Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fałdowania kimerydzkie
Autor Wiadomość
ewunia13410029 Offline
Gimnazjalista

Ilość postów: 55
Reputacja: 0
Fałdowania kimerydzkie
Witajcie,
Poszukuję informacji o fałdowaniach kimerydzkich. Pierwszy raz stykam się z tą nazwą i nie mam pojęcia z czym to się je. Zależy mi najbardziej głównie na przykładach gór, w jakich one występowały.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc Smile
08-10-2015 17:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator

Ilość postów: 1 713
Reputacja: 5
RE: Fałdowania kimerydzkie
Cześć,
Nie jestem w tym ekspertem, ale pokombinowałem z angielskim internetem. Proponuję zacząć od tego https://en.wikipedia.org/wiki/Cimmerian_Orogeny
Więcej niestety nie jestem w stanie pomóc, ale może jakiś ekspert od geologii będzie mógł wskazać polskie źródła.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
09-10-2015 07:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Kaktusia Offline
Doktor

Ilość postów: 792
Reputacja: 21
RE: Fałdowania kimerydzkie
Hmm, dziwne to dość. Pierwsze co mi przyszło do głowy to właśnie Cimmerian orogeny, którą wymienił snaakee, ale nie wiem czy akurat o to tu chodzi. Bo skoro mówimy o fałdowaniach >kimerydzkich<, brzmi to tak jakby były to fałdowania, które miały miejsce w Kimerydzie. Kimeryd to po angielsku Kimmeridgian... Cimmerian orogeny może tu po części pasować, bo owszem miała miejsce w jurze, nawet jedna z jej faz, Late-Cimmerian, w późnej jurze-wczesnej kredzie, ale zdecydowanie nie byla ograniczona do kimerydu... Nazwa Cimmerian orogeny pochodzi z kolei od nazwy płyty tektonicznej, Cimmerian plate, obejmującej m.in. obecny Irak i część Turcji, która zderzyła się wtedy z płytą syberyjską.

Pierwszy raz spotykam się z taką nazwą... ale wyglądana to, że coś takiego jak >Kimmeridgian orogeny< pojawia się literaturze, głównie przy... Birmie... ale też przy rejonie alpejskim... Wygląda to trochę tak, że Late-Cimmerian orogeny i Kimmeridgian orogeny pojawiają się zamienie w literaturze z niektórych regionów. Więcej nie pomogę, ale zachęcam do pogrzebania w lieteraturze!

"Idź swoją drogą, a ludzie niech mówią, co chcą."
>Dante Alighieri<
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-10-2015 23:52 przez Kaktusia. Edit Reason: N/A)
10-10-2015 23:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!

Skocz do: