Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gospodarka przestrzenna
Autor Wiadomość
szymuus Offline
Student

Ilość postów: 336
Reputacja: 1
Gospodarka przestrzenna
Wiem, że kilka podobnych tematów już tu jest, ale odpowiedzi są strasznie rozproszone i trudno je znaleźć.

Tak więc od dwóch już lat mam chrapkę na gospodarkę przestrzenną. Tyle, że nie do końca wiem, czy moje wyobrażenia pokrywają się z rzeczywistością. Byłbym wdzięczny za konkretne odpowiedzi na kilka pytań:

1. Czym różni się gospodarka przestrzenna na politechnikach od tej na uniwersytetach? Oprócz tytułu licencjata versus inżyniera oczywiście.
2. Czy ukończenie tego kierunku daje uprawnienia urbanisty? Jeśli nawet nie, to czy dobrze rozumiem, że uczą tam czegoś podobnego?
3. Co właściwie można po tym robić? Na stronach różnych uczelni pisze zawsze coś w stylu kierunek daje duże możliwości zawodowe, blablabla, absolwenci posiadają interdyscyplinarną wiedzę. Czyli nic konkretnego, a ja chciałbym wiedzieć dokładnie - czy znacie kogoś po gospodarce przestrzennej i gdzie teraz pracuje?
4. Aktualnie szczególnie interesuję się UJ w Krakowie, gdzie jest kierunek geografia ze specjalizacją gospodarka przestrzenna oraz Politechniką Krakowską, gdzie są dwie gospodarki przestrzenne - na wydziale inżynierii lądowej oraz na wydziale inżynierii środowiska. Czym one się różnią? Czy znacie może tamtejsze progi punktowe (albo macie linki do nich)? Zakładam, że zdaję rozszerzoną geografię i angielski i z obu mam zamiar zdobyć powyżej 85%.

Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

jestem leniem
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2012 12:55 przez szymuus. Edit Reason: )
27-01-2012 12:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
jagodowy Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 21
Reputacja: 0
RE: Gospodarka przestrzenna
Ad.1 i 4
GP na politechnikach jest bardziej "techniczna" - "inżynierska", dlatego, że często prowadzą to ludzie wykładający również na architekturze, budownictwie, z kolei na uniwersytetach jest ona bardziej "ekonomiczno-prawna" - najlepiej poprzeglądaj sobie szczegółowo plany zajęć i dokładne opisy poszczególnych przedmiotów jakie ma się na interesujących Cię uczelniach.
Ad.2 Nie daję od razu uprawnień urbanisty, ale skończenie GP ułatwia ich zdobycie - nie chcę Cię wprowadzić w błąd, bo nie pamiętam szczegółowo wytycznych, ale z tego co pamiętam, to po skończeniu GP musisz zrobić rok stażu pod okiem członka Izby Urbanistów, wykonując różne mniejsze i większe plany zagospodarowania i po tym czasie możesz starać się o taki wpis.
Ad.3 W Urzędach miast w planowaniu przestrzennym pracuję ludzie po różnych kierunkach - od geologii i geografii, przez gospodarkę przestrzenną, do ekonomii i prawa..tam jest generalnie ciężko się dostać. Zostają prywatne firmy zajmujące się planowaniem przestrzennym, prowadzony w większości przez architektów, do których też ciężko się dostać..realnie: pomęczyć się trochę czasu i dostać się do Izby Urbanistów, po czym możesz być Głównym Specjalistą Planowania Przestrzennego w jakiejś gminie lub otwierasz własną firmę, natomiast musisz liczyć się z tym, że może być ciężko..

Pozdrawiam, jagodowy
30-01-2012 15:30
szymuus Offline
Student

Ilość postów: 336
Reputacja: 1
Dzięki za odpowiedź. Właśnie sobie prewencyjnie sprawdzam oferty pracy w różnych urzędach i w sumie nie jest tak źle, w mojej okolicy kilka poszukuje planistów i zawodów pokrewnych, a dodatkowo urząd wojewódzki i marszałkowski też szukają takich ludzi. Ale wiadomo, to co dzisiaj niekoniecznie powtórzy się za pięć lat.

Chyba w ostatecznym rozrachunku będę robił losowanie pomiędzy gospodarką przestrzenną (która mnie naprawdę interesuje) a jakimś kierunkiem na AGH (po którym mam jakiekolwiek prawdopodobieństwo znalezienia dobrej pracy Wink )

jestem leniem
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-01-2012 18:48 przez szymuus. Edit Reason: )
30-01-2012 18:46
jagodowy Offline
Przedszkolak

Ilość postów: 21
Rynek się bardzo zmienia i faktycznie ciężko coś przewidziećSmile Moja rada: jeśli faktycznie interesujesz się gospodarką przestrzenną to śmiało uderzaj na ten kierunek, ALE od I roku studiów baw się w programach gisowych, załatwia sobie praktyki itp itd bo teraz w cenie są umiejętności, a papier z uczelni to tylko taka podkładka..

Pozdrawiam, jagodowy
01-02-2012 18:54
White_Eagle Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Siemanko! Jestem na II roku GP, ale na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (Dawna Akademia Rolnicza). Wiem, że taka uczelnia znajduje się w Krakowie, ale nie wiem pod jaką nazwą Tongue Więc są 4 rodzaje GP: na uniwersytecie, uczelni ekonomicznej, politechnice i na UP. I... cóż, jak ktoś wcześniej wspomniał, GP na uniwerkach i na ekonomikach są skierowane na ekonomię i prawo, mało tam projektowania, bardziej to jest miejska ekonomia. Na politechnikach dużo zabawy na programach jak CADy, ArcGIS i projektowanie, czyli to, co przyszli przełożeni lubią Tongue A UP... cóż, my się bawimy i w programy i w ekonomię i jeszcze w ochronę środowiska, czyli ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Tongue Generalnie mogę te studia polecić na tego typu uczelni, chyba że nie jesteś zbyt zainteresowany ekologią, to wbijaj na poli i nie baw się z uniwerkiem, bo naprawdę nie warto. A praca... Są możliwości, tworzenie mpzp, praca w urzędach, nawet tworzenie strategii dalszego rozwoju gmin... Interdyscyplinarność kierunku daje pewne możliwości, tylko MUSI CI SIĘ CHCIEĆ! Tongue Pozdrawiam!
01-02-2012 23:20
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!