Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Wątek zamknięty 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bazalt - jaka to skała?...
Autor Wiadomość
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum

Ilość postów: 1 069
Reputacja: 8
Bazalt - jaka to skała?...
Olivia Soprano:

A bazalt jest cholernie zasadowy... To było podpuszczanie, czy jak?

Z tego co pamiętam z geologii, to bazalt może być i kwaśny i zasadowy i oojętny,w zależnie od zawartości "czegoś tam" (nie pamiętam czy to był kwarc-odczyn kwaśny, czy plagioklazy - odczyn zasadowy). A w przypadku Etny jest raczej kwaśny..

A w ogóle Olivia, jak możesz to podeśli jakieś linki na ten temat...
Zchęcią o tym sobie poczytam (tylko nie odsyłaj mnie do biblioteki lol bo u mnie krucho z czasem :?

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
27-05-2008 21:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
arrturro Offline
SM Don Arrturro

Ilość postów: 2 196

Co prawda nie jestem Olivią i geologiem też nie, ale i ja jestem gotów Cię zrugać!!!

Bazaltoidy są skałami, w których kwarcu nie uświadczysz! (no chyba, że coś przez zupełny przypadek się tam znalazło). Z tego, co mi wiadomo, to w ich skład wchodzi ok. 50-70% piroksenów, ok. 10-40% plagioklazów, mogą się pojawiać oliwiny (np. w postaci porowaków), ale nie więcej niż do 15-20% i troszkę amfiboli...

Nie śmiem co prawda mierzyć się z geologicznym autorytetem Olivii, ale wg uproszczonej klasyfikacji skał magmowych (autorstwa niejakiego J. Głazka) bazalt zaliczony jest do skał obojętnych...zasadowe tego typu są: fonolit, tefryt, bazanit...natomiast skrajnie zasadowe - nefelinit i leucytyt...

W związku z powyższym nie wiem, czy można nazywać bazalt "cholernie zasadowym", co nie zmienia faktu, że z pewnością nie jest on kwaśny!

http://centruminicjatyw.org
http://olimpiadageograficzna.edu.pl
27-05-2008 22:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika
carenza Offline
nadużywająca diabła tasmańskiego

Ilość postów: 2 444
Reputacja: 10

jeżeli coś ma kwarc, to nie może być bazaltem, nazywane jest wtedy adekwatnie do swojego składu w odpowiedni sposób.
nazwy skał - ustalone są na podstawie tego jakie są.

arr, dużo pamiętasz po tym kolosie Smile

[Obrazek: wistpanomwj3.jpg]
"Cóż tam ten tłum dostrzega
Trwający w zachwyceniu
Coś mówi - spróbuj z nimi
Coś mówi - zostań w cieniu."
27-05-2008 22:44
Olivia Soprano Offline
Student

Ilość postów: 290
Reputacja: 1

nazwałam bazalt cholernie zasadowym, aby ludzie mogli go kojarzyć tak, jak powinni, czyli ze środowiskami magm prymitywnych. Nie chciałam szpanować w "pytaniach...".

noe - w takim razie gdzie kończy się definicja, czym jest dana skała? Definiuje się na podstawie składu chemicznego, więc nie może być on zmienny w zakresie kwaśne - zasadowe, bo nie będzie to jedna skała... :roll:

Z petrologii na UJ (podpunkt - skład bazaltów i INNYCH skał maficznych)
(autorytet: Prezes PTMin):
Po pierwsze: bazalt jest skałą maficzną.
Po drugie: nie jest ultramaficzny, więc można w niektórych odmianach, tzw. bazaltach tholeitowych, znaleźć kwarc normatywny, czyli po przeliczeniach składu chemicznego SiO2. Nigdy jednak nie przekracza znacznie zawartości alkaliów (tlenków K i Na)
Skałd bazaltu:
- plagioklaz (i tu też noe napisał nieprawdę - plagioklazy nie są składnikiem zasadowym, tworzą one roztwór stały między albitem (NaAlSi3O8) a anortytem (CaAl2Si2O8). Im więcej anortytu w plagioklazie, tym charakter skały bardziej zasadowy, im mniej - a więc im więcej albitu - tym bardziej kwasowy). W plagioklazie w bazalcie jest min. 50 % anortytu, a więc jest zasadowy (nie zaryzykowałabym nazwania go obojętnym - pomimo tego, że w niejednej odmianie skład chemiczny jest zbliżony do obojętnego andezytu, można je odróżnić klasyfikacją TAS - Total Alcali Silica)
- klinopiroksen
- może być obecny ortopiroksen
- oliwin - i tu kwestia zawartości kwarcu. Jeżeli oliwin zawiera więcej żelaza niż magnezu, kwarc może pojawić się w takim stopie. Jeśli jest to gł. krzemian magnezu, forsteryt, kwarcu nie będzie
- skaleniowce - w najbardziej zasadowych odmianach (czyli nefeliny, jak pisał arrturro)
- skalenie alkaliczne

uwaga 1: amfibole nie mogą występować w skałach wylewnych, tylko w głębinowych odpowiednikach bazaltu. Powód: zawierają grupy OH, które obniżają temperaturę solidusu i skała z amfibolami (także np. mikami) stygnie szybciej niż wyjdzie na powierzchnię

Klasyfikacja IUGS dla skał magmowych. do refleksji:
http://www.uj.edu.pl/ING/petrologia/gafp.html
(patrz: gabro)

uwaga 2: na samym dole górnego trójkąta są skały raczej zasadowe: gabra, monzogabra etc. Są w nich jakieś zawartości kwarcu.
Kwarc w stopie kłóci się z nefelinitami i nigdy nie będzie go w skałach dolnego trójkąta. Tak więc nefeliny, foidy, skaleniowce czy jak to się nazywa, wykluczają kwarc. Ale to są NAJBARDZIEJ ZASADOWE odmiany skał maficznych. Więc to nieprawda, co piszecie o kwarcu.

jak sobie coś przypomnę albo znajdę linki do bardziej zaawansowanych klasyfikacji (np. czworościan Yodera i Tilleya do samych bazaltów) to napiszę.

NATO - NAprzód TOwarzysze
28-05-2008 17:40
noe_83 Offline
prof. zw. dr hab. inż. GeoForum

Ilość postów: 1 069

Sorry, jednak COŚ mi sie poprzewracało... Odszukałem notatki...
Zwracam honor Smile

"Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu, jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej."

Albert Einstein
29-05-2008 22:25
snaakee Offline
Administrator

Ilość postów: 1 713
Reputacja: 5
RE: Bazalt - jaka to skała?...
[Administrator] Wątek zamknięty.
11-09-2015 10:07
Wątek zamknięty 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!