Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dane klimatyczne tw różnych rejonach świata
Autor Wiadomość
Alabam Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Dołączył: Dec 2008
Reputacja: 0
Post: #1
Dane klimatyczne tw różnych rejonach świata
Witam!
Poszukuję strony internetowej lub innych źródeł z aktualnymi danymi o temperaturze, wilgotności, opadach, długości dnia z możliwością sprawdzenia jak to wyglądało w poszczególnych miesiącach, w danym rejonie kraju. Im bardziej obszerna baza informacji tym lepiej. Dobrze by było, gdyby dane te były potwierdzone przez jakiś instytut lub inną placówkę badawczą. Strony prywatne i biur podróżniczych mnie nie interesują.
27-12-2008 13:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator
*******

Ilość postów: 1 713
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 5
Post: #2
RE: Dane klimatyczne tw różnych rejonach świata
Może tutaj coś znajdziesz - http://www.worldweather.org/

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
27-12-2008 16:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum
****

Ilość postów: 1 069
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 8
Post: #3
RE: Dane klimatyczne tw różnych rejonach świata
Widzisz, tutaj tkwi cały problem Smile
W Polsce jedynym instytutem jest IMGW... możesz się zwrócić do IMGW z prośbą o przekazanie potrzebnych Tobie danych (niestety, dane z IMGW są odpłatne, jeszcze rok temu było to 1 Pln za jedna daną [np. temperaturę na stacji Warszawa-Okęcie w dniu 12 lipca 2006 roku o godzinie 17.00] choć zawsze możesz pisać pisma o nieodpłatne przekazywanie danych... albo może masz jakąś ciocię albo wujka w szeregach IMGW). Innym sposobem jest szukanie stron z aktualną prognozą pogody bazującą na danych z IMGW. Klika linków (2) do takowych stron jest poniżej.
http://freemeteo.com/default.asp?pid=15&...3133&la=20
http://www.wunderground.com/global/stati....html?MR=1
Jeśli chodzi o wiarygodność tych danych - nie są one identyczne (zwłaszcza, jeśli chodzi o widoczność pionowa/zachmurzenie..), jednak można na nich "polegać" (to jest tylko moje zdanie). Poza tym, jak poszukasz na stronach, możesz tam znaleźć "jakieś" dane archiwalne (choć nie wiem, jaką mają tam bazę danych).
Aktualne dane meteorologiczne można również sprawdzać (z opóźnieniem około 30 minut) na stronach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska tutaj link do tego z województwa łódzkiego . Z tego co się orientuje, to każde województwo ma swoją sieć posterunków pomiarowych, więc jak się postarasz, możesz mieć dane z kilkudziesięciu/kilkuset miejsc (z tej sieci pochodzą różne dane, takiej jak T,p, kierunek i V wiatru, opad, wilgotność względna, a ponadto zanieczyszczenie powietrza związkami siarki, węgla, azotu, pyłu itp). Gorzej jest tutaj z danymi archiwalnymi. Np na łódzkiej stronie są tylko z okresu 7 ostatnich dni. Być może dane te są archiwizowane przez pracowników WIOŚ i mogą Ci je NIEODPŁATNIE udostępnić (napisz do nich maila, może coś z tego będzie).
Wyżej wspomniane linki są raczej wiarygodne, i mogę Ci je spokojnie polecić.
Poniżej jeszcze kilka linków, które zawierają głównie dane archiwalne, ale także bieżące..
http://www.traxelektronik.pl/pogoda/index_temp.php dane meteorologiczne praktycznie z całej Polski wykonywane przez firmę traxelektronik dla GDDiA (tutaj możesz otrzymać nieodpłatnie dane, wystarczy wykonać kilka telefonów, napisać kilka maili..).
http://www.tutiempo.net/en/ dane meteorologiczne z całego Świata, również z Polski, serwis bazuje na danych ze stacji IMGW (dla danych z Polski), jednak jest tam tylko bodajże 10 stacji [już nie pamiętam]).
http://meteo.infospace.ru/wcarch/html/index.sht Rosyjski serwis pogodowy z archiwum meteorologicznym z całego Świata, w tym również z Polski; z naszego kraju jest chyba około 50 stacji, dane przesyłane z IMGW. Spośród tych linków, chyba te dwa ostatnie dysponują największymi bazami danych.

Tyle mogę pomóc.

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
27-12-2008 16:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!


Skocz do: