Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
 • 2 Głosów - 3 Średnio
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Charakterystyka mas powietrza kształtującego klimat i pogodę
Autor Wiadomość
nadol Offline
Nieobecny

Ilość postów: 7
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Charakterystyka mas powietrza kształtującego klimat i pogodę
Pytanie brzmi: "Charakterystyka mas powietrza kształtującego klimat i pogodę w Polsce".

Nie chce popełnić gafy. Co mam rozumieć poprzez "charakterystyka"??

Pozdrawiam, nadol
26-12-2007 20:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum
****

Ilość postów: 1 069
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 8
Post: #2
 
Charakterystyka czyli cechy charakterystyczne...
Morskie, kontynentalne ewentualnie przejściowe bądź polarne, arktyczne, zwrotnikowe...
Temat rzeka...polecam wiki oraz google.

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
26-12-2007 22:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
nadol Offline
Nieobecny

Ilość postów: 7
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
Klimat Polski zaliczany jest do strefy klimatycznej umiarkowanej, grupy klimatów ciepłych, typu przejściowego. Masy powietrza, które kształtują ten klimat oraz pogodę to:
" PPm (powietrze polarne-morskie) przemieszcza się z terenów północnego Atlantyku; wiosną i latem powoduje ochłodzenie, zwiększone zachmurzenie i opady; jesienią i zimą przynosi odwilż, zwiększone zachmurzenie i opady.
" PPk (powietrze polarne-kontynentalne) swoje źródło ma we wschodniej Europie i w Azji; wiosną i latem jest przyczyną bardzo wysokich temperatur, małego zachmurzenia i opadów; jesienią i zimą powoduje mrozy, małe zachmurzenie oraz opady.
" PAm (powietrze arktyczne-morskie) swój obszar ma w Arktyce; wiosną i latem przynosi opady śniegu i ochłodzenie; jesienią i zimą powoduje ochłodzenie oraz duże opady śniegu.
" PAk (powietrze arktyczne-kontynentalne) przemieszcza się z północno-wschodniej Europy; wiosną i latem powoduje ochłodzenie i przymrozki oraz tzw. Zimną Zośkę (powietrze jest bardzo suche); jesienią i zimą przynosi silne mrozy i duże opady śniegu.
" PZm (powietrze zwrotnikowe-morskie) przybywa z Atlantyku z okolic Azorów i z terenów Morza Śródziemnego; wiosną i latem przynosi gorące i wilgotne powietrze; jesienią i zimą powoduje gwałtowne odwilże, spowodowane ciepłym i wilgotnym powietrzem.
" PZk (powietrze zwrotnikowe-kontynentalne) swe źródło ma w południowo-wschodniej Europie oraz Azji mniejszej; wiosną i latem przynosi upalne i suche powietrze; jesienią i zimą przynosi ciepłe i suche powietrze (jesienią tzw. Złota Polska Jesień)
A takie coś??

Pozdrawiam, nadol
26-12-2007 23:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum
****

Ilość postów: 1 069
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 8
Post: #4
 
Chodzi o to, ale nie do końca to co napisałes/skopiowałeś jest prawdą...

PPk (powietrze polarne-kontynentalne) swoje źródło ma we wschodniej Europie i w Azji; wiosną i latem jest przyczyną bardzo wysokich temperatur, małego zachmurzenia i brak opadów; jesienią i zimą powoduje mrozy, małe zachmurzenie oraz brak opadów.

PAm (powietrze arktyczne-morskie) swój obszar ma nad Arktyką; wiosną i latem przynosi opady oraz ochłodzenie; jesienią i zimą powoduje ochłodzenie oraz duże opady śniegu.

PAk (powietrze arktyczne-kontynentalne) przemieszcza się z północno-wschodniej Europy; wiosną i latem powoduje ochłodzenie (wiosną przymrozki) oraz tzw. Zimną Zośkę (powietrze jest bardzo suche); jesienią i zimą przynosi silne mrozy i brak opadu śniegu.

PZm (powietrze zwrotnikowe-morskie) przybywa z Atlantyku z okolic Wysp Azorów (Wyż Azorski..) i z terenów Morza Śródziemnego; wiosną i latem przynosi gorące i wilgotne powietrze (występuje silna konwekcja, burze); jesienią i zimą powoduje gwałtowne ocieplenie oraz opady zazwyczaj deszczu.

PZk (powietrze zwrotnikowe-kontynentalne) swe źródło ma w południowo-wschodniej Europie oraz Azji mniejszej; wiosną i latem przynosi upalne i suche powietrze; jesienią i zimą przynosi ciepłe i suche powietrze (jesienią tzw. Złota Polska Jesień).

Pobrubione jest poprawione

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
28-12-2007 22:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Bartus Offline
Student

Ilość postów: 613
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Nad Polskę napływają trzy główne rodzaje mas powietrza. Dominują w ciągu całego roku masy powietrza Polarnego, charakterystycznego dla umiarkowanych szerokości geograficznych. Z wyższych szerokości geograficznych nasuwają się masy powietrza arktycznego (PA), a z niższych szerokości napływa powietrze Zwrotnikowe. Wymienione masy powietrza napływają z różnych stref geograficznych. Odznaczają się specyficznymi cechami fizycznymi związanymi z miejscem formowania się tych mas, które może znajdować się nad lądem lub nad morzem. Stąd najczęściej występujące nad obszarem Polski powietrze polarne napływa bądź jako powietrze polarno-morskie (Ppm) lub jako powietrze polarno-kontynentalne (PPk).Powietrze polarno-morskie (Ppm)

Napływa do nas z zachodu, znad północnej części Oceanu Atlantyckiego, bowiem tutaj znajduje się jego obszar źródłowy. Stąd jest to powietrze cechujące się znaczną wilgotnością. W zimie sprowadza okresowe ocieplenia i odwilże, wzrost zachmurzenia oraz występowanie opadów, niekiedy mających charakter burzowy.
Powietrze polarno-morskie w Polsce występuje z częstością średnią roczną wynoszącą około 65%(J. Bołaszewska, F. Reutt, 1962). Roczne maksimum częstości występowania tego powietrza jest notowane latem. W lipcu 80% wszystkich dni cechuje obecność powietrza polarno-morskiego (tab.). Stosunkowo najrzadziej jest obserwowany napływ tego powietrza w lutym, maju i październiku. W tych miesiącach średnia frekwencja powietrza polarno-morskiego waha się od 52 do 60%.
Nad Polską najczęściej zalegają masy powietrza polarno-morskiego w znacznym stopniu przetransformowanego. W czasie przemieszczania się z zachodu na wschód nad obszarem Europy, w miarę oddalania się od obszaru źródłowego, powietrze polano-morskie traci specyficzne pierwotne cechy, przejmujące coraz więcej cech fizycznych od podłoża lądowego.
Średnio w roku tylko około 16% wynosi częstość występowania mas powietrza Pm określanego mianem świeżego. Prawie 49% wynosi średnia roczna frekwencja mas powietrza polarno-morskiego w znaczymy stopniu przetransformowanego (PPms) przekształconego pod względem pierwotnej specyfiki fizycznej w wyniku przemieszania się i zalegania nad podłożem lądowym Europy zachodniej.

Powietrze polarno-kontynentalne (PPk)

Napływa nad obszar naszego kraju z rejonów umiarkowanych szerokości geograficznych Azji i Europy Wschodniej, zazwyczaj z rozbudowanych na tych obszarach rozległych układów antycyklonalnych. Jest to powietrze odznaczające się stosunkowo małą wilgotnością, w ziemi przynoszące znaczne spadki temperatury, a więc pogodę mroźna przy bezchmurnych niebie lub z niewielkim zachmurzeniem, bez opadów. W lecie adwekcji tego powietrza formują pogodę słoneczną, gorącą i suchą, wzmagającą konwekcję termiczną, w wyniku, której obserwuje się wzrost częstości występowania burz termicznych..
Średnia roczna częstość adwekcji powietrza polarno-kontynentalnego wynosi około 29%. Ten rodzaj powietrz najczęściej występuje w lutym oraz wiosną i jesienią. Średnia jego frekwencja w wymienionych okresach roku wynosi 34% (J. Bołaszweska, F. Reutt, 1962). Stosunkowo duża częstość występowania mas powietrza kontynentalnego w przejściowych porach roku jest spowodowana osłabieniem cyrkulacji atmosferycznej nad Oceanem Atlantyckim w wyniku okresowego zmniejszenia się różnic termicznych między oceanem i lądem.

Powietrze Arktyczne (Pa)

Napływające powietrze arktyczne podchodzi znad Arktyki, a więc głównie znad Grenlandii i pobliskich akwenów morskich., Spitsbergenu, północnej części Skandynawii. Średnia częstość zalegania powietrz arktycznego nad Polską wynosi około 4%. Stosunkowo najczęściej jest notowanie, ogólnie biorąc, wiosną jesienią. W maju częstość występowania tego powietrza wynosi 13,5, w kwietniu ponad 7%, a w październiku i listopadzie około 5%. Tylko sporadycznie, raz na kilka lat, jego obecność jest zauważana w sierpniu. Według obliczeń A. Tomaszewskiej ( 1964) adwekcje powietrza arktycznego wiosną występują podczas 16% dni, a w kwietniu i maju cechują od 18 do 21% dni.
Masy powietrza arktycznego przynoszą do Polski pogodę bardzo zmienną, ze znacznymi ochłodzeniami. W powietrzu arktycznym jest stosunkowo niewiele pary wodnej, stąd pogoda odznacza się małym zachmurzeniem, dużą przezroczystością, co sprawia, że w tym czasie notuje się, w wyniku silnego wypromieniowania ciepła z podłoża, znaczne spadki temperatury i występowanie często bardzo późnych przymrozków wiosennych i wczesnych przymrozków jesiennych. Masy powietrza arktycznego przynoszą nawet późną wiosną, niekiedy intensywne, opady śnieżne już na rozwiniętą szatę roślinna.Proszę ;]
02-01-2008 23:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
blizzball Offline
Nieobecny

Ilość postów: 7
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #6
 
fajnie tego szukałem... a czy wiecie co jeszcze wpływa na wartosci temperatury i sumy opadów w Polsce w różnych porach roku?

Pozdrawiam, blizzball
16-06-2008 11:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator
*******

Ilość postów: 1 713
Dołączył: Jan 2006
Reputacja: 5
Post: #7
 
Ostatnio jakiś klimatolog uzasadnił niższe opady i skutek w postaci suszy na niektórych obszarach Polski brakiem dostatecznej ilości opadów śnieżnych w zimę.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
16-06-2008 12:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
blizzball Offline
Nieobecny

Ilość postów: 7
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #8
 
raczej chodziło mi o coś w stylu niż Islandzki...więc nic innego makro i micro przyczyn nie wplywa na klimat?

Pozdrawiam, blizzball
17-06-2008 13:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum
****

Ilość postów: 1 069
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 8
Post: #9
 
snaakee napisał(a):Ostatnio jakiś klimatolog uzasadnił niższe opady i skutek w postaci suszy na niektórych obszarach Polski brakiem dostatecznej ilości opadów śnieżnych w zimę.

to nie wiesz snaakee, że co naukowiec, to teoria wink


blizzball napisał(a):raczej chodziło mi o coś w stylu niż Islandzki...więc nic innego makro i micro przyczyn nie wplywa na klimat?

Niż Islandzki = powietrze polarno morskie
Wyż Syberyjski = powietrze polarno kontynentalne
Wyż Arktycki, Grendlandzki = powietrze arktyczne

A jeśli pytasz o makro/micro przyczyny wpływające na klimat, to poczytaj sobie choćby o El Nino
bądź o miejskiej wyspie ciepła a nastepnie sprecyzuj swoje pytanie wink

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
17-06-2008 23:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
blizzball Offline
Nieobecny

Ilość postów: 7
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #10
 
dobra to jest tak mam za zadanie opisać mapy izolini wrzesień(jesień) i zadeszczenia grudzień(zima) z lat 1961-1990 Polska. Staram się opisać jak najwięcej. O wpływach różnych mas powietrza mam, o oddawaniu ciepła jesienią przez Bałtyk mam, o brakach barier orograficznych południkowych mam, cos jeszcze? Może Tatry...

Pozdrawiam, blizzball
19-06-2008 11:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum
****

Ilość postów: 1 069
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 8
Post: #11
 
Tatry jak najbardziej...
Nie mam przed sobą tych map, ale wydaje mi się, że na nich ładnie widać wpływy tych mas powietrza:
-powietrza PM - przebieg izolinii temperatur - południkowo-równoleżnikowy (pod kątem 45 st)
- wartość izolinii opadów zmniejszają się ku wschodowi
-powietrza PK - przebieg izolinii temperatur zdecydowanie południkowy
-powietrza A - przebieg izolinii temperatury raczej równoleżnikowy

Poza tym, zwiększone opady przed przeszkodami orograficznymi - Tatry oraz Sudety.

Przyszedł mi jeszcze na myśl Wyż Syberyjski jesienią - powoduje napływ ciepłego (niekiedy nawet gorącego) powietrza ze wschodu, wartości temperatur izolinii maleją ku zachodowi.

ps. nie zadeszczeniu tylko opadach wink

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
19-06-2008 21:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Miszaskc Offline
Nieobecny

Ilość postów: 1
Dołączył: Nov 2009
Reputacja: 0
Post: #12
RE: Charakterystyka mas powietrza kształtującego klimat i pogodę
Witam,

Właśnie zdaję egzamin na pilota wycieczek zagranicznych i mam pytanie związane z tematem forum na które nie znam odpowiedzi. Pytanie brzmi: Gorące powietrze zwrotnikowe docierające latem do Polski, dochodzi do nas ze zwrotnika: a) Koziorożca b) Raka c) inne Wszytko było by jasne (Raka), tylko, że na kursie miałem zaznaczoną odpowiedź c) inne i nie jestem pewien czy poprawnie... Czy ktoś mógłby mi pomóc, proszę tylko o PEWNE odpowiedzi, bo mi się wydaje, że powinno być b) Raka, ale jak już ws[pomniałem na kursie miałem zaznaczoną odpowiedź c) inne i chciałbym to zweryfikować. Dziękuje

Pozdrawiam
12-11-2009 12:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum
****

Ilość postów: 1 069
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 8
Post: #13
RE: Charakterystyka mas powietrza kształtującego klimat i pogodę
skoro to "gorące powietrze zwrotnikowe" to chyba masz odpowiedź...

choć fakt, że powietrze o podobnych cechach napływa również znad Rosji... Wink

ale skoro ktoś pyta o powietrze ZWROTNIKOWE to odp. chyba jest jasna...

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-11-2009 13:22 przez noe_83. Edit Reason: )
12-11-2009 23:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Średnica temperatura powietrza w Polsce (styczeń i luty) Lutek328 2 3 579 25-03-2012 14:56
Ostatni post: szymuus
  Delta Gangesu - charakterystyka rolnicza. Ache 1 3 073 29-01-2011 12:27
Ostatni post: Marcin Mania
  tempetarura powietrza kwiatek1414 1 1 523 21-11-2010 12:21
Ostatni post: szymuus
Exclamation Charakterystyka fizyczno-geograficzna dowolnego regionu Polski agatazakcentem 3 4 447 01-01-2010 23:49
Ostatni post: radek_3131
  Wezbrania rzek - charakterystyka adrian1992ii 1 4 024 08-12-2009 19:26
Ostatni post: anilana

Skocz do: