Pokaż nowe posty | Oznacz wszystkie jako przeczytane | Szukaj
Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
3/4 Marca 2007 - całkowite zaćmienie Księżyca!
Autor Wiadomość
carenza Offline
nadużywająca diabła tasmańskiego

Ilość postów: 2 444
Reputacja: 10
3/4 Marca 2007 - całkowite zaćmienie Księżyca!
za Onet.pl

W nocy całkowite zaćmienie Księżyca!
W nocy z soboty na niedzielę będziemy mieli okazję do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
- Gdy Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w jednej linii, nasza planeta rzuca za sobą cień na tyle duży, że jest on w stanie objąć Srebrny Glob. Ponieważ nasz naturalny satelita nie ma własnego źródła światła, lecz odbija tylko światło słoneczne, jego blask gaśnie w takiej sytuacji. Mówimy wtedy o zjawisku zwanym zaćmieniem Księżyca - wyjaśnia naukowiec.

Dodaje, że z dokładnie takim zjawiskiem będziemy mieli do czynienia w nocy z 3 na 4 marca. Całe wydarzenie zacznie się o godzinie 21:16, gdy Księżyc zacznie wchodzić w półcień. Ta część spektaklu nie jest jednak efektowna, bo przejawia się tylko lekkim osłabieniem blasku Srebrnego Globu. Najciekawsze rzeczy zaczną się o 22:30, kiedy to tarcza naszego naturalnego satelity zacznie chować się w cień Ziemi. Pogrąży się ona w nim całkowicie o 23:44. Faza maksymalna wystąpi o 00:21, koniec zaćmienia całkowitego o 00:58, koniec zaćmienia częściowego o 2:12 a wyjście Księżyca z półcienia o 3:25. - Pomimo późnej pory warto rzucić okiem na to zaćmienie, ponieważ warunki do jego obserwacji będą wyjątkowo dobre. W fazie maksymalnej Księżyc będzie znajdował się wysoko, ponad 40 stopni nad horyzontem - mówi Olech.

- Warto dodać, że do podziwiania zaćmienia nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, gdyż będzie ono doskonale widoczne gołym okiem. Do następnego zaćmienia widocznego z terytorium naszego kraju dojdzie 21 lutego 2008 roku. Wtedy warunki będą jednak gorsze, bo Księżyc zajdzie zanim zaćmienie się skończy - zachęca astronom.

---------------------------------------------------

będziecie oglądać?
nie wiem, jak w pozostałej Polsce, ale u mnie w Krakowie stratusty, deszcz... więc z podziwiania raczaj nici..
może ktoś zrobi ciekawe zdjęcia i się podzieli? Smile

[Obrazek: wistpanomwj3.jpg]
"Cóż tam ten tłum dostrzega
Trwający w zachwyceniu
Coś mówi - spróbuj z nimi
Coś mówi - zostań w cieniu."
03-03-2007 20:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
snaakee Offline
Administrator

Ilość postów: 1 713
Reputacja: 5

Zachęcam do zamieszczania takich informacji w GeoBlogu na stronie GeoZone.pl.

pozdrawiam,
GeoZone.pl - serwis geograficzny
03-03-2007 21:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
carenza Offline

dadałam, aby sprawdzić jak działa twisted
ale chyba coś nie wyszło... :roll:

- samoistnie się rozmnożyło - po zatwierdzeniu, było raz, a po odświeżeniu strony było już wielokrotnie..
- nie przyjęło całej treści
- brak polskich znaków

chyba nie moja wina, ja tylko grzecznie uzupełniłam ten formularz Big Grin

Trwający w zachwyceniu
03-03-2007 21:16
snaakee Offline
Administrator

Zauważyłem. Ale nie ma co się zrażać do nowego systemu, wprowadzimy poprawki i mam nadzieję, że będzie działało. Na razie wykonywałem testy na koncie o uprawnieniach admina i żadnych problemów nie było. Prosiłbym jeszcze inne osoby o wypróbowanie tego systemu.

Im więcej różnych zdarzeń wyniknie, tym lepiej Wink. W końcu poznamy wszystkie niedociągnięcia i zrobimy łatkę.

Jutro zamieścimy też informator, jak pisać newsy i jakich tagów html można używać.

pozdrawiam,
04-03-2007 01:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Zacytuj ten post w odpowiedzi
Nowaker Offline
Administrator

Ilość postów: 253

Musiałaś mieć źle ustawione kodowanie w swojej przeglądarce. Być może masz przypadkowo wymuszone jakieś kodowanie, które nie jest zgodne z Geo. (Geo ma dobrze zadeklarowaną stronę kodową)

IE: Widok -> Kodowanie -> Wybór automatyczny
Firefox: Widok -> Kodowanie znaków -> Wybór automatyczny -> (wyłączony) i upewnić się, że podczas przeglądania GeoZone, że jest: Widok -> Kodowanie znaków -> Środkowoeuropejski (ISO-8859-2)
Opera: Widok -> Kodowanie znaków -> Wybór automatyczny.

Pozdrawiam,
Nowaker
Portal geograficzny GeoZone - geografia

04-03-2007 16:38
snaakee Offline
Administrator

Czy ktoś z Was zrobił zdjęcie zaćmienia? Jeżeli tak, to może się podzielić z nami?

pozdrawiam,
04-03-2007 20:16
toxic Offline
Uczeń

Ilość postów: 43
Reputacja: 0

O! Nawet nie wiedziałem.
05-03-2007 02:41
carenza Offline

Trwający w zachwyceniu
05-03-2007 08:24
Odpowiedz 

Otrzymałeś odpowiedź na swoje pytanie? Nie zapomnij podziękować :). Wystaw ocenę w gwiazdkach!