym linia prostsza. Uskoki rzadko są idealnie pionowe.

"Chyba nie mam doczynienia z monokliną bo warstwy zapadają się w kierunku starszych"
? Nie do końca rozumiem stwierdzenia. Fakt monokliny nie masz, ale twoje wytłumaczenie nie jest najlepsze. Przede wszystkim warstwy najpierw zapadają w jednej cześci na NE, a w drugiej na SW. I mamy, że tak powiem, przeplatankę. W monoklinie miałbys kolejne warstwy ułożone na sobie zgodnie np. OSDCP, tutaj masz coś w stylu CDSOSD. Jeśli "środek" - jądro struktury stanowią utwory najstarsze mamy antyklinę, jesli najmłodsze - synklinę. Oś. Nie wiem jakie masz konkretne polecenie, czy masz ją wyznaczyć dokladnie czy na oko...

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
10-12-2011 21:03
yellowfox Offline
Niemowlę GeoForum

Ilość postów: 2
Reputacja: 0
Generalnie muszę przygotować przekrój geologiczny na podstawie załączonej mapy, powyznaczać kąty upadu, własnie stoję przed wyborem linii przekroju i tak sobie na razie umyśliłem http://wstaw.org/h/ab9a24de092/ nie wiedząc jeszcze czy narobiłem sobie więcej problemów czy uprościłem zadanie. Gdzie się podziały te kredki Big Grin.Twój post bardzo dużo mi rozjaśnia za co bardzo dziękuję Wink
10-12-2011 22:03
Kaktusia Offline
Doktor GeoForum

Ilość postów: 750
Reputacja: 21
Nie śmiej się z kredek, jak już nie masz nic z przedszkola to leć kup i to jakieś dobre np. FaberCastel Wink
Linia całkiem fajna, nie wiem czym się kierowałeś, jak przypadkiem to masz nosa Wink Ogólnie najlepiej robić przekrój prostapadle do struktur, czyli prostopadle do linii biegu, wtedy będziesz mieć rzeczywisty kąt upadu. Bierz się więc na intersekcję i w razie czego możesz pytać. Od jutra wieczór będę bez internetu jakby co Wink

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
10-12-2011 22:15
Odpowiedz