Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Budowa geologiczna Islandii
Autor Wiadomość
farbenówka Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Reputacja: 0
Budowa geologiczna Islandii
mam pytanie: czy ktoś z Was ma ktoś jakieś dokładne informacje na temat budowy geologicznej Islandii?
jest mi to potrzebne na projekt, a znalazłam tylko kilka zdań na ten temat, które nie są wystarczające...

proszę o pomoc! :>

snaakee - Proszę o precyzyjne tytułowanie postów.

Foo Fighters - "Breakout" :)
11-02-2008 13:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator

Ilość postów: 1 713
Reputacja: 5

Np. tutaj - http://www.lonker.net/nature_geology_3.htm . Tutaj z kolei śladowe informacje - http://gazeta.univ.gda.pl/f_artykuly/06.html . Generalnie sugeruję skupienie się na anglojęzycznych źródłach, trzeba poszukać w google frazy "Iceland+geology". Alternatywą jest zajrzenie do biblioteki.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
11-02-2008 18:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Olivia Soprano Offline
Student

Ilość postów: 290
Reputacja: 1

http://www.geologia.fora.pl - administrator zaraz wyciągnie z rękawa sophisticated materiały wink Jeśli rzecz jasna Internet ani biblioteka nie pomogą

NATO - NAprzód TOwarzysze
11-02-2008 20:19
farbenówka Offline
Nieobecny

Ilość postów: 2
Reputacja: 0

i dziękuję za info Smile
byłam w kilku bibliotekach, ale nic konkretnego tam nie było... -.-

Foo Fighters - "Breakout" :)
14-02-2008 11:13
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum

Ilość postów: 1 069
Reputacja: 8

Zależy na jakim poziomie chcesz uzyskać odpowiedź..
Jeśli na poziomie szkoło średniej to wystarczyć powinien ten link.
Jeśli na poziomie wyższym - polecam jednak odwiedzić jakąś bibliotekę (najlepiej Uniwersytecką, Pedagogiczną albo inną "nieco większą".

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
14-02-2008 20:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Olivia Soprano Offline
Student

Gdybym miała powiedzieć, co pierwsze przychodzi mi na myśl w związku z budową geologiczną Islandii, powiedziałabym, że swoje istnienie zawdzięcza bardzo szczególnemu położeniu...

Znajduje się nad pióropuszem płaszcza, to jest dużym diapirem anomalnie ogrzanej materii wnętrza Ziemi, który wznosi się z granicy pomiędzy płaszczem górnym a dolnym lub nawet z granicy pomiędzy jądrem a płaszczem. Materia takiego pióropusza jest niezaburzona przez wszelkie procesy, jakie mają miejsce wyżej, już w skorupie, więc można znaleźć w niej wiele nietypowych pierwiastków, a skały magmowe powstałe w plamach gorąca, czyli tam, gdzie materiał pióropusza po dekompresji wylewa się na powierzchnię (a zazwyczaj się wylewa), mają odmienny skład chemiczny od banalnych bazaltów stref ryftowych.

Ale jeśli już przy strefach ryftowych jesteśmy, to Islandia też w takiej się znajduje, i poza pióropuszem budują ją "normalne" bazalty (w specjalistycznej terminologii też się tak nazywają, N-MORB). mamy więc swoisty mix środowisk magmowych.

I jeszcze jedno - "model islandzki". W uproszczeniu: bazalt jest ciemny, o małej zawartości krzemionki, jak skały bezpośrednio z płaszcza. Ale przecież na Ziemi mamy także takie skały jak granity, jasne i o dużej zawartości SiO2, a skoro nie mogą pochodzić prosto z płaszcza, to muszą powstawać w jakiś skomplikowany sposób. I właśnie na Islandii zachodzą takie procesy, a 10% jej powierzchni ma ten "lekki, jasny" charakter. Głównie dzieje się tak, gdy cięższe minerały charakterystyczne dla ciemnych (maficznych... 8)) skał krystalizują wcześniej i wypadają z magmy, która - już ich pozbawiona - wznosi się dalej...

Nie mogłam się powstrzymać...

14-02-2008 21:48
carenza Offline
nadużywająca diabła tasmańskiego

Ilość postów: 2 444
Reputacja: 10

Olivia Soprano napisał(a):dla ciemnych (maficznych... 8))

odpowiedź na zagadkę... lol

PS. oliwin podchodzi bardziej pod ultramaficzne, ale ogólnie by się zgadzało..

[Obrazek: wistpanomwj3.jpg]
"Cóż tam ten tłum dostrzega
Trwający w zachwyceniu
Coś mówi - spróbuj z nimi
Coś mówi - zostań w cieniu."
15-02-2008 00:19
Olivia Soprano Offline
Student

Fakt, że oliwin znajduje się w wierzchołku trójkąta klasyfikacji IUGS dla ultramaficznych SKAŁ. Ale sam jest minerałem maficznym i jak najbardziej w maficznych występuje, o ile przy kwarcu w stopie ma dużo fajalitu, albo o ile kwarcu nie ma Big Grin Brawo, musiałam w końcu to napisać.

15-02-2008 16:03
carenza Offline
nadużywająca diabła tasmańskiego

Ilość postów: 2 444
Reputacja: 10

nawiasem: zainteresowanym Islandią polecam marcową wystawę fotografii w budynku C2 - AGH. Zdjęcia autora oglądać też można było w minionym i obecnym numerze Aury.
http://www.agh.edu.pl/pl/aktualnosci.htm...0,0:vw:751

[Obrazek: wistpanomwj3.jpg]
"Cóż tam ten tłum dostrzega
Trwający w zachwyceniu
Coś mówi - spróbuj z nimi
Coś mówi - zostań w cieniu."
15-02-2008 17:22
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!