Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Informatyka+geo
Autor Wiadomość
kjmos Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Reputacja: 0
Informatyka+geo
Witam.
Zawsze interesowały mnie nauki geograficzne. Uściślając, mógłbym powiedzieć, że przede wszystkim kartografia i geografia społeczno-ekonomiczna. Z fizycznej interesowały mnie zawsze bardziej ...grafie niż ...logie.

Interesowały mnie też jednak komputery. Dlatego jestem już w zaawansowanym stadium studiowania tego kierunku. Starego ćpuna jednak ciągnie do wyżej wymienionych geo-nauk, tylko nie wie jak je połączyć z inf. Trochę żałuję, że nie poszedłem swego czasu na GiK, ale pewnie będąc tam, żałowałbym, że nie poszedłem na Inf.

a) Z tego, co jednak słyszałem, GIK to zabawa na dłużej, ponieważ zanim można uprawiać ten zawód, należy przebrnąć czasochłonny proces uzyskania uprawnień. Ponoć nawet do specjalizacji informatyczno-gisowo-satelitarnych... Poza tym, jeden kierunek techniczny robiony od początku do końca jest już dość wyczerpujący.

b) Myślałem o opcji nr 2: tzn zrobić drugi fakultet mgr z Geoinformatyki na AGH lub gdzieś indziej. Wiele przedmiotów zapewne przepisali by mi ze starej infy i zostały by głównie te specjalistyczne. Jednak co ta specjalizacja właściwie daje? Gdzie nabyte umiejętności się później przydają.

c) Są też studia podyplomowe z GIS. Nie wiem czy po takich studiach można się nazywać "geoinformatykiem", przejrzałem program jednych i chodzi tam głównie o klikanie po mapce. Zapewne jednak poziom bardzo się różni w zależności od organizatorów. Tylko znów pytanie - czy takie podyplomowe kursy GIS są gdziekolwiek doceniane?

I czy w ogóle GIS to taki "przyszłościowy" temat jak się mówi.

d) Inną opcją jest jednak nie angażowanie się w kolejne studiowanie tylko znalezienie pracy w jakiejś gisowej firmie, która do czegoś potrzebowała by informatyków i starać się tam odnaleźć w rejonach bardziej związanymi z mapami?

e) Zostać ubogim hipisem i zwiedzać świat na wielbłądzie.

Dzięki za ew. odpowiedzi.
17-02-2011 22:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Ilość postów: 2 196
Reputacja: 8
RE: Informatyka+geo
Ja tam aż nadto na GISie się nie znam, ale różnica między informatykiem a geoinformatykiem jest jedna: ten pierwszy jest w stanie wklikać dane do programu, a ten drugi oprócz klikania umie jeszcze owe dane i ich obraz przestrzenny zinterpretować. Wink

http://centruminicjatyw.org
http://olimpiadageograficzna.edu.pl
17-02-2011 22:27
joa7 Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 20
opcja eBig Grin
18-02-2011 16:12
pisk35 Offline
Doktor hab.

Ilość postów: 1 115
Reputacja: 11
wbrew pozorom Geodezja i Kartografia ma niewiele wspólnego z ''czysta'' geografia, nie wiem jak jest z kartografia (mam miec dopiero i sa przwidziane 2 semestry lacznie 45 godzin)...ale z informatyka jak najbardziej

opcja e jest dość kuszacaTongue

Geomania...niektórych już złapało:D
18-02-2011 21:58
basiuunia Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 58
Moim zdaniem GIS jest przyszłościowy i informatycy jako tako orientujący się w geografii mają co robić. Najlepszym przykładem jest kartografia internetowa czy WebGIS, jak kto woli nazywać. Czy tworzenie tzw. WMSów. Tutaj potrzeba sporej wiedzy informatycznej - programowanie by poprawnie skonfigurować serwer, połączenie do bazy danych, napisać/zmodyfikować narzędzia wyświetlania, zarządzania mapą - przykładów jest mnóstwo, bo coraz więcej gmin, powiatów, miast zamawia takie internetowe mapy. Na poziomie kraju może być nasz geoportal
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/

Programiści mogą również znaleźć pracę przy tworzeniu aplikacji GISowych, do GPSa itp.

Faktem jest, że specjalista GIS umie (powinien) interpretować dane przestrzenne, wyciągnąć z nich jak najwięcej informacji przy wspomoganiu odpowiedniego oprogramowania.

Moim skromnym zdaniem,jeśli jesteś informatykiem to chyba najlepszym rozwiązaniem byłyby b, c, lub d - ponieważ dały by Ci ogólne pojęcie o GISie.

[Obrazek: banner_fora.jpg]
11-06-2011 22:53
pl65 Offline
Student

Ilość postów: 281
Reputacja: 5
Studiuję na AGH geoinformatykę, mogę udzielić informacji o opcji b jak coś

Pozdrawiam, Przemek
lisnet.info | Fotoblog
29-06-2011 00:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
dani3131 Offline
Doktor

Ilość postów: 780
Reputacja: 3
udzielaj, udzielaj Big Grin

“What is honor compared to a woman's love? What is duty against the feel of a newborn son in your arms . . . or the memory of a brother's smile? Wind and words. Wind and words. We are only human, and the gods have fashioned us for love. That is our great glory, and our great tragedy.”
29-06-2011 10:49
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!